Get Adobe Flash player

Wygrana batalia o śmieci
Opublikowano: 7  Marca  2018

Stowarzyszenie Zielona Stalówka wygrało starcie z tarnobrzeską firmą o nieuczciwą konkurencję. Poszło o śmieci. Teraz gminy z porozumienia będą dostarczać odpady do Stalowej Woli.

Batalia z firmą z Tarnobrzega przetwarzającą odpady komunalne toczyła się od dwóch lat. W czerwcu 2012 roku Gmina Stalowa Wola zawarła porozumienie z gminami: Baranów Sandomierski, Bojanów, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Zaklików oraz Zaleszany o dostarczaniu do Zakładu Mechaniczno- Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Stalowej Woli śmieci. Część z gmin wyłamała się z umowy wiążąc się z firmą z Tarnobrzega. Firma ta jednak, jak ustalili członkowie Zielonej Stalówki, nie przestrzegała wszystkich przepisów. Marszałek Województwa Podkarpackiego cofnął więc dla tej regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych pozwolenie zintegrowane. Decyzję podtrzymał 20 lutego br. roku Minister Środowiska.

- Trudna i żmudna praca dokumentująca nieprawidłowości w działaniu tego zakładu przyniosła już pierwszy efekt. Od kilku dni odpady z obszarów gmin, które zagospodarowywały odpady w tej tarnobrzeskiej instalacji trafiają do stalowowolskiego zakładu, który jest przecież jedną z najnowocześniejszych instalacji w kraju- mówi Prezes Stowarzyszenia Zielona Stalówka Mariusz Piasecki.

Cofnięcie pozwolenia tarnobrzeskiej firmie miało miejsce na podstawie zgromadzonych dowodów uznanych przez „województwo” i ministerstwo za wiarygodne. Dowody te zdobywane były również dzięki współpracy z biurem detektywistycznym stowarzyszenia Zielona Stalówka.

- Za wykonaną pracę serdecznie powinniśmy podziękować wszyscy i to nie tylko mieszkańcy naszego regionu, ale też i odległych od Stalowej Woli miejscowości np. gminy Strzyżów pod Zamościem gdzie dzięki współpracy z telewizją TVN i red. Wojciechem Bojanowskim (program Fakty) udało się zlokalizować i nagłośnić nielegalne składowisko odpadów zagrażających zdrowiu i życiu mieszkańców, które dzięki naszej pracy zostanie oczyszczone z zalegających setek ton odpadów wywożonych z instalacji w Tarnobrzegu- mówi Prezes Stowarzyszenia Zielona Stalówka Mariusz Piasecki.

Przeciw członkom Zielonej Stalówki prowadzone są intensywne czynności Prokuratury Rejonowej. Firma tarnobrzeska oskarża o działania na ich szkodę również detektywów współpracujących ze stowarzyszeniem.

- W naszej ocenie występując jako pokrzywdzona w sprawie, firma tą drogą starała się uzyskać informacje o zakresie naszej wiedzy by skutecznie przeciwdziałać toczącym się postepowaniom w sprawach niewłaściwej gospodarki odpadami. 9 członków Stowarzyszenia czynnych obecnie lub już nie uczestniczących w jego pracach było wzywanych na policję i przesłuchiwanych w sprawie współpracy z detektywami. Podczas tych przesłuchań trwających często ok. dwie godziny przedstawiciel firmy uczestniczący w przesłuchaniach jako poszkodowany wywierał na nich różne presje żądając odpowiedzi nie związanych z postępowaniem. Tym bardziej uznanie dla naszych członków, że mieli odwagę podjąć działanie i reagować na zło- mówi Mariusz Piasecki.

Walka jednak skończyła się sukcesem. Nie była ona łatwa, ale zgromadzony materiał pozwolił na uzyskanie odpowiednich decyzji władz.

- To, co robimy w tej sprawie jest słuszne. Ale to cena jaką trzeba zapłacić mierząc się z dużą międzynarodową grupą kapitałową powiązaną z miejscowymi samorządami, choćby gminą Tarnobrzeg będącą udziałowcem tej spółki. Warto podkreślić, że dotąd żadne kontrole organów odpowiedzialnych za środowisko nie znalazły nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu. Dopiero Urząd Marszałkowski podjął odpowiednie działania bazując na dostarczonych przez stowarzyszenie materiałach i cennych dla sprawy analizach własnych. Trzeba docenić odwagę Marszałka w tej sprawie bowiem narażał się na kosztowne starcie z najlepszymi dostępnymi przez firmę kancelariami prawnymi, a o tym, że zrobił to dobrze świadczy podtrzymanie tej decyzji przez Ministra Środowiska. I choć batalia dalej trwa i wszystko może się zdarzyć, to jestem spokojny o wynik tego starcia. Przy okazji dziękuję firmom i podmiotom także spoza Stalowej Woli, które nas wspierały gdy było trudno. Ale to za nami i dobra praca obroniła się sama. Decydujące i końcowe działania wykonywaliśmy już z prywatnych środków. Brak tej pracy oznaczałby ponoszenie jeszcze większych kosztów związanych z pokrywaniem strat zakładu przez nasze miasto i dalsze zatruwanie środowiska, o czym także w tym roku informował Polsat i Gazeta Zachodnia przy okazji ujawnienia informacji o wywożonych przez podwykonawcę firmy i składowanych pod budową zbiornika rekultywacyjnego w Będzinie odpadach niebezpiecznych- mówi Mariusz Piasecki.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Oj tak
Dobrze że Szlezak wybudował takie cudo to Nadberezny ma sie czym chwalić !
Dodano: 13  Marca  2018  08:24:24
~Oj tak
Dobrze że Szlezak wybudował takie cudo to Nadberezny ma sie czym chwalić !
Dodano: 13  Marca  2018  08:24:19
~Oj tak
Dobrze że Szlezak wybudował takie cudo to Nadberezny ma sie czym chwalić !
Dodano: 13  Marca  2018  08:24:14
~ewa
Piasecki a ile zarabiasz w tym stowarzyszeniu?
Dodano: 8  Marca  2018  17:18:04
~ewa
Piasecki a ile zarabiasz w tym stowarzyszeniu?
Dodano: 8  Marca  2018  17:18:00
~jarząbek
Łubudubu, łubudubu, niech nam żyje piasecki zbawca naszego ludu, niech żyje nam. Amen.
Dodano: 8  Marca  2018  08:08:11
~kosz
Stalowa wygląda jak jeden wielki śmietnik. Może należy zacząć od własnego podwórka???Otoczenie Szkoły nr 10 przy KEN straszy śmieciami zalegającymi tam od jesieni , podobnie wygląda całe osiedle.
Dodano: 8  Marca  2018  07:07:19
Może teraz to stowarzyszenie zajmie się jakością powietrza w Stalowej Woli?
Dodano: 8  Marca  2018  06:49:55
~kvc
Gratuluję MZK ! Gratulacje dla Pani Prezes - bo to ona zapewne brała na siebie akcję i ewentualne niepowodzenie, a z tego co piszą ryzyko było duże.
Dodano: 8  Marca  2018  06:07:56
~Żupan
JA TU NIC NIE ROZUMIEM .... PIASECKI PODOBNO ZOSTAŁ WYWALONY Z MZK PRZEZ PREZYDENTA W ZWIĄZKU Z TA AFERA SMIECIOWĄ - SŁYSZLEM TO OD RADNEGO MIASTA I PRACOWNIKÓW W AUTOBUSIE umiechumiech. TERAZ OKAZUJE SIĘ ZE JEST SUKCES....TO JAK TO JEST ????? WYJAŚNI KOŚ ??? ALBO ARTYKUŁ JEST NACIĄGANY.....ALBO PREZYDENT O SPÓLKE NIE DBA.+
JAK TO PRAWA TO GRATULUJE - PLACIMY ZA TO WSZYSCY, KATUJEMY DZIECI SORTOWANIEM....A JACYS KOMBINATORZY BAWIA SIE ZA TO !
Dodano: 8  Marca  2018  05:59:05
~alek 78
Też mam takie wrażenie przecież wybory tuż tuż więc chce coś ugrać
Dodano: 7  Marca  2018  21:44:32
~wyga
ten Piasecki pisze o sobie pozytywne wpisy umiech
Dodano: 7  Marca  2018  21:09:49
~nick
Dziękuję Panie Mariuszu za trud jaki Pan włożył aby wykonać tak ciężką prace. Władze Stalowej Woli powinny być Panu wdzięczne!
Dodano: 7  Marca  2018  20:31:45
~123ert
to piasecki jeszcze coś miesza myślałem że ten gość już dał se siana
Dodano: 7  Marca  2018  19:45:26
~RNi
To ta firma z Tarnobrzega wozi odpady w Nisku.Tak myślałem że coś u nich nie tak jeżdżą po nocach! na Szklarniowej PSZOK jeden wielki śmietnik! czy nizanski magistrat pozwalał na to?
Dodano: 7  Marca  2018  18:24:54
~Obywatel
Dziękuję Panie Mariuszu za ciężka pracę jaką Pan wykonał. Mam nadzieję że władze Stalowej Woli wszystko to Panu wynagrodzą.!!!
Dodano: 7  Marca  2018  18:18:02
~Obywatel
Dziękuję Panie Mariuszu za ciężka pracę jaką Pan wykonał. Mam nadzieję że władze Stalowej Woli wszystko to Panu wynagrodzą.!!!
Dodano: 7  Marca  2018  18:18:00
~ktoś
Brawo Panie Mariuszu! Niełatwa była to sprawa, ale dał Pan rade. Z takimi nieuczciwymi firmami należy walczyć. Brawo!
Dodano: 7  Marca  2018  16:30:45
~cenzura
Olo - "dobra zmiana". Nawet na portalu, który kiedyś był obiektywny, teraz albo wypowiadasz się na "tak", albo nie publikują postów. Te śmieszne "rozmowy" to tylko laurki. Nie wolno być przeciw. Na 43 komentarze tylko 16 jest widocznych. Przecież oczywiste, że różnica się nie spodobała. Przy artykule o radnym Hausnerze ten portal zdobył mistrzostwo w cenzurowaniu. Dodam, że nigdy nie używam wulgaryzmów, nie obrażam, więc nie naruszam regulaminu.
Dodano: 7  Marca  2018  16:11:39
~Olo
to o Męcińskim to strasznie zabawne, ale nie dodają negatywnych komentarzy nt tego Misiewicza co dostał praće w ramach "dobrej zmiany" a wcześniej jakoś go nie doceniali umiech
Dodano: 7  Marca  2018  14:12:14
~wyga
Piasecki to jak zbawca umiech k... najgorsza postać w sitwie Nadbereżnego
Dodano: 7  Marca  2018  14:06:27
~prawo
Podczas tych przesłuchań trwających często ok. dwie godziny przedstawiciel firmy uczestniczący w przesłuchaniach jako poszkodowany wywierał na nich różne presje żądając odpowiedzi nie związanych z postępowaniem.

I to było zgodne z prawem ?
Dodano: 7  Marca  2018  12:13:38
~SLUMSY
Lokalne media informują ponadto, ze w Tarnobrzegu walają się niewywożone z pergoli śmieci! I to kiedyś było miasto wojewódzkie... smiech2
Dodano: 7  Marca  2018  12:10:04
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe