Get Adobe Flash player

Jaki komputer dla seniora?
Opublikowano: 14  Listopada  2017

Czasy, gdy starsi wystrzegali się nowoczesnych technologii, już minęły. Aktualnie możemy zauważyć wielkie zainteresowanie wśród osób 60+ na nowoczesne sprzęty typu smartphony czy komputery. Dla osób, które wcześniej nie miały żadnego kontaktu z tego typu technologią, początkowa obsługa może sprawiać problemy, dlatego warto ułatwić seniorowi wejście w świat technologii.

Jaki typ komputera wybrać dla seniora?

Do wyboru mamy oczywiście komputer stacjonarny, a także przenośny. To, na który typ zdecyduje się użytkownik, zależy wyłącznie od jego preferencji, a także aktywności. Jeśli osoba preferuje przebywanie w domu i raczej spędza większość czasu w swoich czterech kątach, to oczywistym wyborem będzie stacjonarna jednostka, jednak jeśli mamy do czynienia z aktywnym seniorem, który lubi podróże, lub chociażby wychodzić do ludzi, to zapewne o wiele lepszym wyborem dla niego będzie laptop - zauważa ekspert portalu jaki-komputer.pl.

Co będzie trudniejsze w obsłudze?

Nie bez znaczenia w tych dwóch typach urządzeń, jest także ich obsługa. Wiadomo, że dla seniora o wiele lepszym wyborem będzie ten sprzęt, który wymaga mniej wiedzy i zaangażowania, a także, którego obsługa, w razie potrzeby nie będzie taka trudna.

W tym wypadku przewagę zyskuje laptop. Wszystko, co potrzeba ma on praktycznie w jednym miejscu. Port USB, odtwarzacz DVD, włącznik i tak dalej, to wszystko znajduje się w jednym miejscu. A także włączenie ekranu czy sterowanie dźwiękiem nie jest takie trudne, ponieważ wszystko robi się intuicyjnie. Sterowanie dźwiękiem zachodzi za pomocą myszki lub touchpada, a ekran sam się włącza. Ułatwić obsługę w tym wypadku można także poprzez zakupienie odpowiedniej myszki przewodowej lub bezprzewodowej.

W przypadku komputera sprawa jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga lepszej organizacji miejsca umieszczenia sprzętu. Przede wszystkim jednostka powinna znajdować się na takiej wysokości, aby senior nie musiał schylać się, aby ją włączyć, czy podłączyć przykładowo pen drive. Monitor także powinien znajdować się na wysokości oczu i musi być odpowiedniej wielkości. Kolejnym wymaganym wyposażeniem, będzie klawiatura, a także odpowiednie głośniki. Muszą być one jak najprostsze w obsłudze.

Niestety, ta ilość sprzętu to także odpowiadająca jej ilość kabli. Osoba starsza, która nie jest zorientowana w sprawach elektroniki i nowych technologii, może czuć się w tym bardzo pogubiona i będzie wymagała odpowiedniej pomocy - pomoże jej z pewnościa nasz słowniczek pojęć komputerowych - https://jaki-(...)mputer/.

Co jest ważne w obydwóch typach komputerów?

Procesor, karta graficzna, system operacyjny… spytajcie o te pojęcia waszych dziadków, lub starszych znajomych, a jedyną odpowiedzią będzie zdziwienie na twarzy. W większości przypadków, osoby w pewnym wieku nie wiedzą, co oznaczają te pojęcia i z tego wynika, że stają się one dla nich mniej ważne, gdy przychodzi do wyboru odpowiedniego sprzętu dla siebie.

Określają oni jedynie swoje wymagania i to podłóg nich musimy dobrać odpowiedni sprzęt. Są to oczywiście wymagania określone prostymi hasłami, typu: Żebym mógł oglądać filmy, albo pisać do znajomych.

Właśnie na tym kończy się opis użytkowania komputerów przez seniorów, a więc nie potrzebują oni zbyt dobrego sprzętu, który będzie obsługiwał bardzo dobre programy komputerowe. Seniorom potrzebny jest prosty sprzęt, pozwalający im sprawnie komunikować się ze światem, a także realizować swoje pasje.

Wśród wspólnego wyposażenia o identycznych wymaganiach, w przypadku laptopów i jednostek stacjonarnych, na pewno znajdzie się odpowiedniej rozdzielczości ekran. Musi być on na tyle dobry, aby osoby z problemami ze wzrokiem nie miały problemu z korzystaniem z niego. W przypadku laptopów najczęściej polecaną rozdzielczością jest ta oscylująca wokół 15 cali. Mniejsze ekrany mogą sprawiać problemy w czytaniu, natomiast większe będą zbyt ciężkie, a także będą sprawiały problem z ładowaniem.

Wśród takiego wyposażenia o jednakowych wymaganiach, znajdzie się także klawiatura. Wśród parametrów powinna ona przede wszystkim zawierać standardowy układ klawiszy, jasne objaśnienia i odpowiednią wielkość klawiszy. Wszystkie te cechy znacznie ułatwią seniorom sprawną obsługę sprzętu i małe problemy ze wpisywaniem treści.

To nie jest spory wydatek

Gdy chodzi o komputery przeznaczone konkretnie dla seniorów, nie musimy mówić wcale o dużych wydatkach. Tak naprawdę cena dobrego laptopa dla seniora może zamknąć się w maksymalnie 2000 zł, a więc jest to cena średniej jakości sprzętu.

W laptopach o tej cenie spotkamy się z podstawowymi funkcjami, które w zupełności wystarczą seniorom, a aplikacje typu Skype zawsze można doinstalować, co nie stanowi żadnego problemu.

Seniorzy nie są wcale bardzo wymagający, a więc jeśli już taka osoba decyduje się na zakup tego typu technologii, powinna mieć jak najbardziej dostosowany sprzęt do jej potrzeb. Nie musi to być urządzenie z niesamowitymi parametrami, którego pozazdrościłby nie jeden nastolatek. Musi natomiast być zrobiony w taki sposób, aby senior jak najszybciej nauczył się jego obsługi.

Sklepy coraz częściej ułatwiają zakup takiego sprzętu. Nie istnieją laptopy, czy komputery konkretnie dedykowane dla seniorów, lecz znając wymagania tych osób, sprzedawcy starają się wybrać konkretne modele, które następnie będą polecane takim osobom, aby mogły się one jak najlepiej zapoznać z tym, co kupują.

Więcej informacji na naszym komputerowym blogu – https://jaki-komputer.pl/blog-komputerowy/.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe