Get Adobe Flash player

Czym jest monitoring flot?
Opublikowano: 22  Lutego  2018

Stosowanie systemów monitoringu flot samochodowych staje się coraz popularniejsze. Rynek Vehicle Tracking rozwija się z dużą dynamiką – jego globalna wartość w ciągu pięciu lat może wzrosnąć blisko trzykrotnie!

Z danych zebranych przez Research and Markets wynika, że w 2015 roku wartość globalnego rynku usług monitoringu flotowego wynosiła ponad 8 miliardów dolarów. Według prognoz tej samem firmy w roku 2020 ma ona osiągnąć prawie 23 miliardy dolarów. Kierowcy coraz częściej przekonują się, jak użytecznym rozwiązaniem jest monitoring floty samochodowej.

Na czym polega system monitorowania?

Za nadzorowanie floty samochodowej przedsiębiorstwa odpowiada wiele zintegrowanych urządzeń pozwalających na rejestrację i przekazywanie danych z pojazdu. Są to parametry zarówno stricte techniczne, jak temperatura transportowanego towaru czy liczba obrotów silnika na minutę, jak i informacje związane z lokalizacją auta. Właśnie te ostatnie dane najbardziej interesują przedsiębiorców, którzy rozważają zainwestowanie w urządzenia służące monitorowaniu pojazdów. Jednak firmy takie jak Vision Track z reguły oferują więcej, telematyka w ich wykonaniu to połączenie modułów GPS, całego kompletu sensorów związanych głównie z udzielaniem informacji technicznych o stanie pojazdu oraz kamer.

Informacje te w czasie rzeczywistym przesyłane są do kadry kierowniczej, a jednocześnie zapisywane, dzięki czemu w dalszej perspektywie można przeprowadzić dodatkowe kontrole. W ten sposób formułować można również raporty i analizy, które z kolei umożliwią dalszą optymalizację transportu.

Atuty monitoringu flotowego

Zebrane informacje pozwalają na znaczną optymalizację kosztów. Według danych Intelligent Transportation Society of America, zużycie paliwa dzięki monitoringowi spada nawet o 20%. Ponadto zainstalowanie systemu nadzorowania floty korzystnie wpływa na poziom bezpieczeństwa, w tym zmniejszenie liczby wypadów.

Dodatkowym atutem dla firm przewozowych jest podniesienie poziomu świadczonych usług – dzięki monitoringowi klient zna lokalizację pojazdu i może przygotować się na dostawę. Z kolei osoby odpowiedzialne za zarządzanie samą flotą mają wpływ na korygowanie trasy czy wybór jej lepszych wariantów.

Ponadto system monitoringu uniemożliwia nieplanowane postoje czy zbaczanie z trasy – kierowcy, zwiększając swą efektywność, bardziej pilnują narzuconych ram czasowych. W razie jakichkolwiek awarii czy niepowodzeń znacznie łatwiejsze jest zlokalizowanie pojazdu i udzielenie niezbędnego wsparcia, jak przejęcie ładunku przez inny pojazd. Wszystkie te procesy przebiegają znacznie sprawniej i precyzyjniej, co z kolei przekłada się na oszczędności.

Rosnąca popularność systemów monitoringu flotowego firmy nie powinna stanowić zaskoczenia. Taka inwestycja ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo, jakość usług oraz oszczędności, na czym zależy przecież każdemu przewoźnikowi.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe