26 Porównania
Opublikowano: 25  Lutego  2018

W Spółdzielczym Domu Kultury można oglądać kolejną wystawę pokonkursową "Porównania 26". Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę 25 lutego br.

„Porównania” to konkurs i wystawa. Celem jest ukazanie aktualnych tendencji w sztuce poprzez prezentację dzieł obrazujących twórcze osiągnięcia artystów związanych z Ziemią Sandomierską. Spotkania każdego roku gromadzą wokół sandomierskiego Biura Wystaw Artystycznych wielu twórców reprezentujących różne dyscypliny artystyczne.

W ramach tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad 70 prac. Jury obradowało w 3- osobowym składzie, w którym znaleźli się: prof. Barbara Szubińska – Rutkowska (malarka), Stanisław Brach (rzeźbiarz) oraz Jerzy Tyburski (malarz).

Nagroda Grand Prix, Nagroda Starosty Powiatu Sandomierskiego przypadła Bożenie Wójtowicz-Ślęzak za cykl prac pt. "Kobieta 1", "Kobieta 2", "Kobieta 3" – tkaniny unikatowe utrzymane w monochromatycznej czarno – szaro – białej kolorystyce, w których nakładane na siebie kolejne warstwy tiulu, flizeliny i szyfonu łączone drobnym ściegiem maszynowego i ręcznego haftu, tworzą misterne dzieła opowiadające o kobiecej naturze. Bogata faktura, wysublimowana kolorystyka podkreślają strukturę kompozycji i określają bogactwo znaczeń.

Laureatką I Nagrody Burmistrza Sandomierza została Aleksandra Karwat. Praca pt. „Sąsiedzi I” świetna warsztatowo, malowana odważnym gestem, gdzie kolejne warstwy malarskiej materii ujawniają realność codzienności, niesie w sobie wiele znaczące przesłanie. Z pozoru błahy element „sąsiedztwa” – metaforyczne drzewo – chociaż stare i koślawe nie może odchodzić w niepamięć.

II Nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego przypadła Andrzejowi Rachoniowi za zestaw prac zatytułowanych „Pejzaż prowincjonalny 1” i „Pejzaż prowincjonalny 2”. Kompozycje utrzymane w szaro – grafitowej kolorystyce ujmują wysublimowaną, oszczędną gamą barwną, warstwą znaczeniową i formalną. Pointylistyczna migotliwość jasnej i ciemnej pastelowej kreski określa sprowadzone do symbolu kształty i pogłębia przesłanie zawarte w istocie dzieła.

Laureatem II Nagrody Banku Spółdzielczego w Sandomierzu jest Andrzej Dąbek, którego malarska kompozycja z cyklu „Portrety odbite” tworzy wielopoziomową narrację, pełną ukrytych znaczeń i sensów. Utrzymana w jasnej tonacji złocistych ugrów, przeoranych bielą architektonicznych linii zaskakuje delikatnością wieloznacznego rysunku.

III Nagroda Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach przypadła Magdalenie Pilch za kompozycje z zakresu papieru ręcznie czerpanego, pt. „Kosmos 1” i dyptyk „Galaktyki”, w których wyobraźnia autorki buduje fantastyczne światy w oparciu o barwne kontrasty czerwieni, czerni i bieli.

III Nagrodę Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu otrzymał Marek Pokutycki za pracę zatytułowaną „Tatuaże (Ćmy V)” w technice digital print. Intrygująca kompozycja, w której nagość kobiecego ciała wyłaniającego się z przestrzeni gęstej, zawiesistej czerni, rozświetla ją delikatnym blaskiem jasnej karnacji, wydobywa ukryte napięcia, nastroje niepokoju i tajemnicy.

Laureatką III Nagrody Prezydenta Stalowej Woli jest Kazimiera Myk- Magdziak. Kompozycja „Ostatnia przepowiednia”, migocząca feerią barw, wielowarstwowa i wieloznaczeniowa, kieruje widza ku metafizyce i mistyce dalekiego wschodu.

W tej edycji „Porównań” roku Jury przyznało również Wyróżnienia Honorowe – Annie Burlikowskiej-Rochnowskiej za sugestywne, wieloznaczne i metafizyczne prace z zakresu czarno – białej fotografii pt. „Zapomniane miejsca”, w których ciemna, zakurzona przestrzeń rozświetlona jest wpadającym przez wąskie szczeliny światłem oraz Stanisławowi Świecy za świetny gipsoryt zatytułowany „Mleczna droga”, w którym drobne linie i perfekcyjna kreska budują fantastyczne, antropomorficzne kształty kobiecego ciała, dynamiczne i ekspresyjne.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe