Jak Groble stały się Bronowicami

Image

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane, jako dzieło w akcji „Narodowe Czytanie" na rok 2017. W wielu miejscowościach całego kraju zorganizowane zostały prezentacje utworu naszego wielkiego dramatopisarza epoki Młodej Polski. Czytanie dramatu Wyspiańskiego w gminie Jeżowe zostało tym razem zorganizowane w Bibliotece Publicznej w Groblach. Jego przygotowaniem zajęli się pracownicy Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem, na czele z jego dyrektorem Zbigniewem Bednarzem, oraz panie z bibliotek na terenie gminy Jeżowe – z kierowniczką Biblioteki Publicznej w Jeżowem, panią Stanisławą Woś, oraz bibliotekarkami z Grobel: Barbarą Fusiek i Anną Jędrek.

Impreza, której patronowali Wójt Gminy Jeżowe, Gminne Centrum Kultury w Jeżowem i Biblioteka Publiczna w Groblach, została starannie przygotowana – zyskała piękną oprawę, a obok biblioteki stanął specjalny namiot, w którym miało się odbywać czytanie, przed zaproszoną i spontanicznie przybyłą publicznością.

Pomyślano także nad doborem ról do prezentacji I aktu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Władze gminne reprezentował Zastępca Wójta Stanisław Szot, któremu przypadła w dramacie rola Czepca – wójta Bronowic. Dyrektor GOK Zbigniew Bednarz obsadził się w roli Dziennikarza, która to, jako redaktorowi „Gazety Gminy Jeżowe” i „Gazety Jeżowskiej”, też w jakimś sensie nie była mu obca. W roli Poety wystąpił nauczyciel i poeta Ryszard Mścisz, a prowadził dialogową wymianę między innymi z Pauliną Kępą (swoją byłą uczennicą, a obecnie bibliotekarką) –Maryną z dramatu. W roli księdza wystąpił ksiądz dziekan Kazimierz Lęcznar z Grobel, Gospodarzem zaś stał się Jacek Chudzik – mieszkaniec Grobel, nauczyciel matematyki i informatyki, z ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół w Jeżowem. Pani Krystyna Jabłońska, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Jeżowem, wcieliła się w rolę Haneczki, a wuefista z Grobel, Zbigniew Chowaniec, zagrał Jaśka. W Dziada wcielił się sołtys z Krzywd – Henryk Cyrana, zaś kilka innych ról przypadło bibliotekarkom: Stanisława Woś została Radczynią, Barbara Marut wystąpiła jako Zosia, Maria Wąsik jako Klimina, zaś Barbara Fusiek (trzecia w głosowaniu na sołtysa roku w powiecie niżańskim) wcieliła się w rolę Racheli. W obsadzie znalazł się także strażak Paweł Szewc, który zagrał Żyda.

Najważniejsze role – Panny Młodej i Panna Młodego – przypadły Weronice Szewc i Michałowi Szelidze. Państwo młodzi byli weselnie wystrojeni, na stole pojawił się piękny tort w kształcie książki, a widzowie mieli sporo dobrej zabawy w momencie czytania, pełnego humoru i spontanicznej radości – tak za sprawą wyjątkowości, dzieła jak i „wymowności” obsady poszczególnych ról.

Czytanie „Wesela” w Groblach zaszczycił swoją obecnością Starosta Niżański Robert Bednarz, który jest przecież mieszkańcem Jeżowego i bliskie mu jest to, co dzieje się w jego gminie. Pan Starosta zresztą także doczekał się roli w dramacie Wyspiańskiego – wystąpił jako Ojciec. Urozmaiceniem i wzbogaceniem czytania było kilka wejść muzycznych – zagrali miejscowi uczniowie: Marta Szeliga, Weronika Rychlak i Michał Łyko.

Zainicjował i podsumował tę piękną akcję dyrektor Zbigniew Bednarz. On także wprowadzał zebranych do poszczególnych scen I aktu „Wesela”. Podziękowania dla wszystkich uczestników tej akcji, wypowiedziane przez niego, zostały niejako dopełnione na końcu w wystąpieniu Starosty Roberta Bednarza, który ładnie, z humorystycznymi akcentami, podsumował całe przedsięwzięcie. Na końcu został pokrojony tort weselny, a goście i uczestnicy akcji czytania „Wesela” mogli jeszcze, przy torcie i kawie, podsumować to wszystko, czego byli świadkami. Wszystkim bardzo spodobał się sam pomysł, organizacja czytania i samo wejście w role poszczególnych „aktorów”. Próbowano również odgadnąć, jaki utwór zostanie wybrany, jako kolejne dzieło roku, żywiąc nadzieję na kolejną tak udaną jego prezentację.

Ryszard Mścisz

Przewiń do komentarzy









Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =