„Witryna” już pełnoletnia

Opublikowano: 26  Października  2017

38 członków, w tym 5 honorowych i 1 wspierający, tylu twórców i miłośników literatury działa w strukturach Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, które od 18 lat działa przy Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej – przy współpracy kierowniczek: przez wiele lat Anny Sapy, a obecnie Barbary Nowak. Na swoją 18-stkę stowarzyszenie wydało szósty almanach pt. „Spojrzenia 6”, którego promocja odbędzie się w Bibliotece Międzyuczelnianej w listopadzie.

Zaczęło się od spotkań Klubu Literackiego przy rzeszowskim ZLP oraz Witryny Poetyckiej w „Sztafecie”. Tak stalowowolscy twórcy-amatorzy zaczynali prezentować się publicznie. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego bardzo szybko założono stowarzyszenie. Logo zaprojektowała poetka i plastyczka, Wiktoria Serafin. W pierwszej kadencji Zarządu Prezesem SL był Stanisław Siekaniec, Wiceprezesem Anna Nędza, Sekretarzem Jolanta Bąk, Skarbnikiem Andrzej Moskal, zaś Grzegorz Męciński pełnił funkcję Członka Zarządu. W kolejnych latach prezesami byli: Grzegorz Męciński, Kazimierz Linda i Marta Gdula-Żukowicz. Obecnie funkcję tę pełni Agnieszka Bulicz.

Statutowym celem stowarzyszenia jest kultywowanie i propagowanie twórczości literackiej, w szczególności poprzez: organizowanie konkursów i warsztatów literackich, organizowanie spotkań twórców literackich, prowadzenie literackiej działalności wydawniczej, współpraca ze stowarzyszeniami, grupami formalnymi i nieformalnymi o podobnym charakterze oraz instytucjami kultury w kraju i za granicą, pielęgnowanie polskości (szczególnie w sferze językowej) oraz rozwoju świadomości kulturowej. Członkiem zwyczajnym może być każda osoba pełnoletnia lub nieletnia (za zgodą rodziców bądź opiekunów), która posiada własny dorobek literacki. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna lub prawna zainteresowana merytoryczną działalnością Stowarzyszenia, która zadeklaruje pomoc finansową lub rzeczową.

SL „Witryna” współpracuje z innymi grupami literackimi regionu: rzeszowskim Związkiem Literatów Polskich, mielecką Grupą Literacką „Słowo”, Klubem Leżajskich Poetów „Na marginesie”, jak również grupami zajmującymi się kulturą: Stowarzyszenie „Crescendo” w Stalowej Woli, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Majdaniarze” w Nowej Sarzynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dubieckiej.

„Witryna” organizuje liczne spotkania promujące książki swoich członków i sympatyków ze Stalowej Woli i okolic, a także spoza regionu (głównie w Filii Nr 2, ale także w siedzibie głównej biblioteki). Współpracuje z wieloma instytucjami kultury przy organizacji wydarzeń literackich. W Miejskim Domu Kultury odbywają się cykliczne spotkania „Poezja – lubię to!”, na których w wyjątkowej scenerii odczytywane są wiersze o wybranej tematyce, można posłuchać piosenki poetyckiej czy wziąć udział w krótkich warsztatach kreatywnego pisania. W gościnnym Spółdzielczym Domu Kultury mają miejsce „Rozmowy wierszami” – imprezy, które zdobyły już wielu fanów regularni pojawiających się na wieczorkach. W kawiarence Przystać przy klasztorze odbywają się „Zaduszki Witryny”, wieczory wspomnieniowe zmarłych członków stowarzyszenia. Twórczość członków jest również prezentowana w cyklu „Stalowa Poezja” m.in. w Krakowskim Forum Kultury (niegdysiejszy Śródmiejski Ośrodek Kultury). Wieczory uświetniają muzycznie najczęściej uczniowie i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej oraz wokaliści Studia Vivo prowadzonego przez Ewę Woynarowską.

Zapraszamy do śledzenia działań na facebooku, a także na stronie www.slwitryna.pl, gdzie na bieżąco ukazują się wszystkie aktualnie informacje.

Artykuł sponsorowany w ramach projektu pn. „Centrum Aktywizacji Organizacji Pozarządowych” w Stalowej Woli, dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Więcej informacji o projekcie na stronie: www.centrum-ngo.pl. Potrzebujesz pomocy w promocji, prowadzeniu księgowości, porad prawnych lub w pisaniu wniosków? Skontaktuj się z nami: kontakt@centrum-ngo.pl, tel. 668 639 525. Tworzymy miejsce przyjazne organizacjom pozarządowym!


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Liljana
18 lat już? Brawo! W takim razie czekamy na huczną mam nadzieję 20-stkę umiech
Dodano: 28  Października  2017  15:29:38
~Liljana
18 lat już? Brawo! W takim razie czekamy na huczną mam nadzieję 20-stkę umiech
Dodano: 28  Października  2017  15:29:32
~roma
Malczik vel 123ert- weź sobie walkę polityczną gdzie indziej uskuteczniaj a nie pod artykułem o SL Witryna. Już niedługo 20lecie stowarzyszenia. Brawo dla państwa!
Dodano: 28  Października  2017  14:14:17
~Malczik
Tyfus vel Grzegorz M . Ta krowa co dużo ryczy to mało mleka daje !
To prawda co napisał 123ert za dużo UE wszędzie . Ty myślisz ze to jest fajne ?
Skromność i jeszcze raz skromność zapamiętaj .
A cóż takiego społecznie zrobiłeś ? W radzie. Iw pobierasz diety ?
W pracy jako misiewicz nie pobierasz wynagrodzenia ?
Gdyby nie ta twoja partyjka co. UE ty chłopie ze sobą zrobił ?
Dodano: 27  Października  2017  16:14:24
~Tytus
Radny Męciński zawsze był aktywny społecznie. Teraz w kolejnym stowarzyszeniu działa. I bardzo dobrze. Pozdrowienia dla p. radnego.
Dodano: 27  Października  2017  10:05:00
~123ert
ten męciński jest wszędzie gosciu ma straszne parcie na szkło
Dodano: 26  Października  2017  09:34:09
Brawo. Aż miło popatrzeć jak na przestrzeni lat rozwija się SL "Witryna".
Dodano: 25  Października  2017  13:57:12
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe