Zaloguj się !

Rozwadowski dworzec wg mieszkańców

Opublikowano: 13  Października  2017

Najpierw warsztaty, rozmowy, dyskusje, później decyzje i plany. Miasto „zabiera się” za rozwadowski dworzec PKP…

Dworzec w Rozwadowie tętnił kiedyś życiem. Mnóstwo ludzi, mnóstwo podróżnych, podróże małe i duże, prywatne i służbowe, pociągi pasażerskie i towarowe, kasy biletowe, poczekalnia, bar. I nie trzeba tu przywoływać najstarszych mieszkańców, bo i ci w średnim wieku pamiętają, że dworzec był użytkowany i tętnił życiem jeszcze ze 20 lat temu.

W czwartkowy wieczór w Rozwadowie spotkali się mieszkańcy i władze samorządowe oraz ci, którzy ten dworzec będą w niedalekiej przyszłości zmieniać tworząc koncepcje i plany. Nie jest tajemnicą, że rozwadowianie to zwarta grupa, interesująca się swoim osiedlem (choć dla niektórych Rozwadów pozostanie na zawsze miasteczkiem). Na spotkaniach stawiają się licznie i mają sporo do powiedzenia.

Są też organizacje, które zajmują się rozwojem Rozwadowa i dla nich dworzec PKP jest piękną, wciąż nieprzebrzmiałą nutą historii- tej dalekiej i tej całkiem bliskiej, a także powiewem niedalekiej, świetlanej przyszłości.

- Trzy stowarzyszenia: Stowarzyszenie Miłośników Kolei, Kedyw i Rozwadowskie Stowarzyszenie Historyczne, jak się dowiedzieliśmy, że będą rozbierać ten dworzec, to po prostu zareagowaliśmy i w tych pismach, które od nas poszły daliśmy już pierwsze sugestie. Tutaj powinny się znaleźć: posterunek Policji, informacja turystyczna (mamy nadzieję, że ten region po odnowieniu zacznie być atrakcyjny turystycznie, a jest naprawdę co oglądać, bo tutaj jest takie spokojne miejsce, naprawdę w dolinie Sanu świetnie się wypoczywa), tu kiedyś były mieszkania, są bardzo dobre warunki chociażby na mieszkania socjalne, powinien być mały bar bistro i przede wszystkim dworzec, czyli kasa biletowa, poczekalnia. Tego obiektu nie można zaniedbać. To jest nierozerwalna część historii Rozwadowa, nie można tego zniszczyć. Cieszę się, że pani Grażyna Stojak opracowuje tę stronę architektoniczno- historyczną, bo to jest bardzo dobry fachowiec- mówi Ewa Klich z Rozwadowskiego Stowarzyszenia Historycznego.

I dobrze się dzieje, że za rozwadowski dworzec zabrano się od właściwej strony, najpierw przewidziano konsultacje społeczne, ocenę fachowców, a dopiero później będą sporządzane projekty. Członkowie RSH podkreślają również, że dworzec nie składa się z części, dworzec stanowi jedną całość.

Podczas czwartkowego spotkania zastanawiano się co powinno znaleźć się w budynku dworca tak, by po modernizacji miejsce to tętniło życiem, a nie stało puste. Obiekt stoi z dala od centrum, na bocznej uliczce. Czy będzie atrakcyjny dla potencjalnych najemców? Czy mieszkańcy małego Rozwadowa będą korzystać z ewentualnych atrakcji tam się znajdujących, czy będą przyjeżdżać również inni, ze Stalowej Woli i okolic?

- Wiem, że jest to trudny obszar i o tym najlepiej świadczy jego stan- nie jest to najlepsze miejsce dla dodatkowego biznesu, a potrzeby PKP na dworcach są mocno ograniczone przez elektronikę, przez możliwość kupowania biletów przez Internet i innymi kanałami dystrybucji, stąd chcielibyśmy porozmawiać z miejscową społecznością po to, ażeby nie wymyślać prochu i nie odkrywać Ameryki. Miejscowi ludzie mają na ogół sporo pomysłów na zagospodarowanie tego typu obiektów- mówi Paweł Wróblewski, moderator spotkania z Biura Inwestycji PKP S.A.

Obiekt należy do PKP, czy kolej odda go kiedyś miastu, jak to się dzieje w innych miejscowościach (ostatnio np. w Zakopanem), tego nie wiadomo.

- Początek prac budowlanych zakładamy na I lub II kwartał roku 2019. Cały obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków i na pewno nie będziemy burzyć żadnej części. Prace będą dotyczyć całej działki, na której jest położony dworzec. Zostaną przywrócone funkcje obsługi podróżnych, czyli będzie poczekalnia, możliwość zakupu biletu, skorzystania z toalety. Wszystko powinno być ogrzane, oświetlone, objęte monitoringiem. Pewien taki koszyk świadczeń i usług jest dla wszystkich dworów jednakowy- mówi Paweł Wróblewski, moderator spotkania z Biura Inwestycji PKP S.A.

Czy cały budynek będzie wykorzystany, tego jeszcze nie wiadomo. Jak mówi Paweł Wróblewski często „odcina” się z użytkowania niewykorzystane powierzchni, np. piwnice, czy poddasza. Te ostatnie znajdują się w budynku rozwadowskiego dworca i jeszcze nie wiadomo, czy znajdzie się jakieś dla nich przeznaczenie.

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~ssss
@~trzeba a po co remont budynku? Dla kilku osobówek? Linia przez Leżajsk jest na liście rezerwowej, czyli nie pojedzie nią nic dalekobieżnego, co najwyżej regio i towarowe. A napisany w ministerstwie plan transportowy to zbiór pobożnych życzeń
Dodano: 18  Października  2017  20:04:56
~ssss
Szansą dla dworca jest ponowna likwidacja linii przez Kolbuszową, wtedy wrócą połączenia dalekobieżne
Dodano: 18  Października  2017  15:31:34
~ssss
pocieszające jest to, że od marcowej korekty Tarnobrzeg i Krzaklewo nie będą miały połączenia ze stolycą
Dodano: 16  Października  2017  23:50:37
~ssss
proste pytanko; kto się "postarał" o "udupienie", czy jak kto woli wpisanie linii przez Leżajsk na tzw "listę rezerwową"? Czy było to lobby tarnobrzesko-kolbuszowskie?
Dodano: 16  Października  2017  23:48:26
~trzeba
Ja widzę pilną potrzebę remontu całego budynku łącznie z piwnicami i poddaszem. Nigdy nie za wiele takich pomieszczeń. Mogą tam znaleźć miejsce różnego rodzaju kluby, kawiarenki czy pizzerie. Zawsze znajdą się dzierżawcy z pomysłem. Najpierw wyremontować by obiekt przyciągał a nie straszył użytkownika. Powodzenia i trzymam mocno kciuki za powodzenie akcji ratowania zabytku. To świadczy o dojrzałości i kulturze człowieka.
Dodano: 16  Października  2017  09:47:11
~sssss
@~ffffff w Sandomierzu w 2013 roku wyremontowano tory i perony, i co? Na dzień dzisiejszy ani jeden pociąg się tam nie zatrzymuje
Dodano: 16  Października  2017  08:43:47
~ffffff
Po co remont dworca?

A po to:


W planie transportowym MIB w perspektywie czasowej 2020 - 2025 są, jak już pisałem, 2 pociągi pośpieszne dziennie z Przemyśla/Rzeszowa do Warszawy właśnie przez Leżajsk, Sandomierz, Ostrowiec Św. CZYLI nie tylko pociągi towarowe mają tamtędy jeździć. REMONT PERONÓW i DWORCA w Rozwadowie jest dla 5 osobówek do Lublina i 5 do Rzeszowa oraz 4 do Przeworska dziennie (i tyle osobówek obecnie kursuje na dzień) oraz, co bardzo ważne, dla planowanych 2 pośpiesznych dziennie z Zamościa do Krakowa/Wrocławia oraz planowanych 2 pośpiesznych dziennie z Przemyśla/Rzeszowa przez Leżajsk, Stalową Wolę, Sandomierz, Ostrowiec Św., Radom do Warszawy. Planowane jest też zwiększenie liczby osobówek do Przeworska z obecnych 4 dziennie, czyli będzie PRAWIE 20 osobówek dziennie i 4 pośpieszne przez Stalową Wolę Rozwadów.
Dodano: 16  Października  2017  08:17:22
~pindol
Gdyby to ode mnie zależało to zrobił bym Flamingo2
Dodano: 16  Października  2017  01:24:55
~sssss
~aaaaaaaaa napisz ty Rumcajs coś realnego, akurat będzie ktoś nocował w tym budynku, później wsiadał w autobus do Zaleszan i wysiadał przy peronie w Charzewicach. Pewnie sam się z tego śmiejesz
Dodano: 15  Października  2017  23:11:49
~DDDD
@~aaaaaaaaa to w takim razie po co komu dworzec, skoro pociągi mają się zatrzymywać na zadupiu w Charzewicach? A dla kilku osobówek wystarczy wiata jak na przystanku MZK
Dodano: 15  Października  2017  22:26:55
PKP/prezes i kilku kolesi/ chce zarobic na tym dworcu i dlatego tyle lat nie jest remontowany,bo nasz urzad nie chce zaplacic za budynek.Jest nawet taki przepis ze mozna dworce oddawac za darmo samorzadom.W koncu Prezes PKP zdecydowal w 2015 ze mozna przy pomocy konserwatora zabytkow zburzyc połowe dworca i remont bedzie tanszy.Niestety po protestach mieszkancow wystraszyli sie i dworzec jest juz na dobrych fundamentach i mozna remontowac.
Dodano: 15  Października  2017  20:13:35
~aaaaaaaaa
@roger

W Malborku i Elblągu w budynku dworca PKP są tanie noclegi. Tanie, to znaczy w cenie 70 zł za 1 osobowy pokój i 100 zł za 2 osobowy.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że dworzec PKP np. w Malborku jest blisko ZAMKU KRZYŻACKIEGO, który rocznie przyciąga tłumy turystów z całej Europy, a linia kolejowa, przy której jest ten dworzec jest główną linią pasażerską w Polsce: Trójmiasto - Warszawa - Kraków i dzięki temu częstotliwość kursowania pociągów pośpiesznych i regionalnych wynosi w sumie około co pół godziny, a w szczycie nawet częściej...jednak myślę, że z braku tanich noclegów w Stalowej Woli, pomysł tanich noclegów w budynku dworca kolejowego Stalowa Wola Rozwadów ma rację bytu, tym bardziej, że niedługo ma być przy nim przystanek MZK, a przy nim nim ma zatrzymywać się autobus MZK relacji Nisko - Zaleszany, który między innymi będzie się zatrzymywał również przy niedługo budowanym przystanku kolejowym STALOWA WOLA CHARZEWICE, przez którym od roku 2020 będą kursować i zatrzymywać się pociągi pośpieszne z południa Podkarpacia w kierunku Lublina i dalej do Warszawy i dalej...
Dodano: 15  Października  2017  19:55:47
~roger
#starykomuch, pytam czy Ty przekornie nazywający się starykomuch uważasz, że to będzie bezmyślne wydawanie publicznych pieniędzy. Słyszałem, ze jedną propozycji jest to, aby w tym budynku był hotel. Właśnie tam był ulokował własne pieniądze i jeszcze dał kasę na prowadzenie świetlicy dla dzieciaków z tej dzielnicy aby nie plątały się po plantach. A jako starykomuch zapewne znasz wiele bajek i byłbyś kulturalno - oświatowy w tym hotelu do opowiadania bajek przed snem osobom nocującym tam. A może lepiej nie opowiadaj bajek.
Dodano: 15  Października  2017  16:47:38
Zadałem wydawało by się proste pytanie, może Ty @sssss na nie odpowiesz. Nie odpowiesz, po co się deklarować publicznie.
Najprościej to żądać, wymagać od innych, trwonić nie swoje pieniądze.
Stańcie wreszcie twardo na ziemi a miejski pieniądze traktuje jak własne.
Dodano: 15  Października  2017  16:45:31
~sssss
@siwy i starykomuch wy macie zakute neoliberalne łby. Ale ja was nie winię, bo neoliberałom udało się coś , co nie udało się komunistom tzn przekonać ogół do swojej opowieści, gdy oni sami przestali już w nią wierzyć
Dodano: 15  Października  2017  15:35:22
@roger,pytam czy Ty inteligentny człek drapiący się już dwoma łapami 🙌 zainwestował byś własne pieniądze w ten dworzec. Pytam jaki zysk Ci przyniesie ta inwestycja.
Wydawać bezmyślnie publiczne pieniądze każdy idiota potrafi.
Dodano: 15  Października  2017  13:58:26
~roger
Kilku dyskutantom rozum zatrzymał się na etapie rozwoju małpy jednoręcznej. Jedna ręka jest potrzebna aby podrapać się po łepetynie i po d....., aby coś zjeść też jedną łapką itd, itd. i jeszcze do jednej czynności, aby na klawiaturze wystukać głupoty. Najlepiej nic nie robić, zburzyć (fix), trudno się odnosić do wszystkich wypowiedzi jakże bogatych w treści i formie. Napiszcie co zrobiliście dla swojej dzielnicy, miasta a może dla kogoś znajomego. A tak na koniec to budynek nie jest z PRL-u, poczytać polecam historię Polski, Stalowej Woli, Rozwadowa zamiast pisać coś czego sami nie rozumiemy. A teraz proponuję podrapać się jedną łapką po....
Dodano: 15  Października  2017  11:29:47
~siwy
nie mozna tego po prostu sprzedać?
Dodano: 15  Października  2017  10:52:20
~ssss
a wychwalany przez Rumcajsa napisany w ministerstwie plan transportowy, jeżeli będzie realizowany przywraca dla Stalowej Woli połączenia, jakie były w późnym PRL
Dodano: 15  Października  2017  09:29:43
~ssss
@~pawel 1986 upadek na dno, o którym piszesz to skutek neoliberalnego dogmatu, że najlepszą polityką jest brak jakiejkolwiek polityki. I teraz zbieramy kwiatki, ile pieniędzy trzeba teraz włożyć, by przywrócić to, co było w późnym PRL. I jeszcze podział kolei spółki i spółeczki, przed tym podziałem zaletą jazdy koleją była możliwość jazdy z przesiadkami różnymi typami pociągów na jednym, powtarzam jednym bilecie. A co mamy obecnie, wyszukiwarka internetowa pokazuje połączenia z przesiadką w przypadku, gdy to jest jeden pociąg doczepiany do innego pociągu, i na te pociągi trzeba kupić oddzielne bilety, bo bilet z przesiadką można kupić tylko w kasie. Ale kasjerki zostały załatwione tzw samozatrudnieniem, czyli własną działalnością gospodarzą. Jaki to jest absurd bananowej republiki okrągłego stołu, murarz- własna firma budowlana, kierowca ciężarówki - własna firma transportowa. Takich przykładów możnaby mnożyć.
Dodano: 15  Października  2017  09:21:26
~jan
... budynek Dyrekcji Huty już ,,tętni życiem", budynek po Sądzie też, budynek Sokoła na razie dostał kroplówkę ale też będzie tętnił życiem, budynek po Ekonomiku też będzie tętnił, no i teraz kolej na Dworzec PKP. Grunt to mieć ,,pomysły" na zagospodarowanie....
Dodano: 15  Października  2017  06:31:52
~ssss
linia na Przeworsk jest na tzw liście rezerwowej" a to oznacza, że ma podzielić los linii mieleckiej
Dodano: 15  Października  2017  00:46:13
~Kasa
Co za chorzy ludzie, chcą reanimować trupa. Paru pajaców chce się bawić za publiczne pieniądze. Ciekawe kto to będzie luźniej utrzymywać.
Dodano: 14  Października  2017  22:44:39
~mirek 69-35
świetnie tylko dlaczego miasto ma brać się za remont budynku dworca a nie właściciel czyli PKP przewozy regionalne i inne
Dodano: 14  Października  2017  22:01:06
~2z_religi
dworzec musi mieć kapelana z kasą co najmniej 3tys na łape, kieckowi muszą mieć i lubią się czuć
Dodano: 14  Października  2017  21:49:12
Pebe dobrze napisał,Ci co podpisywali sie pod wyburzeniem paowozowni powinni siedziec w celi.Dodam ze podpis i zgode na wyburzenie wydał tez urzednik z nadzoru budowlanego z Stalowej Woli.Sprawdzccie kto byl za Szlęzaka w nadzorze i to on wydał zgode na wyburzenie,bez jego podpisu nie mogli by nic zrobic.
Dodano: 14  Października  2017  20:57:02
~Pebe
Osobami odpowiedzialnymi za wyburzenie Parowozowni powinien zająć się prokurator.
Dodano: 14  Października  2017  19:19:19
~tak myślę
wielkość samego budynku(oczywiście w całości)przekreśla wszelakie plany reaktywacji go jako dworca kolejowego,po prostu nie ma możliwości żeby wykorzystać nawet 1/5 pomieszczeń,w najlepszych czasach świetności ten budynek służył podróżnym myślę że w 1/20-stej,to jest kasa biletowa czyli wąski hall, bar i poczekalnia,coś ok.200m.kw.reszta to były pomieszczenia biurowe i posterunki SOK -u i Milicji.wziąwszy pod uwagę ilości pociągów osobowych i pospiesznych zatrzymujących się tutaj myślę że bardziej właściwym będzie określenie tego miejsca stacją niżli dworcem.ostatecznie żadne z wymienionych tu stowarzyszeń nie krzyknęło ani słowa wtedy gdy burzono parowozownię,skąd zatem jakieś wyjątkowe przywiązanie do tego budynku?
Dodano: 14  Października  2017  17:20:05
~pawel 1986
Dworzec w rozwadowie jest bardzo potrzebny . Codziennie setki pociagow stad odjezdzajacych , tlumy pasazerow ktore niemaja gdzie sie schronic przed deszczem.Ten dworzec to historia , pieniadze sa potrzebne ale conajwyzej zeby zrobic z tego jakies muzeum kolejnictwa albo cos w tym stylu bo o roli dworca jako dworca mozna zapomniec, kolej w naszych stronach upadla na calkowite dno.I to sie raczej nie poprawi bo ludzie nie beda jezdzic do pracy czy tam gdziekolwiek czyms czego niema.
Dodano: 14  Października  2017  14:01:33
~Marek
co za durny pomysl? najpierw zajmijcie się brakami w tym grajdole a nie skaczecie pomysłami jak kozy po pochyłych drzewach! Patrze, ze w końcu układany jest nareszcie kawalek chodnika wzdłuż ul.Okulickiego przy nowo oddanych blokach (mieszkam w nich)ale z drugiej strony ulicy już nie bo durny pomysl zagniezdzil się w remontowaniu dworca w Rozwadowie! pytam po co i czemu ma to sluzyc. Może pomyslec o hospicjum? miasto się starzeje i co z ludzmi ciężko chorymi? patrze na znajoma rodzine i ich problem, tego nie da się opisac to trzeba przezyc opiekując się taka osoba. Chcecie się bawic w bezdusznego Ksiecia Radziwilla?Szpital nie przyjmie o wszystko należy walczyc, w osrodkach nie ma miejsca musi się czekac jak ktoś umrze. Jaka jest godność ludzi tak cierpiących kiedy rodzina boryka się z finansami. Pomyscie urzędasy, ludzie jeszcze młodzi, ze wy tez zachorujecie i pomimo szczerych checi rodziny pewnych sytuacji nie dadza rady udzwignac. Urzedasy macie sluzyc ludziom a nie bawic się w fajerwerki bo w naszym miescie mamy ich nadmiar.
Dodano: 14  Października  2017  12:17:01
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe