Get Adobe Flash player

Nauka przez zabawę
Opublikowano: 4  Listopada  2017

W kalendarzu jest wiele okazji, by szczególnie najmłodszym zrobić prezenty. Zbliżające się święta nastrajają na jeszcze droższe zakupy i nie ulega wątpliwości, że wtedy właśnie sięgamy najczęściej po zabawki dla dzieci. Założeniem jest przecież, że taki podarunek od Mikołaja ma być przede wszystkim wielką radością. Na szczęście w tym zalewie różnych produktów, pod których ciężarem wręcz półki sklepowe się uginają, coraz rozsądniej dokonujemy wyboru, by prezent nie był tylko atrakcyjny, ciekawy, ale by spełniał również jakieś dodatkowe zadania. To w pewien sposób może gwarantować, że zabawka nie będzie leżała w całym szeregu innych, lecz że będzie po prostu wykorzystana.

Popularność zabawek z misją

Kupno zabawki mniejszemu lub większemu dziecku w tych czasach może być wyzwaniem. Pomimo tego że półki sklepowe są pełne różnego asortymentu, to w dobie Internetu, popularności gier na konsole i modnej wirtualnej rzeczywistości ciężko jest zachęcić dziecko do nieco innej zabawy. Zabawki edukacyjne dodatkowo mają jeszcze rozwijać wiedzę i umiejętności oraz pozwalać na wspólne, rodzinne spędzanie czasu. Oczywiście wartość edukacyjna takiej zabawki jest czymś inny niż nauka w szkole czy przedszkolu, gdzie proces nauki jest w pewien sposób kierowany przez nauczyciela. I zakres wiedzy jest w związku z tym dostosowywany do wieku i poziomu rozwoju. Dobra zabawka natomiast pobudza wyobraźnię i pozwala na samodzielne szukanie rozwiązań, szukanie związków przyczynowo-skutkowych a tym samym nieszablonowych rozwiązań. Stąd właśnie stale rosnąca popularność zabawek edukacyjnych.

Odpowiedni wybór

Dobra zabawka powinna być dobrana do wieku i rozwoju dziecka. Warto by było dobrać ją również do zainteresowań pociechy. Maluchy będą bardziej poznawać rzeczywistość, natomiast starsze dzieci zdecydowanie lepiej poczują się w różnego rodzaju układankach czy puzzlach. Nastolatki gustują natomiast w grach strategicznych oraz bardziej skomplikowanych logicznie zadaniach. Wszystkie one w dużej mierze kształtują umiejętności, które są bardzo popularne na rynku pracy – czyli kreatywność, zdolność pracy w zespole czy też wysokie kompetencje komunikacyjne. Bardzo często są to walory, w które nie wyposaża nas szkoła jako taka.

W poszukiwaniu idealnej zabawki edukacyjnej można sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, coraz większą popularności cieszą się jednak kreacyjne modułowe gry czy na przykład konstrukcje składające się z wielu elementów. Warto zachęcać dziecko, by budowało bez korzystania z instrukcji. Powala to na budzenie kreatywności oraz sprawdzanie w praktyce podstawowych praw fizyki. Na podobnej zasadzie działają równego rodzaju elementy mechatroniki, z których można samodzielnie budować nawet bardzo specjalistyczne roboty. Co ważne, zabawki edukacyjne są idealnym materiałem zarówno do samodzielnych poszukiwań, jak i rodzinnych rozrywek.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe