Świeżość produktów spożywczych
Opublikowano: 4  Lutego  2018

Dbanie o żywność w domu nie należy, wbrew pozorom, do łatwych zadań. Wysokie temperatury w mieszkaniu, brak odpowiedniego dostępu powietrza a także wiele innych czynników może przyspieszać psucie się produktów. To z kolei prowadzi do strat finansowych, marnowania żywności (co w perspektywie panującego w niektórych częściach świata głodu wydaje się przynajmniej nieetyczne) oraz potencjalnych problemów zdrowotnych.

Już w dawnych wiekach ludzkość zauważyła, że istnieją sposoby na zachowanie świeżości pokarmu. Najskuteczniejszą metodą jest chłodzenie lub mrożenie. Dawne metody obniżania temperatury, w jakiej przechowywane były produkty, wiązały się budowaniem ziemianek lub piwnic. W każdej współczesnej kuchni znajdziemy lodówkę wraz z zamrażarką. Życie bez tych urządzeń wydaje się dzisiaj niewykonalne, a producenci prześcigają się w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań przedłużających świeżość domowej żywności.

Czy wiesz jak prawidłowo używać lodówki?

Pytanie wydaje się absurdalne. Sposób użycia lodówki jest prosty – umieszcza się w niej produkty. Na tym etapie nie ma żadnego problemu. Gdy zastanowimy się jednak czy każdy rodzaj pożywienia powinien być chłodzony albo w jakiej temperaturze powinien być chłodzony, to odpowiedź nie jest oczywista. Dla niektórych owoców (zwłaszcza tropikalnych) czy warzyw typu pomidory, cukinie, ogórki, optymalną temperaturą będzie temperatura pokojowa. Podobnie rzecz ma się z niedojrzałymi owocami oraz pieczywem. Woda i napoje, poza otwartymi sokami, również powinny być przechowywane poza lodówką.

Warto także pamiętać, że temperatura w lodówce jest zróżnicowana. Występują miejsca chłodniejsze oraz cieplejsze. Najniższa temperatura utrzymuje się w dolnych częściach urządzenia (z reguły znajdują się tam szuflady), natomiast najwyższa na półkach wbudowanych w drzwi. Optymalne miejsce to środkowe półki. Pamiętaj również, że do lodówki nie powinno się wkładać gorącego lub nawet ciepłego pożywienia. Wpływa to na podniesienie temperatury. Zwracaj również uwagę na owinięcie najbardziej aromatycznych produktów folią lub zamykaj je w szczelne opakowania. Dzięki temu pozostała żywność nie przesiąknie zapachem.

Dodatkowe funkcje

Producenci sprzętu AGD pragną ułatwić życie konsumentom, stąd w nowoczesnych lodówkach znajdziemy wiele dodatkowych funkcji sprzyjających dbaniu o żywność, a co za tym idzie o finanse osobiste. Warto pamiętać też, że lodówka nie musi już być odstającym elementem w kuchennym wystroju. Można bowiem wybrać urządzenie wolnostojące albo do zabudowy, wpasowujące się w indywidualne umeblowanie. Rozmiary lodówki również mają znaczenie. Możemy wybrać produkty mniejsze lub większe. Duża pojemność pozytywnie wpływa na utrzymanie odpowiedniej temperatury w otoczeniu żywności. Gdy nie zadbamy o wystarczającą przestrzeń pomiędzy produktami, będą one gorzej schłodzone.

Producenci często oferują systemy, pozwalające na równomierne rozprowadzanie zimnego powietrza po wnętrzu lodówki. Dzięki temu unikamy sytuacji, takich jak cieplejsze i chłodniejsze miejsca w urządzeniu. Łatwiej zatem zarządzać przechowywaniem żywności. Z kolei, zamrażarki wyposaża się w pakiet stref o zmiennej temperaturze. W odpowiednich szufladach można ustawić daną temperaturę i przechowywać tam konkretne produkty spożywcze. Kolejną innowacyjną technologią jest Active Oxygen. Takie rozwiązanie zastosowano w lodówkach marki Hotpoint. Active Oxygen polega na dostarczeniu do wnętrza urządzenia cząsteczek aktywnego tlenu. Takie działanie pomaga zachować naturalną świeżość żywności, hamuje rozwój bakterii o 90% i niweluje w 70% nieprzyjemne zapachy. W ten sposób zbiegają się zalety nowoczesnej lodówki i klasycznej piwnicy.

Niektórzy producenci dbają również o świeżość pokarmów, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Wprowadzono systemy, utrzymujące stałą temperaturę przy zamkniętych drzwiach lodówki. Ważne również jest zwrócenie uwagi na standardy efektywności urządzeń, by ograniczyć zużycie prądu oraz zachować bezpieczeństwo wobec środowiska.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe