Jak sobie radzić z chorobami krążenia?

Opublikowano: 6  Lipca  2017

„Choroby układu krążenia u kobiet z elementami onkologii i chemioterapii” – to temat wykładu, który odbył się 5 lipca w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Prelegentem był Marek Ujda, kardiolog i internista.

Wykład dotyczył tak zwanej kardioonkologi czyli pewnych problemów na styku schorzeń onkologicznych i kardiologicznych, leczenia onkologicznego, które niekiedy komplikuje układ krążenia oraz zapobiegania tym niepożądanym działaniom. - Paradoksalnie częściej choroby układu krążenia występują u kobiet niż u mężczyzn. Tylko, że problemy z krążeniem u kobiet występują zazwyczaj znacznie później, stąd jest takie niesłuszne przekonanie, że specjalnością mężczyzn są choroby serca, a specjalnością kobiet są schorzenia onkologiczne. Statystycznie jednak szansa, że kobieta umrze z powodu zawału jest przynajmniej czterokrotnie większa niż, że umrze z powodu raka piersi – mówił Marek Ujda.

Problemy z układem krążenia mogą występować niezależnie od innych chorób, mogą być też skutkiem występowania chorób onkologicznych a co za tym idzie ubocznym skutkiem chemoterapii i radioterapii.

Lekarz zaznaczył, że mimo poznania przyczyn występowania chorób układu krążenia, nie da się im w stu procentach zapobiegać. Najważniejsze jednak jest pozostawanie pod ścisłym nadzorem specjalistów. – Choroby układu krążenia to problem z którym boryka się onkologia i kardiologia, w którym nie ma takich stu procentowych rozwiązań. Dlatego rutyną jest monitorowanie leczenia, śledzenie pewnych symptomów oraz odpowiednie reagowanie – dodaje Marek Ujda.

Spotkanie w bibliotece zostało zorganizowane z inicjatywy stalowowolskich „Amazonek”. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~real
mnie leczy dr Google,bo nie wierzę stalowowolskim konowałom
Dodano: 10  Lipca  2017  16:15:02
Ot co! Pozostawanie pod ścisłym nadzorem specjalistów.
Jest jeszcze pytanie, jak na czas dostać się do tego specjalisty?
Kampania wyborcza zbliża się dużymi krokami więc można coś naobiecywać, raz na 4 lata, a co!
Dodano: 9  Lipca  2017  04:36:06
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe