Św. Nepomucen ofiarą waśni
Opublikowano: 4  Grudnia  2017

Kapliczka św. Nepomucena ulokowana na prywatnej posesji przy Lipowej popada w ruinę. Miasto chce uratować zabytek. Rozwadowianie wbrew woli mieszkańców Charzewic krzyżują te plany.

Przy okazji modernizacji ul. Lipowej planowane były przenosiny pochodzącej z XIX wieku kapliczki św. Nepomucena. Czas nie obszedł się łaskawie z zabytkiem. Obiekt wymaga remontu. Kapliczka znajduje się na prywatnym gruncie, za betonowym płotem. Nikt nie ma więc do niej dojścia poza właścicielem posesji.

O losach kapliczki mówiono podczas prac jednej z komisji miejskich. Sprawę wyłuszczył zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji, Transportu i Promocji Gospodarczej Andrzej Wojtaś. Plany były takie, by w czasie remontu drogi kapliczkę przenieść w miejsce gdzie dawniej stała drewniana biblioteka. Teren wokół niej zostałby odpowiednio zagospodarowany. Oprócz tego miasto chciałoby zamówić tablicę informacyjną, na której znalazłoby się imię świętego i krótka historia kapliczki.

Niestety, przenosiny św. Nepomucena obecnie nie są możliwe, gdyż grupa mieszkańców nie Charzewic, gdzie kapliczka stoi, lecz Rozwadowa zablokowała ten pomysł. W ich opinii niedopuszczalne jest, aby kapliczka zmieniła swoje dotychczasowe, historyczne położenie, bo jak określono, „tam są jej korzenie”. Osoby te również wyrażają negatywne opinie na temat nowej bramy parku charzewickiego. W ich mniemaniu modernizacja ogrodzenia to niszczenie historii tego miejsca. By zniweczyć plany miasta mieszkańcy Rozwadowa zgłosili sprawę do konserwatora zabytków, a ten zabronił przenosin kapliczki uznając, że jeśli nie ma ku temu woli społeczeństwa, to zabytek powinien pozostać na swoim miejscu.

W obecnej sytuacji wpływ na remont kapliczki ma jedynie właściciel gruntu, na którym ona się znajduje. Jak się jednak okazuje, jej los jest mu obojętny. Nie zamierza jej ani wyremontować, ani się nią zajmować. Nie chce też, jak to było wcześniej mówione, odsprzedać miastu terenu, na której św. Nepomucen się znajduje. Zapewne więc wszystko zostanie po staremu.

Kapliczka w dalszym ciągu będzie niszczała aż któregoś dnia całkiem się rozsypie. Najgorsze w tej sprawie jest to, że mieszkańcy Charzewic nie mają nic przeciwko przeniesieniu świętego. W końcu to ich ulica i na kapliczkę patrzą każdego dnia idąc do pracy, sklepu, czy na spacer. W tym przypadku wszystkiemu winni są mieszkańcy Rozwadowa, którzy chcą decydować o sprawach nie należących do ich osiedla. Nie pomagają nawet prośby proboszcza, któremu również na sercu leży los kapliczki. Świętemu pozostaje więc spoglądanie na Charzewice zza odrapanych filarów i smutek, że podzielił ludzi zamiast ich jednoczyć…

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Rudy
Właśnie kupiłem działkę ,więc pytam opinię publiczną .Jaki ogrodzenie mogę postawić na swojej prywatnej posesji i jaki projekt domu wybrać bo niewiadomo czy będzie kolorystycznie pasował do domów sąsiadów na ulicy ,hym bo widać samemu nie mogę decydować .Niesamowite to miasto i społeczność w nim mieszkająca od takich wścibskich ludzi co żyją życiem innych jakby swojego nie mieli to trzeba mur berliński stawiać na 3 metry w górę a nie ogrodzenie .
Dodano: 15  Grudnia  2017  06:49:52
~xxx
Kapliczka Św.Nepomucena niech stoi w spokoju .Niegdyś w pobliżu tam mieszkałam ziemi miałam tyle co pod stopami, ale nigdy głodna nie byłam miałam straszną radość serca i nie opisane zdrowie.Dziękuję temu co ją postawił.
Dodano: 7  Grudnia  2017  10:51:40
~Marta
A w jakiej kwestii go interesuje?- chyba kasy!
Dodano: 6  Grudnia  2017  15:18:22
~do Marty
To prawda. Kościołek na Chyłach bardzo ładnie odnowiony. No i właśnie nie jest to zasługą ks. Proboszcza, którego nic nie interesowało i nie interesuje w tej kwestii.
Dodano: 5  Grudnia  2017  19:16:02
~Edward
Jak dostanę odpowiednią sumkę, to nawet jutro, to dziadostwo zniknie z tamtąd i już nie będzie o co się spierać.
Dodano: 5  Grudnia  2017  15:13:07
~Dżoana
aga twój też. smiech2
Dodano: 5  Grudnia  2017  15:08:55
~aga
Lucek - Przed tym czymś twój protoplasta klekał goniąc kozy na targ
Dodano: 5  Grudnia  2017  14:46:05
~allo
Ministrant ty czerwony u....i d....u
Dodano: 5  Grudnia  2017  14:43:26
~kobieta
A czemu ten Neapucyn za płotem jest? Zawsze był do niego dostęp z ulicy.
Dodano: 5  Grudnia  2017  14:42:23
~Ministrant
A może Dżoana obciągnie właścicielowi posesji, a on w zamian za lodzika zgodzi się odsprzedać kawałek, terenu z kapliczką.
Dodano: 5  Grudnia  2017  13:03:38
~Lucek
PiS przyśle Rydzyka, a on odkupi to coś. smiech2
Dodano: 5  Grudnia  2017  12:59:43
~WHO
uwolnić św. Nepomucena... trzeba zrobić marsz oburzonych
Dodano: 5  Grudnia  2017  11:40:16
~Trójmiasto
Po co stalowiakom-cebulakom Św. Nepomucen macie przecież Vivo, kebaby, rowery i zielonoczarne barwy.
Dodano: 5  Grudnia  2017  10:49:39
~kaska
Osoby ,ktorych temat nie dotyczy nie powinni sie wypowiadac,bo sie osmieszaja,wwzbudzajac jednoczesnie wspolczucie z powodu swojego ignoranctwa,braku wartosci i wiedzy historycznej.Zainteresowani losem kapliczki MUSZA ZROBIC WSZYSTKO!,aby dogadac sie z wlascicielem posesji.MUSZA!
Dodano: 5  Grudnia  2017  08:35:05
~www
Rozwadów należy wyburzyć, mieszkańców rozpędzić.
Dodano: 5  Grudnia  2017  08:13:30
~jan
... no to najwyższa pora by Komitet Miejski Partii delegował swego sekretarza do mediacji.
Dodano: 5  Grudnia  2017  04:56:38
~rrobmax1
do ~Qwerty767 zaorali dogrodzili bez zezwolenia / zglaszania gdzie kolwiek tak sie stali wlascicielami .
Dodano: 5  Grudnia  2017  02:36:04
~rrobmax1
figury oltarze byly 3 to byly wota dziekczyne na lipowej 1 rozgalienie lipowej sandomierskiej drugie w polowie lipowej i 3 na skrzyzowniu lipowej i tej w poprzeg kiedys przy drodze . w latach 90 po zmianach tereny prywatne??????. pierwsza zniknela bo ludzi co sie nimi opiekowali zabraklo umarli radkiewicz , moskal , nazarow rodzina . bylo kiedys w charzewicach i rozwadowie zaszczytnych rodzin co sie nie baly komuny i o miejsca ta dbaly . przyszla reforma ustrojowa i ludzie o tym zapomnieli a po latach walki kto lepszy .
Dodano: 5  Grudnia  2017  02:32:05
~Qwerty767
Ja na miejscu właściciela terenu, kazał bym klechom zabierać, tą kapliczkę. Albo natychmiast, zabierają to badziewie mi z podwórka, albo wyburzam to i dostaną co najwyżej puzzle budowlane, żeby sobie to poskładać od nowa.
Dodano: 5  Grudnia  2017  00:35:52
Cos nie tak z tym prywaciarzem,Jak mozna postawic płot zeby zablokowac wiernych i chcacych to odremontowac,nawet zdjecia nie da sie zrobic.Wstyd.Pewnie narazie mysli o kasie z kapliczki , a o kapliczce pomysli na łozu smierci.
Dodano: 4  Grudnia  2017  21:17:58
~Marta
W Rozwadowie ks.Proboszcz robi wszystko by uratowac kapliczke.Na Chylach bylo odwrotnie,mieszkancy chcieli ratowac ten sakralny zabytek,a proboszcz dazyl do jego ruiny.Wspolnym wysilkiem udalo sie przywrocic jego blask z przed 94-lat.Okazalo sie ,ze w jednosci ofiarnych Parafian i Sponsorow tkwi ogromna sila.
Dodano: 4  Grudnia  2017  20:09:59
~siwy
co mają rozwadowianie do charzewic. ważny jest głos charzewic bo to w koncu na ich osiedlu.
Dodano: 4  Grudnia  2017  17:15:40
~coto
Jeśli chodzi o zniszczenie dawnego ogrodzenia parku od strony ulicy Lipowej to przyznaję rację rozwadowianom. Musicie o tym głośno krzyczeć gdyż to było zakazane niszczyć historyczne ogrodzenie. Także nowa brama jest naruszeniem przepisów o ochronie zabytków. Powinniście tym tematem czym prędzej zainteresować miejscową prokuraturę bowiem jest to przestępstwo. Co kapliczki nie będę się wypowiadać bowiem nie został zniszczona ani przeniesiona. Rozwadowianie nie czekajcie tylko działajcie.
Dodano: 4  Grudnia  2017  16:38:47
~Lulu
Jak świntemu będzie przeszkadzać, jego dotychczasowe miejsce pobytu, to poskarży się swojemu szefowi, a ten przy pomocy "czarów" teleportuje kapliczkę w inne miejsce.
Dodano: 4  Grudnia  2017  16:07:06
~kokos
Czemu mnie nie dziwi ze rabanu narobili mieszkańcy Rozwadowa? Wystarczyło przyjść na jedno spotkanie dotyczące rewitalizacji i zobaczyć ze z tymi ludźmi to się po prostu nie da dogadać. Nawet jakby wydać 100 mln to im by było źle!
Dodano: 4  Grudnia  2017  15:08:27
~Areligijny
Ależ wy ludzie macie problemy, tylko pozadrościć takich. O_o
Dodano: 4  Grudnia  2017  15:04:23
~MFW
Prawdziwy święty na pewno poradzi sobie bez wtrącania się urzędników.
Dodano: 4  Grudnia  2017  15:00:50
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe