W Nisku 22 taryfy za wodę i ścieki?
Opublikowano: 5  Grudnia  2017

Niżańscy radni jednogłośnie odrzucili propozycję MZK nowych taryf opłat za wodę i ścieki. 4 taryfy to wystarczający podział i mniejsze koszty dla odbiorców…

Od 1 stycznia 2018 roku w Polsce działać ma nowa instytucja, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ma to związek z podjętą uchwała o Prawie wodnym. Póki co radni miejscy w Nisku pochylili się nad zmianami, jakie zaproponował Miejski Zakład Komunalny.

- W zasadzie tej uchwały moglibyśmy nie podejmować. Tak jak kierownik na komisjach już informował m.in. taryfy będą obsługiwać Wody Polskie. Gdy ustawa wejdzie w życie, to ta nasza uchwała przestanie obowiązywać. To wentyl bezpieczeństwa, żeby nie wpaść w pułapkę- mówi na początku dyskusji Julian Ozimek.

MZK w Nisku wyszczególniło taryfy dla 22 grup odbiorów (do tej pory obowiązywały 4 taryfy). Władysław Pracoń przypomniał, że nowa, poprawiona ustawa wejdzie w życie 12 grudnia (została już zatwierdzona przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i opublikowana). Przez okres 180 dni będą obowiązywać nowe taryfy, zatwierdzone przez radnych. Do 11 marca 2018 roku MZK musi złożyć nowy wniosek do Wód Polskich celem zatwierdzenia taryf na 3 lata. Krasoń przekonywał radnych, że z przyczyn technicznych korzystniejsze byłoby utrzymanie dotychczasowego stanu rzeczy, czyli funkcjonowanie 4 starych taryf z uproszczonymi abonamentami, ponieważ w czerwcu nastąpią kolejne zmiany. W nowych, 22 taryfach cena za 1m3 nie zmieniłaby się. Jednak każdemu mieszkańcowi trzeba by wypowiadać warunki umowy i zawierać nowe. Konkretnych zmian, na 3 lata, trzeba spodziewać dopiero w czerwcu. Wówczas być może zaczną obowiązywać 22 taryfy. Póki co wszyscy liczą na to, że wojewoda jednak uchyli uchwałę i wszystko pozostanie po staremu. Prezes MZK Zbigniew Kuziora potwierdził, że po wprowadzeniu 22 taryf ceny za wodę i ścieki się nie zmienią, ale radni mieli wątpliwości. Radny Grzegorz Bis zwrócił uwagę, że abonament jednak będzie wahał się od 3,5 do 26 zł. Wszystko to zależy od ilości liczników w danym gospodarstwie. Potwierdził ten fakt kierownik Referatu Ochrony Środowiska niżańskiego urzędu Władysław Pracoń. Zmiany więc jednak byłyby dla niektórych istotne o czym nie powiedziano na początku dyskusji. Przegłosowanie więc nowych taryf już nie było tak oczywiste. Po szczegółowych analizach wyszło na jaw, że ci co mają po 4 liczniki będą musieli płacić więcej. Radni nazwali ten fakt manipulacją i ukrytą podwyżką cen za wodę i odprowadzane ścieki. Po wyjaśnieniach rajcy, łącznie z burmistrzem stwierdzili, że mają mętlik w głowie. Wszystko wyjaśniono więc jeszcze raz, od początku. Wobec nowych faktów stwierdzono jednogłośnie, że uchwała nie będzie podjęta, bo jest niekorzystna dla mieszkańców. Następnych zmian należy spodziewać się dopiero wówczas, gdy decyzje w sprawie taryf podjęta zostanie przez Wody Polskie.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~ewewz
a ja kur... zółtom wodę będem pił byle by ozimek był !
Dodano: 5  Grudnia  2017  19:23:47
~Oliwia
Mieszkam w bloku na osiedlu 1000 lecia i w ciągu 24 lat liczniki były wymieniane tylko raz. I do tego spółdzielnia zażądała za nie dodatkowej opłaty doliczanej do czynszu.
Dodano: 5  Grudnia  2017  17:44:12
Legalizacja po 5 latach to fikcja.Umowę z MZK podpisałem 18 lat temu i mam dopiero drugi liczniki to dlatego że pierwszy przerdzewiał.
Dodano: 5  Grudnia  2017  17:06:12
~ola
Powinni się wstydzić debatować o jakichkolwiek podwyżkach za wodę po 2 incydentach z colą w wodziw w Nisku. Powinniśmy odszkodowania dostać od MZK za to że kamuflując swoje zaniedbaniavtruli ludzi nie wiadomo jaki okres. Wstyd po prostu wstyd.
Dodano: 5  Grudnia  2017  13:52:13
~draiver
już pijak z mzk kombinuje z szują z sld, za gnój w kranach którym trują mieszkańców powinno się ich zamknąć, bo płacimy za ścieki z kranu i drugi raz za te same ścieki w kiblu.
Dodano: 5  Grudnia  2017  13:42:48
~ebi
a co w tym dziwnego, że Ci co mają 4 liczniki muszą zapłacić więcej? Jeżeli mzk wypełnia swoje obowiązki prawidłowo i wymienia liczniki raz na 5 lat, to kto za to ma zapłacić ? Ten co ma 1 licznik płaci za wymianę jednego, ten co ma cztery płaci za wymianę czterech - tak ma być, wszystko zgodnie z prawem. W przeciwnym wypadku ci co mają jeden płacą częściowo za wymianę tycz czterech...
Dodano: 5  Grudnia  2017  13:42:30
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe