Mini Shanties 2017
Opublikowano: 2  Grudnia  2017

To już XXXII Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Mini Shanties”. Można śmiało powiedzieć, że zimowe spotkania przy dźwiękach żeglarskich piosenek i szant stały się w Stalowej Woli tradycją. Gorąco zapraszamy na spotkania z kulturą marynistyczną do Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli w dniach 8-9 grudnia 2017.

W najściślejszym znaczeniu szanty to pieśni pracy, które wykonywane były w celu synchronizacji czynności wykonywanych przez grupy żeglarzy, kiedy trzeba było jednocześnie użyć siły wielu osób. Szanty pomagały w wykonywaniu monotonnych, ale rytmicznych czynności. Śpiewali je sami wykonujący pracę, a jeśli była taka potrzeba – ton nadawał szantymen, a odpowiadał chór pracujących. Śpiewane były z reguły a cappella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów prowadzącego szantymena.

Dziś szantami nazywa się także ogół pieśni i piosenek o tematyce żeglarskiej, włączając w to pieśni kubryku, współczesną poetycką balladę marynistyczną oraz dzisiejsze piosenki żeglarskie, stąd też dla szanty w jej najbardziej dosłownym, pierwotnym znaczeniu ukuto termin szanta klasyczna.

Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Mini Shanties” to jeden z najstarszych festiwali szantowych w Polsce. Przez ponad trzydzieści lat Stalowa Wola gościła większość znanych i lubianych wykonawców żeglarskiej sceny muzycznej. Wielu z nich debiutowało na scenie „Mini Shanties”. Festiwal ma status imprezy nominującej do przeglądu konkursowego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES w Krakowie – największego festiwalu szantowego w Europie! Czy również w tym roku laureat konkursu piosenki żeglarskiej otrzyma nominację? Co nas czeka w tym roku?

Piątek 8 grudnia 2017

godz 18:00:

wernisaż wystawy malarstwa Marty Lipowskiej – Ziemba

Marta tworzy w technice olejnej, pochodzi z Tarnobrzega, a jej prace trafiają do prywatnych kolekcji na całym świecie.

koncert:

Andrzej Korycki i Dominika Żukowska – wyjątkowy duet znany jest nie tylko z piosenek żeglarskich własnego autorstwa, ale także z przepięknych ballad autorstwa Pawła Orkisza, Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej

Marek Majewski - autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer programów estradowych, telewizyjnych i radiowych.

Sobota 9 grudnia 2017

Godz. 11:00 przesłuchania konkursowe

Zapraszamy i zachęcamy do wspierania brawami młodych wykonawców – wstęp wolny!

Godz. 17:00 koncert laureatów

Godz. 18:00 koncert:

Flash Creep - Repertuar zespołu stanowią pieśni i ballady morskie, amerykańska i celtycka muzyka folkowa oraz utwory autorskie – głównie nastrojowe ballady o tęsknocie, oczekiwaniu, emocjach z morzem związanych i o bliskich, którzy czekają „na tych co na morzu”.

Mechanicy Shanty – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych zespołów szantowych, którego przeboje jak Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, czy „Sześć błota stóp” zna cała żeglarska brać.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Festiwalu www.minishanties.pl oraz festiwalowym profilu na Facebooku https://www.facebook.com/minishanties/

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, Poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz Polski Związek Żeglarski. Patronat honorowy jest wyróżnieniem podkreślającym szczególny charakter wydarzeń i przedsięwzięć związanych z żeglarstwem i mających znaczenie dla jego rozwoju oraz promocji regionu.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawują: StaloweMiasto, Telewizja Kablowa Stella oraz Radio Leliwa.

Artykuł sponsorowany w ramach projektu pn. „Centrum Aktywizacji Organizacji Pozarządowych” w Stalowej Woli, dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Więcej informacji o projekcie na stronie: www.centrum-ngo.pl. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe