Piekarnik indukcyjny?

Opublikowano: 22  Sierpnia  2017

Wykorzystanie indukcji elektromagnetycznej w sprzęcie AGD kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi płytami grzewczymi. Tego typu urządzenia chętnie wybierane są przez licznych konsumentów ze względu na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania oraz atrakcyjny design. Warto jednak wiedzieć, że obecnie dostępne są również piekarniki indukcyjne.

Wykorzystanie indukcji elektromagnetycznej w sprzęcie AGD kojarzy się przede wszystkim z nowoczesnymi płytami grzewczymi. Tego typu urządzenia chętnie wybierane są przez licznych konsumentów ze względu na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania oraz atrakcyjny design. Warto jednak wiedzieć, że obecnie dostępne są również piekarniki indukcyjne.

Jak działa indukcja?

Coraz bardziej popularne płyty indukcyjne wykorzystują zjawisko powstawania siły elektromagnetycznej w przewodniku. W tego typu urządzeniach pod ceramiczną gładką taflą umieszczane są płaskie cewki wytwarzające szybkozmienne pole magnetyczne. Aby przygotować posiłek na takiej kuchence, potrzebne są specjalne naczynia wykonane z metalu reagującego na pole magnetyczne. Producenci oznaczają je specjalnym symbolem, ale można sprawdzić ich przydatność za pomocą magnesu – garnki ferromagnetyczne będą go przyciągały. Naczynia te nie muszą być w całości wykonane z tego materiału – ważne jednak aby miały odpowiednie dno. Możliwe jest też kupno specjalnych podstawek, dzięki którym na indukcyjnej płycie grzewczej będzie można korzystać również z garnków szklanych, ceramicznych lub miedzianych. Podczas gotowania nagrzewa się tylko dno garnka, a nie sama płyta, co znacznie ogranicza ryzyko poparzenia się. Łatwiej jest też utrzymać jej powierzchnię w czystości – wystarczy tylko przetrzeć kuchenkę miękką wilgotną ściereczką, a trudniejsze zabrudzenia usunąć z pomocą płynu do mycia naczyń. Warto przy tym dodać, że tego typu urządzenia są energooszczędne i pozwalają w krótszym czasie przygotować posiłki. Nic więc dziwnego, że marka Whirlpool zdecydowała się na wprowadzenie do swojej oferty piekarnika indukcyjnego, który posiada zalety tradycyjnych urządzeń tego typu i wykorzystuje zjawisko siły elektromagnetycznej.

Piekarnik o wielu możliwościach

Nowoczesne piekarniki indukcyjne wyposażone są w specjalną płytę umożliwiającą podgrzewanie umieszczonych na niej potraw za pomocą indukcji. Cała jej powierzchnia jest rozgrzewana, dzięki czemu potrawy są równomiernie ugotowane, a ponadto zmniejsza się utrata energii. W porównaniu do tradycyjnych piekarników rozwiązanie to zapewnia oszczędność czasu i energii elektrycznej na poziomie nawet do 50%, co przekłada się na tańsze użytkowanie. Urządzenia nie trzeba wcześniej rozgrzewać, ponieważ półka indukcyjna działa tylko po umieszczeniu na niej odpowiedniego naczynia, a uruchamiana automatycznie funkcja opiekania wspomaga działanie płyty. Kiedy system indukcyjny jest wyłączony, piekarnik działa jak tradycyjny sprzęt tego typu.

Jeszcze łatwiejsze gotowanie

Przygotowywanie posiłków każdego dnia zajmuje sporo czasu, zwłaszcza w dużych rodzinach. Nowoczesne piekarniki indukcyjne pozwalają cały proces nieco skrócić, a jednocześnie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Urządzenia te wyposażone zostały w praktyczne funkcje, dzięki którym codzienny obowiązek gotowania stanie się prawdziwą przyjemnością. Do wyboru mamy aż 30 programów z elektroniczną książką kucharską krok po kroku. Jeśli potrawy wymagać będą pomieszania, albo odwrócenia, piekarnik poinformuje nas o tym za pomocą sygnału dźwiękowego. Duża pojemność takiego piekarnika pozwala przygotować nawet trzy różne dania jednocześnie bez ryzyka zmieszania się aromatów. Całe zadanie ułatwi wygodny interfejs wyposażony w (oprócz wspomnianych już 30 programów) 6 funkcji standardowych oraz 14 funkcji specjalnych. Wygodę użytkowania zwiększy też możliwości zapisania w pamięci urządzenia 10 ulubionych przepisów.

Dla kogo?

Piekarnik indukcyjny to doskonała propozycja zarówno dla osób, które lubią i umieją gotować, jak i początkujących kucharzy. Sprawdzi się świetnie w licznych rodzinach, ponieważ umożliwia szybsze przygotowanie posiłków, a nawet gotowanie różnych potraw jednocześnie. Praktyczne funkcje, wygodne użytkowanie, duża pojemność i energooszczędność to najważniejsze zalety tego typu urządzeń. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że są one zaprojektowane niezwykle estetycznie, dzięki czemu taki piekarnik świetnie komponować się będzie w każdej stylowej kuchni.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe