Siarczysty mróz i miasto pod ostrzałem

Image

Stalowa Wola rozpoczęła obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W sobotę w parku miejskim można było obejrzeć inscenizację historyczną pt. „1939 Zdradziecki pakt”…

Wśród wystrzałów, huków bomb nie trzeba było dziś wprawdzie bronić ojczystych stron, ale tego typu inscenizacje bardzo mocno działają na wyobraźnię i dają obraz tego, co działo się w kraju zaledwie 79 lat temu. Zapisane drukiem wydarzenia nie zostają w pamięci, są tylko lekcją, którą trzeba wyrecytować w szkole. O ile bardziej wartościowsze jest budzenie patriotyzmu żywym obrazem. Bycie w centrum walki, krzyk, huk, strzały pojedyncze i z karabinów, do tego dym, smród spalenizny i upadający co rusz ranni i zabici, walka, przemoc i strach, rżenie koni. To prawdziwy obraz walki, inscenizacja, która staje się prawdą.

Stalowowolanie nie przybyli dziś zbyt licznie do parku miejskiego. Siarczysty mróz, przenikające przez ubrania zimno to przyczyny kiepskiej frekwencji. Ci, którzy przyszli, nie żałowali. Po raz kolejny, bo przecież to nie pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście, była okazja zobaczyć coś niezwykłego. Do tego ciekawe opowieści i muzyka w tle. I jak zawsze grupy rekonstrukcyjne dały z siebie wszystko. Dla zziębniętych przygotowano ciepłą herbatę i wojskową grochówkę.

Po inscenizacji odbył się marsz upamiętniający żołnierzy wyklętych. Później uroczystości przeniosły się na Plac Piłsudskiego i do Miejskiego Domu Kultury. Po prezentacji sylwetek Żołnierzy Wyklętych i oficjalnych uroczystościach wojskowych wystąpił zespół Maleo Reggae Rockers „Panny Wyklęte”.

Materiał video

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.