Zaloguj się !
Get Adobe Flash player

Od czego zależą kursy walut?

Opublikowano: 1  Lipca  2017

Przeciętny klient, wymieniający waluty wie, że na ich cenę ma wpływ wiele czynników. O ile w większości przypadków nie ma się wpływu na kształtowanie się ceny pieniądza, w niektórych można sporo zaoszczędzić.

To, co najbardziej nas interesuje, to spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna, a ceną sprzedaży danej waluty. To ona decyduje o ostatecznej cenie. Właśnie dlatego w bankach czy kantorach stacjonarnych, ceny walut są wyższe nawet o kilkadziesiąt groszy niż w kantorach internetowych. Wystarczy porównać ofertę kursu dolara w kantorze internetowym z ofertą proponowaną przez banki. Wpływ na cenę danej waluty ma jednak nie tylko spread. Największą rolę odgrywa gospodarka danego kraju – rynek walutowy jest z nią ściśle związany.

Produkt krajowy brutto to jeden z ważnych czynników. Jego wzrost oznacza między innymi poprawę wzrost popytu na daną walutę. Pociąga to za sobą napływ obcego kapitału, a w konsekwencji wzrost kursu waluty. Kolejnym czynnikiem, mającym swój udział w wysokości kursu waluty, jest poziom stóp procentowych. Wpływ na nie ma polityka Banku Centralnego. Jeżeli stopy procentowe rosną, to przyciągany jest obcy kapitał. I znowu mamy do czynienia ze wzrostem popytu na daną walutę. Widoczne jest to w perspektywie długoterminowej. Ceny walut zmieniają się co chwilę i śmiało możemy przyznać, że jest to najbardziej niestabilny obszar rynku finansowego. Na jego wahania ma wpływ inflacja i wskaźnik zmian cen produktów produkcyjnych. Nie mniejsze znaczenie w kształtowaniu kursu waluty odgrywa spekulacja. Szacuje się, że stanowi ona 95% wszystkich transakcji walutowych na świecie. Nie jest to wymiana w celu płatności czy handlu, lecz zysku czerpanego z samej wymiany.

Kolejnym czynnikiem jest oddziaływanie na wzrost lub spadek cen walut przez banki inwestycyjne. Ich eksperci prowadzą własną politykę finansową, co przy ogromnych środkach może zmienić kursy walut. Silne oddziaływanie ma również polityka światowa. Stabilność polityczna i gospodarcza lub jej brak, zamachy terrorystyczne, klęski żywiołowe, wojny, pozostają nie bez znaczenia dla kursu walut. Wartość waluty gwałtownie spada, gdy w danym państwie dochodzi do jakiejś katastrofy. To jak zareagują na takie katastrofy inwestorzy, również odgrywa dużą rolę. Jeżeli zaczną wycofywać swój kapitał, przyspieszają spadek wartości waluty.

Jak więc widzimy, czynników mających wpływ na kurs danej waluty jest mnóstwo i nie mamy na nie wpływu. Możemy jednak kupować walutę po najkorzystniejszych dla nas cenach w kantorach internetowych – szybko, bezpiecznie, w dowolnym momencie.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe