Jak przygotować CV?

Opublikowano: 24  Lipca  2017

Jak przygotować CV, żeby pracodawca zwrócił na Ciebie uwagę. Sprawdź 3 skuteczne porady!

Chcesz wejść na rynek pracy, ale zastanawiasz się jak powinno wyglądać Twoje CV? Trafiłeś na idealny artykuł.

Pokażę Ci trzy wskazówki, które ułatwią Ci stworzenie profesjonalnego CV. Przede wszystkim pomogą przygotować dokument, który wyróżni Cię na tle pozostałych kandydatów.

Jak to zrobić? Czy są jakieś magiczne tricki w procesie tworzenia CV?

Zapraszam do zapoznania się z artykułem. Jeśli chcesz z łatwością tworzyć swoje CV w 5 minut - odwiedź kreator CV Interviewme.pl.

1. Znajdź słowa-klucze w treści ogłoszenia

Najważniejsza porada dotycząca tworzenia CV brzmi następująco:

Nie ma czegoś takiego jak CV uniwersalne. Jeśli chcesz, aby Twój dokument był skuteczny, to dopasuj go do treści ogłoszenia.

Jak to zrobić?

Przeanalizuj treść ogłoszenia. Przede wszystkim zwróć uwagę na informacje zawarte w sekcjach „opis obowiązków” oraz „wymagania”. Skup się na pierwszych elementach (czyli najważniejszych) i umieść je rozsądnie w swoim CV, np. w sekcji umiejętności, dotychczasowych obowiązkach lub celu zawodowym.

Przykład dotyczący stanowiska „Operator Linii Produkcyjnej”:

Zakres obowiązków:

obsługa maszyny i urządzeń zgodnie ze standardami
● czynny udział w rozwiązywaniu problemów związanych z procesem produkcyjnym
● zapewnienie odpowiedniej jakości produktów
dbanie o prawidłową komunikację pomiędzy zmianami i innymi osobami zaangażowanymi w proces produkcyjny

Wymagania: [p] ● wykształcenie techniczne
● doświadczenie w pracy przy obsłudze i przezbrajaniu maszyn
● znajomość zagadnień z zakresu mechaniki ogólnej
● umiejętność pracy w zespole

Pogrubione hasła to tzw. słowa-klucze, które powinny znaleźć się w Twoich dokumentach w możliwie jak największej liczbie. Wszystko po to, aby oko rekrutera nie przeoczyło istotnych dla niego kwestii.

2. Dodaj cel zawodowy na początku swojego CV

Od czego zacząć CV? Jedną z najważniejszych sekcji w skutecznym dokumencie jest tzw. cel zawodowy. To tutaj możesz w kilku zdaniach pokazać potencjalnemu pracodawcy, dlaczego warto Cię zatrudnić. Kluczowym zadaniem tej sekcji jest to, aby zachęcała ona do zapoznania się z dalszą częścią CV. W jaki sposób to zrobisz? Skup się na konkretach i przedstaw je w 3-4 zdaniach.

Co powinno się znaleźć w dobrym celu / podsumowaniu zawodowym?

Odpowiedz na pytania typu:

Kim jesteś? (np. Jestem kierownikiem ds. sprzedaży z 4-letnim doświadczeniem w zarządzaniu 20-osobowym zespołem)
Co cię wyróżnia? Przedstaw w formie dwóch zdań swoje sukcesy lub szczególne umiejętności (np. W dotychczasowej pracy zapewniałem realizację celów sprzedażowych na poziomie minimum 130%. Potrafię tworzyć i wdrażać skuteczne strategie sprzedażowe)
Gdzie chcesz pracować? Jaki jest Twój cel? (np. Aktualnie chcę doskonalić swoje umiejętności w roli Kierownika Regionalnego w firmie X)

Efektywna sekcja „cel zawodowy” pokaże rekruterowi, że Twój dokument nie jest wysyłany masowo do pracodawców. W ten sposób na pewno zyskasz przewagę nad resztą kandydatów.

Więcej porad o tym, jak stworzyć sekcję “cele zawodowe”, znajdziesz w artykule: “Cele zawodowe w CV. 4 rady jak napisać podsumowanie zawodowe”

.

Pochwal się swoimi osiągnięciami

Czy wiesz, czego brakuje w 90% dokumentów aplikacyjnych? Sekcji dotyczącej sukcesów i osiągnięć.

I to jest ogromny błąd. Poprzez dodanie tej informacji możesz pokazać potencjalnemu pracodawcy, co zyska poprzez zatrudnienie Cię w swojej organizacji.

Jak przedstawić swoje sukcesy i osiągnięcia?

Spróbuj odpowiedzieć na pytania:

● Czy udało Ci się zaoszczędzić dla swoich pracodawców pieniądze? (np. Poprzez wynegocjowanie lepszych stawek z dostawcą sprzętu biurowego zaoszczędziłem 10% wydatków na ten cel)
● Czy miałeś swój wkład w usprawnienie jakiegoś procesu lub jego optymalizację? (np. Wprowadziłem formuły w Excelu, które zautomatyzowały generowanie dziennego raportu - skrócenie czasu z godziny do 2 minut)
● Czy realizowałeś indywidualnie lub ze swoim zespołem określone wskaźniki biznesowe? (np. Poprzez pozyskanie dwóch kluczowych klientów zwiększyłem wartość sprzedaży w kanale tradycyjnym o 30% miesięcznie)

Pamiętaj o najważniejszej kwestii w opisywaniu swoich osiągnięć. Skup się przede wszystkim na prezentowaniu danych, które da się przedstawić w formie procentowych wskaźników lub wielokrotności.

W ten sposób Twój potencjalny pracodawca łatwiej wyobrazić sobie te wyniki z perspektywy własnej organizacji.

Jeśli chcesz mieć skuteczne CV, zaangażuj się w jego tworzenie. Im więcej poświęcisz czasu na wypisanie swoich osiągnięć i sukcesów, stworzenie celu zawodowego oraz dopasowanie treści do ogłoszenia, tym więcej na tym zyskasz. Czy masz sprawdzone sposoby na zwiększenie skuteczności CV? Jeśli tak, to podziel się nimi w komentarzu.

Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Szefem Działu Konsultantów Kariery w Interviewme. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Swoim doświadczeniem z agencji rekrutacyjnych i wewnętrznego HR sprawiam, że rekruterzy i headhunterzy zawieszą oko na Twoim CV. W wolnych chwilach pasjonuję się kulturystyką i zdrowym odżywianiem.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe