Kurator Oświaty z wizytą w St. Woli

Opublikowano: 25  Sierpnia  2017

W piątek do Stalowej Woli przyjechała Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty. Uczestniczyła w naradzie dyrektorów szkół i placówek oświatowych.

W związku z dużymi zmianami w oświacie, likwidacją gimnazjów, utworzeniem 8- klasowych szkół podstawowych w Stalowej Woli odbyła się narada dyrektorów i szefów organów prowadzących nauczanie w roku szkolnym 2017/2018. Bezpośrednio po niej z dziennikarzami spotkała się Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty. Jak przypomniała, samorządy do końca marca bieżącego roku podejmowały stosowne uchwały, na mocy których szkoły zostały dostosowane do nowych przepisów. Mogły też starać się o środki na ten cel. Kurator wspomniała też o tym, że podręczniki dla dzieci z podstawówek i gimnazjów są bezpłatne.

Informacja, która może być zaskoczeniem dla niektórych rodziców przedszkolaków może być fakt, że za przedszkole sześciolatków trzeba będzie teraz zapłacić. Przyczyną jest zwiększona subwencja, która nie będzie już wynosić 1 tys. zł, a 4,3 tys. zł. Obecnie korzystać z niej będzie już 9 roczników.

- W ramach tych kierunków polityki oświatowej państwa szczególnie będziemy w tym roku wspomagać nauczycieli, dyrektorów w zakresie wdrażania nowej podstawy programowej, bo z nią wiąże się za 2 lata egzamin ósmoklasisty. Informator do tego egzaminu ukaże się w przyszłym tygodniu, co da nauczycielom czas na przygotowanie się do nowej formy egzaminu po klasie ósmej – mówiła kurator Małgorzata Rauch.

Jak podkreśliła odwiedzająca w piątek Stalową Wolę kurator w tym roku ministerstwo będzie kładło nacisk na podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej. Podniesie się też jakość sprzętu wykorzystywanego w szkołach, za sprawą tworzenia nowoczesnych pracowni.

- Ministerstwo uruchomiło w tym roku program „Aktywna tablica”. To bardzo ważny program, który już daje możliwość aplikowania samorządom o środki, które rozłożone są na 4 lata. W sumie to ponad 240 mln zł, które może trafić na wyposażenie szkół w tablice multimedialne, projektory multimedialne, ekrany dotykowe itp.– mówiła kurator oświaty.

Stalowa Wola jest jednym z samorządów, które skorzysta z tego projektu. Na sfinansowanie wykonania, bądź doposażenia pracowni, ministerstwo przeznacza 80% wartości zakupu. Samorząd ze swojej strony musi wyłożyć pozostałe 20%.

Podczas konferencji kurator odniosła się do sprawy zwolnień nauczycieli. W mediach na ten temat mówiło się bardzo wiele, pojawiały się różne wyliczenia i statystyki na temat kto i kiedy z zatrudnionych w oświacie straci pracę. Jak zaznaczyła Małgorzata Rauch nie potwierdziły się informacje przekazywane przez ZNP dotyczące zwolnień. Już teraz wstępne szacunki mówią o tym, że większość nauczycieli będzie nadal pracować. Na dokładne dane w tej kwestii trzeba będzie poczekać do końca września. Poprawiła się też sytuacja osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. W zeszłym roku na połowie etatu pracowało 7 tys. pedagogów na Podkarpaciu, obecnie jest ich 1627.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~laguna
ciesz sie synku że ta babka nie wyleciała z busa co opowiadała o szreku haha smiech2 ten kometarz jest dla tych co piszą na dole
Dodano: 29  Sierpnia  2017  11:53:33
~tora
Szczerząca uzębienie minister zapowiedziała, że nauczyciele dyplomowani dostaną 500+ w tym roku a jej koleżka klubowy minister od slajdów, wykresów i samouwielbienia dodał, że to na poczatek a potem przez dwa kolejne lata dalsze 500+. Idę o zakład, że to będą pieniądze pozostałe po ...zwolnionych belfrach, tych z tzw. "mniejszości" o których bajerowała p. kurator. Więc cieszcie się już teraz bo potem będzie płacz i zgrzytanie zębów. Podwyżkami będą przykrywać powrót zacofanego nauczania, ale za to nauczyciele mają mieć gęby na kłódkę!
Dodano: 29  Sierpnia  2017  11:02:38
~Muco
Brawo Adam !
Dodano: 29  Sierpnia  2017  09:55:06
~Adam
Dokąd zmierza nasza oświata, każdy widzi. Powrot do osmio klasowej podstawowki jest przetestowany przez PiS na osobie Przewodniczacego Rady Miasta. Wystarczy skonczyc osmio klasowa szkole podstawowa w poszerzonym zakresie by byc wszechstronnie wyksztlcony.
Dodano: 28  Sierpnia  2017  21:57:15
~abc
Pytajnk, w porównaniu z innymi pracownikami. jaka to niska pensja. To Galicja! Ale nauczyciele dobrzy jak nigdzie. A jeszcze lepszy Prezydent Lucjusz. Dzisiaj w mks-sie nasłuchałem się ochów i achów na Jego temat. Tego nie przeczytasz w poniższych hejtach....
Dodano: 28  Sierpnia  2017  15:18:39
~olo
Aleś ty głupi profesorze, chyba cię zwolnili...
Dodano: 28  Sierpnia  2017  15:13:05
~prof
Kolejna pani ze wzrokiem _ w pogoni za rozumem i złożonymi rączkami. Czy ktoś daje się na te tanie chwyty nabrać?
Dodano: 28  Sierpnia  2017  10:23:42
~Pytajnik
Do~monix
Niska pensja to selekcja negatywna do zawodu, a więc do szkół przychodzą osoby średnio i mało uzdolnieni.Inni już dawno podjęli pracę gdzie indziej.
Powołanie bardzo istotne w tym zawodzie,ale chleb też trzeba codziennie jeść.
Nie jestem nauczycielem, ale moje dzieci uczyła super kadra(Rożek, Butryn, Gajda,Zawadzki),to procentuje do dziś. Chodzi o to, żeby do szkół przychodzili uczyć tacy jak oni -powołanie+talent.
A młodzi dziś myślą konkretnie- satysfakcja zawodowa + kasa. Trzeba ich czymś przyciągnąć. Chyba,że nie chodzi o to ,żeby nauczyć uczniów samodzielnego myślenia,to wystarczą zupełnie przeciętni nauczyciele.
Dodano: 27  Sierpnia  2017  08:24:53
~###
Do "polak" : naucz się najpierw pisać po polsku!
Dodano: 26  Sierpnia  2017  21:44:08
~polak
precz z islamizacją europy
Dodano: 26  Sierpnia  2017  21:28:34
~czutka
zamkij jape perdrylu z PO HAHA smiech2
Dodano: 26  Sierpnia  2017  20:52:20
~lila
...lepiej żeby tu nie przyjeżdżała... miasto jest już zbytnio za(pis)dzione!!
Dodano: 26  Sierpnia  2017  20:14:02
~polak
Lepiej niech napiszą o inwazji islamskich radykałów na nasze miasto chodzą po mieście a ludzie się ich boją.Jeden nawet wczoraj w okolicach budowlanki zgwałcił moją koleżankę Polska dla Polaków!!!!!!!!!!!!!. Trzeba wziąść sprawy w swoje rencę i pokazać tym szczurom gdzie ich miejsce
Dodano: 26  Sierpnia  2017  19:19:57
~apropos
Do "on@ona" Mnie też ciekawi jakie stanowisko zajmuje wladza nadzoru oswiatowego w sprawie tragedii ucznia z budowlanki? Czy podobnie jak starosta stalowowolski patrzy na ręce śledczym i pilotuje śledztwo? Panie starosto już niebawem nowy rok szkolny, czy podjął pan decyzję o "odwieszeniu" dyrektora Smutka? Czy nowy rok rozpocznie znowu niezatapialny pana fumfel Włodzimierz S.?
Dodano: 26  Sierpnia  2017  12:22:06
~tolo
Słusznie zauważyła pani kurator tu cyt."...większość nauczycieli będzie nadal pracować"! A więc idąc tokiem myślenia funkcjonariuszki pis-u szczebla wojewódzkiego "mniejszość nie będzie pracować"? Czyli ile w liczbach ta "mniejszość" pani kurator wyniesie? Po wtóre czy mówi się "większość" czy może "większa część"? To tylko z ciekawości by uniknąć niepoprawności językowej! Kłamstwa spływają w dół jak lawa z krateru wulkanu.
Dodano: 26  Sierpnia  2017  11:46:11
@Dyp
A była Pani kurator w samowoli budowlanej(budowlance)??? - skoro to samowolka to państwowemu urzędnikowi nie wypada firmować takiej instytucji.
Dodano: 26  Sierpnia  2017  11:35:10
@Pytajnik : Czy tylko trzy grupy społeczne są nie do ruszenia i wszystko im się należy jak za PRLu ?
Z całym szacunkiem dla nauczycieli z powołania(jest ich wielu)powinni być należycie nagradzani,ale niektórzy minęli się ze swoim powołaniem i potrafią tylko psuć atmosferę w tym środowisku,a najbardziej krzyczą.Po prosto zmieńcie zawód ,jak wam tak źle !
Dodano: 26  Sierpnia  2017  11:30:38
~Szarpak
Społeczność kibicoska popiera nie podwyższanie nauczycielom. Chciałyby tylko piniondze brać, a tu nowy stadion czeka na budowe.
Dodano: 26  Sierpnia  2017  08:47:32
~Dyp
A była Pani kurator w samowoli budowlanej(budowlance)???
Dodano: 26  Sierpnia  2017  08:04:17
~Pytajnik
A co z podwyżkami dla nauczycieli?
W latach 2005-2007 gdy rządziło PiS nie było żadnych.
Za czasów PO nauczyciele dostali, mimo kryzysu gospodarczego, znaczące podwyżki.
2 lata rządzi PiS i znowu nic.Bo ten elektorat się nie liczy. PiS myśli o narodzie w kategoriach elektoratu, jak się opłaca , bo będzie dużo głosów to dać jakąs kasę.
Nauczyciele się nie liczą w tej grze!
Dodano: 26  Sierpnia  2017  07:55:18
~Pytajnik
A co z podwyżkami dla nauczycieli?
W latach 2005-2007 gdy rządziło PiS nie było żadnych.
Za czasów PO nauczyciele dostali, mimo kryzysu gospodarczego, znaczące podwyżki.
2 lata rządzi PiS i znowu nic.Bo ten elektorat się nie liczy. PiS myśli o narodzie w kategoriach elektoratu, jak się opłaca , bo będzie dużo głosów to dać jakąs kasę.
Nauczyciele się nie liczą w tej grze!
Dodano: 26  Sierpnia  2017  07:55:13
~obserwator
Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa i nic więcej.
Dodano: 25  Sierpnia  2017  23:55:53
~obserwator
Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa i nic więcej.
Dodano: 25  Sierpnia  2017  23:55:49
~lidka
i to by było na tyle
Dodano: 25  Sierpnia  2017  23:33:41
~belfer
Słowa, słowa,słowa.....i puste obietnice.Dokąd zmierza nasza oświata, każdy myślący widzi.
Dodano: 25  Sierpnia  2017  22:58:58
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe