Zaloguj się !

Błonia: dewastacja czy modernizacja?

Opublikowano: 10  Stycznia  2018

To, co się dzieje obecnie na błoniach miłośników przyrody przyprawia o zawrót głowy. To, co dla jednych jest modernizacją, dla innych jest dewastacją na obszarze chronionym. Ekolodzy krzyczą NIE.

Natura 2000 to specjalny program sieci obszarów objętych ochroną przyrody na terytorium Unii Europejskiej. Stalowa Wola w obszarze błoni nadsańskich jest objęta tym właśnie programem. Celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Tymczasem nad Sanem, gdzie powstać ma prawdziwy raj wypoczynkowy dla mieszkańców Stalowej Woli, zniszczona została rodzima roślinność i raj dla ptaków.

Realizacja tej inwestycji będzie kosztować miliony. Zadanie jest dofinansowane w 85% z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ten projekt to duma samorządu. Cieszą się również mieszkańcy. Ale od samego początku zmiany nie podobają się tym, którzy znają się na tym temacie lepiej niż przeciętny obywatel. Nieformalna grupa przyrodników „Wolne Rzeki”, która działa przede wszystkim w północnej części Kotliny Sandomierskiej widzi duży problem. Celem grupy jest skuteczna ochrona lokalnej przyrody, w szczególności dolin rzecznych. W jej skład wchodzą fachowcy, absolwenci takich kierunków jak: geografia, biologia, ochrona środowiska, znawcy ptaków, to nie tylko miłośnicy przyrody, lecz doświadczeni przyrodnicy. I to oni właśnie, zaniepokojeni tym, co widać nad Sanem, wysłali wczoraj pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, z prośbą o kontrolę i podjęcie działań w tej sprawie nazywając działania rewitalizacyjne „skandaliczną „rewitalizacją” terasy zalewowej Sanu (błoni) w Stalowej Woli”.

- O tym, że rewitalizacja ta w nieco innym obszarze prowadzona jest skrajnie nieprawidłowo informowaliśmy już w październiku. To co zobaczyliśmy nad Sanem na początku stycznia okazało się jednak jeszcze większym nieporozumieniem. Zniszczony został porośnięty naturalną roślinnością brzeg Sanu. Na 45 ha zupełnie zniszczona została wierzchnia warstwa gleby oraz wycięto wszystkie krzewy i wiele drzew. W miejsce naturalnej roślinności masowo wsadzany jest gatunek obcy – dereń biały Cornus alba, co na terasie zalewowej dużej rzeki jest prawdziwym nieporozumieniem. Całość obszaru pokrywana jest też agrowłókniną – przy wezbraniu spłynie ona wraz z wodą, a póki co skutecznie utrudni odbudowę ekosystemu- piszą na swojej stronie Wolne Rzeki przyrodnicy.

Dokładne informacje na ten temat, wraz ze zdjęciami i informacjami źródłowymi znajdują się na stronie http://wolne(...)ej-woli/

U nas zdjęcia znad Sanu. Tak wyglądają obecnie prace rewitalizacyjne na błoniach. A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Piszcie w komentarzach pod artykułem i na fb. 


Komentarze
1 2 3 4 5 6 »

Strona: 1/6 Wyświetlaj po:

Te tereny to naleza do tak zwanych terenów zalewowych.Działki przy rzece sa praktycznie niczyja własnoscia.Tu wszystko co powstanie bedzie kiedys zniszczone przez rzeke.Mozecie tu postawic dom nielegalnie , a urzedas nic nie bedzie mogł zrobic .Mozesz mieszkac dopóki woda nie zniszczy domu.Ciekawe kto bedzie placil za naprawe tego wszystkiego jak przyjdzie woda?Jakies sa przepisy ze wszystko musi byc sprawne przez 5 lat od budowy.
Dodano: 18  Stycznia  2018  17:44:18
~Alojzy Cebula
Większość tutaj "znawców" tematu ledwo co lizneła lekcji biologi w podstawówce a sieje największy ferment.

Co zdewastowano ? Trawę i krzaki ? Bo zające nie bedą miały gdzie srać ? Wysrają się gdzie indziej umiech

Tu największym problemem jest zalewanie terenu i nad tym bym dyskutował.
Dodano: 18  Stycznia  2018  09:01:13
To była dewastacja tak samo jak i zniszczona skarpa.Niech Zbereźny wytłumaczy dlaczego sa takie zniszczenia,czy zeby dostac dofinansowanie to trzeba najpierw wszystko wyciąć co nie pasuje do projektu ?
Dodano: 17  Stycznia  2018  18:22:48
@uspot
Tak myślałem. Ujadasz na każdego, kto przytacza niewygodne fakty. Jednocześnie sam nie potrafisz sformułować sensownego argumentu, więc zaczynasz wyzywać od najgorszych.
Dodano: 16  Stycznia  2018  16:45:01
-ell to chyba komentarz Lucka.Nie wytrzymał i wypalił.Wysypiska dalej będa,bo działkowcy musza gdzies wyrzucic śmieci.Butelki beda w tysiacach,bo prawie wszyscy przychodza teraz z piwem w butelce bezzwrotnej.Bedzie śmietnik,jak nie zapłaci sie za wywoz i zbieranie śmieci.Proponuje niech kazdy tam teraz pojedzie i zobaczy ile wycieli,teraz nie ma błota bo jest mroz.Bedzie tam takie błoto na wiosnę ze łeb urywa.
Dodano: 15  Stycznia  2018  16:51:22
~uspot
~TVPis kłamie ...ty tez
Dodano: 15  Stycznia  2018  12:23:20
~ell
Mnie się podoba.Wreszcie nie będzie wypalania traw. Mam tez nadzieję , ze nie będzie dzikich wysypisk śmieci i tysięcy porzuconych butelek.
Co do sadzonek? Niech ekolodzy doradzą, jakie maja być,jeśli te posadzone nie są dobre.
Dodano: 15  Stycznia  2018  10:46:13
~ell
Mnie się podoba.Wreszcie nie będzie wypalania traw. Mam tez nadzieję , ze nie będzie dzikich wysypisk śmieci i tysięcy porzuconych butelek.
Co do sadzonek? Niech ekolodzy doradzą, jakie maja być,jeśli te posadzone nie są dobre.
Dodano: 15  Stycznia  2018  10:46:09
~ell
Mnie się podoba.Wreszcie nie będzie wypalania traw. Mam tez nadzieję , ze nie będzie dzikich wysypisk śmieci i tysięcy porzuconych butelek.
Co do sadzonek? Niech ekolodzy doradzą, jakie maja być,jeśli te posadzone nie są dobre.
Dodano: 15  Stycznia  2018  10:46:06
~TVPis kłamie
uspot,właśnie tym komentarzem pokazałeś klasę.Po twoim wpisie widać kto jest debilem.
Dodano: 15  Stycznia  2018  09:57:36
~uspot
manukun ja wiem ze jestes debilem ale ze az takim .....
Dodano: 15  Stycznia  2018  09:29:01
@uspot
Zalecam zapoznać się z tematem zanim skomentujesz. W żadnym z wymienionych przez ciebie miast nie zbudowano orlika czy budek lęgowych dla owadów w miedzywalu. Co najwyżej - wzmocniono ścieżki.

Dodatkowo Kraków posiada stopnie wodne, regulujące poziom wody. W Stalowej Woli nie tylko nie mamy żadnych budowli hydrotechnicznych, a dodatkowo spływ fali w Sanie blokuje wysoki poziom wody na Wiśle.

Mówiąc prostym językiem, nie zbudowano w wyżej wymienionych
miastacach na terenie zalewowym niczego, co wymagałoby kosztownych remontów. W Stalowej Woli będzie inaczej - powstanie mnóstwo drobnej architektury, która w razie zalania będzie wymagała drogiego odtworzenia z powodu trwałości projektu unijnego. Na ten cel, podobnie jak na bieżące utrzymanie całej infrastruktury na błoniach miasto nie dostanie dofinansowania.

I o tym rozbuchanym projekcie mowa- miasta nie stać na utrzymanie, a koszty te będą liczone co najmniej w setkach tysięcy złotych rocznie.
Dodano: 15  Stycznia  2018  01:01:15
~agenda2030
ZA KAZDE DRZEWO ZOSTANIE WYLACZONY Z SYSTEMU WROG PLANETY
Dodano: 15  Stycznia  2018  00:35:45
~uspot
maszynista czy jak ci tam...nie takie powodzie byly i pewnie beda w Krakowie,Warszawie czy w Sandomierzu i nie takie obiekty tam sie budowało i nadal buduje i jakoś świat sie nie zawalił a obiekty stoją jak stały.W Sandomierzu jest pieknie nad Wisłą i nikt nie lamentuje jak debil manukun czy maszynista.,czy jak im tam.Bedzie powodz to zaleje.Woda zejdzie ,posprząta sie ,naprawi i dalej będzie ladnie.Ale dla was to nie do ogarnięcia pojeby.
Dodano: 14  Stycznia  2018  20:47:34
Ten fimik na you tube pokazuje prawdę,ale projektant tego filmiku napewno nie oglądał i pewnie mu wmówili ,ze rzeka jest spokojna i można budowac przy brzegu co się chce.
Dodano: 14  Stycznia  2018  20:17:22
~jasnowidz
Dodano: 14  Stycznia  2018  17:48:23
Ciekawe czy ten co ten projekt kupił i podpisał ,czyli Lucek wie ile dzieki temu projektowi przybedzie mu wyborców albo ile mu ubędzie.Ja to ubędę,bo wycieli duzo młodych drzew.Wiadomo to tern zalewowy i przed budowa czego kolwiek trzeba najpierw usypać wał ziemny.
Dodano: 14  Stycznia  2018  16:02:46
~Ree, jak będzie tak dalej to sam wyjedziesz. Zobacz ilu już skorzystało z twojej rady.
Dodano: 14  Stycznia  2018  09:30:35
~miro
-jasnowidz no i nadal nie wiem jak
Dodano: 14  Stycznia  2018  08:16:51
~Loyalty
Have a good day and I hope you have a great day. Please let me know when you have a chance to talk to my boss about the next steps. Hopefully I'll be able to get some good.
Dodano: 14  Stycznia  2018  02:39:34
Do tego dochodzi zmniejszenie ludności Stalowej Woli. Becikowe/Luckowe niewiele pomogło.
Dodano: 13  Stycznia  2018  20:56:08
wojtek ty tak serio? nie wierzę, że nie widzisz powiązania-zadłużanie i twoje podatki. szybki przykład: zamiast wymienić stare lampy przed twoim blokiem lub domem, zamiast poprawić sypiący się chodnik, zamiast uzbroić działkę pod przyszły zakład pracy w mieście pieniądze pójdą na spłatę zadłużenia, odsetek od kredytów(jak wolisz). dalej uważasz, że jako mieszkańcy nie odczujmy tych bezmyślnych kredytów?
Dodano: 13  Stycznia  2018  20:49:43
Tylko czy takie @wojtki to zrozumieją?
Dodano: 13  Stycznia  2018  20:42:32
@wojtek
A może jednak powinno Cię obchodzić? Obecnie jest znośnie, bo miasto dopłaca do wielu przyjemnych dla mieszkańców inicjatyw. Harmonogram spłaty kredytu został tak wyżyłowany, że do 2030 miasto całą nadwyżkę budżetową będzie musiało przeznaczać na obsługę zadłużenia. Wystarczy, że jeden większy inwestor wycofa się z miasta - budżet się nie domknie. Wtedy może wszystko rypnąć, bo braknie pieniądzy nawet na utrzymanie dotychczasowych szkół i przedszkoli.
Dodano: 13  Stycznia  2018  20:32:33
~wojtek
@manukun

manukun... wyjaśnij mi proszę jak to zapłacą mieszkańcy? prezydent będzie chodził po domach "po kolędzie" czy co ? bo jeśli masz na myśli podatki to już to pisałem... podatki obowiązują wszystkich a co się z tymi pieniędzmi dzieje już mnie gówno obchodzi... podatek = obywatelski obowiązek (nieunikniony). co, może my będziemy spłacać ten kredyt ? Prezydent rozda każdemu harmonogram spłaty i mata róbta teraz co chceta ? weź chłopie zastanów się co piszesz... pomyśl tak na chłopski rozum i zastanów się w jaki sposób my mieszkańcy poniesiemy tego koszty ? chleb podrożeje ? jak podrożeje to podrożeje wszędzie a nie tylko w stalowej... mleko? a może masło i jajka ? pomyśl trochę... czynsz pójdzie do góry ? o ile ? 2 zł ? nawet jeśli czynsz nie zależy od miasta tylko spółdzielni...
Dodano: 13  Stycznia  2018  19:43:29
Trzeba krytykowac działania prezydenta,bo podpisał projekt dewastacji błoni .To teren do zalania i dlatego nikt tam nie budował po wojnie.Jak chca cos robic to trzeba najpierw wybudowac wał przy rzece.Ten wyciety lasek sosnowy przy wale to skandal,chetnie dowiem sie czyja to decyzja.Przy wale był taki ogromny pien drzewa ,lezał od 20 lat i teraz ta firma go ukradła,po co ?Dzieciaki robiły sobie zdjecia z tym pnikiem,a teraz pustka ,zostało błoto.Dzisiaj w sobote robotnicy udawali ze cos robia,ale pewnie pili wódke i udawali ze cos robia.Samorzad placi to mozna udawac ze cos sie robi.Bez wału wokół amfiteatru i wokół boiska to wszystko moze byc zniszczone.
Dodano: 13  Stycznia  2018  19:36:46
~arti
Błonie wspominam z lat dzieciństwa. Chodziliśmy tam grać w piłkę, spacerowaliśmy, odpoczywaliśmy na kocyku. Pamiętam chruścinę, jak można było pobawić się tam w chowanego. Mało kto będzie wiedział o co chodzi z tą chruściną heheeh. Ostatnie lata kiedy podczas przejażdżki rowerem tam zajeżdżałem to byłem zawsze w szoku, takiego dziadostwa to nie pamiętam aby tak było źle z tymi błoniami . Strach było tam pospacerować, pospacerować. Dwa lata temu podczas przejażdżki tak sobie pomyślałem, że już chyba nigdy nie będzie tak jak kiedyś było w przeszłości. Dzisiaj pisze jako osoba postronna że jest szansa na naprawdę tego miejsca, napewno będzie inne ale może na nowo będzie to miejsce spacerów, miejsce w którym będzie tętniło życie. Mamy taki duży obszar nad rzeką, musimy to wykorzystać. Nie podoba mi się jak większość ludzi bombarduje wszystkie inwestycje prezydenta, tylko dlatego że - bo on mi się nie podoba itp. Poczytajcie, popytajcie się o innych byłych prezydentach naszego miasta którzy napychali kieszenie i nic nie robili dla naszego miasta i nie narzekajcie
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:48:57
~Ree
Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:25:25
~Ree
Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:25:17
~Ree
Wszystkim pierdolom mówię dość waszej krytyki to źle to źle co Wy kurw.na chcecie tylko pojedziecie do innego miasta tam to moja to budują a Wy co cholera za sciankowa debile i cebulanty powinno wasz się wieszać za brak wkładu w nasze miasto jakie jest to jest wolę się zasłużyć w tym państwie już jeździć opowiadać przy wódce to Wy umiecie to macie wszystko Unas nic nie robią wole srac na waszw lby stare czy mlode nareszcie wolnosc slowa wiec niech wam stanie w gardle szczesc Boże
Dodano: 13  Stycznia  2018  18:25:10
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe