Zaloguj się !

Uwaga! Tropikalne upały!

Opublikowano: 1  Sierpnia  2017

Do 5 sierpnia na terenie naszego powiatu będą występować upały. Temperatury, według prognozy, sięgną w cieniu 35 stopni Celsjusza.

Podczas najbliższych kilku dni lepiej nie wychodzić z domu. Na zewnątrz tropik, duchota, a powietrze tak „ciężkie”, że wydaje się, że można „ciąć go nożem”.

Dyżurny synoptyk Grzegorz Mikutel z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wystosował ostrzeżenie meteorologiczne o upałach. Czytamy w nim, że na terenie naszego województwa i powiatu prognozuje się do 5 sierpnia 2017 roku, do godziny 20:00, wysokie temperatury (we wtorek, środę, czwartek od 34 do 35 stopni Celsjusza, temperatura minimalna w nocy- od 20 do 22 st. C, w piątek i sobotę w dzień do 33 st. C). Niestety upalna pogoda może się utrzymać jeszcze dłużej.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Stalowej Woli wystosowało również zalecenia jak postępować w czasie upałów:

- Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.

- Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.

- Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów, ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

- Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.

- Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

- Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

- Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

- Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.

- Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się.

- Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.

- Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe. Przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach czy ścierniskach, zachowaj szczególną ostrożność i staraj się nie zaprószyć ognia.

Podczas suszy

- Zmniejsz zużycie wody.

- Podlewanie trawników i mycie samochodów marnotrawi wodę.

- Gdzie tylko możliwe używaj wielokrotnie tej samej wody.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~jasio
proszek do pieczenia ma więcej oleju we łbie niż ten co ciac go nozem napisal
Dodano: 4  Sierpnia  2017  12:37:03
~stokrotka
Masakra.
Dodano: 2  Sierpnia  2017  15:02:22
~stokrotka
Masakra.
Dodano: 2  Sierpnia  2017  15:02:21
~stokrotka
Masakra.
Dodano: 2  Sierpnia  2017  15:02:18
~jogyy
A co maja powiedzieć ludzie którzy pracują na odlewni w alutec albo uniwels??albo na budowach ...
Dodano: 2  Sierpnia  2017  01:25:38
~maszynissta
Kretyn jesteś.
Dodano: 1  Sierpnia  2017  13:13:54
W koncu ciepelko,kto ma nadwage to strach wychodzic na zewnatrz.Ale bez nadwagi moga spokojnie siedziec caly dzien na sloncu.
Dodano: 1  Sierpnia  2017  12:17:47
~abraham
tropiki byłyby przy 40 stopniach i wiecej ale jeszcze troche lat do takich temperatur brakuje choć wcześniej czy póżniej polacy bedą mieli temperatury prawdziwie tropikalne
Dodano: 1  Sierpnia  2017  11:20:33
~grazyna
Najlepszymi żaluzjami i roletami są drzewa. Dają cień i tlen, chronią przed hałasem i kurzem ulicy. Ale wycina się je na potęgę, betonuje kolejne kawałki ziemi i sadzi jakieś małe ozdobne krzaczki. Mieszkańcy parterów skarżą się na zacienienie w lecie a często wystarczy przyciąć gałęzie od dołu zostawiając górę a zamiast betonować kłaść kraty parkingowe i trawnikowe.
Dodano: 1  Sierpnia  2017  10:49:51
~aaa
proponuję wyciąć resztę drzew, bo i poco one, a i piasek będzie miał nową podłogę, oraz wybrukować resztę trawników...
Dodano: 1  Sierpnia  2017  10:14:17
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe