Lepiej ćwiczyć w domu czy na siłowni?

Image

Wielu z nas chcąc schudnąć lub zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny, postanawia regularnie ćwiczyć. Jedno z podstawowych ćwiczeń brzmi: lepiej ćwiczyć w domu czy na siłowni? Poniżej kilka zalet i wad obu tych rozwiązań.

Motywacja

Siłownia jest miejscem, w którym spotyka się wiele osób takich jak my. Ich towarzystwo może być dla nas świetną motywacją. Obecność osób, które podobnie do nas, stawiają w klubie fitness pierwsze kroki, może być wsparciem i zachętą, by nie rezygnować z podjętego działania. Z kolei stali bywalcy siłowni, po których widać, że ćwiczą od lat a ich sylwetki są imponujące, mogą być dla nas wzorem, do którego będziemy dążyć. Ponadto wsparcie obsługi oraz trenerów będzie dla nas dodatkowym bodźcem, by regularnie uczęszczać na treningi.

Różnorodność

Kolejną zaletą klubów fitness jest dostępność wielu różnych sprzętów do ćwiczeń, zarówno do wykonywania treningów siłowych, jak i wytrzymałościowych. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że trening stanie się rutynowy i nudny, jest niewielkie, gdyż liczne sprzęty umożliwiają wykonywanie wielu różnych ćwiczeń i zmiany ich intensywności czy poziomu trudności. Ponadto w większości siłowni odbywają się również zorganizowane zajęcia grupowe pod okiem trenera. W wielu miejscach do wyboru mamy zróżnicowane zajęcia, od jogi po crossfit czy boks, więc niemalże każdy jest w stanie dobrać grupę odpowiednią dla siebie.

Czas i koszt

Siłownia wydaje się mieć wiele zalet, jednak można doszukać się również wad. Przede wszystkim dojazd na siłownie może zabierać nam sporo czasu, tam bardziej, gdy nie mieszkamy w dużym mieście i najbliższa siłownia znajduje się w odległości kilkunastu kilometrów. Kolejnym minusem siłowni jest jej koszt. Miesięczny karnet na siłownie kosztuje ok. 100 zł, przy czym często musimy podpisać umowę, która zobowiązuje nas do członkostwa w klubie przez kilka miesięcy.

Dostępność

Do zalet treningu w domu musimy zaliczyć przede wszystkim dostępność. Aby trenować w domu wystarczy, że będziemy posiadać matę i nieco przestrzeni. Dzięki temu, że aktywny tryb życia stał się w ostatnich latach popularny, w social mediach znajdziemy mnóstwo filmów treningowych czy porad dotyczących prawidłowego wykonywania ćwiczeń, zamieszczanych przez trenerów. Dzięki temu dostęp do wiedzy i do pomysłów na ćwiczenia jest bardzo łatwy.

Oszczędność czasu

Kolejna zaletą treningu w domu jest oszczędność czasu. Dzięki temu, że nie musimy dojeżdżać, znacznie łatwiej jest nam zaplanować domowy trening pomiędzy innymi codziennymi obowiązkami. Ponadto jeżeli mamy dzieci, jesteśmy w stanie podczas treningu mieć je na oku dzięki czemu nie musimy organizować im opieki na czas naszych ćwiczeń.

Brak opieki trenera i sprzętu

Minusem wykonywania ćwiczeń w domu jest nieobecność trenera lub osoby, która może skorygować nasze błędy. Szczególnie jeżeli ćwiczymy z obciążeniem, zła postawa podczas wykonywania powtórzeń może przyczynić się do kontuzji. Dodatkowo w domu zwykle mamy ograniczoną przestrzeń i jedynie kilka podstawowych akcesoriów fitness. Jeżeli mamy wolne pomieszczenie, możemy urządzić siłownię w domu, jednak profesjonalny sprzęt może nas sporo kosztować. Pożyczki pozabankowe Profi Credit mogą być dobrym rozwiązaniem, aby spełnić marzenie o własnej siłowni. Pożyczki pozabankowe, dzięki temu, że zwykle spłaca się je w ratach, pozwolą nam sfinansować zakup maszyn i potrzebnych do ćwiczeń akcesoriów, tym samym nie obciążając naszego budżetu jednorazową spłatą.

Zatem zarówno trening na siłowni jak i w domu ma swoje zalety. Bez względu na to, którą możliwość wybierzemy, jesteśmy w stanie osiągnąć satysfakcjonujące nas efekty. Musimy jednak pamiętać o systematyczności wykonywania ćwiczeń.

Przeczytaj również –Wizyta u dietetyka – czy warto ?

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.