Zaloguj się !
Get Adobe Flash player

Ścianki działowe w biurze

Opublikowano: 1  Października  2017

Układ biura typu open space przywędrował do nas wiele lat temu ze Stanów Zjednoczonych i dziś jest najpopularniejszym modelem aranżacji miejsca pracy. Otwarta przestrzeń biurowa ma swoich przeciwników i zwolenników – wątpliwości pierwszych z nich można rozwiać za pomocą przemyślanego wykorzystania ścianek działowych.

Choć wykonywanie swoich obowiązków w open space sprzyja komunikacji między pracownikami, pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń, zapewnia szybki przepływ informacji oraz umożliwia łatwy kontakt z przełożonym, praca w tak zaaranżowanym biurze wiąże się również z wysokim poziomem hałasu. To jeden z najbardziej uciążliwych czynników środowiska pracy, wywołujący utrudnienia w koncentracji i zwiększający podatność na stres, a co za tym idzie – obniżający wydajność pracowników. Między innymi z tym problemem można poradzić sobie za pomocą ścianek działowych.

Ścianki działowe absorbujące dźwięki

W open space pracownicy są pozbawieni prywatnej przestrzeni. Bywa, że pracę nad wymagającym skupienie zadaniem przerywają im dźwięki, bez których nie wyobrażamy sobie dnia pracy w biurze – powiadomienia z telefonów i komputerów, dzwonki, stukot klawiatury oraz rozmowy prowadzone przez współpracowników. Zgodnie z normami międzynarodowymi poziom dźwięku dla biur nie powinien przekraczać wartości 35–55 dB. Aby hałas nie odbijał się na zdrowiu pracowników, warto umieścić w biurze profesjonalne ścianki działowe absorbujące dźwięki. Producenci wyposażenia biur, tacy jak AJ Produkty, mają w swojej ofercie różne modele ścianek z wypełnieniem pochłaniającym dźwięk. W zależności od potrzeb ściankę można zamontować na blacie biurka lub ustawić pomiędzy dwoma biurkami. Przed zakupem ścianki warto sprawdzić, jaką klasę pochłanialności dźwięku posiada interesujący nas model – klasy te mają oznaczenie od A do E, przy czym klasa A oznacza najwyższy poziom absorbcji dźwięku.

Czas relaksu

Za pomocą ścianek działowych – zależnie od potrzeb – można wydzielić w biurze typu open space kilka stref. Ustawienie kilku ścianek obok siebie (najlepiej tych redukujących szumy) to szybki i prosty sposób na zaaranżowanie niezbędnej pracownikom strefy, w której mogliby np. przeprowadzać prywatne rozmowy lub po prostu się relaksować. Pamiętajmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracownikowi pracującemu przy monitorze przysługuje pięciominutowa minutowa przerwa po każdej przepracowanej godzinie – wykorzystajmy te chwile dobrze! Najlepiej w modnie urządzonej przestrzeni. Tu kolejny raz dobrym rozwiązaniem okazują się ścianki działowe. Te estetycznie wykonane można z łatwością dopasować do całej aranżacji biura. Ścianki nabiurkowe można np. dopasować kolorystycznie do barw charakterystycznych dla firmy. W dużych ściankach stojących warto postawić na najnowsze trendy wnętrzarskie w zakresie urządzania biur i wybrać modele drewniane lub wykonane z forniru, w naturalnych kolorach brzozy czy buku. Modnym akcentem są również ścianki działowe z wbudowanymi skrzyniami na roślinność. Taki naturalny akcent z pewnością pozwoli pracownikom nieco szybciej ukoić nerwy i odzyskać spokój po stresujących obowiązkach służbowych.

Poza dwiema podstawowymi funkcjami ścianek działowych (wydzielaniem wyciszonych stanowisk do pracy i relaksu oraz urządzeniem modnych przestrzeni biurowych) możemy znaleźć dla tych elementów dodatkowe zastosowanie – w zależności od tego, jakie nowe strefy chcielibyśmy stworzyć. Przed zakupem warto sprawdzić funkcjonalność interesujących nasz ścianek – czy są mobilne (najlepiej, by miały kółka) i czy materiał, z których są wykonane, jest lekki, ale jednocześnie wytrzymały. Ciekawym rozwiązaniem są ścianki z tablicami, które mogą służyć jako przestrzeń do prezentacji firmowych lub miejsce na notatki i zapiski pracowników. W tak łatwy sposób stworzymy dodatkową, komfortową strefę pracy.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe