Będzie nowy blok operacyjny

Opublikowano: 20  Września  2017

Powiat stalowowolski otrzymał ok. 10 mln zł dofinansowania na budowę bloku operacyjnego. Szpital zyska bardzo wysokiej jakości sprzęt, który będzie służył pacjentom placówki.

- Na realizację tej inwestycji trzeba było czekać około 60 lat. Chodzi o blok operacyjny ze sterylizatornią. Otrzymaliśmy z urzędu Marszałka Województwa Podkarpackiego z RPO około 10 mln zł. Kosztorys tego przedsięwzięcia jest rzędu 21 mln zł. Powiat stalowowolski będzie musiał dołożyć około 11 mln zł- mówił w środę podczas spotkania z dziennikarzami starosta Janusz Zarzeczny.

Same prace budowlane pochłoną około 15 mln zł. 5,5 mln będzie kosztowało wyposażenie, w skład którego wejdzie: 8 stołów operacyjnych, 8 materacy podgrzewających, aparaty do znieczulenia. Będzie to pełne wyposażenie bloku operacyjnego.

- Jest to blok operacyjny dla chirurgii, ortopedii, chirurgii naczyniowej, urologii. Są 3 sale endoskopii, w tym jedna sala endoskopii zabiegowej. Chirurgii dedykujemy maksymalnie 2 sale operacyjne, w zależności od potrzeb- wyjaśniał Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

To, kiedy rozpoczną się roboty na razie nie wiadomo, ale jak podkreślił Edward Surmacz już w październiku mają ruszyć prace związane z przygotowaniem postępowania przetargowego. Docelowy finał tej inwestycji jest uzależniony od tego, kiedy uda się znaleźć wykonawcę, czy przy pierwszym przetargu, czy dopiero przy kolejnym. Prawdopodobnie blok operacyjny zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2019 roku.

Blok operacyjny będzie kompleksowo wyposażony, sprzęt, który tam się znajdzie wystarczy na minimum 30 lat. W tym czasie trzeba będzie wymieniać jedynie aparaty do znieczulenia, które zużywają się po około 10 latach.

- My dużo wcześniej myśleliśmy o tej inwestycji. Pozyskaliśmy młodych lekarzy, lekarzy rezydentów, którzy się szkolą w chirurgii, chirurgii ogólnej, ortopedii. Zabezpieczenie lekarskie będzie na pewno- zapewnił Andrzej Komsa, z-ca Dyrektora ds. Lecznictwa.

Są już konkretne plany związane z zagospodarowaniem powierzchni, którą obecnie zajmuje blok operacyjny.

- Chcemy wyremontować odcinek po bloku operacyjny dedykowany pod rehabilitację ruchową, czyli ortopedyczną, przenieść ortopedię do nowych pomieszczeń i zrobić drugą część ortopedii. Docelowo ortopedia będzie miała za plecami na obecnym bloku rehabilitację. Pacjent, który będzie po wszczepieniu stawu biodrowego, będzie przechodził na nowy oddział, gdzie będzie rehabilitowany tak, żeby ten czas powrotu do domu był rozsądnie krótki- mówił Edward Surmacz.

Na ostatnim piętrze powstanie rehabilitacja pozawałowa i chirurgia naczyniowa. Powiat ubiega się na ten cel o środki zewnętrzne. Pod koniec roku będzie wiadome czy wniosek powiatu otrzyma akceptację. Jeśli tak, to do budżetu powiatu trafi 9 mln zł.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie nazywajcie tej enklawy rodzinnej szpitalem, ba nawet jak się ma kasę to i tak się chorym wychodzi
Dodano: 23  Września  2017  20:29:56
~pacjent
Czy w planach poszczególnych sal operacyjnych jest przewidziane miejsce na rynnę z wiaderkiem jak to ma miejsce w rentgenie?
Dodano: 22  Września  2017  09:46:20
~pracownik2
Zacytuję mistrza Młynarskiego
,, żebym ja miał tyle siły
jak ja ich ......
no wlaśnie,,.
Dodano: 21  Września  2017  14:50:22
~Adela
Surmacz jak Szyszko wycina stare.
Dodano: 21  Września  2017  14:44:20
~Pracownik
Panie Surmacz, taka moja rada. Weź Pan na smycz Mazurową i załóż jej kaganiec i kolczatkę bo cierpliwość każdego człowieka kiedyś się wyczerpie. Dostanie Jolusia w pysk i chwast będzie wyrwany. I zakończą się gierki i niszczenie ludzi przez tego prymitywna.
Dodano: 21  Września  2017  14:44:01
~jkdnjkal
wymienić trzeba jeszcze kadrę - weterynarzy na lekarzy! Po co sprzęt jeśli nie ma kto go obsługiwać?
Dodano: 21  Września  2017  12:21:24
~verso
bardzo dobrze.tylko po co tak szczekać na UE
Dodano: 21  Września  2017  09:34:01
~wasz wódz
haha musiałem jadzia jest najlepsza smiech2 niech sie goni na emeryture i nie lata po tvnach smiech2
Dodano: 21  Września  2017  06:56:46
~z internetu
Ponura diagnoza prof. Jadwigi Staniszkis.
"To, co się dzieje w PiS, niszczy samych członków partii".
"Wydają się głupsi, niż są"
Dodano: 20  Września  2017  23:20:02
~z internetu
Ponura diagnoza prof. Jadwigi Staniszkis.
"To, co się dzieje w PiS, niszczy samych członków partii".
"Wydają się głupsi, niż są"
Dodano: 20  Września  2017  23:20:00
~mole
Spieszę wesprzeć wpis "huco" do złodziejskich praktyk koniecznie trzeba dodać aferę w SKOKACH, oraz aktualną billbordową za 20 mln o sądach, to wszystko za panowania pisu i niezłomnego prezesa.
Dodano: 20  Września  2017  23:12:50
~Jaro
DO OLO!
Wez sie kundlu PISowski nie osmieszaj,afera goni afere w PIS.beda rozliczeni za rozpierduche Polski.Historia nie będzie dla.tej hołoty przy korytach łaskawa.
PIS to zło a wyborcy tych oszołomow to ludzie z mozgiem pantofelka.
Dodano: 20  Września  2017  21:52:57
~Qwertz
Brawo! Wreszcie!
Dodano: 20  Września  2017  20:07:48
~ZKS
Skoczki POlityczne ... macie honor ???
Dodano: 20  Września  2017  19:47:20
~wader
W tym szpitalu już nie da się pracować, a co dopiero leczyć chorych. Hałas, brud, smród itd. Od rana do wieczora tylko wiercenie, tłuczenie, stukanie i pukanie. Jak ktoś ostatnio leżał na chirurgii to wie o czym mówię. Na innych oddziałach nie jest wcale lepiej. Jednego dnia było tyle pyłu w powietrzu, że nie było czym oddychać. A panowie w gajerkach będą się lansować. Zapraszamy na oddziały Panie Starosto (zwłaszcza na starym skrzydle).
Dodano: 20  Września  2017  17:00:42
~huco
"Mariusz" wymyśl coś od siebie a nie powtarzaj zasłyszanych sloganów od prezesa czy innego grudzińskiego. Złodziejem ciebie też może nazwać każdy i co wówczas? Nie używaj słów ktore tobie są nie miłe. Złodziejstwem można nazwać uprawianie zbędnych wydatków z budżetu np. w przypadku wypłat dla komisji smoleńskiej, czy innych komisji amber gold, reprywatyzacyjnej i wiele innych
Dodano: 20  Września  2017  16:53:18
~Aga
Olo nie bądź zacietwierzony, tylko mów prawdę, Mariusz ma racje, za złodziejskiej po nic nie robiono tylko kradziono, .....
Dodano: 20  Września  2017  15:37:37
~nami
Pan starosta Zarzeczny(nic nie ujmując jego zastępcy!!!) to jak obrotowy w piłce ręcznej. Dopiero deptał ziemię Państwa Środka, a już przyniosło go do szpitala. Kiedy ten człowiek odpoczywa? Ja wiem, że w Chinach podładował baterie, ale dlaczego taki wyczerpujący styl zycia uprawia? Przecież to może mu wpłynąć bardzo niekorzystnie na organizm. To nie takie proste, kto mógłby go zastąpić gdyby nie daj boże coś wynikło. Panie starosto zwolnij pan choć troszkę, tak przecież nie można. Życie pan tylko jedno.
Dodano: 20  Września  2017  15:33:52
~do Olo
Oszołomie - po pierwsze głosowałem na Kukiz '15 nie na PiS.
Po drugie każdy kto ma chociaż trochę rozumu i nie ma wypranego łba lewacką propagandą w mediach to wie - że cała hołota PO, PSL, .N i KOD to są zdrajcy którzy powinni już dawno wisieć.
Za grabież Polski i robienie wszystkiego na szkodę Polski i polskich przedsiębiorstw !

Teraz Polska zaczyna się odradzać i dlatego zdrajcy i media niepolskie im sprzyjające są rozwścieczone jak nigdy ! To najlepiej świadczy że w kraju zaczyna dziać się, lepiej dla Polaków !

A pieprzona lewacka Europa zachodnia - umiera i to nawet szybszym tempem niż wielu się wydaje !
Dzikusy sprowadzone przez lewackie ścierwa na rozkaz Sorosa w krótkim czasie zniszczyły Europę zachodnią ale prawdziwa kara Zachód dopiero czeka - na razie sprowadzona dzicz zabrała im spokój, poczucie bezpieczeństwa, wolność słowa i na razie jeszcze nie wiele istnień !
Wojna Islamu z zachodem dopiero się zacznie !

U nas mam nadzieję że porządek z wszystkimi zdrajcami zostanie szybko zrobiony !!!
Dodano: 20  Września  2017  15:10:15
~Olo
Mariusz czytaj ze zrozumieniem bo to charakterystyczne dla elektoraty pisowskiego jechac na PO dla zasady i chwalic swoich z pisu tez dla Zasady jak to za PRLu
Dodano: 20  Września  2017  14:47:48
~osti
To zwykły huraoptymizm. Sam sprzęt nic nie załatwi, nie będzie pacjentom "sam" służył. Mam w tym zakresie duże obawy po "przygodach" z niektórymi specjalistami z naszego szpitala. Zwłaszcza diagnostyka stoi na bardzo "wysokim" poziomie. Opisy naszych diagnostów budzą niemałe zdumienie w szpitalach, w których potrafią rozpoznać co mają do wyleczenia. U nas jest bardzo prosta metoda - jak nie wiedzą co, to piszą w papiery, że rak i pacjent z głowy - bo zaraz sam wynosi się z naszego szpitala tam, gdzie jest szansa na uratowanie zdrowia i życia, no i statystyk naszym nie psuje jak umrze... a że kasa niby teraz się znajduję - no znajduje, tylko szkoda, że to w naszych kieszeniach ją znajdują.
Dodano: 20  Września  2017  14:07:42
~Mariusz
Jakoś zauważyłem że ostatnimi czasy na wszystko znajduje się kasa.
Za złodziei z PO, zawsze jej brakowało bo musieli napełnić swoje kieszenie.
Dodano: 20  Września  2017  14:02:58
~mek
Mury, to nie wszystko.
Na temat stalowowolskich lekarzy lepiej się nie wypowiadać.
Dodano: 20  Września  2017  13:53:33
~hehe
To jakies nieporozumienie ze nie ma prezydenta Lucjusza na zdjeciach...
Dodano: 20  Września  2017  13:39:06
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe