A. Duda świętował z mieszkańcami SW

Opublikowano: 11  Listopada  2017

Do Stalowej Woli na obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przybył prezydent RP Andrzej Duda…

Ognisko Patriotyzmu w naszym mieście zapalane jest już od kilku lat 11 listopada. Tym razem na wieczór zadumy, patriotycznych pieśni i wspomnień przybył sam Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości z udziałem Głowy Państwa rozpoczęto od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu Polski. Następnie głos zabrał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- W imieniu wszystkich tutaj zgromadzonych mieszkańców Miasta Stalowej Woli, samorządu, przybyłych gości, w 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w przeddzień stulecia niepodległości naszej ojczyzny na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, na V Ognisku Patriotyzmu w Stalowej Woli mam zaszczyt przywitać wśród nas prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę. Wielce szanowny prezydencie, przybywa pan do nas w przeddzień stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w momencie tak historycznym i znaczącym, w naszym mieście również w roku wyjątkowym, jubileuszu 80– lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Te daty, te wydarzenia jak mocno się ze sobą wiążą, bo to właśnie COP był nie tylko realizacją niepodległości ideowej, politycznej. To była materializacja tej niepodległości, kiedy pokolenie Polaków, które z wielkiego marzenia, z walki odzyskało niepodległość po 123 latach, w 1918 roku. Oni doskonale wiedzieli, że na nich spoczywa odpowiedzialność, aby tą niepodległość ugruntować, aby polski dom, nasz dom był budowany przez nas, własnymi siłami, przez własną architekturę idei, myśli, polityki, stąd idea COP. I witamy pana prezydenta w mieście, które jak żadne inne w swojej nazwie oddaje ducha narodowego naszej ojczyzny, w Stalowej Woli, bo to stalowa wola narodu polskiego, ta siła, ta moc, te marzenia, które tutaj się zrodziły właśnie z miłości do ojczyzny, z fundamentu innego niż beton i stal. Fundament tego miasta, tego co wszystko się tutaj zrodziło, to miłość do ojczyzny- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta przypomniał ideę Ogniska Patriotyzmu, które po raz pierwszy zapłonęło w naszym mieście 5 lat temu, kiedy to chciano rozpalić wielki ogień, wokół którego mogliby zgromadzić się mieszkańcy by śpiewać pieśni patriotyczne, te same, które przed laty podnosiły na duchu naszych dziadów i które niosły minione pokolenia do wolności.

- Ten ogień, również symbolicznie w dniu święta narodowego ma wypalić wszystkie nasze nieporozumienia, kłótnie, podziały tak, abyśmy byli razem, abyśmy świętowali wspólnie. Kto by przypuszczał 5 lat temu, kiedy oddolnie rozpalaliśmy to pierwsze Ognisko Patriotyzmu, że podczas piątego będzie z nami prezydent Rzeczypospolitej pan Andrzej Duda. Pragnę życzyć panu prezydentowi, aby to ognisko, które odpali, aby ono przez cały rok świętowania niepodległości, aby ono przez służbę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej było rozpalane na całą Polskę, byśmy budowali jedność, wspólnotę narodową, opartą o wzajemny szacunek i wiarę w to, że Polska jest pięknym, mądrym, utalentowanym narodem, że my, jako Polacy jesteśmy powołani do szczególnej służby, że jesteśmy narodem, który ma określone obowiązki wynikające z naszej historii, ale przede wszystkim, że mamy w sobie nasze polskie, piękne marzenia i dzisiaj niech ten czas będzie tym okresem, kiedy wzbudzimy w sobie na nowo te nasze polskie marzenia, które niosły naszych ojców do niepodległości, a dzisiaj niech nas niosą do rozwoju, do budowania silnej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Później głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda.

- Bardzo dziękuję, że dostałem to kolejne zaproszenie do Stalowej Woli. Pan prezydent zapraszał mnie na obchody 80- lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego we wrześniu, które państwo z taką radością tutaj świętowaliście, kiedy kilkanaście tysięcy ludzi przewinęło się przez ten plac i inne miejsca w mieście. Chciałem przyjechać, ale niestety, wtedy warunki nie pozwoliły, ale ogromnie uradowało mnie to właśnie zaproszenie, kolejna szansa dla prezydenta Rzeczypospolitej, który przecież był tu, na tym placu, jako kandydat na prezydenta i tutaj mówił, że do Stalowej Woli, że tutaj wróci. Jestem, bardzo dziękuję, cieszę się, że w tym pięknym dniu, tego pięknego, tak wymownego wieczora, w którym rozpoczyna się setny rok od odzyskania niepodległości- bo przecież on rozpoczyna się właśnie dzisiaj licząc miesiąc do miesiąca, jestem tutaj. Dokładnie za rok będziemy obchodzili 100 rocznicę. Całe te 12 miesięcy są dwunastoma miesiącami stulecia niepodległości Rzeczypospolitej, niepodległości tak upragnionej, niepodległości tak wyczekiwanej, niepodległości z tak wielkim trudem wywalczonej przez kilka pokoleń od naszych praojców, na naszych pradziadkach zakończywszy. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, to oni prowadzili pracę organiczną, to oni działali w konspiracji, to oni kultywowali polską tradycję, polski język, to oni uczyli polskich swoich synów potajemnie polskiej historii, to oni przechowali dla nas ten największy dar jakim jest polskość, jakim jest poczucie dumy, jakim jest poczucie wartości bycia Polakiem, bycia członkiem wielkiego narodu żyjącego nad Wisłą. Stalowa Wola, ten symbol, symbol obok Gdyni, II Rzeczypospolitej, tej Polski odrodzonej jest także symbolem polskiej dumy, jest symbolem tego, że Polak potrafi, że Polak zawsze dąży do siły, nowoczesności, do wielkości i dumy swojego państwa i narodu. To jest właśnie Stalowa Wola, „stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność”- tak mówił wtedy, w II Rzeczypospolitej, minister generał Tadeusz Kasprzycki. To dlatego właśnie waszemu miastu nadano tą piękną nazwę symbolizującą wielkie odczucie i charakter naszego narodu, naszego narodu, który miał stalową wolę odzyskania niepodległości i miał stalową wolę budowania silnego państwa- mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał historię Polski dochodzenia do niepodległości, historię, w której były krótkie zaledwie okresy wolności i niezależności. Były wojny, potem system, który nas zniewolił i sprawił, że Polska nie była suwerenna. Przypomniał, że dzięki strajkom, które również miały miejsce w Stalowej Woli, walce mieszkańców, ich rodziców i dziadków jesteśmy wreszcie u siebie, żyjemy w suwerennym kraju sami decydując o sobie i budując silny kraj.

- Ta walka okazała się zwycięska. Zwyciężyliśmy i od 1989 roku budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, państwo, w którym Stalowa Wola znowu z wielką siłą wraca na mapę, państwo, w którym Stalowa Wola staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego tak, jak było to w jej tradycji. Bardzo dziękuję za to zaproszenie. Ten ogień, który tutaj na placu w waszym mieście zbiera wspólnotę tak, jak zawsze gromadzą się ludzie przy ognisku, przy świetle, przy cieple, niech będzie znakiem i wyznacznikiem waszej wspólnoty, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli, obywateli, którzy od 5 lat śpiewają patriotyczne pieśni, że jesteście razem, że pamiętacie o tym wszystkim, co jest nasza wielką tradycją, o tym wszystkim co my, Polacy niesiemy w swoich sercach, o tym wszystkim co powoduje, że jesteśmy narodem, który odnajduje się w najtrudniejszych sytuacjach, narodem, który zawsze potrafi się podnieść, narodem, który nigdy nie dał się zniewolić. Niech żyje Polska, niech żyje Stalowa Wola, niech żyje wolny, polski naród- mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Potem prezydent Stalowej Woli i Prezydent RP wspólnie rozpalili Ognisko Patriotyzmu.

Przybyli na Plac Piłsudskiego otrzymali śpiewniki z tekstami piosenek patriotycznych. Wspólnie zaśpiewano między innymi: Płonie ognisko, Krakowiak Kościuszki, Maszerują strzelcy, Hej chłopcy bagnet na broń, O mój rozmarynie, Serce w plecaku, Legiony- Hymn Wojska Polskiego, Pieśń Kadrowa- Kadrówka, Wojenko, wojenko, Deszcz jesienny i inne.

Na uczestników stalowowolskich obchodów odzyskania niepodległości czekało wiele dodatkowych atrakcji. Można było podziwiać wystawę sprzętu HSW/PGZ, występy orkiestr dętych, chórów, grup rekonstrukcyjnych oraz zespołów artystycznych, czy też samodzielnie wykonać kotyliony, flagi i inne symbole narodowe. O oprawę zadbały różne stalowowolskie instytucje, m.in.: Biblioteka Miejska, Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kultury.

 


Komentarze
« 1 2 3 4 5 6 »

Strona: 2/6 Wyświetlaj po:

~sitia
Szczytem hipokryzji jest zatrudnienie w charakterze "doradcy" marszałka Sejmu b. prokuratora z Białegostoku po tym jak nie dopatrzył się rasistowsko - faszystowskiego przesłania w kazaniu wydalonego z kapłaństwa p. Jacka M. i wobec niego umorzył postępowanie karne. Marszałek uznaje, że suweren nie powinien wiedzieć ile ten pan kasuje co miesiąc naszych podatków. To jest ich zdaniem standard i transparentność działania 'dobrej zmiany".
Dodano: 13  Listopada  2017  19:46:32
~medyk
WSTALIŚMY Z KOLAN - I UPADLIŚMY NA GŁOWĘ! - taką Polskę wam kanaliom i zdradzieckim mordom daje wasz zbawca na wyspie wolności. Daleko od chorej Europy!
Dodano: 13  Listopada  2017  19:44:49
~szwagier
Zagraniczni inwestorzy zobaczyli podczas marszu jakim Polska jest spokojnym i ustabilizowanym krajem. Od jutra inwestorzy zaczną się pchać do Polski "drzwiami i oknami"
Dodano: 13  Listopada  2017  19:42:04
~fupa
So "jks" zastanów się co bredzisz oszołomie jeden. Rozkradanie państwa jest teraz, na niebotyczną skalę. Po kilkunastu niekompetentnych wiceministrów w każdym resorcie, Sadurska za 90 tys/m-c + 13 tys na drobne wydatki każdego m-ca, misiewicze na każdym kroku od W-wy poczynając na Stalowej Woli kończąc. Armia urzędników w pięciu czy sześciu budynkach bo się nie mieszczą, prezes MZK z miesięcznym uposażeniem ok 29 tys./m-c! To nie jest wg ciebie kradzież w biały dzień i na oczach nas wszystkich? Kiedyś was się rozliczy za wszystkie niegodziwości których się dopuszczacie. Oj będzie bolało i nie będzie to kwik a skomlenie i prośba o przebaczenie.
Dodano: 13  Listopada  2017  19:39:02
~ONR
ONR = O.debrało N.am R.ozum
Dodano: 13  Listopada  2017  19:34:15
~kaczy rozum
Szczyt hipokryzji. Pozwalają na mowę nienawiści na ulicach, umarzają postępowania za spalenie kukły Żyda czy faszystowskie gesty. Nie słyszą "kurwowania" wśród policjantów. I TAKIE SCENY NA ULICACH NAZYWAJĄ PATRIOTYZMEM !!!
Dodano: 13  Listopada  2017  19:33:23
~Kulson
ZOBACZCIE JAK WYGLĄDAŁO (jak to TVPiS nazwała) "FAMILIJNE I PATRIOTYCZNE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI".
Zjechał na nie kwiat polskich patriotów.
Z całego kraju.
OTO POLSKA 2017 - CAŁY ŚWIAT POZNAŁ PRAWDZIWE OBLICZE PAŃSTWA PiS
A dziś Błaszczak pokaże nam jak wygląda policjant KULSON!
Dodano: 13  Listopada  2017  19:30:10
~lrek
nic was nie uratuje i duda,nadberezny i prezes wszyscy dostaniecie w dupe
Dodano: 13  Listopada  2017  19:08:16
~@Adela
Ale jak słusznie zauważyłaś " Ale igrzyska i lans
są ważniejsze."
Dodano: 13  Listopada  2017  19:06:14
~niechŻyjeBal
PiSdzielce - kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Wasze działania to tak naprawdę krzyk o pomoc. Pomoc bo jesteście zazdrośni, pomoc bo jesteście nienawistni, roszczeniowi, fanatyczni i postradaliście zmysły. Ten krzyk słyszymy i pomożemy wam jak się skończą rządy które was zmanipulowały w tak prymitywny sposób. Idziecie, w tłumie nie wiecie o co te wycie i transparenty.
Dodano: 13  Listopada  2017  19:04:23
~Adela
A może pieniądze przeznaczone na te uroczystości mogłyby być przeznaczone na leczenie i rehabilitację osób ranionych przez nożownika w galerii Vivo? Taki piękny, chrześcijański gest wobec osób w obliczu niezwykłego cierpienia. Ale igrzyska i lans
są ważniejsze.
Dodano: 13  Listopada  2017  19:03:37
~@MULTIKULTI
Dokładnie tak jest - te same głąby "skaczą " na stadionach, handlują prochami i "służą" w otk. A reszta społeczeństwa za to płaci i jeszcze jest nazywana gorszym sortem a te śmieci patriotami. Przepraszam pewnie z połowę uczestników tego marszu, która po prostu myślała, że uczestniczy w święcie a nie w wiecu politycznym.
Dodano: 13  Listopada  2017  18:58:32
~MULTI-KULTI?
Policja bała się odebrać transparenty faszystowskie? - było ich za mało 1:4 ...
...a może ci z transparentami to Terytorialni - Prywatna Armia Macierenki...
Dodano: 13  Listopada  2017  18:56:35
~Mariusz
Słuchałem w TVN właśnie prezydenta i zastanawiam się gdzie są granice kłamstwa. Słuchając nie rozumiem jednej rzeczy że to jego partyjni koledzy, ludzie o których on sam mówi powtarzając za Kaczyńskim ,,lepszy sort " są inicjatorami tego co na tym marszu się działo. Słuchałem dziś wypowiedzi ludzi którym on powierzył ministerialne teki i słyszałem zupełnie coś innego. Błaszczak, Waszczykowski, Szydło, Jaki, Ziobro i wielu innych są wręcz zachwyceni postawą narodowców i nacjonalistów a to przecież ludzie z jego otoczenia. Czyżby Duda się przeraził że zgodnie z tym co głoszą jego najbliżsi przyjaciele będzie musiał niedługo unicestwić swoich teściów, żonę a nawet córkę bo ona jest przecież pół krwi żydówką. Czyżby prezydent zrozumiał i zaczął się bać swoich kolegów. Panie prezydencie to też pana dotychczasowa polityka doprowadziła do tego co zobaczyliśmy w sobotę. Czyż to nie tych samych ludzi których teraz Pan krytykuje wykorzystywał sam w czasie kampanii prezydenckiej do zakłócania wieńców Komorowskiego. Czyż to nie z nimi parafował Pan po wyborach dziękując im za swój sukces. Czyż to nie pana prezes od lat nie maszeruje krakowskim przedmieściem każdego dziesiątego manifestując faszystowskie gesty jak chociażby gest uniesionej ręki w nazistowskim ,,helu hitler" .Gdzie Pan wtedy był? Otóż odpowiem . Często razem z nim. Pana dotychczasowe przemówienia niejednokrotnie też dawały zielone światło nazistowskim poczynaniom gdyż to w dużej mierze Pana i PiS elektorat.
Dodano: 13  Listopada  2017  18:53:22
~@Kasandra
Jak widzę ten głupi uśmiech rzeczniczki Mazurek i głupie wpisy wyznawców jedynej prawdy ,dobrej zmiany !!! To zastanawiam się w jakim kraju ja żyję. Co musi się stać żeby wyznawcy zrozumieli że dopiero teraz Polska jest w ruinie .
Inflacja idzie w górę , armii​ nie ma, dziura budżetowa coraz większa,
odradza się faszyzm , ksenofobia, rasizm antysemityzm !!!!
Zaczynają wracać czasy ORMO !!!Teraz będą "sygnaliści"!
PiS bez ukrywania tego swoimi kolesiami obstawiają urzędy bez konkursu. Może być po gimnazjum aby był lojalny !!!!. Misiewicze!!!!!
Rządzą nami klakierzy bez mózgu ,jedynym ich zadaniem jest zadowolić Jarosława !!!!
Jarosława - słońce Tatr ,bożyszcze tłumów !!!!!
Który za dobre wynagradza a za złe karze !!! Dokąd idziesz Polsko???
Dodano: 13  Listopada  2017  18:45:26
~Kasandra
Jeszcze wczoraj wszyscy wielcy PiS wypowiadali się entuzjastycznie o "pięknym " Marszu Niepodległości na czele z ministrem Błaszczakiem. A dziś?Wszyscy potepiają zachowanie i hasła m.in. Młodzieży Wszechpolskiej.
O ile dobrze pamiętam, to pan prezydent Nadbereżny dotował z naszych, podatników pieniędzy wyjazd stalowowolskiej Młodzieży Wszechpolskiej na ten marsz do stolicy.My podatnicy chcemy wiedzieć , dlaczego z naszych pieniędzy dotowane są organizacje, których rzecznik potwierdza , że rasistowskie hasła są "patriotyczne"?
Dodano: 13  Listopada  2017  16:26:26
~jks
Ale macie poddasza ciasne. Ludzie jak Prezydent Polski tu przyjechał to powinniście się cieszyć a nie biadolić. Wam już w głowach g..no się zagnieździło. Czy wy nie widzicie ,że w tym mieście dzieją się dobre rzeczy. A ,że nie możecie kraść to trudno.
Dodano: 13  Listopada  2017  16:24:49
~Dejv
Pewnie kolejne kredyty do spłacenia i kolejny mały plusik w drodze do Wałszawy pewnego prowincjonalnego partyjniaka
Dodano: 13  Listopada  2017  15:45:13
Przepraszam, że przeszkodzę klakierom i hejterom, ale czy ktoś mógłby wyjaśnić, co miasto zyskało w zamian za sfinansowanie z budżetu miasta imprezy dla przedstawicieli jakiejś partii politycznej?
Dodano: 13  Listopada  2017  14:16:23
~myszkin
Czy Pan Prezydent Nadbereżny wykorzystał już fundusz reprezetacjny do końca swojej kadencji?
Dodano: 13  Listopada  2017  14:01:15
~Lasso
Tłumy ludzi na fotkach a troll "Frekwencja du py nie urywa"...

Żałosne te kłamstwa opozycji. Jeśli oni tak oszukiwali przy rządzeniu to nie mam pytań...
Dodano: 13  Listopada  2017  13:18:45
~PiSparanoja!
Szyszko będzie miał swoją policję. Wkroczy do firmy i na prywatne posesje, zatrzyma każdy samochód
Dodano: 13  Listopada  2017  13:06:32
~kamil
Frekwencja du py nie urywa.
Dodano: 13  Listopada  2017  13:04:48
~Błażej
Drugi dzień po wydarzeniu a troll nadal hejtuje i wciska ludziom kłamstwa! Tak boli kakao opozycję.
Dodano: 13  Listopada  2017  12:38:07
~kika
Krótka analiza strategiczna.
Gdzie miał świętować pan Prezydent- cicho i dostojnie? W Warszawie- marsz z narodowcami i "zadymy" z rasistowskimi hasłami. W Krakowie- Prezes Kaczyński. W innych dużych miastach - prezydenci nie z PiS. Na propisowskim Podkarpaciu - Rzeszów - nie można wzmacniać niepisowskich prezydentów, to samo w Krośnie, Mielcu, a w Przemyślu -skomplikowana sprawa z Ukraińcami. Tak naprawdę została Stalowa Wola, w której prezydent z PiS- u jest przede wszystkim zaangażowanym działaczem partyjnym i wszystko przygotował jak należy i nieważne , że za pieniądze mieszkańców, bo ci są w większości za tą opcją. Pozostaje pytanie, patrząc na walki wewnętrzne w PiS, czy dla prezydenta miasta nie był to przysłowiowy "pocałunek śmierci"?
Dodano: 13  Listopada  2017  11:51:57
~ficoci
W kościele na mszy w tej intencji także nie można mówić o tłumnym uczestnictwie. Ludzie mają już dość dobrej zmiany. Po prostu zaczynają przecierać oczy ze snu o potędze.
Dodano: 13  Listopada  2017  11:19:34
~lipo
Znowu mieliśmy wzorzec ściągnięty z Warszawy, wladza odgrodziła się od suwerena płotkami. Przecież tłumów nie było jak na anonse o wydarzeniu we wszystkich kościołach, mediach a Radio Leliwa to nawet ochrypło od ciągłego głoszenia. Gdyby nie młodzież i uczniowie średnich szkół to plac byłby pustawy!
Dodano: 13  Listopada  2017  11:11:03
~Tośka
Ludzie my naprawdę mamy fajnego Prezydenta. Gdy już wszyscy poszli do domu a zostali tylko harcerze z przedstawieniem to on zostaĺ żeby je oglądnąć. Wszyscy się grzali w domu a tylko on jeden został do końca występu i dziękował przemarzniętym dzieciakom za przygotowanie przedstawienia. Dziękuję Panu Panie Prezydencie - dla harcerzy to miaĺo duże znaczenie umiech Prawdziwy dobry gospodarz Stalowej Woli
Dodano: 13  Listopada  2017  09:25:36
~vox
Ja byłem. Plac nie był w całości wypełniony. Było tyle ludzi co na przeciętnym koncercie. Może to i jest 600-700 osób, tego nie wiem. Ale tyle samo ludzi przychodzi na jakieś tam imprezy masowe. Zauważ, że w środku był jeszcze wydzielony teren na ognisko. Wiele ludzi było tylko "odfajkować", że widzieli prezydenta na żywo. Po 5 min przemówienia Dudy tłumy zaczęły wracać do domu. Tak naprawdę niewielu to nie interesowało. Została z połowa tego co było na początku.
PS. Niech Lucka ktoś nauczy mówić. To nie kościół. Nie mogłem słuchać tego jego tonu umiech
Dodano: 13  Listopada  2017  08:55:16
~GVD
@ grzegorz

Ludzi dowoziła totalna opozycja na nabożeństwo ze świeczkami pod sadem byli ludzie z Tarnobrzega udający stalowowolan.

Na placu nie byłeś bo gdybyś był, ze ludzi było przynajmniej 600-700.
Plac główny w całości wypełniony, wiele osób stało poza barierkami.

Tylko na tyle stać stalowowolska opozycję: kłamstwa, hejt i manipulacje.
Dodano: 13  Listopada  2017  08:24:18
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe