Get Adobe Flash player

Budowa domu - najczęstsze dylematy
Opublikowano: 29  Stycznia  2018

Duży projekt przed Tobą? Jesteś na etapie wyboru konkretnego projektu domu? A może już nawet zacząłeś budowę i przytłacza Cię ilość rzeczy, które należy dopilnować, a o których nie zapomnieć. Wyręczymy cię trochę w planowaniu. Poniżej krótko omówimy kilka przydatnych wskazówek, które kojarzone są zwykle z późniejszymi etapami budowy, ale uwzględnienie ich wcześniej może zaoszczędzić sporo czasu i środków.

Ogrzewanie

Decyzja co do rodzaju ogrzewania będzie determinować czy potrzebne są dodatkowe rozwiązania takie jak specjalna rura, którą puszcza się pod podłogą, mająca za zadanie zapewniać dopływ powietrza do kominka. Natomiast decydując się na kocioł, konieczne będzie doprowadzenie przewodu kominowego. Chociażby wspomniane rozwiązania będą musiały zostać włączone do przygotowań przed zrobieniem podług czy wraz ze ścinami i kominem.

Wentylacja

Kolejne duże przedsięwzięcie to wybór odpowiedniej wentylacji. Wentylacja cyrkuluje powietrze wymieniając zużyte i zanieczyszczone a dostarczając świeże. Do wyboru jest kilka: grawitacyjna, mechaniczna czy hybrydowa. Jeśli wybór padnie na mechaniczną, ważne, żeby wystarczająco wcześniej zaplanować rozmieszczenie przewodów oraz przemyślane umiejscowienie niezbędnych otworów. Z kolei przy grawitacyjnej montuje się nawiewniki, które umożliwiają napływ powietrza z zewnątrz. Pomagają one wytworzyć różnicę ciśnień i wspomaga wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże. Sporo informacji na ten temat znajdziesz w serwisie internetowym pracowni projektowej Dominanta.

Instalacja elektryczna

Chociaż może jeszcze nie wybiegaliśmy tak do przodu i nie mamy mebli ani nie znamy ich rozmieszczenia, potrzebujemy podjąć decyzję o rozplanowaniu gniazdek i to przed położeniem tynków. Zaplanowanie kilku dodatkowych zaoszczędzi nam później fatygi i zwiększy możliwości aranżacji wnętrza. Kolejną oczywistą sprawą, która może łatwo umknąć jest zaplanowanie włączników światła, tak żeby światło można było włączać intuicyjnie a nie szukając przycisku przez pół godziny.

Podłogi

Zarówno w samym domu, jak i na zewnątrz poziomowanie podłóg jest bardzo ważne. Obniżenie podłogi i uwzględnianie niewielkiego spadku przy balkonach i tarasach powstrzyma podmakanie domu. W łazienkach podłogi muszą być odpowiednio wypoziomowane. Uwzględnienie spadku pozwoli uniknąć ewentualnych podtopień czy usprawni spływanie wody jeśli planujemy prysznic bez brodzika. Przez zastosowanie różnych materiałów wykończeniowych może wpłynąć na zróżnicowanie poziomu podług. Płytki, panele, wykładzina to wszystko ma swoją grubość.

Ma to znaczenie szczególnie tam gdzie nie planujemy żadnych progów czy różnic w poziomach. Szczególnie jeśli dom będzie zamieszkiwać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, starsza wiekiem lub dziecko. Wszelkie nierówności mogę stanowić utrudnienia czy nawet niebezpieczeństwo.

Oczywiście zniwelowanie różnic na późniejszym etapie jest jak najbardziej możliwe ale też bardziej kosztowne. Wydatki zwiększą się wtedy o samopoziomującą się zaprawę. Staranne przygotowanie pod prace wykończeniowe zaoszczędzi dużo zachodu, stresu i dodatkowych kosztów.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Tomaszek
Dobra myśl z dodatkowymi gniazdkami. U mnie w domu ciągle mi jakiegoś brakuje umiech.
Dodano: 26  Lutego  2018  14:57:11
~aaaa
nie pisze się "podług" tylko "podłóg" umiech
Dodano: 2  Lutego  2018  08:12:53
~Gość
Rady tak oczywiste, że obrażają czytelnika
Dodano: 1  Lutego  2018  23:34:12
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe