Zaloguj się !
Get Adobe Flash player

Młodzi Solidarni śladami historii

Opublikowano: 29  Czerwca  2017

O nieznanych bohaterach, skromnych i prostych, o wydarzeniach sprzed lat na zasadzie międzypokoleniowego starcia rozmawiać będą Młodzi Solidarni. Dziś odbyło się pierwsze „starcie”.

To co było, minęło, to co było powraca we wspomnieniach tych, co przeżyli tamten czas. Teraz pora na to, by podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, z tymi młodszymi.

Celem projektu pt. „Młodzi solidarni” jest rozwijanie pasji seniorów i młodzieży poprzez utworzenie Klubu „Młodzi Solidarni” oraz promocję wiedzy na temat ruchu solidarnościowego w naszym mieście. Najlepszym sposobem na żywą lekcję historii jest starcie tych młodszych, z tymi nieco starszymi, którzy w latach 80- tych mieli po 15- 30 lat i doskonale pamiętają czasy, w których narodziła się solidarnościowa historia- ta nasza, ta rodzima, ta nam najbliższa.

Lokalna historia to nie zmurszałe księgi, wyblakłe i nierzadko nudne podręczniki, to zdarzenia, w których udział brali rodzice i dziadkowie dzisiejszej młodzieży, to konkretne ulice, po których kiedyś chodzili, a które teraz przemierzają ich dzieci, to zakłady pracy, to miejsca, gdzie działy się straszne, ale i dobre rzeczy. To nie tylko jakaś tam historia, to rodzinna spuścizna, to zdjęcia, z których spoglądają twarze znajome i bliskie, to budynki te same, które stoją nadal, a które widziały i wysłuchały wiele. I to właśnie jest ciekawe dla tych młodszych pokoleniowo mieszkańców miasta. Tego nie da się wyczytać z podręczników, tego też nie znajdzie się w książkach regionalistów.

Do udziału w spotkaniach klubu zostali zaproszeni seniorzy związani z działalnością opozycyjną w latach 80. oraz młodzi ludzie ze stalowowolskich szkół. Uczestnicy Klubu przygotowali śpiewnik „Solidarne śpiewanie” oraz spacerownik po ważnych miejscach pamięci związanych ze stalowowolską „Solidarnością”.

Uczestnicy Klubu będą spotykać się w salach sąsiadujących bezpośrednio z wystawą stałą „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982- 1989” w Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli. W przyszłości celem Klubu będzie rozwijanie pasji dziennikarskich poprzez tworzenie scenariuszy, nagrywanie wywiadów wideo. W Klubie planujemy kolejne wspólne spotkania w grupie międzypokoleniowej, przeprowadzanie wywiadów, wspólne wyjazdy, różne formy spędzania wspólnie wolnego czasu, aby pogłębić wzajemną znajomość, wiedzę na temat historii „Solidarności”.

Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~rover
To jeszcze niech ci "działacze" z Solidarności powiedzą i przekażą swoim dzieciom i wnukom, że w Hucie stalowa Wola podczas strajków został zamordowany MIECZYSŁAW TURBAKIEWICZ. Czyż nie tak panowie działacze z Solidarności? Dlaczego o tym wogóle nie mówicie ??? Przecież tak było. To tez jest "wasza" historia.Całe lata ciekawi mnie pytanie czy żyje zabójca Pana Turbakiewicza? Czy gryzie go sumienie? Jak się dzisiaj z tym czuje? Jeżeli przekazujecie "swoją" historie następcom to mówcie przede wszystkim prawdę. A może nie było zabójstwa Pana Turbakiewicza ??? Dajcie głos "uczciwi działacze ówczesnej Solidarności". Miejcie odwagę o tym mówić.
Dodano: 30  Czerwca  2017  12:37:11
~jasio
po 600 zl przez pol roku
Dodano: 30  Czerwca  2017  10:42:21
~jasio
sranitariusz z tego co wiadoma TO STRAJKOWALO KILKA TYSIECY A tylko kilku zdrajcow dostalo odszkodowanie a tych kilka nascie tysięcy dostalo bezrobocie
Dodano: 30  Czerwca  2017  10:41:14
No to niech ci "działacze" uświadomią młodym jakie to jest intratne zajęcie takie strajkowanie. Ile dostali już odszkodowań od państwa za swoją działalność. Raz dostali w latach 90 a teraz jest ponowne składanie wniosków o wypłaty za szkody moralne. A odszkodowania dostają w wysokości od kilkudziesięciu do KILKUSET tysięcy zł!! Prawda panie K.? A przecież robili to dla idei a teraz doją Polskę ile się da!
Dodano: 30  Czerwca  2017  09:39:53
~sok z buraka
Polska odrzuca unijną dyrektywę równościową. Senator PiS:Bóg i natura nie chcą, by mężczyzna zajmował się dzieckiem.
BO ODECHCIEWA MU SIĘ WALKI Z ISLAMEM...

ŚREDNIOWIECZNE POGLĄDY NASZYCH ŚWIATŁYCH MĘDRCÓW Z PiS MOGĄ WKRÓTCE DOPROWADZIĆ DO WZNOWIENIA WYPRAW KRZYŻOWYCH.
Cała Europa patrzy ze wstydem na państwo pis...
No może z pominięciem Orbana i Putina.
Dodano: 30  Czerwca  2017  00:15:49
~jasio
czy może towarzystwo inicjatyw tworczych
Dodano: 29  Czerwca  2017  22:12:21
~jasio
a kto finansowal strajkujących w hucie ruskie czy amerykany bo nik mi nie ch ce powiedziec
Dodano: 29  Czerwca  2017  22:09:07
~a_propos
ble ble ble
Dodano: 29  Czerwca  2017  20:30:33
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe