Get Adobe Flash player

Chór „Lasowiacy” na praskim festiwalu

Opublikowano: 12  Lipca  2017

Chór „Lasowiacy” z towarzyszącą mu Nadsańska Orkiestra Kameralna oraz grupa taneczna Zespołu Pieśni i Tańca „Pyszniczanie” uczestniczyli w XXIII Międzynarodowym Folklorystycznym Festiwalu w Pradze.

Z udziałem solistów- Ewy Wojciechowskiej, Olgi Ostasz, Piotra Szpary, Witolda Habudy i Konrada Horoszki, zaprezentowane zostały piękne polskie utwory oparte na motywach ludowych, między innymi „Lasowiacka śpiewka”, „Dwa serduszka”, „Pojedziemy na łów”, „Starzyk” i „Furman”. Szczególny entuzjazm wzbudziła, przygotowana specjalnie na ten wyjazd, popularna na całym świecie czeska polka „Skoda Laski” wykonana w oryginalnym języku- po czesku, przez Elżbietę Seweryn z chórem i orkiestrą. Powtórzony refren tej piosenki śpiewała cała widownia.

Wszystkie festiwalowe utwory wokalno – instrumentalne opracował dyrygent chóru i orkiestry– Edward Horoszko, a układy taneczne ZPiT „Pyszniczanie”- Anna Strusińska.

Zespół z Polski wystąpił z narodową flagą i emblematem, a odbierając od organizatorów festiwalu certyfikat uczestnictwa i pamiątkowy medal, wręczono ze swej strony piękny album o Stalowej Woli, promujący miasto Poza programem festiwalowym polska grupa zwiedziła z przewodnikiem najważniejsze miejsca stolicy Czech - spacer po alei Vaclava, Staromestke namesti ( główny rynek starego miasta )z widokiem na słynny zegar astronomiczny, most Karola nad Wełtawą, pomnik Karola IV i inne jeszcze miejsca, które będąc w Pradze zobaczyć należy.

Nie po raz pierwszy koncertując za granicą, Chór „Lasowiacy” spotyka się z serdecznym przyjęciem i dużym aplauzem. Kolorowe, polskie, regionalne stroje i starannie dobrany repertuar budzi duże uznanie. W ostatnich miesiącach Chór występuje już na stałe z Nadsańska Orkiestra Kameralna i grupą wokalną ”Pałacyk Michla”. Dzięki temu mariażowi oba zespoły zyskały na brzmieniu i subtelności wykonań. Nie bez znaczenia jest też wspólne koncertowanie „nieco” starszych członków chóru z młodzieżą. Mimo, że orkiestra Nadsańska składa się z muzyków młodego pokolenia – uczniów i studentów, występuje się razem wspaniale. Przed Lasowiakami wspólne koncertowanie z zespołami polonijnymi z Vancouver(Kanada) i ze Sztokholmu (Szwecja), które odbędzie się 22 lipca w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli w ramach rzeszowskiego XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Festiwal w Rzeszowie w dniach od 19 do 26 lipca będzie gościł 37 polonijnych grup wokalno- tanecznych z całego świata.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~jasio
kto i z kim
Dodano: 12  Lipca  2017  23:59:49
~jasio
arsren ło kturen dom ci chodzi bo na mojyj wyspe miszkom se w pałacu a w domach to doklanie nie wiem
Dodano: 12  Lipca  2017  23:59:09
Jasio . A w domu to wszyscy poza tobą zdrowi??
Dodano: 12  Lipca  2017  19:58:08
~jasio
ciekawe czy ktoś się z tego urodzi
Dodano: 12  Lipca  2017  10:43:29
~jasio
na brzmieniu i subtelności wykonań.
Dodano: 12  Lipca  2017  10:42:33
~jasio
pokazy
Dodano: 12  Lipca  2017  10:40:17
~jasio
za darmo
Dodano: 12  Lipca  2017  10:39:33
~jasio
za nasze trenują a zabojadom daja
Dodano: 12  Lipca  2017  10:39:05
~Kasandra
Zaczynacie otwierać oczy? Zaczynacie rozumieć to co się dzieje?- to dobrze ! Lepiej późno niż wcale.
Dodano: 12  Lipca  2017  10:03:40
~60latPRL
PIS dzisiaj chce wprowadzic opłate paliwowa w wysokosci 25 gr ( z vat)
patrzmy jako ich wyborcy co zrobia patrzmy co zrobi nasz posel z miasta Pan Weber
jak klepna ta podwyzke to niewolno na nich głosować bo szkodza polakom
Dodano: 12  Lipca  2017  08:28:34
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe