Narada z dyrektorami szpitali

Image

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji w zakresie lecznictwa neurologicznego w regionie, a także omówieniu stanu realizacji programów dostosowawczych dla pomieszczeń i urządzeń podmiotów leczniczych.

Naradę z dyrektorami szpitali otworzyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która przypomniała, że jest to kolejne już spotkanie poświęcone tematyce związanej z pacjentem tzw. udarowym. Pierwsze posiedzenie z udziałem konsultantów wojewódzkich i przedstawicieli podmiotów leczniczych posiadających oddziały neurologiczne odbyło się w styczniu br. Jak podkreśliła wojewoda, co roku ok. 70 tys. Polaków doznaje udaru mózgu, a liczba osób umierających z tego powodu w Polsce należy do najwyższych w Europie. Bardzo ważną kwestią jest udzielenie właściwej pomocy pacjentom z podejrzeniem udaru mózgu, dlatego konieczne jest wspólne wypracowanie metod, które będą zmierzały do poprawy postępowania diagnostyczno- leczniczego.

– Konieczne jest wdrożenie koordynowanej opieki nad pacjentem udarowym, co zawarł Minister Zdrowia w swoim opracowaniu dotyczącym dobrych praktyk postępowania dyspozytorów medycznych i zespołów ratownictwa medycznego z pacjentem z podejrzeniem udaru mózgu – podkreśliła wojewoda.

Uczestnicy dzisiejszej dyskusji poruszyli m. in. kwestie związane z aktualną sytuacją i potrzebami w zakresie leczenia udarów mózgu na Podkarpaciu, a także zagadnienia dotyczące przedszpitalnego postępowania z chorym udarowym.

W drugiej części spotkania skupiono się na stanie realizacji programów dostosowawczych dla pomieszczeń i urządzeń podmiotów leczniczych, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

W posiedzeniu wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści Krystyna Wróblewska i Mieczysław Miazga, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wicewojewoda Lucyna Podhalicz, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, członek Zarządu Województwa Stanisław Kruczek, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie Adam Sidor, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie Robert Bugaj, podkarpacki wojewódzki inspektor farmaceutyczny Monika Urbaniak, dyrektorzy szpitali, ordynatorzy i kierownicy oddziałów neurologicznych, konsultanci wojewódzcy w dziedzinach neurologii i medycyny ratunkowej oraz starostowie powiatów.

PUW Rzeszów


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~kika

do chora to się nie lecz na neurologii jak ci się nie podoba.

~look

połowa ludzi leży niepotrzebnie w szpitalu i obserwuje a ci najbardziej chorzy leczą się w domu

~app3

a jak lekarze pala to jest inaczej?bo lekarzowi to już nic sie nie powie bo to jakiś góru jest czy co

~obibok

@pacjent
Szpital należy pod starostwo.

~pacjent

Sytuacja jest taka, że na rehabilitację trzeba czekać do sierpnia, albo wykupić prywatnie, to będzie od ręki. Może tym zająłby się Pan Prezydent zamiast światełek i mgiełek tudzież rowerki konteneroławki.

~zielony

Na tyle ze czas go zamknąć. Mamy najgorszych lekarzy a najbardziej się panoszą. Idziesz po pomoc traktowany jesteś jak wróg.

~siwy

na ile jest zadłużony szpital w stalowej?

~chora

Właśnie, szybka interwencja jest bardzo ważna. A co dzieje się w szpitalu stalowowolskim na oddziale neurologicznym, to gorzej niż sodoma i gomora. Obojętność personelu ( niektórych pielęgniarek) jest druzgocąca. Brak uczucia wobec chorej osoby, która nie jest w stanie sama zjeść, itd. Palenie papierosów w brudowniku, itd. Przekracza to ludzkie pojęcie.