Czym jest obrzęk limfatyczny?

Opublikowano: 23  Września  2017

Istnieją schorzenia, jakie w sposób radykalny zmieniają nasz wygląd. Przed chorobą nawet nie bylibyśmy w stanie sobie wyobrazić, że aż taką metamorfozę jest w stanie przejść nasze ciało. Przykładem może być obrzęk limfatyczny. Co kryje się za tym określeniem?

Czym jest obrzęk limfatyczny?

Obrzęk limfatyczny, jak sama nazwa wskazuje, to obrzęk tkanek wywołany zastojem w nich chłonki, czyli płynu tkankowego. Normalnie, powinien się on równo rozkładać w ciele, natomiast w tym przypadku tak nie jest. Sytuacja, o jakiej mowa wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym. Dokonano klasyfikacji rodzajów tego schorzenia, ze względu na przyczyny.

Masarze pomagające przy obrzękach limfatycznych - http://dbamoserce.pl/obrzek-limfatyczny-masuj-cwicz-wylecz/

Oto kilka przykładów. Niektóre osoby cierpią na obrzęk wrodzony, czyli z taką przypadłością już się urodziły. Inni z kolei zaczęli chorować na przykład w wyniku urazu, po operacji naczyniowej albo takiej mającej na celu usunięcie nowotworu, w jeszcze innych przypadkach natomiast głównym sprawcą okazał się pasożyt. To często nicienia odpowiadają za tego typu nieprzyjemności, jednak można je spotkać raczej na niektórych terenach Afryki i Azji. Dlatego mówi tutaj o chorobie tropikalnej. To tylko niektóre z przypadków.

Jak takie schorzenie może wpływać na codzienne życie pacjenta?

Skoro powiedzieliśmy trochę o przyczynach, to teraz warto wspomnieć nieco o tym, jak taka choroba wygląda. Raczej nie trzeba nikomu mówić, że niesamowicie utrudnia codzienne funkcjonowanie, szczególnie że najczęściej jest to obrzęk limfatyczny nóg. W ciężkich przypadkach, gdy zmiany są bardzo duże, a kończyna mocno powiększona utrudnia to poruszanie się, a czasem w ogóle uniemożliwia. Chory nie czuje się komfortowo również przez to, że ten stan rzuca się w oczy, przez co czuje się obserwowany przez ludzi. Jak widać, obrzęk limfatyczny objawy ma dość nieprzyjemne i uciążliwe. Sytuację pogarsza fakt, że leczenie może być długie i trudne. Jest ono uzależnione od tego, jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy.

Różne typy obrzęków

Trzeba także powiedzieć, że w naszym ciele mogą zdarzyć się bardzo różne obrzęki i nie zawsze będzie to wspomniany typ limfatyczny. Na przykład choroby serca objawiające się niewydolnością, mogą w konsekwencji prowadzić do obrzęku krążeniowego. W niewydolności tarczycy czasami obserwuje się obrzęk śluzakowaty, natomiast istnieją również choćby klasyczne obrzęki zapalne, tłuszczowe, czy takie spowodowane długim pozostawaniem w jednej pozycji, czyli tak zwane pozycyjne.

Nie da się ukryć, że odpowiednia diagnoza ma duże znaczenie, gdy chodzi o poprawę stanu chorej osoby. Oprócz zwalczania głównych przyczyn obrzęku limfatycznego stosuje się także drenaż limfatyczny, gimnastykę i specjalne bandaże.

Choroby serca na Dbamoserce.pl

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe