Konto przy działalności jednoosobowej

Opublikowano: 27  Czerwca  2017

Otwierając jednoosobową firmę, ważną kwestią jest założenie konta bankowego. Jest to niezbędne narzędzie do rozliczania się z różnymi urzędami. Jednak dla wielu przedsiębiorców jest niemałą zagadką, czy konto osobiste może być również kontem firmowym. Przepisy prawa nie regulują tej kwestii, dlatego poniższy artykuł powinien wyjaśnić tę sprawę.

Jak już zostało wspomniane, wybór konta firmowego dla jednoosobowej firmy nie jest określony przez polskie prawo. Ten wybór leży wyłącznie w kwestii przedsiębiorcy. Jednak skąd przedsiębiorca ma wiedzieć, jakie są zalety i wady prowadzenia połączonego konta osobistego i firmowego, a jakie zalety?

Konto osobiste połączone z kontem firmowym

Prowadzenie takiego konta jest świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla mikroprzedsiębiorców. Głównymi instytucjami, z którymi przedsiębiorca będzie przeprowadzać transakcję to ZUS oraz urząd skarbowy. Nie ma potrzeby, by przedsiębiorca utrudniał sobie zadanie i zakładał oddzielne konto bankowe, co wiązać by się mogło z ponoszeniem dodatkowych kosztów, czy zapamiętywania drugiego numeru NIP.

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest brak kosztów związanych z zakładaniem i prowadzeniem nowego konta bankowego. Dowiedz się jak wybrać konto bankowe dla firmy.

Z pewnością takie połączone konto przyda się w prozaicznych sytuacjach, np. gdy robisz zakupy do firmy, jednak nie masz przy sobie gotówki, ale też analogicznie, gdy robisz małe zakupy w osiedlowym sklepie, a masz jedynie kartę firmową. Oczywiście później tych kosztów nie wliczysz w firmowe wydatki. Warto wyraźnie oddzielać wydatki firmowe od osobistych, żeby uniknąć bałaganu w księgowości i nie narazić się na karę przy kontroli, jeżeli jakiś wydatek źle zakwalifikujemy. Utrzymując porządek, będziesz mógł analizować bieżącą sytuację firmy, a także śledzić koszty, wydatki oraz przychody przedsiębiorstwa.
Tutaj trzeba bardzo uważać, bo jeżeli w rachunkach bankowych będzie panować bałagan, to przedsiębiorca jest narażony na kłopoty karno – podatkowe.

Obrazek

Oddzielne konto firmowe

Mimo że nie ma przymusu posiadania konta firmowego, to trzeba wiedzieć, że takie konto posiada kilka zalet. Z pewnością, dzięki temu łatwiej utrzymywać porządek w sprawach finansowych. Co za tym idzie, nie będzie problemu z rozliczeniem się z ZUS – em oraz urzędem skarbowym. Jest to dość istotny argument, ze względu na to, że podatnik musi udowodnić, że konkretna sprzedaż lub kupno jest prywatna. Tutaj nie będzie takiego problemu, bo konta są rozdzielone, więc łatwiej Ci będzie udowodnić cokolwiek przed skarbówką.

Wydawać się może, że banki chcą ułatwić tę sprawę przedsiębiorcom i proponują biznesmenom prowadzenie konta na dogodnych zasadach. Jednak haczykiem jest zmiana regulaminu w trakcie posiadania aktywnego konta. Oczywiście zawsze można rozwiązać umowę, jednak to wiąże się z szukaniem kolejnej najlepszej dostępnej oferty, załatwianiem kolejnych formalności, zamknięciem starego konta, otworzeniem nowego, a także poinformowania o tym kontrahentów, urząd skarbowy i ZUS. Wielu przedsiębiorców to zniechęca.

Banki bardzo często przewidują indywidualne zasady przy prowadzeniu takiego konta, szczególnie jeżeli chodzi o kredyty lub inne produkty kierowanie wyłącznie do firm. Kolejnym profitem jest możliwość zaliczenia opłat związanych z prowadzeniem konta do kosztów uzyskania przychodów. Wystarczy do tego wyciąg bankowy.

Przy zakładaniu konta firmowego warto założyć je w tym samym banku, w którym założone jest konto osobiste. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych kosztów związanych z przelewami między różnymi bankami. Mimo tego warto przyjrzeć się wszystkim ofertom dostępnym na rynku i wybrać najkorzystniejsze dla biznesu.

Polecamy jeden z rankingów dostępnych w Internecie. Najlepsze i najtańsze firmowe konta bankowe znajdziesz na stronie https://6krokow.pl/jak-wybrac-najtansze-i-najlepsze-konto-firmowe/ Przedsiębiorca nie ma obowiązku zakładania osobnego konta bankowego dla swojej firmy, jednak jak widzisz, istnieją plusy i minusy obydwu rozwiązań. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć wszystkie możliwości, włącznie ze sprawdzeniem najlepszych kont firmowych.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Jeżeli nie zgadzamy się z czymś lub czegoś nie akceptujemy to myślący homo sapiens (człowiek rozumny) proponuje lepsze rozwiązanie a nie tylko krytykuje
Dodano: 6  Lipca  2017  18:12:55
~janka
Co by się nie pojawiło to też źle. Co Ci to poprzedniku przeszkadza, przecież wcale nie musisz tego czytać a to info. wielu pomogło lub ukierunkowało. Pozdrawiam.
Dodano: 4  Lipca  2017  04:59:09
~Brednie
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową posiada jeden numer NIP, więc nieprawdą jest aby musiał zapamiętać drugi numer NIP (wyjątek jeżeli oprócz swojej indywidualnej działalności prowadzi działalność w formie spółki cywilnej). Jeżeli nie zatrudnia pracowników w zupełności wystarczy konto osobiste. Nie wiem skąd te brednie wyżej wypisywane. Może warto poświęcić chwilę i zweryfikować informacje jakie się umieszcza a nie bezmyślnie wklepywać bądź kopiować.
Dodano: 28  Czerwca  2017  13:36:14
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe