Parkują, gdzie popadnie. I co im zrobić?

Opublikowano: 13  Lipca  2017

- Nagminnie parkują w miejscach niedozwolonych. Potem trudno przejechać, bo jeden z drugim nie przejdzie parę kroków do galerii tylko prawie chce wjechać do niej – napisał do nas pan Maciej. Sytuacja dotyczy parkingów przy dużych sklepach, a konkretnie miejsc wyłączonych z ruchu. - Czy coś można w tej sprawie zrobić?-pyta.

Z problemem źle zaparkowanych samochodów w Stalowej Woli spotkać się nie trudno. - A na parkingach pod galerią to już jest jakiś obłęd. Jakby mogli to by jeden na drugim chciał zaparkować! - tłumaczy wyraźnie poirytowany pan Maciej. Często mieszkańcy wyskakują „tylko na pięć minut” i tarasują wjazdy/wyjazdy, parkują na chodnikach i uniemożliwiają przejazd choćby osobie z wózkiem. Nie rzadko zdarza się, że samochody rozjeżdżają trawniki, albo stoją wzdłuż ścieżki dla rowerów. O to, jakie przepisy obowiązują i co grozi źle parkującym zapytaliśmy Andrzeja Walczynę, oficera prasowego ze stalowowolskiej policji.

-Jeżeli ktoś parkuje na powierzchni wyłączonej popełnia wykroczenie i ono jest zagrożone grzywną w postaci mandatu karnego do 100 zł oraz jednym punktem karnym – wyjaśnił. Dotyczy to zarówno obszarów publicznych jak i większości parkingów przy galeriach. - Na parkingach przy sklepach wielkopowierzchniowych jak np. w Tesco jest strefa zamieszkania, a na przykład przy galerii Vivo jest strefa ruchu. I tam obowiązują przepisy jak na drogach publicznych – tłumaczy Walczyna. Co znaczy, że mimo że jest to teren należący do właściciela galerii, to obowiązują tu przepisy ruchu drogowego i także tu niewłaściwie parkujący mogą zostać ukarani jak za wykroczenie.

- Jeśli jednak do sytuacji dochodzi na na terenie prywatnym to administrator, czy zarządca budynku może podjąć działania i nawet odholować pojazd. Z tym, że to odbywa się bez udziału policji – informuje Walczyna. W tym przypadku np. jeśli ktoś wiedzie na teren wspólnoty mieszkaniowej, której granice są ściśle określone i parkuje w miejscach niedozwolonych, to wówczas może ponieść również konsekwencje prawne.

Jeśli widzimy, że samochody są zaparkowane w niedozwolonych miejscach o wykroczeniu możemy poinformować policję. - Jeżeli ktoś widzi, że jest zachowanie niezgodne z przepisami ruchu drogowego. Wykroczenie ujawniane przez policjantów, to tylko ułamek wszystkich zgłoszeń. Bo też wiele wykroczeń związanych z ruchem drogowych to są zgłoszenia mieszkańców. Jeśli ktoś widzi coś takiego, to może jak najbardziej do nas dzwonić - poinformował Walczyna.


 


Komentarze
« 1 2

Strona: 2/2 Wyświetlaj po:

~Buc
Platfusy podniosą o 1zeta aby uchodźców utrzymać.
Dodano: 13  Lipca  2017  20:03:55
~edzio
Po prostu buractwo.
Dodano: 13  Lipca  2017  19:07:05
~Janusze
I przeszkadza wszystko dziadom a to ten tu stanął a ten próg zwalniający ominął. Biedaki później spać nie mogą bo maja przed oczami auta spod tesco he he he. Ale jak sami zapieprzaja 50 km/h lewym pasem przez całe miasto to jest git.
Dodano: 13  Lipca  2017  18:55:54
~321
Najgorzej jest z tyłu za KFC.......stare graty stoją, wyjazd z parkingu od delikatesów zasłonięty, do tego jeszcze słup ogłoszeniowy co stał przed KFC teraz stoi z tyłu....chodnik zlikwidowany, wszyscy chodzą po jezdni, dzieci, wózki, starsi.Czy nikogo to nie rusza?
Dodano: 13  Lipca  2017  18:47:15
~ffref
pis chce dołozyc opłat do ceny paliwa
25 gr ( z vat)
poseł weber popiera ten pomysł
czy o to wam chodziło wyborcy pis glosujac na nich pytam powaznie?
Dodano: 13  Lipca  2017  17:59:12
~ja2
Zawsze patrzę z politowaniem na takich ludzi. Przecież większość wie, że to zwykły burak, cham i wiejski cwaniaczek. Niech sobie parkuje. To świadczy tylko o jego kulturze.
Dodano: 13  Lipca  2017  17:15:30
~Waldi&Ania
Ja naklejam takim burakom na środku szyby karengo kutasa. Albo przerysowuję kluczem cały bok, niech ma nauczkę.
Dodano: 13  Lipca  2017  16:20:31
~emdeka
Dla sportu byście ruszyli tłuste dupska i przespacreowlai się 200m po parkingu. A nie k..a pod drzwi ...
Dodano: 13  Lipca  2017  16:17:32
~WHO
Gościu wkurw ma bo raz że dużo ludzi a dwa wszystko autami robi wjazd i parkują jak popadnie... co zrobić, policja powinna wykonać rundkę i wystawić mandaty a nie wymądrzać się, jakoś tego nie widzę żeby to miało miejsce a od tego są żeby dyscyplinować... oni wolą stać po krzakach albo blokady ruchu urządzać.
Dodano: 13  Lipca  2017  16:14:36
~asco
Typowy widok, podwórko między blokami, radiowóz przyjechał z interwencją i w d...e mają, że przed nimi parkuje samochód nieuprawniony na miejscu do inwalidów. Zero reakcji, zero zainteresowania. Policja nie do tego wezwania przyjechała, a jakby tak jeszcze sprawdzić między blokami naruszanie nagminne znaku B-1(mają komputery, mogą sprawdzić czy samochód spełnia warunki wyłączenia z zakazu). Nie bo po co. Oni nie do tego zostali wezwani. Do kitu z taką policją. Lepiej z iskrą stanąć lub promile sprawdzać żółtą pałką.
Dodano: 13  Lipca  2017  16:12:31
~zkm
zostaw deskę nafaszerowaną i po kłopocie...
Dodano: 13  Lipca  2017  15:47:55
~bili
Przy kużni matrycowej,trzech gamoni parkują na chodniku i trawniku,choć parking jest spory i nie zapełniony.No ale trzeba przejść 50m.
Dodano: 13  Lipca  2017  15:46:31
~osaa
Wiesniaki. Parkuja jak pod swoja stodola. Po to ktos wyznaczyl miejsca bybtam parkowac. Jak macie za daleko to idzcie sobie do sklepu na osiedlu.
Dodano: 13  Lipca  2017  15:28:35
Jeśli jest pan Maciej, jeśli jest artykuł o źle zaparkowanych autach i są równie piękne dowody za ten czyn w postaci zdjęć to po co zasłaniać tab. rej.? Myślę że jeśli by była solidna nagonka na złe parkowanie w postaci zdjęć z całą tablicą to nikt by nie miał odwagi źle parkować. Więc Macieju do dzieła rzucać fotki do internetu. Tylko że żyjemy w tak śmiesznym kraju że by była ogromna zadyma że ktoś ujawnia bez pozwolenia ich samochód, tab. rej . mimo że łamie przepisy. No ale ta sama osoba na,, fejsie '' się lansuje i chwali że ma świetny samochód. Oczywiście tablica nie zaslonieta no bo to jego samochód....
Dodano: 13  Lipca  2017  15:06:34
~Has
Przy spotkaniu w sadzie anonimowy donosiciel przestaje byc anonimowy ☺

Zyczliwosci zycze
Dodano: 13  Lipca  2017  14:52:42
~Dendi
Panu "Maciejowi" widze mocno gul skoczył bo musiał się przejść pare metrów do marketu bo ktoś mu zajął miejsce przed wejściem...

A zapewne nie ma żadnego pana macieja tylko sobie wymyślacie głupie tematy na posty. Szukanie problemu tam gdzie ich nie ma naprawde...

Kto mądry zgłasza źle zaparkowany samochód do redakcji zamiast na policje.
Dodano: 13  Lipca  2017  13:49:53
~Dendi
Panu "Maciejowi" widze mocno gul skoczył bo musiał się przejść pare metrów do marketu bo ktoś mu zajął miejsce przed wejściem...

A zapewne nie ma żadnego pana macieja tylko sobie wymyślacie głupie tematy na posty. Szukanie problemu tam gdzie ich nie ma naprawde...

Kto mądry zgłasza źle zaparkowany samochód do redakcji zamiast na policje.
Dodano: 13  Lipca  2017  13:49:51
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe