Huta skończyła rok pod nowym prezesem

Opublikowano: 11  Sierpnia  2017

Minął rok odkąd Bernard Cichocki został nowym prezesem zarządu Huty Stalowa Wola zastępując na stanowisku Antoniego Rusinka. Przyszedł czas na podsumowanie…

Nie była to ani konferencja prasowa, ani spotkanie z masą tabel, danych i wykresów, nie było też nagrywania, rejestracji tego, co dzieje się podczas rozmów. Prezes zarządu zaprosił dziennikarzy na śniadanie prasowe, podczas którego luźno rozmawiano o tym, co słychać w Hucie Stalowa Wola- niegdyś największym i najważniejszym w rejonie zakładem pracy zatrudniającym większość mieszkańców powiatu. Jak wiadomo przez ostatnie lata huta miała poważne problemy finansowe, były takie chwile, że można by sądzić, że ten jakże ważny z punktu widzenia obronności kraju zakład, może zostać rozwiązany. Teraz pojawiło się światło w tunelu i powoli idzie ku lepszemu…

Co wydarzyło się w minionym roku w Hucie Stalowa Wola? Jak powiedział Bernard Cichocki, do największych sukcesów można by zaliczyć podpisanie bardzo ważnych umów, np. największego w historii polskiej zbrojeniówki kontraktu na kwotę ponad 4,5 mld zł na dostawę dywizjonowego modułu ogniowego Regina. Trzeba przyznać, że poprzednie zarządy wprawdzie pracowały nad zamówieniami, ale jak podkreślił prezes Cichocki, umowy podpisał skutecznie dopiero obecny zarząd (zaproszenie do negocjacji przyszło wraz z nowym zarządem).

Jak podkreślono podczas spotkania działania podjęte przez obecny zarząd to: przeprowadzenie analizy stanu faktycznego przedsiębiorstwa i aktualizacja budżetu, wdrożenie planu naprawczego- zmniejszenie straty do 49 mln zł, zabezpieczenie finansowania, osiągnięcie przychodów na poziomie 367 mln zł w 2016 roku, przekazanie bez opóźnień modułu ogniowego moździerza RAK do SZ RP, rozpoczęcie projektu modernizacji linii technologicznej i podpisanie umowy na finansowanie w wysokości 7,7 mln zł z MR (ok. 3,5 tys. m2 wraz z linią automatów spawalniczych wielkogabarytową obrabiarką bramową, komorą badań rtg), podpisanie największej w historii zbrojeniówki umowy na dostawy DMO Regina o wartości około 4,5 mld zł, wznowienie finansowania projektu NBPWP Borsuk, wzrost średniego wynagrodzenia o ponad 20% (lipiec 2016 r.- 4499 zł, lipiec 2017 r. 5487 zł, a od sierpnia wzrost o kolejne 300 zł na pracownika), wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie zarządzania, delegowania uprawnień i odpowiedzialności, rozliczania z efektów pracy, stosowania i obowiązywania procedur, jakości dokumentacji pracowniczej, wdrożenie przejrzystej polityki zatrudnienia, przeprowadzenie cyklu szkoleń specjalistycznych i menadżerskich, likwidacja wielu obszarów patologii, renegocjacja z dostawcami dotychczasowych warunków zakupów materiałów i usług i uzyskanie oszczędności na poziomie 60 mln zł.

Jak podkreślił Bernard Cichocki rok 2018 ma być tym rokiem, w którym po raz pierwszy od dawna będzie można mówić o zyskach. To pierwszy okres, który będzie zakończony na plusie. Ważne jest też to, że huta wywiązuje się terminowo z zamówień. Czyni ją to poważnym partnerem biznesowym.

Podczas spotkania mówiono również o osobach zatrudnionych w HSW. Jak się okazuje, jak na spółkę z nowoczesnymi technologiami, HSW ma niemal 40% pracowników z wykształceniem podstawowym! (ok. 32% ma wykształcenie średnie). To struktura niekoniecznie korzystna. Wielu pracowników ma ponad 50 lat, nie każdy chce się kształcić, rozwijać. Zbrojeniówka to taka branża, gdzie wciąż się coś zmienia, ewoluuje, trzeba sięgać do najnowocześniejszych technologii, trzeba być na bieżąco z trendami światowymi. Taki zakład jak HSW potrzebuje fachowców, ludzi wykształconych, doświadczonych, posiadających specyficzne dla branży umiejętności. I tacy będą zapewne poszukiwani i zatrudniani, i to oni wypełnią lukę pokoleniową w zakładzie. Jak zapewniono, nie będzie jednak rewolucji w zwolnieniach (między 15 a 31 lipca z HSW odeszło 70 osób- na emerytury, świadczenia pomostowe, 3 osoby zmarły, dodatkowo 18 osób jest w okresie wypowiedzenia- łącznie odchodzi więc 88 osób). Zatrudniono ok. 60 osób, fachowców niezbędnych do funkcjonowania huty (6 ma meldunek warszawski).


 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~@ŻENADA
Nasza premier dopiero się obudziła? Przykro mi bardzo, ale nie tak wyobrażałam sobie reakcję rządu - pisze poszkodowana - Mieszkam na terenach poszkodowanych, bez wody przez 19 godzin, przez 3 doby bez prądu, byliśmy odcięci od świata. Informacja o naszym położeniu, naprawieniu sieci energetycznej była i jest zerowa. Monterzy ENEI i strażacy pracowali dniem i nocą. Gdzie rząd? Dlaczego nie zareagował? Nie przysłał z pomocą wojska.
Zostaliśmy zostawieni bez pomocy, a teraz Szydło obiecuje prąd w ciągu doby. Trochę za późno. Po 3 dobach wymęczeni do ostateczności monterzy Enei naprawili linie wysokiego napięcia w niedzielę i prąd jest. Ale wielu ludzi na pewno jeszcze nie ma, nawet nie wiem ilu i gdzie. Tragedia, Szydło nie zainteresowała się ludźmi od razu, co pani dotąd robiła, jak my nie mieliśmy żadnej pomocy i nie wiedzieliśmy, kiedy będzie prąd. Przecież takie sytuacje powinny być załatwiane od ręki. To jest kataklizm równy wojnie w danym miejscu. Tu powinno z pomocą od razu być wojsko, odpowiednie służby. szybkiego reagowania.
Dodano: 15  Sierpnia  2017  22:45:24
~CENY
Masło drożeje ale za to konie tanieją bardzo na aukcji Pride of Poland
Dodano: 15  Sierpnia  2017  22:35:29
~ale jaja
"Macierewicz wysłał do gminy Czersk kino plenerowe wraz z agregatem prądu, by mieszkańcy mogli sobie obejrzeć defiladę!" Z ostatniej chwili: właśnie usłyszeliśmy: 60 żołnierzy pomaga w usunięciu skutków kataklizmu.
Boszsz... 2.300 policjantów pilnowało prezesa i jego miesiączki.
Dodano: 15  Sierpnia  2017  19:36:57
~właśnie
podajcie JEDNĄ dziedzinę gdzie PiS coś ZBUDOWAŁ a nie rozpier… lił );
Dodano: 15  Sierpnia  2017  19:03:45
~@ŻENADA
Płaszczak też poleciał, zdjął marynarkę i białej koszuli "pomagał" się fotografować. Czego to się nie robi dla podniesienia Oglądalności KUR-WiZJI ... tymczasem cena 3O sekund czasu reklamowego po Wiadomościach TVPiS - 6.4OO zł netto ... PRZYPADEK ? ;)
Dodano: 15  Sierpnia  2017  19:00:49
~ŻENADA
DOPIERO po CZTERECH dniach Beatka "załapała" jaka klęska dotknęła ludzi i łaskawcy wysłali wojsko na pomoc !!!!! Przy powodzi to ludzie by się potopili lub padli z pragnienia !!!!Tak byli zajęci przygotowaniami do parady!!!!! Poczekali aż STRAŻACY i LUDZIE SAMI odwalili najtrudniejszą robotę, a przede wszystkim POMAGALI !!!!!!
A teraz robi zatroskane miny do zdjęć i mamrocze swoje "ubolewania". Żenada sołtysowej!!!
Dodano: 15  Sierpnia  2017  18:57:03
~102 tysiące
Dobra zmiana dla Rydzyka jest wyjątkowo łaskawa. Kolejna wpłata dla "toruńskiej czarownicy nie dziewicy" to 102 tysiące z Ministerstwa Obrony Narodowej. Teraz minister od wojska Macierewicz zamiast zamówień dla HSW, czy helikopterów,okrętów i czołgów będzie zamawiał dla wojska najnowocześniejszą i najskuteczniejszą broń dla Polski i wojska polskiego . Będą to msze toruńskie, modlitewniki z różańcami i osobista broń żołnierza,
krzyż pokutny na szyi..I nic i nikt nas nie napadnie ,ani ruski ani german ani nawet muzułman. Ze strachu przed polskim bojowym krzyżem...
Dodano: 15  Sierpnia  2017  18:42:29
~eko
Do "eskoBarczyka" w objeździe prezydenta Macrona nie będzie "dobrej zmiany" czyli POLSKI I OCZYWIŚCIE MADZIARÓW. To musi się skonczyć izolacją Polski i Polaków na rynkach wspólnoty a potem jeszcze dostaniemy ddduuuużżżżżoooo budżetu z UNII za to co robimy będąc we wspólnocie. Wybraliśmy populistów, zaściankowców, partię dziwaków o odszczepieńców to i pokłosie musi być stosowne. Carakale się nam czkawką odbiją, zobaczycie.
Dodano: 15  Sierpnia  2017  14:56:48
~Brawo PiS
Dzięki min. Jurgielowi tylko 6 polskich koni trafiło w obce, wrogie rządowi PiS ręce, resztę udało się uratować.
Brawo! Może ci uratują też tak HSW?
Dodano: 15  Sierpnia  2017  00:05:18
~Roland
Warto przeczytać artykuł w Echu", tam prezes Trofiniak pokazuje jak rządzi w HSW "dobra zmiana". Ciekawe i trafne spostrzeżenia.
Dodano: 14  Sierpnia  2017  22:46:03
~koni żal...
Tak źle nie było od lat. Tylko 410 tys. euro za konie na aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. HSW też odnotuje taki "sukces" przy dojnej zmianie?
Dodano: 14  Sierpnia  2017  12:05:40
~eskoBarczyk
Emmanuel Macron, nowy prezydent Francji forsuje prawo, które uderzy w polskich pracowników. Zagrożony może być co 40. etat w Polsce, w sumie zmiany dotkną 500 tys. Polaków. Macron już niebawem rozpoczyna objazd po krajach naszego regionu. Będzie przekonywał do swoich pomysłów. Liczy, że Czechy, Słowacja, Rumunia i Bułgaria porzucą Polskę. Stajemy się zaściankiem Europy. Do tego nas doprowadzają PiSzyści! Ale nie martwmy się, Kaczor pogada z Orbanem i na Węgry stworzą miejsca pracy dla Polaków buha, ha, ha...
Dodano: 14  Sierpnia  2017  12:00:15
~PiSzyści
widziałeś aby któryś z poprzednich rządów po 1989 roku kierował przeciwko protestującym tak potężne siły policyjno-wojskowe a nawet angażował snajperów trzymających na muszkach liderów opozycji ? Za rządów PO nikt nie zakazywał manifestacji miesięcznicowych. Za rządów PiS inne manifestacje niż miesięcznice są z mocy ustawy nielegalne. Bo taką sobie ustawę uchwalili "PiSzyści".
Dodano: 14  Sierpnia  2017  11:52:33
~TKM
w gabinecie Beaty Szydło zasiada obecnie aż…97 wiceministrów. Tym imponującym rezultatem „dobra zmiana” pobiła wszystkich swoich poprzedników i stała się absolutnym rekordzistą w skali całej Unii Europejskiej, zostawiając daleko w tyle poprzednie ekipy.
Dodano: 14  Sierpnia  2017  01:12:23
~TKM
w gabinecie Beaty Szydło zasiada obecnie aż…97 wiceministrów. Tym imponującym rezultatem „dobra zmiana” pobiła wszystkich swoich poprzedników i stała się absolutnym rekordzistą w skali całej Unii Europejskiej, zostawiając daleko w tyle poprzednie ekipy.
Dodano: 14  Sierpnia  2017  01:12:09
~OBŁUDA!
Nie było w dziejach Polski bardziej zakłamanej kasty niż sitwa PiSowskiego TKMu. W nazwie mają prawo ale nagminnie depczą najważniejszy akt prawny jakim jest konstytucja. W nazwie mają sprawiedliwość ale biednym emerytom rzucili ochłap 8 zł gdy w tym czasie miernotom bez jakichkolwiek kwalifikacji typu pomocnik aptekarza wypłacają po 50 tyś. Mówią że dbają o interes narodowy ale zadłużają nas po uszy w niemieckich bankach i centralę Skoków przenieśli do Luksemburga aby w Polsce nie płacić podatków. Dekomunizują sądownictwo ale w swoim otoczeniu mają na eksponowanych stanowiskach najwięcej byłych towarzyszy z PZPR typu prok. Piotrowicz, sedzia Kryze czy sędzia TK Cioch. Non stop gadają o uczciwości ale sami kręcą lody w Skokach , uwłaszczyli się na majątku Ruchu i umorzyli na koszt podatnika długi swojej partii. Ciągle się lansują na gorliwych katolików ale nagminnie kradną, kłamią, szkalują ...
Dodano: 14  Sierpnia  2017  00:23:17
~pisexit
Bardziej od p osła Kaczyńskiego, opieki lekarskiej potrzebują ludzie którzy mu przyklaskują i tego słuchają
Dodano: 13  Sierpnia  2017  12:50:59
panie prezesie ,mowi pan o analizie przeciebiorstwa w jakiej jest obecnie kondycji finansowej.Ja mam pytanie do Pana ile godzina robocza kosztuje firme pracownika fizycznego do funkcji mistrza,a jaki jest koszt utrzymania tzw.ludzi biurowych.Dla mnie wydaje sie oczywiste ze jeden pracownik bez posrednio produkcyjny nie jest w stanie osiagnac dobrego wyniku finansowego jesli musi zarobic na siebie i siedem innych osob( bardzo ciezko pracujacych) w biurowcu.
Dodano: 13  Sierpnia  2017  12:41:35
~Adam
~aaa masz sluszna racje z tym "róbta co chceta" - widac to na kazdym kroku obecnej wladzy. „Suweren” nie jest swiadom tego co sie wokolo dzieje i posiada minimalne zdolnosci analizy i podejmowania logicznych decyzji. Zadowolony z polskiej polityki bo zyskal dodatkowo " pińcet plus ". Zmieni to jedynie drożyzna żywności i wódki. Wygrać wybory może tylko ten, kto w narodowym socjaliźmie przelicytuje PiS i zablokuje powrót patologii poprzednich rządów? Każde środowisko polityczne kiedyś odchodzi.
Dodano: 13  Sierpnia  2017  10:29:54
~Quretetete
задница болит :0
Dodano: 13  Sierpnia  2017  10:25:38
~Bandera
Wljonsc łukraina!
Witjajcie bracja! Z tja hutjo to źle sie robiji. U mnie na łukrainie jest lepij ale musje tju byc bo mam robotje na mosirze, soljary robje. Pozdrawjam!
Dodano: 13  Sierpnia  2017  10:14:21
~antoni
Na co powiat wziął 4 000 000 zł kredytu ?
Dodano: 13  Sierpnia  2017  10:10:43
~jan
...~aaa.... a czym jest sprzedaż cegiełek na stocznię ???...
Przystanek Woodstock jest w całości finansowany przez sponsorów, nie jest finansowany ze środków WOŚP, nie pisz głupot zasłyszanych w TV prawda czy Radiu Prawda.
A ,,róbta co chceta" to masz w Puszczy Białowieskiej....
Dodano: 13  Sierpnia  2017  06:23:09
~aaa
@kompromitacją to jest wydawanie pieniędzy na jakiś festiwal ćpunów, które zbierane były na chore dzieci... popieram zbieranie na pomoc chorym dzieciom, jestem przeciwny "róbta co chceta"... żerowanie na emocjach...
Dodano: 13  Sierpnia  2017  01:06:00
~aaa
@kompromitacją to jest wydawanie pieniędzy na jakiś festiwal ćpunów, które zbierane były na chore dzieci... popieram zbieranie na pomoc chorym dzieciom, jestem przeciwny "róbta co chceta"... żerowanie na emocjach...
Dodano: 13  Sierpnia  2017  01:04:44
~kompromitacja
ZHR: Obóz w Suszku został zatwierdzony w Kuratorium Oświaty.
PANIE BŁASZCZAK, JAK TO JEST???
OWSIAKA PAN NAPASTUJESZ A NIE JESTEŚ PAN W STANIE ZABEZPIECZYĆ DZIECI NA WAKACJACH???
Dodano: 13  Sierpnia  2017  00:26:32
~nosz qrwa...
mała grupa rządzących dba tylko o siebie, grabi Polską kulturę, daje sobie nagrody, wysokie pensje, niszczy służbę zdrowia, lasy, wojsko, szkoły , zawłaszcza sądami tylko po to aby bronic swoich, aby nic im nie można było zrobić.......człowieku , już niedługo nic nie zrobisz , będziesz niewolnikiem ... rób dzieci to 500+ pomoże Ci przeżyć + tylko to może cię uratować "...
Dodano: 12  Sierpnia  2017  23:28:58
~112
Po prostu - ROZPACZ,
cóż ci osobnicy mogą zrobić dla Stalowej Woli,

interesuje ich tylko własny tyłek.

Już niedługo będziemy się ich wstydzić,
Dodano: 12  Sierpnia  2017  23:19:46
~królik
Od roku nowy prezio i od roku nie mogą wybudować nowej nawy smiech2
Dodano: 12  Sierpnia  2017  18:26:50
~@rolnik
Rolnicy nie dostaną dotacji unijnych 74 mln dzięki PiSowi.
ALE KSIĄDZ Z AMBONY BĘDZIE PRZEKONYWAŁ WIEŚ, że to oczywiście przez PO...
Dodano: 12  Sierpnia  2017  16:50:21
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe