Get Adobe Flash player

A. Duda świętował z mieszkańcami SW

Opublikowano: 11  Listopada  2017

Do Stalowej Woli na obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przybył prezydent RP Andrzej Duda…

Ognisko Patriotyzmu w naszym mieście zapalane jest już od kilku lat 11 listopada. Tym razem na wieczór zadumy, patriotycznych pieśni i wspomnień przybył sam Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości z udziałem Głowy Państwa rozpoczęto od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu Polski. Następnie głos zabrał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- W imieniu wszystkich tutaj zgromadzonych mieszkańców Miasta Stalowej Woli, samorządu, przybyłych gości, w 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w przeddzień stulecia niepodległości naszej ojczyzny na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, na V Ognisku Patriotyzmu w Stalowej Woli mam zaszczyt przywitać wśród nas prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę. Wielce szanowny prezydencie, przybywa pan do nas w przeddzień stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w momencie tak historycznym i znaczącym, w naszym mieście również w roku wyjątkowym, jubileuszu 80– lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Te daty, te wydarzenia jak mocno się ze sobą wiążą, bo to właśnie COP był nie tylko realizacją niepodległości ideowej, politycznej. To była materializacja tej niepodległości, kiedy pokolenie Polaków, które z wielkiego marzenia, z walki odzyskało niepodległość po 123 latach, w 1918 roku. Oni doskonale wiedzieli, że na nich spoczywa odpowiedzialność, aby tą niepodległość ugruntować, aby polski dom, nasz dom był budowany przez nas, własnymi siłami, przez własną architekturę idei, myśli, polityki, stąd idea COP. I witamy pana prezydenta w mieście, które jak żadne inne w swojej nazwie oddaje ducha narodowego naszej ojczyzny, w Stalowej Woli, bo to stalowa wola narodu polskiego, ta siła, ta moc, te marzenia, które tutaj się zrodziły właśnie z miłości do ojczyzny, z fundamentu innego niż beton i stal. Fundament tego miasta, tego co wszystko się tutaj zrodziło, to miłość do ojczyzny- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta przypomniał ideę Ogniska Patriotyzmu, które po raz pierwszy zapłonęło w naszym mieście 5 lat temu, kiedy to chciano rozpalić wielki ogień, wokół którego mogliby zgromadzić się mieszkańcy by śpiewać pieśni patriotyczne, te same, które przed laty podnosiły na duchu naszych dziadów i które niosły minione pokolenia do wolności.

- Ten ogień, również symbolicznie w dniu święta narodowego ma wypalić wszystkie nasze nieporozumienia, kłótnie, podziały tak, abyśmy byli razem, abyśmy świętowali wspólnie. Kto by przypuszczał 5 lat temu, kiedy oddolnie rozpalaliśmy to pierwsze Ognisko Patriotyzmu, że podczas piątego będzie z nami prezydent Rzeczypospolitej pan Andrzej Duda. Pragnę życzyć panu prezydentowi, aby to ognisko, które odpali, aby ono przez cały rok świętowania niepodległości, aby ono przez służbę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej było rozpalane na całą Polskę, byśmy budowali jedność, wspólnotę narodową, opartą o wzajemny szacunek i wiarę w to, że Polska jest pięknym, mądrym, utalentowanym narodem, że my, jako Polacy jesteśmy powołani do szczególnej służby, że jesteśmy narodem, który ma określone obowiązki wynikające z naszej historii, ale przede wszystkim, że mamy w sobie nasze polskie, piękne marzenia i dzisiaj niech ten czas będzie tym okresem, kiedy wzbudzimy w sobie na nowo te nasze polskie marzenia, które niosły naszych ojców do niepodległości, a dzisiaj niech nas niosą do rozwoju, do budowania silnej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Później głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda.

- Bardzo dziękuję, że dostałem to kolejne zaproszenie do Stalowej Woli. Pan prezydent zapraszał mnie na obchody 80- lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego we wrześniu, które państwo z taką radością tutaj świętowaliście, kiedy kilkanaście tysięcy ludzi przewinęło się przez ten plac i inne miejsca w mieście. Chciałem przyjechać, ale niestety, wtedy warunki nie pozwoliły, ale ogromnie uradowało mnie to właśnie zaproszenie, kolejna szansa dla prezydenta Rzeczypospolitej, który przecież był tu, na tym placu, jako kandydat na prezydenta i tutaj mówił, że do Stalowej Woli, że tutaj wróci. Jestem, bardzo dziękuję, cieszę się, że w tym pięknym dniu, tego pięknego, tak wymownego wieczora, w którym rozpoczyna się setny rok od odzyskania niepodległości- bo przecież on rozpoczyna się właśnie dzisiaj licząc miesiąc do miesiąca, jestem tutaj. Dokładnie za rok będziemy obchodzili 100 rocznicę. Całe te 12 miesięcy są dwunastoma miesiącami stulecia niepodległości Rzeczypospolitej, niepodległości tak upragnionej, niepodległości tak wyczekiwanej, niepodległości z tak wielkim trudem wywalczonej przez kilka pokoleń od naszych praojców, na naszych pradziadkach zakończywszy. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, to oni prowadzili pracę organiczną, to oni działali w konspiracji, to oni kultywowali polską tradycję, polski język, to oni uczyli polskich swoich synów potajemnie polskiej historii, to oni przechowali dla nas ten największy dar jakim jest polskość, jakim jest poczucie dumy, jakim jest poczucie wartości bycia Polakiem, bycia członkiem wielkiego narodu żyjącego nad Wisłą. Stalowa Wola, ten symbol, symbol obok Gdyni, II Rzeczypospolitej, tej Polski odrodzonej jest także symbolem polskiej dumy, jest symbolem tego, że Polak potrafi, że Polak zawsze dąży do siły, nowoczesności, do wielkości i dumy swojego państwa i narodu. To jest właśnie Stalowa Wola, „stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność”- tak mówił wtedy, w II Rzeczypospolitej, minister generał Tadeusz Kasprzycki. To dlatego właśnie waszemu miastu nadano tą piękną nazwę symbolizującą wielkie odczucie i charakter naszego narodu, naszego narodu, który miał stalową wolę odzyskania niepodległości i miał stalową wolę budowania silnego państwa- mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał historię Polski dochodzenia do niepodległości, historię, w której były krótkie zaledwie okresy wolności i niezależności. Były wojny, potem system, który nas zniewolił i sprawił, że Polska nie była suwerenna. Przypomniał, że dzięki strajkom, które również miały miejsce w Stalowej Woli, walce mieszkańców, ich rodziców i dziadków jesteśmy wreszcie u siebie, żyjemy w suwerennym kraju sami decydując o sobie i budując silny kraj.

- Ta walka okazała się zwycięska. Zwyciężyliśmy i od 1989 roku budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, państwo, w którym Stalowa Wola znowu z wielką siłą wraca na mapę, państwo, w którym Stalowa Wola staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego tak, jak było to w jej tradycji. Bardzo dziękuję za to zaproszenie. Ten ogień, który tutaj na placu w waszym mieście zbiera wspólnotę tak, jak zawsze gromadzą się ludzie przy ognisku, przy świetle, przy cieple, niech będzie znakiem i wyznacznikiem waszej wspólnoty, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli, obywateli, którzy od 5 lat śpiewają patriotyczne pieśni, że jesteście razem, że pamiętacie o tym wszystkim, co jest nasza wielką tradycją, o tym wszystkim co my, Polacy niesiemy w swoich sercach, o tym wszystkim co powoduje, że jesteśmy narodem, który odnajduje się w najtrudniejszych sytuacjach, narodem, który zawsze potrafi się podnieść, narodem, który nigdy nie dał się zniewolić. Niech żyje Polska, niech żyje Stalowa Wola, niech żyje wolny, polski naród- mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Potem prezydent Stalowej Woli i Prezydent RP wspólnie rozpalili Ognisko Patriotyzmu.

Przybyli na Plac Piłsudskiego otrzymali śpiewniki z tekstami piosenek patriotycznych. Wspólnie zaśpiewano między innymi: Płonie ognisko, Krakowiak Kościuszki, Maszerują strzelcy, Hej chłopcy bagnet na broń, O mój rozmarynie, Serce w plecaku, Legiony- Hymn Wojska Polskiego, Pieśń Kadrowa- Kadrówka, Wojenko, wojenko, Deszcz jesienny i inne.

Na uczestników stalowowolskich obchodów odzyskania niepodległości czekało wiele dodatkowych atrakcji. Można było podziwiać wystawę sprzętu HSW/PGZ, występy orkiestr dętych, chórów, grup rekonstrukcyjnych oraz zespołów artystycznych, czy też samodzielnie wykonać kotyliony, flagi i inne symbole narodowe. O oprawę zadbały różne stalowowolskie instytucje, m.in.: Biblioteka Miejska, Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kultury.

 


Komentarze
« 1 2 3 4 5 6 »

Strona: 4/6 Wyświetlaj po:

~jozek
Riposta do Mariusza:Kolego a kim ta baba jest ze to niby Prezydent Nadberezny mialby ja zapraszac?Na obecna chwile ta baba jest tylko byla poslanka z PO i tylko zwyklym obywatelem takim jak ja .Ja tam bylem bo uwazalem ze w takiej chwili trzeba byc razem i wspolnie swietowac.
Dodano: 12  Listopada  2017  14:58:54
~jozek
Riposta do Mariusza:Kolego a kim ta baba jest ze to niby Prezydent Nadberezny mialby ja zapraszac?Na obecna chwile ta baba jest tylko byla poslanka z PO i tylko zwyklym obywatelem takim jak ja .Ja tam bylem bo uwazalem ze w takiej chwili trzeba byc razem i wspolnie swietowac.
Dodano: 12  Listopada  2017  14:57:48
~jozek
Riposta do Mariusza:Kolego a kim ta baba jest ze to niby Prezydent Nadberezny mialby ja zapraszac?Na obecna chwile ta baba jest tylko byla poslanka z PO i tylko zwyklym obywatelem takim jak ja .Ja tam bylem bo uwazalem ze w takiej chwili trzeba byc razem i wspolnie swietowac.
Dodano: 12  Listopada  2017  14:56:47
~jozek
Riposta do Mariusza:Kolego a kim ta baba jest ze to niby Prezydent Nadberezny mialby ja zapraszac?Na obecna chwile ta baba jest tylko byla poslanka z PO i tylko zwyklym obywatelem takim jak ja .Ja tam bylem bo uwazalem ze w takiej chwili trzeba byc razem i wspolnie swietowac.
Dodano: 12  Listopada  2017  14:55:58
~Rafcio
I po łapankach w zakładach pracy, frekwencja dopisała...
Dodano: 12  Listopada  2017  14:29:36
~mieszkaniec
Ale Wy wszyscy jesteście POJ....NI. Niedziela, dzień odpoczynku, zamiast iść na spacer to zmyślacie historyjki i nawzajem podkręcacie.

Nie za taką Polskę walczyli nasi przodkowie. Nie za taką podzieloną i pełną nienawiści. Jeden szczuje na drugiego.

WOJNA POLSKO - POLSKA !!!!!

Sami się załatwimy.
Dodano: 12  Listopada  2017  14:21:38
~Gambit
@ mariusz

Przypominam Ci, że prezydent Nadbereżny WIELOKROTNIE zapraszał WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW na uroczystość. Ja przyszedłem, choć za PiS-em nie jestem.
Kim jest ta pani o której piszesz, że trzeba żeby władze miasta i Polski miały specjalnie "przy niej stawać", zwłaszcza że publicznie nie szczędzi krytyki pod adresem rządzących.
Twoje oczekiwania to kpina.
Dodano: 12  Listopada  2017  14:11:32
~Gambit
@ mariusz

Przypominam Ci, że prezydent Nadbereżny WIELOKROTNIE zapraszał WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW na uroczystość. Ja przyszedłem, choć za PiS-em nie jestem.
Kim jest ta pani o której piszesz, że trzeba żeby władze miasta i Polski miały specjalnie "przy niej stawać", zwłaszcza że publicznie nie szczędzi krytyki pod adresem rządzących.
Twoje oczekiwania to kpina.
Dodano: 12  Listopada  2017  14:10:19
~Pytam się
Hejt dzisiaj sponsorowany podwójne? Bo to niedziela, można było by się natrzaskać wódą "w obronie demokracji" a tu trzeba pisać w miarę składnie...
Dodano: 12  Listopada  2017  13:39:21
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  13:36:04
~mariusz
a czemu nie ma nikogo z PO i innych z opozycji? nie dostali zaproszenia? świętowanie łączy a nie dzieli. pan prezydent miasta powinien stanąć ponad podziałami i stanąć obok Renaty Butryn.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:42:49
~Stary
Pośpiewaliśmy,poświętowaliśmy,pozachwycaliśmy się wizytą pana prezydenta. I co? I nic.I jest jak było. Tzn jest lans,a my jak barany.Kiedyś na tym placu baranki "międzynarodówkę" beczały, a teraz patriotyczne pieśni śpiewają. I to jest ta różnica.
Baranki te same i to samo ich cieszy....
Dodano: 12  Listopada  2017  12:29:24
~siwy
może nie jestem za pisem, ale zauważyliście i przyznacie że w Polsce robi się ,,normalniej". wzrost gospodarczy, przyrost, nie ma tyle afer.... po owocach ich poznacie...
Dodano: 12  Listopada  2017  12:27:52
@mieszkaniec serio? przecież to wyuczone pod publiczkę puste frazesy. nie widzisz tego? jak lubi być medialny to powinien zostać aktorem. u steru władzy powinni być ludzie efektowni, których praca podnosi dobrobyt mieszkańców a nie efektywni czyli ładnie mówiący nawet kłamstwo, które słuchający chcieliby usłyszeć i uśmiechający się do kamerki bo tak należy. to wszystko sztuczne i wyuczone. a webera już nie razi, że jego kolega zarabia tak dużo w tak małym mieście. przyznawanie sobie tak dużego uposażenia za nic to też przejaw patriotyzmu?
Dodano: 12  Listopada  2017  12:18:03
To, że zorganizowano taką imprezę, to dobrze, bo należy wzmacniać patriotyzm w ludziach. A pytań o nieobecność przedstawicieli opozycji nie rozumiem, ponieważ nie ma informacji, czy jej przedstawiciele byli zaproszeni przez organizatora. Jeśli nie, to słabo to świadczy o osobach odpowiedzialnych za takie decyzje. Taka uroczystość powinna łączyć, a nie dzielić.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:16:58
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:07:42
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:07:07
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:05:40
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:04:35
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:03:33
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:02:58
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:02:23
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  12:01:50
~Staszek
Oj zgrzytają ząbki stalowowolskiej opozycji, tyle hejtu, a żadnego "obrońcy" demokracji czy niezwykłej kasty ludzi nie było na uroczystości. Taka ich postawa bardzo mnie się nie podoba.
Dodano: 12  Listopada  2017  11:59:51
~10.2.37.78
@Daniell powiedz Ty mi kolego co z tej przychylności rzadu dla miasta Stalowa Wola ma przeciętny stalowowianin. Czy przybędzie dobrze płatnej pracy, tanich mieszkań. Czy będzie się nam lżej i bezpieczniej żyło.
Ja już na żadne obiecane cacanki nie dam się nabrać.
Dodano: 12  Listopada  2017  11:14:00
~Aga
Oj ty chory z nienawiści i oderwanyod koryta narodzie zamilcz i przemysł swoje postępowanie i 8 lat rządzenia, zenujacy jestescie.....
Dodano: 12  Listopada  2017  11:11:42
do "dora" - cieszę sie że chociaż w części się zgadzamy - co do zapytania ,odpowiadam : żaden prezydent naszego miasta nie miał takiego poparcia w rządzie i rząd nie byl tak przychylny naszemu miastu jak obecny - liczą się fakty i efekty dlatego należy być pozytywnie ustosunkowanym do obecnej sytuacji i czasie w jakim się znajdujemy -BOGI
Dodano: 12  Listopada  2017  10:56:46
~vax
A fe jaki chwalipięta. Nikt nie pochwalił to sam siebie w intełnecie opisuje. Ale obciach.
Dodano: 12  Listopada  2017  10:49:38
~vax
A fe jaki chwalipięta. Nikt nie pochwalił to sam siebie w intełnecie opisuje. Ale obciach.
Dodano: 12  Listopada  2017  10:49:03
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe