Pierwsza wizyta u stomatologa
Opublikowano: 13  Stycznia  2018

Najnowsze raporty i statystyki pokazują, że w Polsce istnieje poważny problem z higieną jamy ustnej, zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Unikamy usilnie regularnych wizyt w gabinetach dentystycznych, przez co jedynie pogarszamy swój stan. Problem pojawia się już we wczesnym dzieciństwie. Rodzice powinni mieć świadomość, jak dbać o uzębienie swoich pociech i kiedy powinni zgłosić się z dzieckiem na pierwszą wizytę do stomatologa?

Próchnica atakuje nasze dzieci

Z danych zebranych przez IPSOS w 2017 roku wynika, że nawet 76 proc. dzieci w Polsce ma próchnicę. Na każde dziecko przypadają średnio 3 zęby dotknięte zmianami próchnicowymi. IPSOS wykazało przy okazji czwartej edycji programu „Dziel się uśmiechem”, że skala problemu próchnicy wśród najmłodszych jest poważna. Polska jest plasowana na niechlubnym pierwszym miejscu wśród krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci.

Skąd wynika fatalny stan uzębienia najmłodszych?

Winni próchnicy u dzieci są najczęściej rodzice, którzy postrzegają zęby mleczne jako bezużyteczne i niewymagające higieny. To duży błąd, który odbija się negatywnie na kondycji zębów - nie tylko mleczaków, ale i zębów stałych.

Wykwalifikowany dentysta dla dzieci i każdy inny stomatolog powie nam, że o zęby trzeba dbać zawsze, niezależnie od tego, ile mamy lat. Małe dzieci muszą pod tym względem zdać się na swoich rodziców i opiekunów. Od momentu, kiedy w jamie ustnej dziecka pojawi się pierwszy ząbek, trzeba zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę - początkowo silikonową, a później klasyczną lub elektryczną, pozwalającą na dokładne czyszczenie zębów. Takie podejście do higieny jamy ustnej spowoduje, że zmniejszy się liczba przypadków dzieci, u których na kontrolnych wizytach w gabinetach stomatologicznych wykrywane są ogniska próchnicy.

Im w lepszym stanie będą utrzymywane zęby mleczne małego pacjenta, tym w lepszej kondycji znajdą się później zęby stałe. Nauka prawidłowych zasad higieny jamy ustnej we wczesnym dzieciństwie owocuje ponadto wyrobieniem korzystnych nawyków u dziecka na przyszłość.

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?

Zaleca się wizytę u dentysty już z niemowlęciem, u którego pojawiły się pierwsze siekacze. Lekarz może na tym etapie sprawdzić, czy proces ząbkowania rozpoczął się i przebiega prawidłowo, a dziecku nie zagraża próchnica. Bezwzględnie należy umówić się na wizytę kontrolną ze swoim dzieckiem u dentysty, jeśli skończy 3-4 lata i ma komplet zębów mlecznych.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe