Inwestowanie w miejskie technologie

Image

Nowoczesne technologie informatyczne wykorzystywane są w większości branż przemysłowych, w segmencie biznesowym i usługowym oraz w sektorze usług administracyjnych. Szczególnie ten ostatni ma do dyspozycji ogromne możliwości, ponieważ technologie smart w pierwszej kolejności tworzone są właśnie do wykorzystywania przez różnego rodzaju służby, organizacje, instytucje oraz oczywiście całe miasta. Czy zatem inwestowanie w takie technologie się opłaca? Jak najbardziej.

Komunikacja w technologii smart

Rozwiązaniami typowymi dla smart city, technologii stosowanej nie tylko w dużych miastach i potężnych aglomeracjach, ale również w niewielkich miejscowościach (a nawet gminach!) są te opierające się na komunikacji miejskiej. Tablice na przystankach, interaktywne mapy, wyświetlacze w autobusach i tramwajach, systemy kart miejskich – to wszystko to nich innego, jak jeden z podstawowych elementów technologii smart, jakie od wielu lat działają w różnych miastach w Polsce.

Zastosowanie w mieście

Jednak smart city to także cały szereg innych udogodnień wypracowanych dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań: to inteligentne budynki miejskie, ratusze, szkoły, inteligentne parkingi, systemy zarządzania sieciami miejskimi od wodociągów po elektrykę, sterowanie ruchem drogowym i światłami na skrzyżowaniach, analiza i planowanie tras przejazdu dla śmieciarek, pługów i odśnieżarek, monitoring miejski wykorzystywany przez służby takie jak straż miejska albo policja. Smart city to także rozwiązania oparte na ekologii: montowanie paneli fotowoltaicznych, paneli słonecznych, wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, ekologicznych oczyszczalni ścieków i szeregu podobnych rozwiązań.

Systemy informatyczne

Sztuczna inteligencja zarządzająca technologiami smart jest niezwykle elastyczna i można ją bardzo łatwo dostosować pod wymagania i oczekiwania konkretnego miasta i jego aktualnych potrzeb. Ponieważ technologie takie jak smart parkingi, smart city, smart building opierają się przede wszystkim na rozwiązaniach teleinformatycznych, nie wymagają ani dużych nakładów finansowych, ani zatrudniania dużej liczby osób do ich obsługi. Wręcz przeciwnie, zaawansowanie tych technologii i sztucznych inteligencji jest tak duże, że w większości przypadków są one wręcz samowystarczalne i nie potrzebują absolutnie żadnej ingerencji ze strony człowieka. Dlatego dla miast są rozwiązaniem prostym i tanim; takim, w które inwestycje zwracają się bardzo szybko, a efekty widoczne są w bardzo krótkim czasie od chwili wdrożenia. Miasta inwestują w technologie smart tym chętniej, im więcej funduszy uzyskują z zewnętrznych źródeł: państwowych subwencji oraz dofinansowań unijnych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona