Konrad K. usłyszał zarzuty

Opublikowano: 21  Października  2017

Mężczyzna, który w piątek rzucił się z nożami myśliwskimi na klientów Vivo i na oślep zadawał ciosy w sobotę, 21 października 2017 roku usłyszał zarzuty.

10 osób hospitalizowanych, 2 w stanie krytycznym, jedna nie żyje. To bilans piątkowego ataku w stalowowolskiej galerii handlowej dokonanego przez 27- letniego Konrada K. na przypadkowych klientów. Mężczyzna został zatrzymany przez osoby, które widziały napaść. Bohaterski czyn uratował wiele ludzi. W przeciwnym razie szaleniec zabiłby i zranił o wiele więcej klientów galerii. Jak się dowiedzieliśmy, leczył się psychiatrycznie...

Mężczyzna w sobotę, tuż po godz. 10:00 został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli. Tam został przesłuchany. Ponowne przesłuchanie ma mieć miejsce około 14:00.

Aktualizacja:

- Podejrzany został przesłuchany, przyznał się do zarzucanego mu czynu, w zasadzie czynów, złożył krótkie, chaotyczne wyjaśnienia. O godz. 14:00 ma być wyznaczone posiedzenie w sądzie. Przyznał, że od 3 lat leczył się psychiatrycznie, ma problemy. Te wyjaśnienia są bardzo chaotyczne, czuje się jakby był zastraszany, nie chce sprecyzować przez kogo i po postu to wszystko się tak skumulowało, że musiał to gdzieś, jakoś odreagować. Tak to wstępnie tłumaczył. Powiedział, że nabył noże, bo nie wiedział czy będzie zaatakowany, czy będzie musiał się bronić, czy będzie musiał kogoś zaatakować. To musiało się nagromadzić, jakaś presja psychiczna przez pewne osoby, ale jak sam zeznał, nie chce wymieniać dzisiaj z imienia i nazwiska konkretnych osób, ale czuł się jak gdyby zastraszony, zaszczuty, ale nie precyzował bliżej czego to wszystko dotyczy- mówił adwokat z urzędu Konrada K. mecenas Leszek Augustyn.

Nożownik potwierdził, że korzystał z pomocy psychiatrycznej, nie umiał jednak podać u którego z lekarzy się leczył. Przyznał, że brał jakieś leki, ale nie wskazał jakie, bo nie pamiętał. Jak powiedział adwokat sporządzony będzie wniosek o opinię biegłych, będzie też zarządzona przez prokuratora obserwacja Konrada K. Ma żonę, dziecko, jest w trakcie rozwodu. Być może stres z powodu utraty rodziny przyczynił się do stanu psychicznego mężczyzny. Jak powiedział adwokat nożownik „raczej żałował”, że dokonał takich czynów. Trudno przewidzieć jeszcze jaka kara czeka jego klienta.

- Wszystko będzie zależało od tego, jaka będzie opinia psychiatrów- albo izolacja, albo dożywocie. To nie ulega wątpliwości. Usłyszał na razie jeden, konkretny zarzut- zabójstwo i usiłowanie zabójstwa 6-7 osób- mówi obrońca.

Prawdopodobnie Konrad K. był świadomy tego, co robi w chwili gdy zaatakował klientów VIVO!, możliwe, że nie do końca, ale jednak. Tak uważa jego adwokat.

- Był trzeźwy, mówi, że nie brał żadnych środków, żadnych dopalaczy, nie pije od dłuższego okresu czasu. Można więc powiedzieć, że tutaj nie ma jakiegoś podłoża na tym tle. Sądzę, że jedną nogą jest na innym świecie. Tak to można ze wstępnej obserwacji i rozmowy z nim wywnioskować i takie jest moje odczucie. Jest spokojny, wyważony, daje odpowiedzi krótkie, konkretne- mówi Leszek Augustyn.

.

O godz. 14:00 rozpoczęło się posiedzenie aresztowe. Sprawa wydaje się być prosta. Całe zajście w galerii nagrane jest na monitoringu. Co by więc nie zeznał sam no nożownik, świadkowie, wina jest ewidentna, a dowód zbrodni zarejestrowany.

Do dziennikarzy wyszedł jeszcze Prokurator Regionalny w Rzeszowie Jerzy Dybus.

- Jak wszystkim wiadomo, w dniu wczorajszym doszło do tragicznego zdarzenia w Galerii Vivo! w Stalowej Woli, w wyniku którego 9 osób zostało rannych, w tym 5ciężko. Z ostatnich ustaleń wynika, że 2 z tych osób jest w stanie krytycznym, a jedna zmarła. Jest to 51- letnia mieszkanka powiatu tarnobrzeskiego. Przebieg zdarzenia był następujący: 27- letni mężczyzna, Konrad K., mieszkaniec Stalowej Woli przemieszczał się po galerii zadając ciosy Bogu ducha winnym ludziom w postaci ran kłutych przy pomocy dwóch szturmowych noży wojskowych, które zakupił miesiąc wcześniej na Internecie. W wyniku tych zdarzeń te osoby zostały poszkodowane, odniosły one obrażenia w postaci ciężkich urazów jamy brzusznej, klatki piersiowej i pleców. W dniu dzisiejszym podejrzany został przesłuchany przez prokuratora, między innymi z Prokuratury Rejonowej w Tarnobrzegu- mówi prokurator Jerzy Dybus.

Mówi Prokurator Okręgowy w Tarnobrzegu Janusz Woźniak.

- Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu przejmuje śledztwo w sprawie zabójstwa i usiłowania zabójstwa wielu osób na terenie galerii Vivo! W dniu dzisiejszym wszczęliśmy w tej materii śledztwo. Będzie je prowadził Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. Podejrzany w dniu dzisiejszym został przesłuchany po przedstawieniu mu zarzutów z art. 148 §1, art. 148 §3 usiłowanie zabójstwa i zabójstwo ponieważ mamy tutaj wieloosobowe usiłowanie zabójstwa, jedno ze skutkiem śmiertelnym- 51- letnia kobieta z Grębowa nie żyje. Z ostatnich informacji jakie uzyskaliśmy przed chwilą wynika, że jedna z osób jest w stanie krytycznym, można powiedzieć- agonalnym. Trudno powiedzieć jakie będą losy pozostałych osób ponieważ 5 osób jest w stanie bardzo ciężkim. Podejrzany przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Składając wyjaśnienia popadał w wewnętrzne sprzeczności, obwiniał społeczeństwo za swoją sytuację życiową w jakiej się znalazł i w ten sposób odreagował swoim zachowaniem. W tym momencie jest przygotowywany wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania i w tym momencie jest on przekazywany do Sądu Rejonowego w Stalowej Woli- mówi Prokurator Okręgowy w Tarnobrzegu Janusz Woźniak.

Prokuratorzy z Tarnobrzega jeszcze wczoraj przyjechali na miejsce zdarzenia i wzięli udział w zabezpieczaniu śladów i dowodów zbrodni. Jak mówi prokurator Janusz Woźniak był to „śmiertelny rajd po Galerii Vivo!”.

- Podejrzany popada w takie wewnętrzne sprzeczności przy składaniu tychże wyjaśnień i generalnie przyznaje się. Raz twierdzi, że planował popełnienie tego czynu, przyszedł w takim zamiarze, następnie mówi, że nie planował, ale o tym, że można mówić o zaplanowaniu tego przestępstwa świadczy fakt, że miesiąc wcześniej nabył 2 noże szturmowe przez Internet, więc jak stwierdził te noże nie były przeznaczone do obrony, ale do ataku. Zresztą charakter tych noży o tym świadczy- mówi Janusz Woźniak.

Również i ten prokurator przyznaje, że powodem podanym przez nożownika jest trudna sytuacja rodzinna, dodatkowo kłopoty finansowe. Konrad K. będzie w toku śledztwa poddany badaniom psychiatrycznym.

Jak to się stało, że ochrona, która monitoruje przez system kamer obiektem tak dużym jakim jest centrum handlowe nie zauważyła człowieka maszerującego z dwoma nożami i nie zareagowała w porę. Jak mówi prokurator monitoring został zabezpieczony i przejrzany. Sprawca nie został obezwładniony przez ochroniarzy, ale przez przypadkowych ludzi, klientów galerii, którzy bohatersko narażając własne życie, uratowali wiele istnień ludzkich.

- Sytuacja była zaskakująca, nagła, gwałtowna, zdarzenie było dynamiczne. On twierdzi, wyjaśnia, że później chciał się już poddać policji o czym świadczy to, że wkładał ręce za głowę- mówi prokurator.

W domu sprawcy zabezpieczono komputer, również jego komórkę. Dzięki temu sprawdzone zostanie czy nie miał kontaktów z osobami, które podżegałyby go do takiego czynu. Przesłuchiwana będzie też najbliższa rodzina i świadkowie zdarzenia. Część osób już złożyła wyjaśnienia. Pomoże to w ustaleniu motywów działania. [p]- Monitoring uchwycił moment działania podejrzanego w kilku miejscach, oprócz tego zabezpieczony jest monitoring z poszczególnych stoisk, gdzie też dochodziło do zdarzeń. Przemieszczał się on bardzo szybko i bardzo dynamicznie, trudno precyzyjnie określić czas. Przeszedł główną aleją Vivo! uzbrojony w dwa noże typu szturmowego zadając ciosy, myślę, że to były takie ciosy na oślep. Było mu obojętne komu te ciosy zadaje- mówi prokurator Janusz Woźniak.

Poszkodowani mieli między 16 a 51 lat, ci najciężej ranni między 16-19 lat...

 


Komentarze
1 2 3 4 5 6 »

Strona: 1/6 Wyświetlaj po:

~Erikson
Konrad dobry chłopak. Trzymaj się jakoś
Dodano: 26  Października  2017  19:07:07
~Drzewi-Żyje
Ta i po co ta szopka ile dostał co ? Kto mu kazał co ? A moze miał wrobic kogos innego ? hahah Wy to sie szykujcie Na Ukaraanie Tych co robia to pod publike tak aby zajac i zamydlic oczy tym na to co faktycznie sie dzieje pfffff a krzychu żyje umiech
Dodano: 24  Października  2017  04:28:03
~kkk
A dlaczego nie przesłuchali jego żony.Tylko go opuściła i zadowolona.
Dodano: 24  Października  2017  01:26:06
~mlm
Potwierdzam to co pisze _Toja_ Ten człowiek ostatnio był w Biedronce obok Dworca PKS-u i gadał takie głupoty płacił za wino a pani kasjerka jeszcze z nim dyskutowała a Ochrony nie było .Robił zadymę na cały sklep .
Dodano: 24  Października  2017  01:21:13
Ciekawe czy Nadberezny da jakies nagrody dla tych co go złapali?3 tys to tak minimum.Jakies medale lub dodatki.
Dodano: 23  Października  2017  15:43:46
~czesłaf
jak się czyta wasze wypociny to się człowiek zastanawia czy macie mózg-ochrona tam pilnuje złodziei a nie ma się bić z nie ma się bić - pomyślcie czasami a nie piszcie głupoty
Dodano: 23  Października  2017  15:21:44
~change
KIM BYŁ LEKARZ bądź psychoterapeuta tego człowieka? Czy spotykał się z nim regularnie? Jak przebiegała współpraca z tym pacjentem? Czy nie wiedział że zakupił niebezpieczną broń? Gdyby specjalista u którego pacjent leczył się aż 3 lata był bardziej KOMPETENTNY, można by było uniknąć tego co się stało.
Dodano: 23  Października  2017  15:15:58
~To ja
Koło Hali, Dworca PKS i wzdłuż Okulickiego chodzi taki psychol, który głośno się zachowuje, wymądrza, mówi w różnych językach i pije od rana do wieczora. Często wściekłość ma wypisaną na twarzy, aż czerwienieje ze złości. Ja i nie tylko ja się go boję i omijam go wielkim łukiem. Wg mnie on stanowi zagrożenie i to duże, a nikt z nim nic nie robi. Wszyscy czekają aż powtórzy się drugie "VIVO".
Dodano: 23  Października  2017  12:05:52
~do Asik
No ale zabicie kogoś innego jest grzechem i może się z tego wyspowiadać i mieć odpuszczony grzech a jak zabiłby siebie byłby potępiony na zawsze bo jako katolik wie że po samobójstwie tak byłby oceniony. Wolał się chyba wyspowiadać.
Dodano: 23  Października  2017  10:45:54
~Asik
Najlepsze wyjście jakby siebie zabił ,a nie innych .
Dodano: 23  Października  2017  10:42:11
~ola
Przekonał się że jak czegoś nie docwnił to to stracił. Niestety mężczyźni wyobraźni nie mają i nie potrafią wcześniej pomyśleć o konsekwencjach tego co się stanie jak utracą ostoję spokoju każdego człowieka- dom i rodzinę. Jak już to stracą zaczynają robić niezrozumiałe głupoty. Mamy tu przykład niebieskiego ptaka który miał skrzydła -rodzinę. Jak stracił te skrzydła upadł na glebę, zabijając swoim ciałem jedną osobę a ranił kilka.
Dodano: 23  Października  2017  09:19:59
~do maszynista
Albo przez babę
Dodano: 23  Października  2017  08:40:41
~do leon
Właśnie o to chodzi że te dziadki tylko sobie dorabiają do emerytur. Pracodawca nie płaci zus od nich i w tym jest problem. Powinien być zakaz zatrudniania emerytów w tym zawodzie bo taki dziadek nikogo nie obroni przed jakimkolwiek zagrożeniem. Skoro to ochrona to niech to choć jak ochrona wygląda a tu dziadek ledwie się trzymający na nogach który więcej leków wpiernicza niż nie jeden chory na oddziale chemioterapii. Przepisy muszą się zmienić bo ludzie zaczną unikać tak dużych sklepów jak galerie.
Dodano: 23  Października  2017  07:45:58
~LEON
A ja się pytam po co jest ta ochrona w VIVO i za co te dziadki biorą pieniadze ,żenada
Dodano: 23  Października  2017  07:39:36
~do maszynista
Był w trakcie rozwodu. Wniosek - chłop bez baby głupieje.
Dodano: 23  Października  2017  06:08:51
Czy zonka przed tym zamachem w VIVO zrobiła mu awanturę?jak tak to powinna razem z nim isc do paki.Macie żony i jak wam robia awantury to jestescie wkurzeni.Musiał go ktos/zonka?/wkurzyc.
Dodano: 22  Października  2017  23:42:18
~zolka:

Jeden z najgłośniejszych masowych zamachów w USA - Masakra w Columbine High School.

Uczniowie liceum Eric Harris i Dylan Klebold weszli do szkoły i strzelali do kogo popadnie. Zginęło 13 osób, 24 zostało rannych. Następnie... popełnili samobójstwo.
Dodano: 22  Października  2017  20:02:13
~do miki
To byś poszedł siedzieć z bandytami w jednej celi gdzie by cię gwałciły psychole a jego by opatrzyli i zamknęli w cieplutkim psychiatryku na rok, potem będzie wolny, bo wyleczony.
Dodano: 22  Października  2017  19:48:23
~Miki
Za tą kobietę z Grębowa niewinna Takich odyńca to ja bym Ciołek po kawałku i w soli moczył
Dodano: 22  Października  2017  19:36:08
~kobieta
Czy to prawda że zmarła druga ofiara nożownika? Ponoć młoda dziewczyna. Wie ktoś coś?
Dodano: 22  Października  2017  19:35:40
~Obywatel
Do piachu tego zabujce
Dodano: 22  Października  2017  19:32:42
~Obywatel
Do piachu tego zabujce
Dodano: 22  Października  2017  19:32:33
~Obywatel
Do piachu tego zabujce
Dodano: 22  Października  2017  19:32:24
~zhp
jest taki jeden fr.jerek co pisze donosy, ale pech taki że sam w to sidło niedługo wpadnie hahahahahah- pozdrowienia
Dodano: 22  Października  2017  17:17:00
~karimata
ten koleś co sie tak przechadza i wali z dupy na kp też sie doliczy ten suchy jasiek wie hahasmiech2
Dodano: 22  Października  2017  15:53:30
~karimata
ten koleś co sie tak przechadza i wali z dupy na kp też sie doliczy ten suchy jasiek wie hahasmiech2
Dodano: 22  Października  2017  15:53:28
~karimata
ten koleś co sie tak przechadza i wali z dupy na kp też sie doliczy ten suchy jasiek wie hahasmiech2
Dodano: 22  Października  2017  15:53:25
~wygląda na35
Ćpuny się szybciej starzeją.
Dodano: 22  Października  2017  15:26:39
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe