Debatowali na temat bezpieczeństwa

Opublikowano: 8  Listopada  2017

Problematyka bezpieczeństwa w wielkopowierzchniowych obiektach handlowych była głównym tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który obradował 7 listopada w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

W naradach organizowanych w ramach PZZK uczestniczą tradycyjnie szefowie i przedstawiciele służb, straży i inspekcji z terenu powiatu oraz samorządowcy reprezentujący poszczególne gminy. Jednak na ostatnie posiedzenie zaproszono dodatkowo przedstawicieli największych obiektów handlowych w Stalowej Woli, co jest pokłosiem tragedii, jaka miała w październiku miejsce w Galerii VIVO!

– Wydarzył się wielki dramat i teraz jest czas, aby wyciągnąć wnioski i zastanowić się, co możemy zrobić, aby podobnych sytuacji było jak najmniej, a na te, które ewentualnie wystąpią, być jak najlepiej przygotowanym. Po to właśnie to spotkanie – tłumaczył zgromadzonym starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Uczestniczący w spotkaniu Lucjan Maczkowski – Komendant Powiatowy Policji, przyznał, że najwięcej uwagi spośród wszystkich obiektów handlowych w mieście, funkcjonariusze poświęcają Hali Targowej i targowisku.

– To tu zawsze dochodziło do największej liczby przestępstw, a konkretnie kradzieży i dlatego tu kierujemy najwięcej patroli. Również tych ponadnormatywnych, które są możliwe dzięki środkom finansowym przekazywanym przez miasto. I to przynosi skutki, kradzieży jest mniej. Kilka miesięcy temu było w całym kraju odgórne polecenie aby wysyłać umundurowane patrole z długą bronią do centrów handlowych, ale po jakimś czasie z tego zrezygnowano, ponieważ były sygnały że to źle wpływa na komfort kupujących – mówił komendant Maczkowski.

W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy przekonywali zarządców obiektów handlowych, aby ci uczulali pracowników do zwracania uwagi na wszelkie sygnały ostrzegające o niebezpieczeństwie, takie jak nietypowe zachowania osób, przedmioty pozostawione bez opieki, czy auta zaparkowane w nietypowych miejscach. Podkreślali też, że pracownicy, zwłaszcza ci zajmujący się ochroną, powinny być osobami sprawnymi i spostrzegawczymi. Warto zaznaczyć, że obecny na spotkaniu Piotr Fedorczak – Center Manager Galerii VIVO! poinformował, iż od czasu ataku nożownika obsada pracowników ochrony została podwojona oraz że stanowią ją wyłącznie sprawni i zdrowi ludzie.

Wśród samorządowców obecnych na posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego był Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Zachęcał on zarządców obiektów handlowych do współpracy.

– Jesteśmy otwarci na wasze wnioski, chcemy was wspierać. Dlatego proszę o sygnały – co miasto jako samorząd, może dla was zrobić, jak wam pomóc, aby w waszych obiektach klienci, jak i sprzedawcy mogli czuć się bezpieczni – mówił prezydent.

Uczestniczący w obradach przedstawiciele obiektów handlowych byli zgodni co do tego, że potrzeba zarówno im, jak i pracownikom znajdujących się w galeriach punktów handlowych i usługowych, szkoleń, zarówno tych z przedstawicielami ABW – dotyczących postępowania w sytuacjach zagrożenia, jak i np. Państwowej Straży Pożarnej, a poświęconych bezpiecznej i sprawnej ewakuacji z budynków. Na koniec ustalono, że tego typu szkolenia i ćwiczenia będą w przyszłym roku na terenie Stalowej Woli i Powiatu Stalowowolskiego organizowane.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

PRL
Pękła nam banieczka małego bezpiecznego miasta i teraz trzeba społeczność przekonywać że wszystko łatwo da się zabezpieczyć. Okazało się że wystarczy że palma komuś odbije i kupi 2 noże... tylko tyle. Kamery nie pomogły. Co teraz, panika moralna gazu pieprzowy sprzedaje się jak nigdy. Policja nie powinna wg. mnie chronić prywatnych sklepów, wiem że stała się tragedia ale nie tak to powinno działać. PS. Jaszczur ty wiesz że gaz pieprzowy a zwłaszcza strumieniowy (na 90% taki masz) działa słabo albo wcale w niskich temp.
Dodano: 9  Listopada  2017  23:44:43
Ja po wydarzeniach w vivio chodze z nozem w bucie a w kieszeni mam gaz, w aucie woze siekiere czuje sie bezpieczny .
Dodano: 9  Listopada  2017  20:40:58
~jag
Może by tak pomyśleć o wprowadzeniu ustawowym możliwości nabycia paralizatora przez dorosłego obywatela.? Taki kandydat powinien zdać krótki test na zasadność uzycia paralizatora, jego obsługi np. przed komendantem policji czy innego speca. Oczywiście z pominięciem haniebnej praktyki na Igorze Stachowiaku.
Dodano: 9  Listopada  2017  15:05:40
~Qweerz
@gaj nudny jesteś już! Jak kogoś nie lubisz to masz problem ale kogo to obchodzi?
Dodano: 9  Listopada  2017  06:27:53
~Gaj Dada X
Sołtys by się pochwalił jak to znowu wicestarostą zostanie i kto się znowu zdziwi...
Dodano: 8  Listopada  2017  21:24:34
~taktak
qwerty - przejdź sie po galerii, zobacz , że można walić po plecach tak, że zadna OCHRONA TEGO NIE ZOBACZY, BO NIE MOŻE STAĆ CO PARE KROKÓW OCHRONIARZ!!!!! Nawet młody nie zapobiegnie jak wariat zechce cie dźgnąć...To są minuty, on wybiera miejsce, gdzie nie ma ochroniarza, np. Pani stała i oglądała samochód w galerii.
Dodano: 8  Listopada  2017  21:11:39
~qwerty
Widzę tych wszystkich ochroniarzy w sklepach, wiek 55+ bez żadnych wyposażeni oraz szkoleń. Najlepiej są zatrudniani ludzie z grupę inwalidzką (i co oni mogą )mieliśmy przykład na tragedii ludzi ????? Ochroniarze Bali się wyjść na interwencją ??????????????????????????????????????
Dodano: 8  Listopada  2017  18:36:29
~herbaciarz
@sorti: dobrej herbaty się nie słodzi
Dodano: 8  Listopada  2017  18:28:25
~sorti
Może i spotkanie dobre, ostrożności nigdy nie za wiele ale mnie to trochę przypomina mieszanie herbaty bez użycia cukru. Herbata z samego mieszania nie stanie słodsza.
Dodano: 8  Listopada  2017  18:06:14
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe