Czy zamknąć sklepy w niedziele?
Opublikowano: 4  Grudnia  2017

Jak wynika z naszej sondy zdania na ten temat są podzielone. Tymczasem pierwsze zmiany w tym zakresie odczujemy już w marcu 2018 roku. Co o nich sądzą nasi czytelnicy?

Na początek 2 niedziele wolne

24 listopada br. Sejmu uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Zgodnie z jej zapisami od 1 marca 2018 roku handlowe będą tylko 2 niedziele w miesiącu- pierwsza i ostatnia. W 2019 roku handel będzie odbywał się jedynie raz w miesiącu- w ostatnią niedzielę.

Największe zmiany mają wejść w życie w 2020 roku. Będzie wówczas obowiązywał zakaz handlu w niedzielę poza kilkoma wyjątkami. Sklepy będą otwarte przed świętami Bożego Narodzenia i przed Wielkanocą oraz w ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. Oczywiście zmiany w ustawie nie sprawią, że każdy będzie miał wolną niedzielę. Zakaz handlu nie będzie dotyczył m.in. sklepów internetowych, piekarni, cukierni, lodziarni.

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę będzie groziła surowa grzywna w wysokości od 1 tys. zł do nawet 100 tys. zł!

Opinie internautów podzielone

Jak wynika z przeprowadzonej przez nas sondy 46,5% internautów uważa, że sklepy powinny być zamknięte w każdą niedzielę. Przeciwnego zdania jest 40,8% respondentów, którzy są zdania, że nikt nie powinien im zamykać placówek handlowych w ten dzień. W opinii 6,2% głosujących sklepy powinny być otwarte 2 niedziele w miesiącu. 4,9% internautów uważa, że niedziela handlowa powinna odbywać się raz w miesiącu. 1,6% głosujących nie ma zdania na ten temat.

Jak wynika z naszej sondy pomysł rządu podoba się naszym mieszkańcom, gdyż większość popiera zapisy nowej ustawy. Tymczasem już toczy się dyskusja na ten temat, bo czy przepisów nie da się obejść? Przecież wszystkie wielkopowierzchniowe markety spożywcze mają własne piekarnie i ciastkarnie, a to oznacza, że będą mogły funkcjonować mimo wszystko. Czy zamknięcie handlu w niedziele spowolni nasza gospodarkę i przystopuje rozwój handlu? Zwolennicy nowych przepisów twierdzą, że nie. Przecież w wielu bogatych krajach jest tak od lat, a mają się lepiej niż my. Przeciwnicy uważają, że ustawa godzi w interesy studentów, którzy pracują głównie w weekendy i w tych, którzy dużo pracują w ciągu tygodnia nie mogąc zrobić dużych zakupów w inne dni niż tylko w niedziele. A jaka jest Wasza opinia w tej sprawie?


 


Komentarze
« 1 2

Strona: 2/2 Wyświetlaj po:

~Jocek
Zapraszam bywalców niedzielnych do przywdziania uniformów sprzedawców i tak wszystkie niedziele w roku to może głupie myślenie przejdzie tych którzy chcą w niedziele sklepów otwartych, na głupotę jest rada praca praca praca
Dodano: 4  Grudnia  2017  17:19:48
~Jocek
Zapraszam bywalców niedzielnych do przywdziania uniformów sprzedawców i tak wszystkie niedziele w roku to może głupie myślenie przejdzie tych którzy chcą w niedziele sklepów otwartych, na głupotę jest rada praca praca praca
Dodano: 4  Grudnia  2017  17:19:45
~Jocek
Zapraszam bywalców niedzielnych do przywdziania uniformów sprzedawców i tak wszystkie niedziele w roku to może głupie myślenie przejdzie tych którzy chcą w niedziele sklepów otwartych, na głupotę jest rada praca praca praca
Dodano: 4  Grudnia  2017  17:19:01
~Viola
Do Ptaku---------o swoim małym ptaku lepiej napisz.
Dodano: 4  Grudnia  2017  14:26:53
~XXXR
POMIJAJĄC JUZ SŁUŻBY RATUNKOWE CO OCZYWISTE, TO DODAM TU MASĘ INNYCH ZAWODÓW GDZIE LUDZIE MUSZĄ PRACOWAC W NIEDZIELĘ, W TYM TEZ KOBIETY-MATKI, KTÓRE NIE MOGĄ NEDZIELI SPĘDZIC RAZEM Z DZIEĆMI: MACIE OCHOTE POJSC W NIEDZIELĘ Z RODZINKĄ DO KINA?A KTO WAM TAM SPRZEDAJE BILETY??NA LODY, NA PIZZĘ-A KTO WAM TAM SPRZEDAJE?NA BASEN?KTOŚ JUZ WSPOMNIAL CHOCIAZBY O NASZYCH ZAKLADACH W KTORYCH TEZ SIE PRACUJE W NIEDZIELE, ROWNIEŻ KOBIETY...CI LUDZIE TEZ MAJĄ RODZINY, WIĘC NIE ROZUMIEM CAŁKOWICIE DLACZEGO TE BIEDNE EKSPEDIENTKI CZUJĄ SIĘ TAKIE POSZKODOWANE I MAJĄ BYC UPRZYWILEJOWANE??
Dodano: 4  Grudnia  2017  14:24:02
~VIVO
W sobotę też zamknąć,mniej wódy sprzedadzą.
Dodano: 4  Grudnia  2017  14:23:07
~allo
kupująca Ty to taki myśliwy jak komorowski
Dodano: 4  Grudnia  2017  12:59:10
~kupująca
Józek ty nie porównuj realiów niemieckich do polskich też bym chciała tak zarabiać i w niedziele się bawić ale ja muszę polować w marketach na promocję żeby udało się przeżyć do pierwszego.Zpłacić trzeba ludziom godnie za pracę w wolne dni i wszyscy będą zadowoleni.
Dodano: 4  Grudnia  2017  12:44:32
~mimoza
A wystarczyło narzucić pracodawcom nakaz płacenia ludziom 3 krotności stawki za sobotę i niedzielę w pracy a właściciele sami by zamykali sklepy. Niestety nic się w tym kraju nie robi dla pracownika. Nic tak nie zmusiłoby do zrozumienia pozycji zwykłego pracownika przez pracodawcę jak strata hajsu. I tak będą otwierać sklepy tylko zatrudniać na umowę zlecenie swoich pracowników, zmieniając im tylko miejsce pracy w niedzielę. Proszę się przejść po znajomych sklepach i sprawdzić czy w wolne dni ustawowo stoją za ladą pracodawcy. W przypadku podwojenia stawki dla pracownika przynajmniej by rodzina nie biedowała a po tych ich roszadach kościelnych nic się nie zmieni w kwestii zarobkowej dla zwykłego zjadacza chleba w pracy w niedzielę.
Dodano: 4  Grudnia  2017  12:43:36
~do Haisenberg
No oczywiście trzeba zrobić czwarty stopień zasilania to tak koło września liczba Polaków wzrośnie niewspółmiernie do dotychczasowej liczby urodzeń. Króliki prądu nie potrzebują to po co Polakom w niedzielę?
Dodano: 4  Grudnia  2017  12:35:52
~fakty
~Haisenberg ty w ogóle nie czytasz tego co jest wcześniej napisane.Pracownicy elektrowni czy pogotowia sa odpowiednio wynagradzani za prace w te dni lub nadgodziny a policja oprócz dodatkowych pieniędzy ma jeszcze wcześniejszą emeryturę kiedy ty o emeryturze możesz sobie pomarzyć .Wiec jesli juz ktos musi przysjc do pracy w sobote lub niedziele to powinien jak bylo dawniej otrzymywac dodatkowe wynagrodzenie .Jesli oczywiscie zechce pracowac .Ale nadal podtrzymuje swoje zdanie ze niedziele bezwarunkowe przynajmniej w handlu powinny byc wolne od pracy .Masz swoj sklep...chcesz zarobic bo tak chcesz ....otwieraj ale nie zmuszaj innych do pracy..I to tylko za to ze dasz komus wolne w srode albo w czwartek.A po cholere mi wolne w srode czy w czwartek?
Dodano: 4  Grudnia  2017  12:18:06
~Haisenberg
Elektorownia , Policja, Pogotowie - tam też pracują ludzie ! Po co wam prąd w niedziele ? Czas z rodziną spędzać !
Dodano: 4  Grudnia  2017  12:08:03
~memo
Jeśli chodzi o odlewnie to jest nie możliwe wygaszenie pieca i ponowne uruchomienie jest problemem nie od dziś są duże straty wiadomo ze maszyny można zatrzymać i można się o to kłócić.Powinna być premia za prace w Niedziele i Święta
Dodano: 4  Grudnia  2017  12:06:24
~fakty
Pani Anka ma racje.Nie chodzi o zamykanie (chociaz jesli chodzi o niedziele to jestem za zamknieciem sklepow) a o wynagrodzenie za prace w soboty i niedziele nie tylko w handlu ale i w innych zawodach wiec ~rymcimcim to tez jest i w twoim interesie wiec sie nie podniecaj.
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:58:25
~rymcimcim
A co z pracownikami tzw 4 brygadowek!?!?!?! W czym oni są gorsi od takiego sprzedawcy!!! Jak juz chca dać ludziom wolne to niech zamkną wszystko a nie znowu jedna grupa jest uprzywilejowana!!
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:50:01
~jozek
Pierwszy raz bylem w Niemczech Zachodnich w 1993 a ostatni w 2011.Zarowno w 1993 jak i pozniej sklepy byly pozamykane.Niemcy w wolna sobote wyjezdzaja na odpoczynek a nie jak Polacy ze wycieczke robia sobie do sklepu przy niedzieli.Bierzemy moc glupot z zachodu i przenosimy do Polski.Wezmy ten dobry przyklad z Niemcow i odpoczywajmy inaczej niz teraz.A gospodarka ? napewno sie niezawali.Juz w 2006 gdy PiS wprowadzil 12 najwiekszych swiat wolnych od handlu to juz wowczas PO krzyczalo wnieboglosy ze tysiace pracownikow straci prace.I co?Nic takiego sie niestalo.
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:47:47
~ptaku
Sku wiale pisiory
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:47:19
~do _anka
masz Aneczko rację
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:46:55
~POZAMYKAĆ
GALERIE ,,MARKETY,,CZAS DLA RODZINY I ZDRRRRRRRRROWIA
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:44:30
~anka
Nie tylko w niedziele a i w sobote powinny byc zamknięte.Chociaz jesli o sobote chodzi to dopuściłabym otwarte do 14 . Po to za komuny walczylismy o wolne soboty aby teraz pracowac dodatkowo w niedziele????Jesli pielegniarka.lekarz,strazak,czy innye zawody urzytecznosci publicznej pracowac musza w sobote i niedziele to robia to za dodatkowe pieniadze a nie za wolny dzien.W kazdym zawodzie pownnna obowiazywac taka zasada.
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:42:46
~set
Tak.Tak.Tak Niech właściciele sami sprzedają jak maja chęć
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:42:21
~memo
Nikt nie chce pracować w Niedziele.Zamiast na spacer do galerii można odwiedzić znajomych.Ja wiem ze znajomych odwiedzacie codziennie na fb ale w realu jest zdecydowanie lepiej
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:29:57
~Kes
Powinny być zamknięte. Skończy się era galerianek. W niedzielę się odpoczywa. Kiedyś były zamknięte i nikt nie robił jazdy z tego. Teraz się robi, bo Soros każde mamifestować opłacając kod i Peło.
Dodano: 4  Grudnia  2017  11:24:41
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe