Get Adobe Flash player

Zwolnienia i recepty nie na papierze
Opublikowano: 7  Lutego  2018

Koniec z papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Od lipca zwolnienia będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej.

Lekarze mogą wystawiać zwolnienia elektroniczne (nazywane e-ZLA) od stycznia 2016 roku. Jak się jednak okazuje większość wybiera tradycyjną formę ich wypisywania. W okresie od września 2017 roku do końca stycznia 2018 roku do ZUS-u w województwie podkarpackim wpłynęło ponad 369 tysięcy zwolnień lekarskich, w tym 8 056 w formie elektronicznej co stanowi 2,18% wszystkich wystawionych.

Od lipca br. lekarze będą mogli wystawić zwolnienia jedynie w formie elektronicznej. Wymaga to od nich uzyskania profilu PUE, pobrania certyfikatu, bądź uzyskania profilu ePUAP. Są to narzędzia bezpłatne. Certyfikat z ZUS będzie ważny przez 5 lat.

- Inicjujemy współpracę z kierownictwem placówek służby zdrowia aby zapewnić wszystkim lekarzom dostęp do PUE, zakładanie tych profili i szkolenia odnośnie wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej– mówi Elżbieta Stelmach, kierownik Inspektoratu ZUS w Stalowej Woli.

Pracownicy ZUS- u apelują do lekarzy, aby nie zwlekali z załatwieniem formalności i nie czekali na ostatnią chwilę, bo może dojść do takiej sytuacji, że przed 1 lipca nie da się na ostatni dzwonek wszystkich obsłużyć. Taki lekarz nie będzie miał możliwości wystawiania zwolnień lekarskich.

Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy wpisze numer PESEL pacjenta, pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system. Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. Poza tym system zweryfikuje datę początku okresu niezdolności z zasadami wystawiania zwolnień określonymi w przepisach oraz z ostatnim wystawionym zwolnieniem.

System przypomina także lekarzowi o możliwości skierowania pacjenta na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. W przypadku pozytywnej decyzji lekarza o skierowaniu na rehabilitację, system otworzy formularz wniosku ZUS PR-4 i wprowadzi automatycznie dane pacjenta. Lekarz będzie mógł od razu wystawić wniosek o rehabilitację i przesłać go w formie elektronicznej do ZUS w celu wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS.

Jak przekonują pracownicy ZUS nowy system niesie za sobą wiele korzyści, przyśpieszy m.in. wypłatę świadczeń w postaci zasiłków chorobowych.

- Zwolnienie lekarskie do tej pory każdy ubezpieczony miał obowiązek dostarczyć w terminie 7 dni. Po tym terminie zasiłek choroby był obniżany o 25%. W tej chwili pracodawca i ZUS będą mieli automatycznie informację o wystawieniu zwolnienia lekarskiego przez lekarza- wyjaśnia Elżbieta Stelmach, kierownik Inspektoratu ZUS w Stalowej Woli.

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~damiaN
Tylko patrzeć florku jak wprowadza e-słoik. To dopiero będzie nowe.
Dodano: 8  Lutego  2018  22:50:06

Od 4 czerwca będą nowe zasady robienia prawa jazdy.
Od 1 lipca będą zwolenienia lekarskie już tylko w formie elektronicznej.
Nowe idzie.

Dodano: 8  Lutego  2018  22:07:16
~Yupi
to tera recepta poleci od razu do apteki czy jak??
bo pewnie nim się dowiem ile zwolnienia mam to już kontlorery przylecą umiech))
Dodano: 7  Lutego  2018  19:40:33
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe