A. Duda świętował z mieszkańcami SW
Opublikowano: 11  Listopada  2017

Do Stalowej Woli na obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości przybył prezydent RP Andrzej Duda…

Ognisko Patriotyzmu w naszym mieście zapalane jest już od kilku lat 11 listopada. Tym razem na wieczór zadumy, patriotycznych pieśni i wspomnień przybył sam Prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystości z udziałem Głowy Państwa rozpoczęto od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania hymnu Polski. Następnie głos zabrał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

- W imieniu wszystkich tutaj zgromadzonych mieszkańców Miasta Stalowej Woli, samorządu, przybyłych gości, w 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w przeddzień stulecia niepodległości naszej ojczyzny na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, na V Ognisku Patriotyzmu w Stalowej Woli mam zaszczyt przywitać wśród nas prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudę. Wielce szanowny prezydencie, przybywa pan do nas w przeddzień stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w momencie tak historycznym i znaczącym, w naszym mieście również w roku wyjątkowym, jubileuszu 80– lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Te daty, te wydarzenia jak mocno się ze sobą wiążą, bo to właśnie COP był nie tylko realizacją niepodległości ideowej, politycznej. To była materializacja tej niepodległości, kiedy pokolenie Polaków, które z wielkiego marzenia, z walki odzyskało niepodległość po 123 latach, w 1918 roku. Oni doskonale wiedzieli, że na nich spoczywa odpowiedzialność, aby tą niepodległość ugruntować, aby polski dom, nasz dom był budowany przez nas, własnymi siłami, przez własną architekturę idei, myśli, polityki, stąd idea COP. I witamy pana prezydenta w mieście, które jak żadne inne w swojej nazwie oddaje ducha narodowego naszej ojczyzny, w Stalowej Woli, bo to stalowa wola narodu polskiego, ta siła, ta moc, te marzenia, które tutaj się zrodziły właśnie z miłości do ojczyzny, z fundamentu innego niż beton i stal. Fundament tego miasta, tego co wszystko się tutaj zrodziło, to miłość do ojczyzny- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta przypomniał ideę Ogniska Patriotyzmu, które po raz pierwszy zapłonęło w naszym mieście 5 lat temu, kiedy to chciano rozpalić wielki ogień, wokół którego mogliby zgromadzić się mieszkańcy by śpiewać pieśni patriotyczne, te same, które przed laty podnosiły na duchu naszych dziadów i które niosły minione pokolenia do wolności.

- Ten ogień, również symbolicznie w dniu święta narodowego ma wypalić wszystkie nasze nieporozumienia, kłótnie, podziały tak, abyśmy byli razem, abyśmy świętowali wspólnie. Kto by przypuszczał 5 lat temu, kiedy oddolnie rozpalaliśmy to pierwsze Ognisko Patriotyzmu, że podczas piątego będzie z nami prezydent Rzeczypospolitej pan Andrzej Duda. Pragnę życzyć panu prezydentowi, aby to ognisko, które odpali, aby ono przez cały rok świętowania niepodległości, aby ono przez służbę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej było rozpalane na całą Polskę, byśmy budowali jedność, wspólnotę narodową, opartą o wzajemny szacunek i wiarę w to, że Polska jest pięknym, mądrym, utalentowanym narodem, że my, jako Polacy jesteśmy powołani do szczególnej służby, że jesteśmy narodem, który ma określone obowiązki wynikające z naszej historii, ale przede wszystkim, że mamy w sobie nasze polskie, piękne marzenia i dzisiaj niech ten czas będzie tym okresem, kiedy wzbudzimy w sobie na nowo te nasze polskie marzenia, które niosły naszych ojców do niepodległości, a dzisiaj niech nas niosą do rozwoju, do budowania silnej, niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Później głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda.

- Bardzo dziękuję, że dostałem to kolejne zaproszenie do Stalowej Woli. Pan prezydent zapraszał mnie na obchody 80- lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego we wrześniu, które państwo z taką radością tutaj świętowaliście, kiedy kilkanaście tysięcy ludzi przewinęło się przez ten plac i inne miejsca w mieście. Chciałem przyjechać, ale niestety, wtedy warunki nie pozwoliły, ale ogromnie uradowało mnie to właśnie zaproszenie, kolejna szansa dla prezydenta Rzeczypospolitej, który przecież był tu, na tym placu, jako kandydat na prezydenta i tutaj mówił, że do Stalowej Woli, że tutaj wróci. Jestem, bardzo dziękuję, cieszę się, że w tym pięknym dniu, tego pięknego, tak wymownego wieczora, w którym rozpoczyna się setny rok od odzyskania niepodległości- bo przecież on rozpoczyna się właśnie dzisiaj licząc miesiąc do miesiąca, jestem tutaj. Dokładnie za rok będziemy obchodzili 100 rocznicę. Całe te 12 miesięcy są dwunastoma miesiącami stulecia niepodległości Rzeczypospolitej, niepodległości tak upragnionej, niepodległości tak wyczekiwanej, niepodległości z tak wielkim trudem wywalczonej przez kilka pokoleń od naszych praojców, na naszych pradziadkach zakończywszy. To oni krwawili się w kolejnych powstaniach, to oni prowadzili pracę organiczną, to oni działali w konspiracji, to oni kultywowali polską tradycję, polski język, to oni uczyli polskich swoich synów potajemnie polskiej historii, to oni przechowali dla nas ten największy dar jakim jest polskość, jakim jest poczucie dumy, jakim jest poczucie wartości bycia Polakiem, bycia członkiem wielkiego narodu żyjącego nad Wisłą. Stalowa Wola, ten symbol, symbol obok Gdyni, II Rzeczypospolitej, tej Polski odrodzonej jest także symbolem polskiej dumy, jest symbolem tego, że Polak potrafi, że Polak zawsze dąży do siły, nowoczesności, do wielkości i dumy swojego państwa i narodu. To jest właśnie Stalowa Wola, „stalowa wola dążenia Polaków do wybicia się na nowoczesność”- tak mówił wtedy, w II Rzeczypospolitej, minister generał Tadeusz Kasprzycki. To dlatego właśnie waszemu miastu nadano tą piękną nazwę symbolizującą wielkie odczucie i charakter naszego narodu, naszego narodu, który miał stalową wolę odzyskania niepodległości i miał stalową wolę budowania silnego państwa- mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP przypomniał historię Polski dochodzenia do niepodległości, historię, w której były krótkie zaledwie okresy wolności i niezależności. Były wojny, potem system, który nas zniewolił i sprawił, że Polska nie była suwerenna. Przypomniał, że dzięki strajkom, które również miały miejsce w Stalowej Woli, walce mieszkańców, ich rodziców i dziadków jesteśmy wreszcie u siebie, żyjemy w suwerennym kraju sami decydując o sobie i budując silny kraj.

- Ta walka okazała się zwycięska. Zwyciężyliśmy i od 1989 roku budujemy nasze prawdziwie wolne państwo, państwo, w którym Stalowa Wola znowu z wielką siłą wraca na mapę, państwo, w którym Stalowa Wola staje się centrum polskiego przemysłu, przede wszystkim zbrojeniowego tak, jak było to w jej tradycji. Bardzo dziękuję za to zaproszenie. Ten ogień, który tutaj na placu w waszym mieście zbiera wspólnotę tak, jak zawsze gromadzą się ludzie przy ognisku, przy świetle, przy cieple, niech będzie znakiem i wyznacznikiem waszej wspólnoty, niech będzie symbolem gorących serc mieszkańców Stalowej Woli, obywateli, którzy od 5 lat śpiewają patriotyczne pieśni, że jesteście razem, że pamiętacie o tym wszystkim, co jest nasza wielką tradycją, o tym wszystkim co my, Polacy niesiemy w swoich sercach, o tym wszystkim co powoduje, że jesteśmy narodem, który odnajduje się w najtrudniejszych sytuacjach, narodem, który zawsze potrafi się podnieść, narodem, który nigdy nie dał się zniewolić. Niech żyje Polska, niech żyje Stalowa Wola, niech żyje wolny, polski naród- mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Potem prezydent Stalowej Woli i Prezydent RP wspólnie rozpalili Ognisko Patriotyzmu.

Przybyli na Plac Piłsudskiego otrzymali śpiewniki z tekstami piosenek patriotycznych. Wspólnie zaśpiewano między innymi: Płonie ognisko, Krakowiak Kościuszki, Maszerują strzelcy, Hej chłopcy bagnet na broń, O mój rozmarynie, Serce w plecaku, Legiony- Hymn Wojska Polskiego, Pieśń Kadrowa- Kadrówka, Wojenko, wojenko, Deszcz jesienny i inne.

Na uczestników stalowowolskich obchodów odzyskania niepodległości czekało wiele dodatkowych atrakcji. Można było podziwiać wystawę sprzętu HSW/PGZ, występy orkiestr dętych, chórów, grup rekonstrukcyjnych oraz zespołów artystycznych, czy też samodzielnie wykonać kotyliony, flagi i inne symbole narodowe. O oprawę zadbały różne stalowowolskie instytucje, m.in.: Biblioteka Miejska, Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kultury.

 


Komentarze
1 2 3 4 5 6 »

Strona: 1/6 Wyświetlaj po:

~jan
@zumba, hejterze gdybyś tam był to byś wiedział że bylo tam parę tysięcy mieszkańców choćby po to żeby zobaczyć na żywo PANA PREZYDENTA DOKTORA ANDRZEJA DUDĘ. Takiego męża stanu to jeszcze POLSKA nie miała, wszyscy POLACY są dumni że mamy takiego prezydenta. Obiecał w kampanii wyborczej że odwiedzi nasze miasto i dotrzymał słowa i to się dla wszystkich POLAKÓW liczy że nie robi z gęby du..py.Jeżeli chodzi o koszty to ta wizyta żeby kosztowała nawet milion to się naszemu miastu bardzo opłaciła bo to wielka promocja naszego miasta.
Dodano: 17  Listopada  2017  13:08:36
~Zumba
Zdradź nam pisiorku ile ta szopka dla 150 osób i grupki harcerzy z rodzicami nas podatników kosztowała.
Dodano: 17  Listopada  2017  08:16:26
~janek
Kiedy patrzę na te piękne zdjęcia to jestem dumny że jestem POLAKIEM i NARODOWCEM. Popieram wszystkim partię PIS i do przodu aleluja.
Dodano: 16  Listopada  2017  15:43:35
~ciekawy
Dlaczego największy narodowiec w naszym mieście nic się nie wypowiada na temat tych pięknych uroczystości [SZLĘZAK] czyżby narodowcem był tylko po to żeby do koryta się dostać?
Dodano: 16  Listopada  2017  15:41:11
~jan
Pamiętam jak kilka miesięcy temu był w POLSCE PAN PREZYDENT DONALD TRUMP i wychwalał polskich patriotów pod niebiosa i nasi patrioci pokazali w tym marszu co to jest prawdziwy patriotyzm. W przyszłym roku zorganizujemy przed wyborami samorządowymi marsz 1 miliona polskich patriotów z banerami że wszyscy POLACY głosują na PIS.Przy okazji nareszcie mamy szlachetne komentarze pod tym artykułem, wielki szacunek dla każdego patrioty.
Dodano: 16  Listopada  2017  13:38:01
~zatorze
Nie smieszkuj kulsonie o prawdziwej demokracji, bo jakby mu karzeł kazał toby bez zajakniecia robił za kuwetę alika
Dodano: 16  Listopada  2017  08:21:55
~St.wola
Dziękujemy Panie Prezydencie.
Prezydencie prawdziwej demokracji.
Koumuchy teraz wam łyso jak was od koryta odstawili.
Dodano: 15  Listopada  2017  16:16:25
~edek
A kiedy przyjechał autobus z napisem KOMOROWSKI w ramach promocji przed wyborami na prezydenta POLSKI to przyszedł jeden facet który napadł z ostrą gębą na panią Butryn i doszło do wielkiej draki. Tak mieszkańcy STALOWEJ WOLI szanują liberałów i lewactwo.
Dodano: 15  Listopada  2017  14:10:34
~janek
Hejterzy niedorozwinięci umysłowo nie zaśmiecajcie PORTAL STALOWE MIASTO swoimi bredniami i głupotą bo próbujecie robić z naszego miasta ciemnogród. Ale dostaniecie zapłatę za te brednie w najbliższych wyborach samorządowych.
Dodano: 15  Listopada  2017  13:09:49
~@KULSON
powiem głośno: o Kulson mać!
Dodano: 15  Listopada  2017  00:49:47
~@Bank
To już wszystkie SKOKi okradliście?
Dodano: 14  Listopada  2017  17:43:45
~KULSON
Wstajesz rano a tu KACZYŃSKI NA EMERYTURZE, MACIAREWICZ NOWYM SZEFEM PiS.
Jaka będzie twoja pierwsza reakcja?
Dodano: 14  Listopada  2017  17:34:05
~B. Linda:
Bogusław Linda o rządach PiS:
"Mieliśmy ukryte to burakostwo. I to raptem całe nieudacznictwo, brak kultury, ogłady, inteligencji, to co tak skrzętnie ukrywaliśmy wylało się i nami zawłaszcza."
SZACUNEK DLA BOGUSIA.
Jest dopisany do listy zdrajców narodu na której znajdują się najlepsi polscy aktorzy, muzycy, naukowcy i prawdziwa inteligencja umiech
Dodano: 14  Listopada  2017  17:27:15
~winaTuska
Kaczyński o marszu niepodległości: „A po drugie bardzo prawdopodobna jest prowokacja. Bo w końcu, ci którzy chcą Polsce zaszkodzić wiedzą, w jaki sposób to zrobić."
Ma Pan rację Panie Prezesie. Na pewno Petru ze Schetyną szli w pierwszym szeregu ubrani w kominiarki, które otrzymali od Tuska i Merkrl.
Dodano: 14  Listopada  2017  17:20:15
~sokzBuraka
- Panie prezesie czy w pana partii funkcjonuje wymiana opinii?
- Oczywiście, wczoraj na przykład przyszła do mnie premier Szydło ze swoją opinią, a wyszła z moją.
Wczorajszy wywiad w TVPiS oburzył prezesa, bo red. Holecka zmieniła kolejność pytań przez co kilka razy musiał pomyśleć zanim odpowiedział.
Dodano: 14  Listopada  2017  17:15:28
~@marek=edek
Cała Europa widzi co się dzieje tylko ty masz kacze łajno na oczach i oślepłeś? Łazisz zbyt blisko kaczego kuperka!
Dodano: 14  Listopada  2017  17:06:32
~PiSlamiści
CZYTAJCIE WARSZAWIACY.
CZYTAJCIE POLACY.
JUŻ KIEDYŚ TALIBOWIE NISZCZYLI SWOJĄ HISTORIĘ NA OCZACH CAŁEGO ŚWIATA...
TERAZ PiS CHCE ZROBIĆ TO SAMO. Gliński oświadczył, że nie ma nic przeciw by wyburzyć Pałac Kultury i Nauki!
Dodano: 14  Listopada  2017  17:04:13
~@marek-edek
to zdecyduj czyś marek czy p.edzio?
Dodano: 14  Listopada  2017  17:02:46
~marek
Hejterzy z naszego miasta mylą hasła patriotyczne z hasłami nazistowskimi to dopiero się ci hejterzy kompromitują. A te dwa nie ładne hasła to była typowa prowokacja tych co utracili koryto i każdy to wie. Ta uroczystość w warszawie to największy patriotyzm jaki kiedykolwiek był w POLSCE a na 100 lecie zorganizujemy marsz 1 miliona patriotów polskich, Niech cały świat się dowie jak POLACY popierają partię PIS.
Dodano: 14  Listopada  2017  12:55:29
~edek
Byłem na tych pięknych patriotycznych uroczystościach i powiem tak , takie uroczystości w naszym mieście powinny być co tydzień. Tyle patriotyzmu w naszym mieście nie było już od 15 lat a te piękne słowa o naszym mieście powinny być zapisane na każdym słupku ulicznym.Po tych uroczystościach PAN PREZYDENT L.N. i PAN PREZYDENT DOKTOR ANDRZEJ DUDA ma już wygraną w kieszeni w drugiej kadencji. Przy okazji dzieci z naszego miasta dostały naukę jak trzeba szanować własny kraj POLSKĘ.Dlaczego kiedy POLSKĄ rządzi PIS nasze miasto jest tak szanowane a kiedy przy korycie było PO to nic się godnego w STALOWEJ WOLI nie działo. A podobno SZLĘZAK jest narodowcem?
Dodano: 14  Listopada  2017  12:49:27
~PRAWDA
@ six

świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości to narodziny nazizmu?
Jak Amerykanie czczą flagę, 4 lipca święto narodowe, to też narodziny nazizmu?
Nieźle ci TVN mózg przelasował.
Dodano: 14  Listopada  2017  09:18:00
~six
~Bank - to nie hejt tylko prawda. Jeśli tego nie widzisz to jesteś ślepy. Takie hasła jak były na pochodzie TRZEBA ZDECYDOWANIE POTĘPIĆ a WINNYCH UKARAĆ ... a obecna władza tego nie robi bo jest słaba i boi się tych środowisk. Woli wojować z Trybunałem Konstytucyjnym, z sądami, bo to bezpieczne wojenki są. A nasz mały "wielki" wódz do bohaterów nie należy o czym świadczy jego życiorys.
Myślisz, że w jaki sposób zaczynał się faszyzm w Niemczech ? Właśnie w taki. Od pochodów i haseł.
Dodano: 14  Listopada  2017  09:14:30
~Bank
Bankomat w Metalowcu zostanie opróżniony w następny piątek kiedy przyjdzie zapłacić tym dwóm trollom za tę falę hejtu...
Dodano: 14  Listopada  2017  06:09:48
~wPiSdu
Dziwne, Kaczyński widzi haniebne transparenty a Błaszczak, odpowiedzialny za policję nie widzi takowych. Ciekawe kiedy Błaszczak zobaczy niewłaściwe hasła a Ziobro zacznie ścigać przestępców, którzy pod tymi hasłami się podpisują i pod nimi demonstrują.
Współpraca, przymykanie oczu i poparcie ONR i kiboli to niebezpieczna gra, w którą bawią się rządzący. Teraz już pewnie na tym korzystają. Na dłuższą, konsekwencje mogą być opłakane dla Kaczyńskiego i PiS-u.
Dodano: 13  Listopada  2017  23:23:37
~BRAK SŁÓW
Niech się ten stary sklerotyk odwali i przestanie psuć Polskę. Jego chore wizje powrotu do komuny doprowadzą do tego, że będziemy w Europie i na świecie izolowani jako zacofańcy, antysemici i skrajni nacjonaliści. Do niczego dobrego to nie doprowadzi, a Polska straci na tym ogromnie. Wielka przyjaźń z Orbanem niewiele tu pomoże. Będziemy w Europie izolowani i odsunięci na boczny tor. Skończą się unijne pieniążki, zamkną się granice i praca dla Polaków będzie tylko marzeniem. Ale widać to kochasz, kochany SUWERENIE.
Dodano: 13  Listopada  2017  23:14:41
~warte uwagi!
Błaszczak, spójrz w oczy żołnierzom II Wojny Światowej, Powstańcom Warszawskim i powiedz że hasła nazistowskie "można różnie interpretować". Wstyd nam za ciebie człowieku.
Dodano: 13  Listopada  2017  22:22:04
~jajaJakBerety
DOPIERO KIEDY CAŁY ŚWIAT POKAZAŁ POLSKI NACJONALIZM I RASIZM, ODZYWA SIĘ NASZ PREZYDENT ABY GO POTĘPIĆ?
Dlaczego nie wcześniej?
To nie zaczęło się od wczoraj.
To trwa odkąd PiS zdobył władzę.
Dodano: 13  Listopada  2017  22:14:21
~sokzBuraka
Polski pięściarz czarnoskóry Izu Ugonoh urodzony w Szczecinie mówi: "jedyne miejsce dla którego bije moje serce to Polska".
PRZEKAŻCIE DALEJ.
NIECH SIĘ "PATRIOCI" DOWIEDZĄ. Zwłaszcza ci z PiSlamu.
Dodano: 13  Listopada  2017  22:06:05
~Bank
Bankomat w Metalowcu zostanie opróżniony w następny piątek kiedy przyjdzie zapłacić tym dwóm trollom za tę falę hejtu...
Dodano: 13  Listopada  2017  22:03:34
~Qra domowa
Czy Młodzież Wszechpolska, która darła mordy na marszu "My Chcemy Boga" w Warszawie może odpowiedzieć na pytanie:"czy separatyzm rasowy" pozwala w polskich kościołach czcić Żydówkę o ciemnej, semickiej karnacji i Jej Syna?
Ale ich inteligencja raczej nie kuma o co chodzi a wygolone łby pozwalają na silniejsze wietrzenie mózgownicy...
Dodano: 13  Listopada  2017  21:56:33
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe