Siew rzepaku – fakty, kilka faktów

Opublikowano: 9  Sierpnia  2017

Siew nasion rzepaku jest kluczowy dla tej uprawy. Od wybrania terminu wysiewu i rodzaju odmiany rzepaku zależy jej późniejszy rozwój. Aby wykorzystać maksimum potencjału genetycznego rzepaku, warto poznać również inne czynniki determinujące wzrost rzepaku i z pełną świadomością prowadzić uprawę. Poniższy poradnik stanowi kompendium wiedzy o nowoczesnym siewie rzepaku - zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego zabiegu agrotechnicznego.

Jakie znaczenie w Polsce ma siew rzepaku i jego uprawa?

O znaczeniu rzepaku w gospodarce Polski można wnioskować obserwując pola na wiosnę – bywa, że żółte kwiaty zalewają areały aż po horyzont. Nic dziwnego – rzepak jest jedną z najważniejszych uprawianych w Polsce roślin. W ostatnich latach w naszym kraju na siew rzepaku przeznaczało się około 850 tys. ha, a wysoka produkcja rzepaku dawała Polsce wysokie miejsce na liście największych producentów tej rośliny na świecie.

Wybór terminu siewu rzepaku ozimego

Odpowiedni wybór terminu siewu rzepaku ozimego tak naprawdę determinuje rozwój tej rośliny. Jeżeli siew rzepaku nastąpi zbyt szybko, roślina zacznie się nadmiernie rozwijać przed nadejściem najniższych temperatur, przez co zostanie wystawiona na ich działanie i niechybne osłabienie. Rolnicy, którzy spóźnią się z siewem rzepaku, powinni spodziewać się z kolei słabszego rozwoju rośliny i co za tym idzie – mniejszego plonu. Według ekspertów optymalny termin siewu rzepaku ozimego przypada na około 3 miesiące przed zahamowaniem rozwoju związanym z ochłodzeniem jesiennym.

Jaką odmianę rzepaku warto wybrać?

Oprócz tego kiedy, ważne jest też, co rolnik zasieje na swoim polu. Wśród odmian rzepaku szczególnie godnych polecenia znajdują się SY Alibaba, SY Florida i SY Saveo F1, proponowane przez firmę Syngenta.

SY Alibaba to wyjątkowa odmiana rzepaku, charakteryzująca się niezwykle dużą tolerancją na patogeny kiły kapusty, a także choroby podstaw łodygi i wyleganie. Cechy te sprawiają, że odmiana SY Alibaba jest bardzo odporna. Należy dodać do tego niebywale wysoką zimnotrwałość, która czyni SY Alibaba prawdziwym tytanem wśród odmian rzepaku.

Odmiana SY Florida zakłada stosunkowo późny siew rzepaku, a przy tym bardzo wczesny termin zbioru. Odmiana ta cechuje się bardzo wczesnym początkiem kwitnienia i dojrzewaniem. Rozwija się prawidłowo nawet przy późnym siewie dzięki wysokiej zimnotrwałości. SY Florida charakteryzuje się niezwykle wysoką oceną wigoru jesiennego. SY Saveo F1 to odmiana do zadań specjalnych. Jej wymagania glebowe są bardzo niskie, a zimnotrwałość wysoka ponad miarę. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest bardzo intensywny wzrost korzeni, które sięgają do życiodajnej wody i cennych składników odżywczych nawet w okresie suszy.

Na czym polega punktowy siew rzepaku?

Punktowy siew rzepaku to nowoczesny sposób na rozmieszczenie ziaren rzepaku na wybranym areale. Polega on na umieszczaniu nasion na wybranej, optymalnej głębokości, w odpowiednich odstępach pomiędzy kolejnymi nasionami. Służą do tego specjalne siewniki.

Jak dowiodły doświadczenia, takie rozwiązanie jest bardzo korzystne. Jednakowa głębokość siewu rzepaku dla wszystkich jego nasion gwarantuje równe wschody. Kontrola głębokości jest cennym narzędziem w rękach rolnika, zwłaszcza gdy następują zmienne warunki atmosferyczne – w czasie suszy można tę głębokość zwiększyć, aby dać nasionom możliwość dotarcia do większej ilości wody gruntowej.

Pierwsza pomoc: tuż po kiełkowaniu

Zaraz po siewie rzepaku i jego wzejściu na polu pojawiają się chwasty, uniemożliwiające prawidłowy rozwój młodego rzepaku, pochłaniające cenne składniki odżywcze z gleby, wodę, a także odcinające drogę promieni słonecznych do niewielkich pędów rzepaku. Właśnie dlatego tuż po wykonaniu siewu rzepaku należy zadbać o jego ochronę z pomocą sprawdzonych herbicydów. Firma Syngenta proponuje środki Colzar Trio (przeznaczony specjalnie do ochrony upraw rzepaku ozimego) oraz Fusilade Forte (uniwersalny środek zwalczający uporczywe chwasty jednoliścienne).

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe