Mała architektura ogrodowa
Opublikowano: 6  Lutego  2018

Wnętrze domu urządzamy z najwyższą starannością dbając o każdy szczegół. Starannie dobieramy kolor ścian i podłóg, zasłony, meble, nawet bibeloty na komodzie. Nie zawsze tak samo traktujemy ogród. Tymczasem odpowiednio dobrane elementy małej architektury nie tylko będą ładnie wyglądały, ale przede wszystkim nadadzą ogrodowi indywidualny charakter i przyjazny klimat.

Niezbędne elementy małej architektury ogrodowej

Mała architektura ogrodowa to ogrodzenie, altanki, trejaże i pergole, ale także ławki, huśtawki, piaskownice oraz śmietniki i kompostowniki. Wykorzystanie ich w ogrodzie pozwala na uporządkowanie jego przestrzeni, nadanie mu ładu i wydzielenie różnych stref. Końcowy efekt w dużej mierze zależy od przyjętej filozofii. Jeżeli wszystko zostanie starannie zaplanowane, to jest czas na zgromadzenie elementów jednorodnych stylowo. Najgorszy efekt przynosi kupowanie pod wpływem impulsu, trudno jest wtedy dopasować poszczególne detale.

Najważniejszym elementem jest ogrodzenie, to jego wygląd i pierwsze wrażenie wpływa na ocenę posiadłości. Elegancki, zadbany płot drewniany będzie zachęcał do odwiedzin, mur4owane wysokie ogrodzenie daje wrażenie, że gospodarze chcą się odizolować od otoczenia. Ogrodzenie swoim stylem powinno pasować do stylistyki głównego budynku i jego elewacji. Drewniane panele ogrodzeniowe można np. połączyć ze słupkami i murkami wykończonymi cegłą klinkierową w kolorze dachówki.

Obrazek Obrazek

Na zdjęciach przedstawiono nowoczesne rozwiązania drewnianej architektury ogrodowej.

Z ogrodzeniem i elewacją powinny współgrać pozostałe elementy wyposażenia ogrodu. Najłatwiej jest dobrać poszczególne przedmioty wykonane z tego samego materiału, do ogrodu najlepiej pasuje drewno i ceramika, które są materiałem naturalnym. Producenci oferują ławki, altanki, komplety mebli zarówno w tradycyjnym desingu jak i nowoczesnym, który doskonale będzie współgrał z ogrodami minimalistycznymi.

Urządzając ogród trzeba pamiętać także o miejscach, które nie nadają się do ekspozycji, ale ładnie zagospodarowane dopełnią całości. Chodzi oczywiście o kompostownik i miejsce na kosze na śmieci. Ten pierwszy można umieścić w miejscu ustronnym, niewidocznym, ale kosze najczęściej ustawiane są najbliżej bramy wjazdowej. Drewniana obudowa zasłoni nieestetyczny kosz, nie utrudniając równocześnie wyrzucania śmieci i jego opróżniania.

Artykuł przygotowano dzięki specjalistom z dziedziny małej architektury ogrodowej – ProduktyOgrodowe.pl.

Artykuł sponsorowany

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe