Konferencja COP na początek obchodów

Opublikowano: 8  Września  2017

Trzydniowe, ogólnopolskie obchody 80- lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego rozpoczęła konferencja naukowa...

8 września 2017 w auli Politechniki Rzeszowskiej odbyła się konferencja naukowa pt. „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość – Teraźniejszość – Przyszłość”. Wzięli w niej udział: samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele świata nauki i biznesu, pracownicy wielu urzędów.

Jak podkreślił prezydent Lucjusz Nadbrzeżny dzięki obchodom 80- lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego mieszkańcy lepiej poznają historię COP i osiągnięcia tego okresu. Okrągła rocznica to także czas na refleksję i podsumowanie. Jak ten wielki potencjał, tę tradycję wykorzystać na rzecz rozwoju Polski?

- Trzeba dokonać diagnozy, którą dokonał Eugeniusz Kwiatkowski i to nie pod koniec lat 30-tych XX wieku, ale już w latach 20- tych, kiedy Polska po 123 latach niewoli rodziła się z niepodległości, kiedy budowała swój fundament. Eugeniusz Kwiatkowski postawił diagnozę budowania Ojczyzny na własnym potencjalne, na wierze w to, że Polska i Polacy potrafią dokonywać rzeczy wielkich, ale muszą w to uwierzyć. Muszą później stworzyć własne podstawy gospodarki, własną koncepcję polityczną oraz przede wszystkim- tworzyć warunki rozwoju dla młodych ludzi. Centralny Okręg Przemysłowy, oprócz strategicznego znaczenia z punktu widzenia budowania narodowej gospodarki, z punkty widzenia doktryny obronności państwa, to również projekt, który miał szczególną dedykację dla młodych ludzi. Lata 30- te XX wieku to wielki kryzys, po części polityczny, ale również społeczny, to wielkie problemy i brak wiary młodych ludzi w to, że Polska może po odzyskaniu niepodległości dać im szansę. Projekt COP-u pokazał, że tak– mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbrzeżny.

I to właśnie do tych dawnych tradycji dziś należy nawiązywać nie zapominając o patriotyzmie i oddaniu drugiemu człowiekowi...

- 80 lat temu bardzo mądra decyzja władz państwa polskiego sprawiła, że na terenach ubogich, tam gdzie nie było perspektyw dla życia mieszkańców, pojawiła się szansa dla ludzi i dla państwa. Dlaczego wybrano taki teren? Wszyscy pewnie wiemy- i ze względów natury racjonalnej, i ze względów społecznych, i gospodarczych. Racjonalizm, bo skoro nie ma pracy, nie ma przemysłu. Rolą państwa jest inicjować, inspirować powstawanie tego, co w przyszłości może przynieść miejsca pracy, zapewnić lepszy byt obywateli, z drugiej strony podnieść poziom bezpieczeństwa. Gdzie umiejscowić centrum zbrojeniowe jak nie w sercu państwa? A niewątpliwie teren dzisiejszych województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego jest terenem bezpiecznym z punktu widzenia państwa– mówiła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

Jak podkreśliła wojewoda w dalszym ciągu budowany jest Centralny Okręg Przemysłowy, gdyż decyzją polskiego rządu pracującego pod przewodnictwem premier Beaty Szydło, stworzenie strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest formą projektu jakim był COP.

- Przywołam słowa ministra Kwiatkowskiego: "Istotnym warunkiem powodzenia śmiałych planów gospodarczych jest solidarność narodowa, nie o pojedynczych ludzi bowiem idzie, ale o cały naród, nie o formy, ale o przyszłość wielkiego społeczeństwa i o wielkie założenia polityczne i gospodarcze". Tutaj pan premier, minister Kwiatkowski się nie pomylił. Przecież nie chodzi o przyszłość jednego pokolenia Polaków, ale o przyszłość całego państwa i zobowiązania do budowania państwa, potencjału gospodarczego, potencjału społecznego– mówiła wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.

O innowacji technologicznej i organizacji w Centralnym Okręgu Przemysłowym mówił podczas konferencji ambasador Stalowej Woli prof. Marek Drozdowski.

- Ta wielka inwestycja polegała na planie rządowym, na 4- letnim planie inwestycyjnym wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego i 6- letnim planie rozbudowy polskich sił zbrojnych. Integracja tych 2 planów była nowością, innowacyjność polegała na tym, że tu też zastosowano polskie metody technologiczne, szczególnie w przemyśle stalowym. Trzecia innowacja polegała na tym, że Eugeniusz Kwiatkowski uważał, że warunkiem sukcesu ekonomicznego jest przezwyciężenie konfliktów wewnętrznych między obozami politycznymi. Trzeba powiedzieć, że Stalowa Wola korzystała z myśli technicznej Politechniki Warszawskiej, Politechniki Lwowskiej, Akademii Górniczej w Krakowie. Ta myśl techniczna była przede wszystkim rozwijana jako część integralna procesu produkcyjnego wielkich fabryk, czego dzisiaj u nas często nie ma. Dzisiaj po tym kryzysie i zamknięciu wielu fabryk mamy program reindustrializacji, czyli wzrostu zamówień Ministerstwa Obrony Narodowej dla Stalowej Woli, Rzeszowa, Mielca itp. Budzi się nadzieja, że wiele tych idei niezrealizowanych przez Kwiatkowskiego będzie słuszna– mówił Marek Drozdowski.

Podczas konferencji poruszono wiele interesujących tematów m.in. mówiono o innowacjach technologicznych i organizacyjnych w Centralnym Okręgu Przemysłowym na przykładzie Stalowej Woli, roli COP-u w obronności Polski, współpracy z nauką, możliwości zachowania architektonicznego dziedzictwa poprzemysłowego COP-u, innowacji w przemyśle zbrojeniowym na przykładzie Huty Stalowa Wola, drodze rozwoju od COP-u do nowoczesnych, inteligentnych zakładów pracy.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Lucjusz Nadbereżny- Prezydent Stalowej Woli, Fundacja Elementum Art, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. Komitet organizacyjny obchodów: Ewa Leniart Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Stalowej Woli. Partnerzy strategiczni Jubileuszu: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., HSW S.A. PGZ, PKO Bank Polski, LiuGong, Tauron oraz Dressta.

Podczas Ogólnopolskiego Finału Obchodów 80. Rocznicy powstania COP w Stalowej Woli odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Program obchodów został w taki sposób skonstruowany, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Scena plenerowa – MOSiR Stalowa Wola

• 17:00 – Koncerty zespołów Miast COP

- Sagittarius Blues Rock Band (Nowa Dęba)

- Brown (Rzeszów)

- Wes Gałczyński & Power Train (Stalowa Wola)

• 20:00 – Koncert zespołu Goya

• 21:00 – Koncert Maryli Rodowicz

9 WRZEŚNIA 2017 – SOBOTA

Scena plenerowa – MOSiR Stalowa Wola

Miasteczko Industrialne – prezentacja potencjału gospodarczego i społecznego miast i firm z terenu COP;

Familijny Piknik Naukowy

• 17:00 – Lasowiackie pozdrowienia ze Stalowej Woli w wykonaniu: Zespołu Pieśni i Tańca Lasowiacy, Chóru Lasowiacy, Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej

• 18:00 – występ kabaretowy

• 19.30 - Stalowowolskie Warsztaty Muzyczne – Koncert Galowy

• 21:00 – Koncert Kamila Bednarka

10 WRZEŚNIA 2017 – NIEDZIELA

Scena plenerowa – MOSiR Stalowa Wola

Miasteczko Industrialne – prezentacja potencjału gospodarczego i społecznego miast i firm z terenu COP

• 11:00 – Familijny Piknik Naukowy

• 15:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Budowniczych COP (Ołtarz na boisku bocznym)

• 16:00 – Gala Finałowa Obchodów

- Wystąpienia przedstawicieli Władz Publicznych i Samorządowych

- Uroczysta Gala – Wręczenie statuetek „Innowator COP”

• 18:00 - Koncert muzyki symfonicznej – Krzesimir Dębski z orkiestrą i chórem

• 19:30 - Koncert zespołu Raz, Dwa, Trzy

• 20:30 - Przedstawienie historii COP w formie spektaklu Teatru Cieni

• 21:00 - Koncert zespołu Modern Talking

Zakończenie Finału pokazem fajerwerków

Obrazek
 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~xyz
Mnie najbardziej podobał się referat dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego, wieloletniego pracownika PZL Mielec A Sikorsky Company, wykładowcy Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej pt. „Droga Rozwoju od COP’u do Nowoczesnych Inteligentnych Zakładów Pracy”. Porównanie dochodu dla opodatkowania w latach 1936 - 1938 w miastach Tarnobrzeg, Sandomierz, Nisko, Mielec, Rzeszów do wzrostu podatku od osób fizycznych w tych miastach 80 lat później, w latach 2000 do 2016 REWELACJA.
Dodano: 30  Września  2017  11:08:15
~oczyotwarte
@ obserwator, trollu chyba jesteś ślepy i głuchy że nie wstydziłeś się takie brednie wypisać. Z ciebie obserwator jak z koziej dupy trąba nie widziałeś ile ostatnio sprzętu wojskowego na ostatniej paradzie wojska polskiego przejechało w WARSZAWIE i 50 procent tego sprzętu to wyroby z naszej huty.A będziemy jeszcze dużo więcej dostarczać najnowocześniejszego uzbrojenia bo huta podpisała kontrakt na 5,5 miliarda złotych na produkcję broni.Ideę COP to zniszczyli politycy SLD bo huta wielka upadła w czasie ich nierządu.Co do innych zakladów to pomyśl zanim coś wypocisz bo wczoraj pracownicy z RADOMIA zachwycali się na produkcją w ich zakładzie najnowocześniejszych karabinów dla wojska polskiego. A bryndza to była w polskim wojsku przez 8 lat nierządu PO co pokazał audyt PANA MINISTRA MON ANTONIEGO MACIEREWICZA.
Dodano: 13  Września  2017  12:26:46
~Dwa tona
Jakbyś był patriotą i do tego mądrym, to nie musiałbyś tego podkreślać pisoski przygłupie 😂
Dodano: 13  Września  2017  12:22:08
~mądry
@ głodny, lemingu gdybyś był choć odrobinę mądry to byś wiedział że te uroczystości finansowała warszawka.
Dodano: 13  Września  2017  12:14:56
~patriota
@ WIELKI WSTYD trollu takie idiotyzmy to tylko lemingi łykają, ja byłem w czwartek przy tym pomniku i postawiłem tam piękne kwiaty a przed moją osobą zrobiło to wielu mieszkańców naszego miasta. Twoje wypłuczyny to obraza mojej inteligencji, żadne kłamstwa wam nic nie dadzą a wręcz odwrotnie od kłamstwa znikniecie.
Dodano: 13  Września  2017  12:13:25
~My Naród
Dziękujemy władzom miasta za wszystko co robicie dla miasta i dla mieszkańców, kochamy Was za wszystko Pana Prezydenta i Radę Miasta prosimy o dalsze tak pozytywne działania. Za żadnych do tej pory rządów tak nie było i tyle się w mieście nie działo. Dziękujemy, dziękujemy, dziękujemy. Pozdrawiamy wszystkich uczciwych rządzących. Prosimy też o wszczęcie wszelkich działań aby dotychczasowych złodziei i komuchów zresocjalizować POzbawić wszelkich praw i P Osadzić w więzieniach.
Dodano: 13  Września  2017  09:56:56
~obserwator
Przykro patrzeć że większość siedzących w pierwszych rzędach przyczyniło się do zniszczenia idei Kwiatkowskiego .To co teraz się dzieje to za Nasze pieniądze pokazuje się wielką produkcję HSW której w rzeczywistości nie ma , wożenie prototypów z targów na targi jest kosztowne ,jak się czyta jaką jest potęgą HSW W PRODUKCJI uzbrojenia gdzie wydaje się bardzo duże pieniądze podatników , a wyrobów brak i jest liderem w tej branży to w innych zakładach zbrojeniowych w Polsce jest całkowita bryndza.
Dodano: 13  Września  2017  08:38:36
~głodny
dziekujemy, że mogli zjeść na nasz koszt, no i wypić umiech
Dodano: 12  Września  2017  23:07:40
~WIELKI WSTYD
~WIELKI WSTYD
...ŻEBY NIE ZŁOŻYĆ WIĄZANKI KWIATÓW PRZY POMNIKU TWÓRCY CENTRALNEGO OKRĘGU PRZEMYSŁOWEGO! HAŃBA, TYLKO SOBIE WRĘCZAJĄ STATUETKI, MEDALE - TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI QŹWA.
Dodano: 12  Września  2017  23:05:48
~Mieszkańcy
Brawo PiS brawo Panie Prezydencie Nadbereżny. Dziękujemy
Dodano: 12  Września  2017  20:15:10
~mareczek
Zauważyłem że w pierwszym rzędzie siedzi stalowowolska największa elita dzięki której nasze miasto tak pięknieje.
Dodano: 11  Września  2017  13:22:15
~maniek
@ trolla ''brawo DUDA'' wszystko ci się pomyliło w twojej pustej łepetynie nic nie rozumiesz i się kompromitujesz a przy okazji nasze miasto.Żaden MINISTER PIS nigdy nie zostanie skrytykowany przez obecnego prezydenta bo dobry ptak nie sra do swojego gniazda. A takie rewelacje jak wypociłeś to tylko bulwarówka FAKT może wypocić, żadna szanowana gazeta takiej propagandy nigdy nie napisze. Jeśli ty wierzysz że na spotkaniu z PANEM PREMIEREM JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM PAN PREZYDENT DOKTOR ANDRZEJ DUDA odważył by się skrytykować któregokolwiek ministra z rządu PIS to jesteś pożytecznym idiotą.
Dodano: 11  Września  2017  13:18:33
~maniek
właśnie dobrze powiedziane, na tytanicu też biesiadowali do konca
Dodano: 10  Września  2017  23:24:23
~z internetu
Ktoś powiedział, że działania PiS to jak choroba stwardnienie rozsiane, na początku objawy nie są zbyt dokuczające, ale jak się rozwinie to jest już nie do wyleczenia. Popatrzcie wokół siebie, kto to są działacze PiS. Zastanówcie się czy chcielibyście mieć takich przyjaciół, takich kolegów, znajomych, czy chcielibyście z nimi spędzać wolny czas. Jeżeli nie to zastanówcie się dlaczego robicie taką krzywdę naszemu krajowi dając im władzę.
Dodano: 10  Września  2017  22:40:59
~psycholog
Szkoda mi Polski, szkoda mi Polaków, bo mały psychopata ich poróżnił, splugawił autorytety, brzydotę widoczną na ich twarzach nazwał patriotyzmem, ożył faszyzm ..Z Polski gościnnej dla innych narodów , zrobiła się Polska nienawistna.., By potwierdzić swą oszukańczą rację - wycinają nam największy polski skarb- puszczę, która po stronie Białorusi jest niewycinana, bo tam kornik nie jest pisowski..Straszne , to ,smutne, brzydkie i ohydne.Jak te charakterystyczne fizjonomie Misiewiczów
Dodano: 10  Września  2017  22:24:04
~@brawoDuda
Pierwszy tysiąc karabinków GROT trafi w ręce żołnierzy Obrony Terytorialnej. MON chwali się wartą 500 mln zł umową na dostawę 53 tys. sztuk tej broni. Kłopot w tym, że jej testy wciąż nie zostały ukończone, a rządowy kontrakt na nią, w takiej sytuacji, nie powinien być w ogóle zawierany.
Dodano: 10  Września  2017  19:07:12
~brawo Duda
Wy tu o COPie a tam na górze cię copią. To znaczy kopia. Podczas spotkania z Kaczyńskim Andrzej Duda ostro skrytykował prace trzech ministrów i stanowczo zażądał ich dymisji. Są to Antoni Macierewicz, Witold Waszczykowski i Konstanty Radziwiłł. Rozmowa z drugim z nich ma być zdaniem prezydenta pozbawiona sensu, z powodu jego „niereformowalności”. Najwięcej prezydenckich zastrzeżeń ma budzić również ustawa o sieci szpitali.
Panie prezydencie Duda a co sądzi pan o Jurgielach, Szyszkach, Zalewskich i tp. indywiduach w tym rządzie? Czas by całą chyba tę "drużynę dupnej zmiany" wymienić....
Dodano: 10  Września  2017  14:20:47
~hehek
dobrze, że Paszkiewicz znalazł czas żeby uświetnić swoją osobą tę uroczystość umiech
Dodano: 10  Września  2017  13:29:08
~Jcenty
Centralny Okręg Przemysłowy dziś to jedna wielka ściema i kłamstwo . Dawny pierwszy wydział produkcyjny tj. M 2 został sprzedany i rozebrany , konstrukcje stalowe poszły do Niemiec jako złom stalowy. Pozostały tylko szkielety. Wycieczka to może wszystko pokazać i zobaczyć na własne oczy. 80 lecie powstania i zaoranie COP to jedna wielka ściema i oszustwo nie znające granic. Zapraszam na wycieczkę w niedzielę po dawnej hucie /COP / to może się ludziom otworzą oczy .Pozdrawiam ..
Dodano: 9  Września  2017  20:50:57
~Mieszkaniec
Dariusz przestań trollować!
Dodano: 9  Września  2017  17:34:20
~cccp
Komuchy widzę nie śpią.
Dodano: 9  Września  2017  14:20:13
~ktoś
dobrze, że Szlęzak wybudował aulę politechniki i całą infrastrukturę. przynajmniej nadbereżny ma gdzie się lansować i chwalić nie swoimi osiągnięciami.
Dodano: 9  Września  2017  12:38:04
~stalownia
Proponuję przeczytać ( ku przestrodze) "Bal w Operze" J.Tuwima.

Jak można stroszyć piórka, wypinając dumnie pierś z powodu cudzych zasług? Jedyną "zasługą" dla HSW obecnego miłościwie nam panującego była zmiana historycznego napisu nad bramą nr1. Już zapomnieliście?
Dodano: 9  Września  2017  12:29:27
~Lekarz
Kompromitujące są te komentarze opozycyjnego trolla. Jak nie chamstwo, to bełkot i oderwanie od rzeczywistości. I tacy ludzie chcą rządzić w Stalowej Woli?

Strach się bać...
Dodano: 9  Września  2017  06:58:03
~jajaJakBerety
Rząd wprowadził 500+, ale na kredyt, który trzeba będzie oddać. Rząd chwali się dynamiką PKB, ale nie wspomina, że dynamika wynika ze zwiększonej konsumpcji - z 500+, czyli z kredytu.
Rząd wprowadził reformę oświatową. Teraz słowa "reforma" i "chaos" stały się synonimami. Gwiazdą reformy oświaty jest oczywiście poeta Wencel.
Rząd obniżył wiek emerytalny, po czym natychmiast zaapelował do przyszłych emerytów: "nie idźcie na emeryturę, bo zdechniecie z głodu".
Wiesz, co to jest zdrada stanu? Wiesz, kto jest najbliższy postawieniu takiego zarzutu? Zgadnij!. Podpowiem tylko - nikt z opozycji
Dodano: 8  Września  2017  23:36:08
~prawica
~Żenada was całkiem popieprzyło w tym pisie, poza po jest jeszcze większość co też was neguje
Dodano: 8  Września  2017  22:15:11
~Żenada
Pięknie hejtuje płatny troll. Jestem zażenowana poziomem komentarzy.

Opozycja totalna?? Chyba opozycja totalnie głupia...
Dodano: 8  Września  2017  21:19:56
Mnie też tu nie ma, ale rozliczam się w Stalowej Woli, więc podatki tu idą.
Dodano: 8  Września  2017  21:14:45
~mhn
Ten Pan dziadek na przedostatnim zdjęciu to kto ? może mi ktoś odpowie też budowniczy COP=u. Dziękuję.
Dodano: 8  Września  2017  20:28:11
~poti
@Henio67

Mieszkancow w Stalowej Woli oficjlanie juz jest mniej niz 60 tysiecy. Nieoficjalnie pewnie nie wiecej niz 40 kilka, ale tu trzeba by bylo sprawdzic deklaracje smieciowe.

Jak tak dalej pojdzie, to bedziemy miec najbardziej spektakularny upadek i zadluzanie miasta w kraju i to na przestrzeni kilku lat. Do czego to zmierza? Do niczego dobrego.

Zamiast robic kariere partyjna, wartaloby sie zajac miastem.
Dodano: 8  Września  2017  20:25:04
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe