Czy miasto traci swoje funkcje?

Opublikowano: 9  Sierpnia  2017

122 miasta w Polsce tracą swoje funkcje społeczno- gospodarcze. Według Polskiej Akademii Nauk w rankingu na 91 miejscu wpisano Stalową Wolę.

Dziś opublikowano pewien niechlubny ranking, którym umieszczono połowę średnich miast w Polsce, które mają tracić swoje funkcję społeczno- gospodarcze. Na 91 miejscu umieszczono w nim Stalową Wolę. Według tych danych ( http://samor(...)podarcze ) uplasowano nas pod koniec listy z adnotacją „utrata funkcji, niekorzystna sytuacja społeczno-gospodarcza”. Jak czytamy w artykule Samorządowej Akademii Finansów „Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości”.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Pozycja Stalowej Woli nieco dziwi. Prezydent Stalowej Woli niejednokrotnie podkreślał, że miasto się prężnie rozwija i nie ma żadnych zagrożeń. Również poziom bezrobocia (przynajmniej jeśli chodzi o dane) się zmniejszył, choć nie oznacza to, że przybyło nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Prawdą jest, że miasto przez ostatnie lata straciło wielu mieszkańców i sytuacja nie wygląda najlepiej (w rankingu ujęto liczbę mieszkańców z 2014 roku), a wielu młodych ludzi za chlebem wciąż ucieka do większych ośrodków lub za granicę. I to właśnie przez ten wskaźnik „udało nam się” niestety głównie znaleźć się w rankingu…

 


Komentarze
1 2 3 »

Strona: 1/3 Wyświetlaj po:

No i jest naukowy dowód, że prezio jest nagi, a właściwie Stalówka. I co powiedzieć??? WOOON wszelakie partyjniactwo!!!
Czy nie ma w mieście pracowitych, mądrych, wykształconych ludzi? Takich co to nie lecą jedynie na władzę i kasę, a naprawdę Miasto, Obywatele coś dla nich znaczą?
Chyba nie chcemy już aparatczyków, co tylko potrafią nas zadłużać i robić igrzyska?!
Dodano: 13  Sierpnia  2017  23:26:24
~oberek
......posiada tez doswiadczenie ( jest kierownikiem malarni Liu-Gong Machinery ). POMALUJE NAM SWIAT NA ROZOWO. Do tej pory to caly ten POPIS Wladzy maluje nam świat na żółto i na niebiesko.
Dodano: 13  Sierpnia  2017  19:53:23
@oberek
Członek partii na stanowisku zarządczym z góry skazany jest na niepowodzenie. Jedynym osiągnięciem obecnego przewodniczącego rady miasta jest rozdawanie ulotek wyborczych w trakcie kampanii. To za mało, żeby powierzyć zarządzanie miastem.
Dodano: 13  Sierpnia  2017  18:13:33
~kika
W państwach i miastach rządzonych prawdziwie po gospodarsku i perspektywicznie, w dobie wzrostu gospodarczego spłaca się jak najwięcej długów.U nas odwrotnie- zadłuża się państwo i nasze miasto.
Pytanie , czy to w myśl zasady- po nas choćby potop?
Jeżeli tak, to nie dziwi ta swoista"drapieżność" na intratne posady w spółkach skarbu państwa i w spółkach miejskich, radach nadzorczych.....
Dodano: 13  Sierpnia  2017  12:51:16
~oberek
Tak, tak na pewno wszyscy mieszkańcy w przyszłych wyborach zagłosują na obecnego przewodniczacego bo to on jest obecnie wizytowka partii w miescie. Nie byłoby lepszego prezydenta.
Dodano: 11  Sierpnia  2017  17:32:53
~@obertas
obertas
Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda
To co ty napisałeś to gówno prawda
Dodano: 11  Sierpnia  2017  16:29:50
~obertas
Tak, tak na pewno wszyscy mieszkańcy w przyszłych wyborach zagłosują na obecnego prezydenta i dostanie przynajmniej 2 razy więcej głosów niż w poprzednich wyborach. Nie było lepszego prezydenta w naszym mieście jak ono istnieje i to jest prawda najprawdziwsza.
Dodano: 11  Sierpnia  2017  13:13:55
~Kandahar
dolaxi. większość nie myśli na przód tylko tu u teraz. teraz jest niskie bezrobocie, dadzą 500plus, obniża emerytury, rozdają mieszkania, wybudują pomniki, nadrukuja obligacji.
Ktoś myślący perspektywucznie zobaczy, że za 10-20lat obecną młodzież dostanie w dup* bo nie dość, że zadłużenie stale rośnie to i odsetki od niego, później inflacja i podatk, a w międzyczasie nastąpi spowolnienie gospodarcze, bo ma ono cykl konikturalny. wtedy będzie ucisk...
Usa zasługa się ile wlezie, a $ jest waluta światową, drukarka dolarowa działa non stop- oni mogą. Japonia zadluza się u swojego społeczeństwa w swojej walucie, a u nas... oj ni u nas to populizm.
Dodano: 11  Sierpnia  2017  13:03:07
~dolaxi
Zadłużanie miasta jest drogą na skróty, drogą donikąd, drogą do upadłości trzeba być odpowiedzialnym za wszystkich tak samo jak za założoną rodzinę. Ciekawi mnie czy pan Nadbereżny jest tak samo hojny w gospodarowaniu swoim domowym budżetem i czy zaspakajając potrzeby rodziny zawsze korzysta z... kredytów? To by tłumaczyło nieodpowiedzialne działania na rzecz wszystkich mieszkańcow. Utarło się dziwne przeświadczenie, że to p. Nadbereżny jest najlepszym i nie ma w tym mieście kogokolwiek lepszego. W moim odczuciu to gorszego menedżera nie można już znaleźć niż ten obecny. Przy tym nalezy zauwazyć, że szalenie podoba mu się pokazywanie w... mediach. Wręcz nie może się bez nich obyć. A tak jeszcze na moment zatrzymajmy się na ostatnim jego odznaczeniu, którego zaszczytu dostapił w pałacu w W-wie... Czy nie ma w mieście bardziej zasłużonych ludzi niosących innym bezinteresowna pomoc, działających na rzecz miasta i regionu? Samo przyznanie od razu złotego krzyża jest naruszeniem ustawy o orderach i odznaczeniach państwowych. Pytamy za co to bardzo wysokie odznaczenie? Czy nie jest to przejaw narcyzmu i samouwielbienia?
Dodano: 11  Sierpnia  2017  12:22:55
~K 15
Jesteśmy podzieleni, skłóceni. Szczególnie służy temu sprytnie wyreżyserowany przez POPIS konflikt: lewica kontra prawica. Elity nie lubią gdy myślimy samodzielnie. Zamiast sprawdzać, które poglądy się sprawdzają i jakie dają rezultaty – wolimy wierzyć w obietnice bez pokrycia. Powinniśmy pragnac normalności, dobrobytu i spokoju, a nie ideologicznych mrzonek z lewa czy prawa. Podstawowa wada każdej ideologii to to, ze są to utopie oderwane od realnego życia. Jak nie ma normalności, dobrobytu, spokoju, to urządza się igrzyska i karmi się ludzi ideologiami promujac walke między nimi - co widac dokladnie w Stalowej Woli w dzialaniach dobrej zmiany. Chleba i igrzysk nigdy za dużo jak nie ma sie pomyslu na rzadzenie. Dziewietnastu jednomyslnych nawiedzonychi i ich ideologiczny przywodca dokoń­czy dzieła wygaszania miasta narażonego na wszystkie następstwa związane ze starzeniem się społeczeństwa w wymiarze ekonomicznym, społecznym i kulturowym.Nie sa oni w stanie zaoferować swoim mieszkańcom atrakcyjnej pracy, perspektyw stabilizacji, awansu zawodowego i społecznego.
W efekcie osoby młode, dobrze wykształcone nie wiążą swojej przyszłości z tym miastem i regionem . Opuszczają Miasto i często deklarują, że nigdy tu nie wrócą.
Władze samorządowe Miasta nie tracą dobrego samopoczucia. Czekają na cudowne rozmnożenie budżetu .
Dodano: 11  Sierpnia  2017  11:56:30
Ojej, cała misterna mistyfikacja Nadbereżnego została zdemaskowana? Nie da się zdyskredytować rankingu, bo przygotowała go państwowa agencja. Na nic zdały się peany na cześć partyjnych agentów w samorządzie, bo okazuje się, że zmniejszenie bezrobocia wynika jedynie z wykreślenia bezrobotnych z listy oraz wyprowadzce mieszkańców.

Na nic zdały się sponsorowane artykuły o zmniejszeniu zadłużenia - ono cały czas rośnie, dodatkowo tracimy kilka milionów rocznie z tytułu odsetek.
Dodano: 11  Sierpnia  2017  10:29:30
~Tomasz
Poczytajcie sobie ten raport na temat upadajacych miast, smutny koniec naszej fziury
Dodano: 11  Sierpnia  2017  10:21:43
~cyca
Czy jeszcze ktokolwiek w tym mieście ma wątpliwości, że "tymczasowy" zarządca nie ma zielonego pojęcia o... samorządzie, zarządzaniu gospodarką miasta, zasobami ludzkimi, wizją i kierunkami rozwoju? Miasto nie tylko traci swoje funkcje ale widać regres rozwojowy, miasto się "zwija". Sprawy miasta są w ręcznym sterowaniu -to tak by obrazowo przedstawić - posadziliśmy za kierownicą bolida F-1 kierowcę z kat. prawa jazdy "B". Moja wątpliwość sprowadza się do tezy, że wszyscy na tym torze nas wyprzedzą - vide badania przeprowadzone przez PAN na zlecenie rządu Beaty Szydło. Na 122 miasta tej wielkości, nasza Stalówka zajęła aż 91 lokatę a do finiszu jest jeszcze kilka okrążeń z ciągu 15 m-cy. Wyborcy zrobiliście ogromną krzywdę p. Nadbereżnemu nie mówiąc o niewspółmiernej zapaści w jaką pogrąża się miasto. Nie idźcie więcej tą drogą, szkoda człowieka i szkoda mieszkańców. Ten pan powinien się długo uczyć by móc być skutecznym. Przestańcie wierzyć w cuda i różne wizualizacje, których jest pełno w rękach mitomana. Spirala długów w jakie wpadło miasto jest wręcz nie wyobrażalna i dalej się nakręca!
Dodano: 11  Sierpnia  2017  10:19:09
Głosujcie dalej na tych co wam obiecują przede wszystkim świecidełka, ładne chodniki i kolorowe ławki. Jak dla kogoś to jest podstawa rozwoju miasta to znaczy, że nawet nie zdaje sobie nawet sprawy z poziomu swojej niewiedzy. Żadne miasto nigdy nie rozwinęło się wokół ławek i chodników. Te rzeczy "ładne i przyjemne" mogą być jednym z efektów rozwoju miasta, ale nie ma takiej możliwości, aby to one ten rozwój spowodowały. (częściowy wyjątek to miasta typowo turystyczne, żyjące z głównie z turystów jak Sandomierz, Kazimierz, Sopot w których może to mieć realny wpływ).
Dodano: 10  Sierpnia  2017  22:58:54
~clear
I wszystko jasne. Miasto sie nie rozwija. trawaja tylko ciągle igrzyska i lans. Inwestorów nowych i miejsc pracy brak, młodzi uciekają, miasto się wyludnia i starzeje. I nie pomoga tu kolorowe plansze, obiecanki cacanki, zraszacze, doniczki itp. i zapowiedzi jak to będzie pięknie w stalówce...miasto potrzebuje prawdziwego gospodarza z wizją i kompetentnym zapleczem! Jak najszybciej!!!
Dodano: 10  Sierpnia  2017  17:19:11
~qwe
Jak to lucjan wypoczywa.Czy nie ma obowiązku być dziś przy chorym na miesiączkę kaczorze który dzisiaj już chyba na pewno dojdzie prawdy.No tak ale jak dojdzie prawdy to czego będzie się chciał znowu dochodzić.
Dodano: 10  Sierpnia  2017  16:28:07
~@moja
moja
Lucek chyba Ci teraz nie odpowie bo moczy kudły w Międzyzdrojach
Dodano: 10  Sierpnia  2017  15:57:03
~aaa
PS: zapomniałem wspomnieć o śmietnikach w kwiatuszki...
Dodano: 10  Sierpnia  2017  15:42:59
~aaa
@moja: złoty krzyż dostał za śmietnikoławki... doczytaj, potem się wypowiadaj - hehe, bez obrazy to taki żarcik...
Dodano: 10  Sierpnia  2017  15:40:24
~moja
Mam przemyślenia ktore sprowadzają się do nastepujących kwestii:
- jedną z tych wielgaśnych, kiczowatych donic (kolor nieważny!!!) trzeba postawić na którykolwiek rondzie. Będzie stanowić cokół pod przyszły pomnik wykonany z żywicy oksydowej naszego wspaniałego prezia.
- czy ostatnie notowania z GUS-u o 1640 lokacie w Polsce miasta i 91 lokacie PAN, na 12 miasta tej wielkości to faktycznie sa zasługi do złotego krzyża zasługi? Dodac trzeba, że badanie PAN zlecił rząd p. Szydło a więc badanie jest bardzo wiarygodne. Panie prezydencie proszę zamieścić na tej stronie chociażby kawałek uzasadnienia wniosku o odznaczenie dla pana. Wyborcy są bardzo ciekawi za co faktycznie prezydent odznaczył prezydenta?
Dodano: 10  Sierpnia  2017  15:34:02
~Olo
nadberżeny jakby miał odrobinę honoru zabrałby swoją sitwię i gremialnie poddałby się do dymisji, ale nie sądzę, że tak zrobi umiech koryto+ najważniejsze jest dla chciwej piswoskiej sitwy
Dodano: 10  Sierpnia  2017  15:31:03
~aaa
w stalowej w przeważającej mierze zostało bydło i patologia, nieroby i debile. Poważni ludzie wyjechali, bądź planują wyjazd z tego qrwidołka...na nic wasz zaklinanie rzeczywistości i każdy kto tego nie dostrzega zalicza się w/w grupy...
Dodano: 10  Sierpnia  2017  14:54:35
Spośród 51684 osób uprawnionych do głosowania, w wyborach udział wzięło i ważne głosy oddało 23336 mieszkańców Stalowej Woli, czyli 45.15%.
Dodano: 10  Sierpnia  2017  13:51:36
@stefek i reszta aktywu
Klęską jest Twój poziom niewiedzy - odwrotnie proporcjonalny do ilości komentarzy. Zgodnie z danymi PKW, w 2014 w Stalowej Woli uprawnienia do głosowania posiadało ponad 50 tys. osób. Wiedząc, że na Nadbereżnego zagłosowało 11 tys., można obliczyć odsetek głosów nań oddanych na 1/5.

Linku nie wkleję, bo za długi...
Dodano: 10  Sierpnia  2017  13:48:57
~jarek
stefek=janek=marek=edek pisz jak najwincej bo już 15-sta się zbliża
Dodano: 10  Sierpnia  2017  13:40:23
~stefek
do mankun, kolejna twoja kompromitacja takie brednie że na PANA PREZYDENTA L.N.zaglosowało 1/5 uprawnionych do glosowania .Takie bzdury to lemingom możesz opowiadać bo 11 tysięcy głosów to więcej niż 1/5 mieszkańców naszego miasta. A przecież każdy wie że mieszkańcy poniżej 18 roku życia nie mają uprawnień do głosowania. Takich mieszkańców w naszym mieście jest ponad 20 tysięcy więc o czym ty wypociłeś, jak nie masz wstydu takie głupoty pisać. Twoja propaganda to klęska lemingów w naszym mieście przez ciebie wszyscy się z lemingów śmieją.
Dodano: 10  Sierpnia  2017  13:27:42
@stefek
Na postrach wyznawców PiS - Szlęzaka - zagłosowało w ostatnich wyborach ponad 10 tys. osób. Nadbereżny wygrał, bo ludzie po tylu latach chcieli kogoś innego na stanowisku prezydenta. Nie zmienia to faktu, że zdobył poparcie raptem 1/5 uprawnionych do głosowania.

Największą "inwestycją" miasta jak do tej pory jest budowa zaplecza dydaktycznego dla wyższych uczelni - ponad 85 mln zł. MZK uruchomił zakład przetwórstwa odpadów komunalnych za ponad 100 mln. Do tego inkubator technologiczny z laboratorium za łącznie 120 mln. Na każdy z tych projektów dofinansowanie wynosiło kilkadziesiąt milionów. Ty twierdzisz, że te 15 mln na centrum piłkarskie jest największym projektem największym dofinansowaniem. Kłamiesz jak z nut.

Z powyższych jedynie zakład MZK generuje zyski. Mówisz o tym centrum piłkarskim cuda, podczas gdy jest ono co najwyżej dużym WYDATKIEM. Wynajem pozwoli być może zrównoważyć koszty utrzymania obiektu. Kto spłaci 35 mln kredytu, które weźmie miasto na ten projekt? Możesz psioczyć na Szlęzaka, ale on przynajmniej na swoje fanaberie zabezpieczył dodatkowe wpływy do budżetu.

Młodzi towarzysze - Twoim zdaniem - Nowak, Gubią, Sagatowski - nie mają niż wspólnego z Nadbereżnym. Sagatowski - syn koleżanki partyjnej, dyrektor z zawodu,człowiek nie hańbiący się pracą ani doświadczeniem. Jak dotąd udało mu się podnieść ceny ciepła, chociaż żadnych inwestycji PEC nie przeprowadził. Gunia - komentator z zawodu, narzekacz internetowy i socjolog z zawodu, dostał stołek za pomoc w kampanii - jak dotąd ZAB generuje straty, gdyby nie dopłata z budżetu, doprowadziłby do bankructwa. Nowak - marionetka. Mosir wymaga jeszcze większych dopłat, chociaż jakość usług się nie poprawiła - wręcz przeciwnie.

Młodzi to oni są, nie powiem. Tylko na tym ich pozytywy się kończą...
Dodano: 10  Sierpnia  2017  12:58:55
~edek
do cwela, trollu widzę że nienawiść odebrała ci rozum jeżeli wypociłeś takie idiotyzmy,po pierwsze miesięcznice cały czas się odbywały nawet za nierządu peło i będą odbywać jeśli nie staną tam te pomniki o których komentowałem.Jeśli chodzi o debilne wpisy to wy lemingi jesteście w tym mistrzami, popisujecie się swoim kretyństwem. Co do pomnika PANA PREZYDENTA LECHA KACZYŃSKIEGO to nie zapominaj lemingu że mówimy tu o największym MĘŻU STANU w ostatnich 30 latach i nikt bardziej w POLSCE na pomnik nie zasługuje jak nasz najlepszy PREZYDENT POLSKI LECH KACZYŃSKI.Poziom twoich wypocin to jest właśnie poziom inteligencji trolli wypisujących idiotyzmy na tym portalu.
Dodano: 10  Sierpnia  2017  12:56:34
~Kandahar
Widzę, że elektorat PiS nie potrafi przyznać się do błędów. U nich na tonącym titaniku gra muzyka. Oni zawsze muszą na kogoś zgonic, bo są tak idealni, że musi to być czyjąś wina. szkoda ,że nie ma już Tuska, bo zawsze było na kogo wrzucić nieudolność rzadzacych
Dodano: 10  Sierpnia  2017  12:50:31
~Kandahar
Widzę, że elektorat PiS nie potrafi przyznać się do błędów. U nich na tonącym titaniku gra muzyka. Oni zawsze muszą na kogoś zgonic, bo są tak idealni, że musi to być czyjąś wina. szkoda ,że nie ma już Tuska, bo zawsze było na kogo wrzucić nieudolność rzadzacych
Dodano: 10  Sierpnia  2017  12:50:26
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe