Jak wybrac OFE?

Opublikowano: 10  Sierpnia  2017

Ciężko jest dokonać wyboru, jeśli czegoś nie znamy lub nie rozumiemy, zwłaszcza w dziedzinie finansów związanych z systemem emerytalnym. Skoro nie mamy pojęcia na co zwracać uwagę przy wyborze Otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE), nie ma się co dziwić, że część z nas może wybrać OFE przynoszący przeciętne zyski lub pozostać tylko w ZUS. Dlatego, jeśli chodzi o OFE warto je wcześniej porównać, by trafić do najlepiej zarządzanego funduszu emerytalnego na rynku. Należy jednak pamiętać, że członkostwo w OFE wiąże się z ryzykiem, warto zapoznać się z rodzajami ryzyk na które wskazują OFE w publikowanych Prospektach informacyjnych

Otwarte Fundusze Emerytalne inwestują ok. 15% z naszej składki emerytalnej Celem istnienia OFE jest pomnażanie poprzez inwestycje zgromadzonych w funduszu pieniędzy swoich członków, przy jednoczesnym zapewnieniu, jak największego bezpieczeństwa dokonywanych inwestycji. Robią to z różnymi efektami, w zależności od doświadczenia i skuteczności podejmowanych przez zatrudnionych specjalistów od zarządzania finansami decyzji. Dlatego wybierając OFE warto zwrócić uwagę na kilka danych. Znajdziemy je na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego lub na stronie poszczególnych funduszy.

Na co zwrócić uwagę wybierając OFE:

Fundusze Emerytalne

Do porównania i wyboru mamy 12 funkcjonujących funduszy emerytalnych: OFE PZU "Złota Jesień", AXA OFE, MetLife OFE, Nordea OFE, PKO BP Bankowy OFE, OFE Pocztylion, Allianz Polska OFE, Aviva OFE Aviva BZ WBK, Pekao OFE, Nationale-Nederlanden OFE, AEGON OFE i Generali OFE. Stopa Zwrotu[/t][p] Jest to najbardziej istotny wskaźnik, który należy porównać w pierwszej kolejności. Stopa zwrotu pokazuje nam ile zarobił lub stracił konkretny fundusz na inwestycjach w określonym czasie. Nie zagwarantuje nam to oczywiście takiego samego zysku w przyszłości. Pokaże jednak, jak w ubiegłym, badanym okresie np. 36, 60 czy 120 miesięcy fundusz był zarządzany. Jakie osiągał wyniki w okresie hossy giełdowej, a jakie podczas spadków na giełdach. Pozwoli określić, czy analizowany fundusz jest w trendzie wzrostowym czy może ma coraz słabsze wyniki w porównaniu do innych OFE.

Przykład:

Z informacji o otwartych funduszach emerytalnych z dnia 27 kwietnia 2017 r., przygotowanej przez KNF wynika, że w okresie 36 miesięcy (31.03.2014-31.03.2017), najlepszy fundusz emerytalny uzyskał stopę zwrotu na poziomie 17,377% a najsłabszy 8,166%. Jest to z pewnością o wiele wyższy wynik, niż średnia wzrostu PKB w tym samym okresie. Dla przypomnienia środki zgromadzone na subkoncie w ZUS są waloryzowane o średni wzrost PKB z 5 lat .

Prowizje i koszty

Zawsze warto zapoznać się z obowiązującą tabelą prowizji i opłat pobieranych przez konkretny fundusz. Zbyt wysokie koszty mogą obniżać zysk wypracowany przez dany fundusz. Istotna tu więc będzie opłata za zakupienie jednostki rozliczeniowej. OFE mają prawo pobrać ją w wysokości do 1,75% wartości przekazywanej przez ZUS składki. Warto zauważyć, że w tej opłacie jest już zawarta opłata manipulacyjna za przelew środków do OFE pobierana przez ZUS.

Dodatkowo każdego miesiąca fundusz ma prawo pobrać prowizje za zarządzanie aktywami netto. Przykładowo przy aktywach netto do 8 mld zł wynosi ona dokładnie 0,045%. Dla przypomnienia aktywa netto, to wartość posiadanych środków finansowych pomniejszona o wszelkie zobowiązania (koszty).

Na koniec dobrze jest zapoznać się z polityką inwestycyjną danego funduszu emerytalnego. Popytajmy się u znajomych, którzy są już członkami danego OFE, o jakość obsługi klienta czy o łatwość dostępu on-line do swojego konta. Nawet ilość posiadanych członków i wielkość zarządzanych aktywów może nam wiele powiedzieć i pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~bbbb
co ciekawe system ofe rozmontowała partia, która ze względów ideologicznych powinna go bronić jak okopów św trójcy
Dodano: 3  Września  2017  21:29:14
~bbbb
@~migo twój komentarz świadczy, że w tym kraju w końcu ludzie przejrzeli na oczy jak są dymani przez system, nawet ci, którym wmówiono, że są jego beneficjentami np. Filip Springer w jednym z wywiadów powiedział, że kiedy zbierał materiały do książki "13 pięter" konkretnie do rozdziału o frankowiczach, to na zwrot grzecznościowy ma pan/pani ładne mieszkanie, słyszał, że ono jest banku, do frankowicza będzie należeć za 30 lat, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem.
Dodano: 16  Sierpnia  2017  13:14:03
~migo
"Jak wybrać OFE? - to proste ... nie wybierać żadnego. I tak już za chwile tych oszustów nie będzie. Najlepszy interes na systemie emerytalnym zrobiły właśnie OFE, które pobierały opłaty nie od wypracowanych zysków, ale od wpłacanych do nich pieniędzy. To super przewałka w ponad 1000 letniej historii Polski. Brać kasę nawet wtedy gdy się nic nie robi (zatem po co cokolwiek robić). No, a prowizje były nie małe początkowo nawet 10% od WPŁACONYCH DO OFE PIENIĘDZY.
Dodano: 16  Sierpnia  2017  12:15:03
~bbbbb
w OFE zostały 2 grupy ludzi,ci którzy uwierzyli i ci, którzy nie uwierzyli, ale chcieli zrobić na złość rządowi
Dodano: 15  Sierpnia  2017  23:46:08
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe