Siarczysty mróz i miasto pod ostrzałem

Image

Stalowa Wola rozpoczęła obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W sobotę w parku miejskim można było obejrzeć inscenizację historyczną pt. „1939 Zdradziecki pakt”…

Wśród wystrzałów, huków bomb nie trzeba było dziś wprawdzie bronić ojczystych stron, ale tego typu inscenizacje bardzo mocno działają na wyobraźnię i dają obraz tego, co działo się w kraju zaledwie 79 lat temu. Zapisane drukiem wydarzenia nie zostają w pamięci, są tylko lekcją, którą trzeba wyrecytować w szkole. O ile bardziej wartościowsze jest budzenie patriotyzmu żywym obrazem. Bycie w centrum walki, krzyk, huk, strzały pojedyncze i z karabinów, do tego dym, smród spalenizny i upadający co rusz ranni i zabici, walka, przemoc i strach, rżenie koni. To prawdziwy obraz walki, inscenizacja, która staje się prawdą.

Stalowowolanie nie przybyli dziś zbyt licznie do parku miejskiego. Siarczysty mróz, przenikające przez ubrania zimno to przyczyny kiepskiej frekwencji. Ci, którzy przyszli, nie żałowali. Po raz kolejny, bo przecież to nie pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście, była okazja zobaczyć coś niezwykłego. Do tego ciekawe opowieści i muzyka w tle. I jak zawsze grupy rekonstrukcyjne dały z siebie wszystko. Dla zziębniętych przygotowano ciepłą herbatę i wojskową grochówkę.

Po inscenizacji odbył się marsz upamiętniający żołnierzy wyklętych. Później uroczystości przeniosły się na Plac Piłsudskiego i do Miejskiego Domu Kultury. Po prezentacji sylwetek Żołnierzy Wyklętych i oficjalnych uroczystościach wojskowych wystąpił zespół Maleo Reggae Rockers „Panny Wyklęte”.

Materiał video


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Zumba!

Grupy rokonstrukcyjne są niesamowite,
dlaczego nie są mocniej wspierane przez miasto i nie dać im części Sokoła na bazę wystawową i dla spotkań z młodzieżą szkolną przy kominku. Szacun dla uczestników. Przybliżają historię którą jeszcze pare lat temu wierchuszka zaczerwieniona zakazywała ze wstydem a dzisiaj można dotknąć.
Pozdrawiam i dzięki za super lekcję historii. Czołem wiara!

~zks

dawson obecnie to zjedz snickersa haha

~DAWSON

Powszechne zidiocenie,niedługo może będziecie mieć prawdziwą wojnę, jak nasz rząd będzie prowadził taką politykę,jak obecnie.

~Lidka

Inscenizacja super. Tylko ten mróz jak pod Stalingradem.