Siarczysty mróz i miasto pod ostrzałem
Opublikowano: 3  Marca  2018

Stalowa Wola rozpoczęła obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W sobotę w parku miejskim można było obejrzeć inscenizację historyczną pt. „1939 Zdradziecki pakt”…

Wśród wystrzałów, huków bomb nie trzeba było dziś wprawdzie bronić ojczystych stron, ale tego typu inscenizacje bardzo mocno działają na wyobraźnię i dają obraz tego, co działo się w kraju zaledwie 79 lat temu. Zapisane drukiem wydarzenia nie zostają w pamięci, są tylko lekcją, którą trzeba wyrecytować w szkole. O ile bardziej wartościowsze jest budzenie patriotyzmu żywym obrazem. Bycie w centrum walki, krzyk, huk, strzały pojedyncze i z karabinów, do tego dym, smród spalenizny i upadający co rusz ranni i zabici, walka, przemoc i strach, rżenie koni. To prawdziwy obraz walki, inscenizacja, która staje się prawdą.

Stalowowolanie nie przybyli dziś zbyt licznie do parku miejskiego. Siarczysty mróz, przenikające przez ubrania zimno to przyczyny kiepskiej frekwencji. Ci, którzy przyszli, nie żałowali. Po raz kolejny, bo przecież to nie pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście, była okazja zobaczyć coś niezwykłego. Do tego ciekawe opowieści i muzyka w tle. I jak zawsze grupy rekonstrukcyjne dały z siebie wszystko. Dla zziębniętych przygotowano ciepłą herbatę i wojskową grochówkę.

Po inscenizacji odbył się marsz upamiętniający żołnierzy wyklętych. Później uroczystości przeniosły się na Plac Piłsudskiego i do Miejskiego Domu Kultury. Po prezentacji sylwetek Żołnierzy Wyklętych i oficjalnych uroczystościach wojskowych wystąpił zespół Maleo Reggae Rockers „Panny Wyklęte”.


 


Komentarze
1 2 3 »

Strona: 1/3 Wyświetlaj po:

Trolle tracą rozum.
Dodano: 7  Marca  2018  18:46:14
~ma to sens?
"Beata Szydło była tak dobrym premierem, że trzeba było ją odwołać, ponad stu wiceministrów tak ciężko pracuje dla dobra kraju, że ich liczbę trzeba redukować, a nagrody są tak uzasadnione, że zostaną zlikwidowane."
Dodano: 7  Marca  2018  16:03:02
~mająCoChcieli
Źródło dyplomatyczne portalu BuzzFeed w Warszawie potwierdza, że amerykańskie władze zdecydowały się wprowadzić szczególne sankcje wobec polskich władz. Do czasu przyjęcia zmian w ustawie o IPN prezydent ani wiceprezydent USA nie będą spotykać się z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim. A ludzie PiS jeszcze rano mówili,ze to nieprawda. Dziecinada. Wiadomo było,ze tego się nie da ukryć i kolejne kłamstwo będzie ujawnione. W tak dużej partii nie da się znaleźć choć jednego rozsądnego człowieka, który by powiedział DOSYĆ TEJ SZOPKI !!!!!!
A sprawa jest prosta...ustawa nadaje się DO KOSZA. Wszystkie autorytety to mówiły, radziły, jeszcze przed jej podpisaniem przez prezydenta i przed przepchnięciem "kolanem"przez Senat.I gdyby pan prezydent posłuchał autorytetów,także tych, które ma w swojej rodzinie, to dzis bylibyśmy w innym miejscu!!!!
Teraz Zasłaniają się Trybunałem Konstytucyjnym, który naniesie zapewne poprawki podyktowane przez Kaczora.
Dodano: 6  Marca  2018  23:30:02
Przyszli i zostali wśród nas :-/
Dodano: 6  Marca  2018  00:17:30
~jan
.... przedstawienie sylwetek żołnierzy wyklętych powinno być w każdym elemencie takich uroczystości, bo ostatnio przedstawiciele pisowskiej władzy i zaprzyjaźnione z tą władzą organizacje kibolskie próbują przemycić do szeregów tych żołnierzy różnych podejrzanych typów, przedstawiając ich jako bojowników o wolną Polskę.
Dodano: 5  Marca  2018  20:30:56
~csa
Lepszy jest najgorszy dzień pokoju niż najpiękniejszy dzień wojny.
obyśmy nie musieli powtarzać scenariusza naszych dziadków.
Dodano: 5  Marca  2018  11:53:26
~Frotera
Ja tam wolałem pojechać do vivo przynajmniej ciepło i normalni ludzie a nie jacyś patrioci!
Dodano: 5  Marca  2018  11:36:49
~WHO
czekam na inscenizację bitwy z czasów "Potopu szwedzkiego"... kultywowanie dumy z faktu że wszyscy nas lali ile wlezie jest żałosne, a to że istniejemy i sowieci nas "wypuścili z łap" to jest naprawdę cud tylko my robimy wszystko żeby to zepsuć...
Dodano: 5  Marca  2018  10:22:53
~estel
Niektórzy niedouczeni szarpią się tutaj do czego by się przyczepić? I tak wymyślili sobie że władza chce zastąpić żołnierzy AK, żołnierzami niezłomni.... a to ciekawe ponieważ żołnierze niezłomni większości rodowód mieli jako żołnierze rozwiązanej w styczniu '45 AK.
Takim ludziom nie chodzi o jakąkolwiek pamięć ani o AK ani o tych Niezłomnych, ot kolejna okazja aby czepić się za pomocą manipulacji
Dodano: 5  Marca  2018  08:01:40
~Patriota
Cześć i chwała bohaterom. Sieg heil! Sieg heil! Sieg heil!
Dodano: 5  Marca  2018  07:00:23
~killing
Już niedługo niewierne psy, poczujecie potęgę dżihadu. ALLAH AGBAR !!!
Dodano: 5  Marca  2018  06:58:40
~z internetu
Armia Krajowa odchodzi w zapomnienie! Dzisiejsza władza stawia na Żołnierzy Wyklętych. Tak się robi zamęt w głowach młodych ludzi. Starsi niech całą prawdę przekazują wnukom. Nie tę którą niedouczona Zalewska wciska im do głów! ;) Bo ona ma takie pojęcie, że przykro słuchać! Ani oglądać te sztuczne ząbki!
Dodano: 4  Marca  2018  22:34:53
~pomotańcy
Coś mi się zdaje, że dzisiaj rządzący "pomotańcy" chcą wmawiać wszystkim, że żołnierze AK to są "be". Teraz tylko żołnierze "wyklęci to "cacy"!
Dodano: 4  Marca  2018  22:27:48
~jasio
w takim wieku bawic się w wojne - wziąć ich w kamasze ido awganu stanu
Dodano: 4  Marca  2018  21:25:54
~Taki jeden
Oby mlodziez niczego sie nie nauczyla przy tego rodzaju przedtawieniach!Prymitywni i naiwni ludzie, manipulowani przez prymitywnych i cynicznych politykow.Czegoz to mialaby sie uczyc mlodziez?
Dodano: 4  Marca  2018  20:02:18
Wojna jest zła, wojna obronna to obrona przed złem... w naszym przypadku podwójnym i totalnym.
Dodano: 4  Marca  2018  18:06:30
~kika
Najgorsze jest to , że nie towarzyszy tym obchodom absolutnie żadna pogłębiona refleksja. Wygląda to tak,jakby dokonywano apoteozy wojny,w ogóle walki z bronią w ręku, gdyż to daje szansę , aby zostać BOHATEREM.A wojna to po prostu Zło, w które uwikłane zostało wielu porządnych ludzi, młodych ludzi. Żywię przekonanie, że każdy z nich chciałby żyć po prostu w czasach POKOJU.
Ale czego spodziewać się po partii, której minister przemianował uczelnię wojskową z Akademii Obrony Narodowej w Akademię Sztuki Wojennej?
Dodano: 4  Marca  2018  17:40:23
~siwy
super. nie było mnie ale żałuje. może poprzez takie rekonstrukcje młodzież coś się nauczy o tych strasznych czasach.
Dodano: 4  Marca  2018  17:01:45
~pif-paf
Ta rekonstrukcja walki tak wyglądała jak śp. Wojciech Siemion opowiadał o misterium Męki Pańskiej wystawionym przez jakiegoś proboszcza na prowincji. Otóż postać Chrystusa odtwarzał miejscowy fryzjer i kiedy Jezus zawisł na krzyżu ksiądz kazał wyśmiewać się oprawcom i wyzywać Jezusa. Więc zaczęli głośno wołać: "Golibroda, golibroda!!!"
Dodano: 4  Marca  2018  16:06:56
~@ciekawy
W pkt. 2 piszesz "mąż sanitariuszki". Jadwiga nie była sanitariuszką i podczas Powstania Warszawskiego przebywała w Starachowicach co [potwierdzają świadkowie! Ale tak się robi historię i jej bohaterów dzisiaj. Niebawem usłyszymy, że płot gdańskiej stoczni nie przeskoczył Lech Wałęsa tylko inny Lech albo Jarosław!
Dodano: 4  Marca  2018  15:58:23
~abcdefgh
Bardzo fajna impreza. Koncert na wysokim poziomie. Brawo dziewczyny.
Dodano: 4  Marca  2018  13:21:06
~abcdefgh
Bardzo fajna impreza. Koncert na wysokim poziomie. Brawo dziewczyny.
Dodano: 4  Marca  2018  13:21:04
~abcdefgh
Bardzo fajna impreza. Koncert na wysokim poziomie. Brawo dziewczyny.
Dodano: 4  Marca  2018  13:20:58
~obserwator
Jest i druga strona medalu.Udowodnione 160 morderstw na dzieciach poniżej 16 roku życia.Ale o tym cicho sza.
Dodano: 4  Marca  2018  12:37:01
~KuBa
Zdjęcie tytułowe super dobrane do artykułu klepiący się po plecach helmut i rusek zaje....ie brawa dla autora
Dodano: 4  Marca  2018  11:41:59
Oczywiście, że kult żołnierzy wyklętych powstał na zamówienie władzy. Co więcej jest niezły biznes i moda. Sam mam masę znajomych, którzy chodzą jak choinki ustrojeni jakimiś ciuszkami z kotwicami itp. Oczywiście jak pada zadanie "podaj mi nazwiska trzech żołnierzy wyklętych" to robi się niezbyt kolorowo. Kult nagle gaśnie i jest wstyd, wstyd, który szybko znika, bo przecież w dalszym ciągu chodzi tylko o modę i dobrą zabawę.

Nazywanie takich inscenizacji głupią zabawą to idiotyzm z drugiej strony. Słyszeć to można chyba tylko od ludzi, dla których np. teatr to głupota. Serial na netflixie jest spoko. Przecież takie wydarzenie jak to, to nic innego jak sztuka, teatr na żywo w najwyższej formie. Jednocześnie przedstawiający kawałek historii, naszej historii. Idziecie do kina 5D i jesteście podjarami sztucznym obrazem 3D, ruchomymi fotelami i zapachami dokoła. Tu macie prawdziwe kino 5D. Obraz na żywo, prawdziwych aktorów, dźwięk wybuchów i zapach prochu. Widowisko na najwyższym poziomie. Trzeba mieć tylko trochę wrażliwości i ciekawości. Dajcie ludziom spędzać czas tak jak lubią, robić to co jest ich pasją. Może Wam brakuje w życiu własnych pasji, hobby, zainteresowań, ale są tacy, którzy znajdują czas na to. I jeszcze dają tym trochę rozrywki innym ludziom.
Dodano: 4  Marca  2018  11:24:49
~oczysłońc
Jak zwykle daty mi się pomyliły. Oczywiście chodzi o bieg na 1963 m.
Dodano: 4  Marca  2018  11:23:27
~oczysłońc
Czy będzie można przepisać się z biegu 1683 m na 5000 m?

Na mały bieg nie chce mi się nawet tyłka z fotela ruszać.
Dodano: 4  Marca  2018  11:20:32
Ale to jest żenujące. To jakaś próba dowartościowania się czy jak??. Stare chłopy bawiące się w wojnę zgodnie z "linią partii".
Dodano: 4  Marca  2018  10:34:22
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe