Get Adobe Flash player

Miasto ma problem z wandalami

Opublikowano: 14  Czerwca  2017

Zdewastowane przystanki, przewrócone ozdoby, porysowane elewacje bloków, porozbijane szyby… Miasto ma problem z wandalami. Będzie z nimi walczyć wykorzystując monitoring…

- Mamy olbrzymi problem związany z wydatkami budżetowymi miasta- jest to kwestia dewastacji, dewastacji, która jest dewastacją złośliwą, często nasiloną w okresie weekendowym. Jest to związane z funkcjonowaniem dyskotek i różnych wydarzeń imprezowych. Tak naprawdę co drugi weekend mamy wybitą szybę we wiacie przystankowej. Trzy tygodnie temu zniszczonych zostało kilka przystanków na raz. Wyliczamy, że dewastacje w skali całego roku powodują, że z budżetu miasta na wstawianie szyb, naprawę przystanków wydajemy kilkaset tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczane są również na naprawę znaków drogowych, które również są niszczone. Odkąd kosze uliczne są betonowe, bo sukcesywnie są na takie zamieniane, trudniej jest je przewrócić- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Niedawno miasto postawiło piękne donice na Wojska Polskiego, ale w ciągu doby, zanim zdążono posadzić w nich kwiaty, ktoś zdążył je poprzewracać. Skala wandalizmu w mieście jest ogromna. Do dewastacji zamierzonej można też zaliczyć wieszanie plakatów, ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych: na słupach, znakach drogowych, ławkach, murach, poręczach. Zwisające fragmenty brudnych ulotek szpecą i zaśmiecają miasto. Udowodnić jednak komuś winę w tym temacie jest niezmiernie trudno. Niemniej jednak policja zdołała już ukarać kilka osób. Odrywające się ogłoszenia spadają razem z farbą niszcząc przy okazji konstrukcje, na której wisiały.

- Trudno z tym walczyć, nawet przy największym zaangażowaniu. Policja nie jest w stanie być wszędzie, dlatego konieczne jest stworzenie w Stalowej Woli systemu monitoringu wizyjnego. To oczywiście nie rozwiąże w 100% problemu, ale będzie elementem prewencji, wpływającym na świadomość osób, które chcą dewastować, a z drugiej strony będzie zabezpieczać materiał dowodowy, który pozwoli odszukać sprawców- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Pierwsze prace nad miejskim monitoringiem poczyniono w zeszłym roku. Chodzi o sieć szerokopasmową (kanał teletechniczny ze światłowodem) funkcjonującą pomiędzy wszystkimi 37 jednostkami miasta. Prace przy sieci są już na ukończeniu. Dzięki tym zmianom stanie się możliwe szybkie i bezpieczne przesyłanie danych między jednostkami. W Stalowej Woli każda szkoła i każde przedszkole ma już monitoring. Wszystkie te kamery działają oddzielnie, nie w sieci.

- Naszym celem jest wszystkie te budynki miejskie, całą administrację spiąć do jednego systemu, bo to też jest forma monitoringu i tego co się dzieje wokół tych budynków- mówi prezydent.- Na najbliższej sesji Rady Miasta 19 czerwca 2017 roku Rada Miejska będzie podejmować uchwałę o zabezpieczeniu dodatkowych środków- blisko 700 tys. zł na rozbudowę sieci szerokopasmowej i na projekt wykonania monitoringu wizyjnego na terenie miasta Stalowej Woli. W tym roku chcielibyśmy zbudować całą sieć podziemną, a w przyszłym roku wdrażać już funkcjonowanie tego systemu. W ramach tych środków również będzie wykonane dojście światłowodów do przystanków komunikacji miejskiej. Z jednej strony ma to na celu połączenie tablic informacyjnych, które będą na przystankach wyświetlać informacje o kursach, z drugiej strony tym kablem będzie również podłączona sieć internetowa tak, aby była bezpłatna sieć Wi-Fi oraz sieć monitoringu. Na każdym przystanku będą kamery, które obejmą zasięgiem przestrzeń bezpośrednio na i wokół przystanku, ale również przestrzeń drogową, by rejestrować zdarzenia i ruch na ulicach miasta- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Miasto dotuje też dyżury ponadnormatywne policji, wspomaga komendę, a także strażaków, zarówno tych zawodowych, jak i dwie straże ochotnicze działające na terenie Stalowej Woli. Wszystko to ma na celu poprawienie bezpieczeństwa obywateli.

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~kop
to tępe kibole z miejscowego klubu !!!!!!!!!
Dodano: 19  Czerwca  2017  10:05:34
~VIVO
Nie założą monitoringu bo by luckowych wyborców wyłapali ...
Dodano: 19  Czerwca  2017  09:58:02
~Leon
Co to za fiłma zostanie namaszczona do założenia monitołingu?

Seria artykułów o wandaliźmie już się pojawiła,być może zaprzyjaźniony dres poustawiał do zdjęć doniczki. To teraz już czas na dobrą zmianę.

Prymitywnych wsiurów u nas nie brakuje, świadczy o tym 25% poparcie którego babcie pachnące naftaliną by same nie wykręciły.
Dodano: 16  Czerwca  2017  08:55:29
@MrRopuch Specjalnie pojechałem na róg ulicy Wolnosci z ulica Popiełuszki.Straszne.Kukut z dwoma onogami.Drzewo jest zniszczone przez firme od zieleni.Nikt nie wejdzie sobie od tak i bez zgody nie oszpeci drzewa.Z tego co pamietam to przy skrzyzowaniu na Popiełuszki tez byly podobne zniszczone drzewa,pewnie juz wyciete.
Dodano: 16  Czerwca  2017  08:14:18
~niezalogowany
A propos wandalizmu. Cóż tak się paliło w Londyńskim wieżowcu, że wygląda teraz jak skwarek? Czyżby styropianowe ocieplenie?
Dodano: 16  Czerwca  2017  07:43:27
~aaa
ma problem, bo jak się dzwoni na policję, to dla nich najważniejsze jest kto dzwoni, a później i tak się słyszy, że nie ma żadnego patrolu, który mógłby przyjechać... ale spróbuj spokojnie przejść koło radiowozu np o 2 w nocy, wtedy nagle będą cię legitymować... pajace, nie policjanci...
Dodano: 15  Czerwca  2017  23:22:19
~kasai
do stw 75 pokaż mi gdzie cos jest zniszczone ??? nawet butelki pozbierane haha smiech2
Dodano: 15  Czerwca  2017  12:05:19
~memo
Lepiej żeby rozwalili przystanek jak maja kogoś pobic. Tak było zawsze każdy był świadkiem lub sam coś rozwalił po pijaku. Taka nasza natura. Młody człowiek musi gdzieś upuścić pary nic na to nie poradzimy.Starsi pamiętają festyny na błoniach i co się tam dzialo. A jeszcze starsi pamiętają jak się prali sztachetami. Może trzeba by postawić worki albo manekiny do napier.... jak się wyląduje na worku to nie będzie rozwalał przystanków
Dodano: 15  Czerwca  2017  10:38:06
~mnm
A na cóż TA DZIURA NNN istnieje chyba po to żeby robić szum i przekleństwa . Smród tam w środku itp.Co za pomysł ktoś miał a pod nosem TAKI BANK -Nadsański BANK gdzie głowa.Jak to jest że właściciele tego Banku nie interweniują tym bardziej że obok jest też wejście do Działu tego Banku.
Dodano: 15  Czerwca  2017  10:13:02
~Obcy
A czy to nie są czasem "kibice stalówki" dzięki którym p. Nadbereżny
został prezydentem miasta? To bardzo typowe zachowanie dla większości wyborców pis-u.
Dodano: 15  Czerwca  2017  09:14:02
Monitoring ok. tylko gdzie całe miasto nikt nie jest w stanie okleić kamerami. Dziś będąc z psem na spacerze o 6 rano grupa pijanych nastolatków niszczyła plac zabaw przy szkole nr 11. Bałam się podejść ale działo się to pod oknami okolicznego bloku. Każdy boi się interweniować bo policja zazwyczaj przyjeżdża długo po zgłoszeniu i reakcja jest żadna wiem to z własnego doświadczenia. Dopóki nie będzie konsekwencji w działaniu służb do tego odpowiedzialnych porządku nie będzie. Samo pouczenie daje tyle co nic.
Dodano: 15  Czerwca  2017  09:05:33
@Mama i tata
A nieprawda. Akurat łabądek jest fajny! :-)
Dodano: 15  Czerwca  2017  00:13:30
@maszynista
Z tymi drzewami masz rację. Sam je też oglądałem. Co najmniej kilka z nich tego roku nie przeżyje. Pozostałe, które coś tam wypuściły, są w tak fatalnym stanie, że też pewności nie ma czy kiedykolwiek na dobre odżyją. W bardzo wielu miejscach drzewny wandal grasował. Zobacz na drzewo - kikut u wylotu ul. Wolności w ul. Popiełuszki przy fryzjerze. Sztandarowy przykład wandalizmu. Drzewo jest martwe.
Dodano: 15  Czerwca  2017  00:10:28
~ratio
To nie są wandale tylko owoce obecnej demoralizacji. Brak zajęcia, upadek autorytetów,hipokryzja, kłamstwo , lekcje nienawiści i nietolerancji w mediach kształtują te postawy.
Dodano: 14  Czerwca  2017  22:53:20
~Mieszkaniec
Najpierw "trzeźwe poranki", teraz łapanie motocyklistów bo za głośni, na przyczyny sprzęcie. Ale za wandali, to policja się nie weźmie...
Dodano: 14  Czerwca  2017  22:16:02
~miron
jestem za tym żeby czytać dzieciom! wychowanie wynosi się z domu. Za ,,rozrywkę'' trzeba płacić !!!!! TRZEBA !!!!!
Dodano: 14  Czerwca  2017  22:09:51
~Kornik
Jakby tak policja ruszyła tyłki i zrobiła kilka razy zasadzki na tych wandali, a sąd przykładnie ukarał to by była najlepsza prewencja. Ale oni wolą obstawiać wyjazdy debilnych pseudo kibiców, bo to jest jasne i czytelne, a przy wandalach trzeba byłoby dać z siebie trochę wysiłku i to nocą, a to już ponad ich siły.
Dodano: 14  Czerwca  2017  21:50:56
~rozbojnik
Zamknąć dyskoteki. Zammknąć wszystkie lokale. Nie będzie chołota dewastowała miasta. Najjaśniej próbujący panować Lucyjan zrobi porzadek...
Dodano: 14  Czerwca  2017  21:03:28
~Mama i tata
Wiec zamiast labedzi i innych pierdol moze warto zaiwestowac w monitoring w miescie !! A chu... komus te labadki ?!
Dodano: 14  Czerwca  2017  20:09:59

Normalna sprawa.
Młodzież tak już ma, że lubi się napić, pójść wieczorem na dyskotekę, a w drodze powrotnej zdewastować przystanek.
Ale w gruncie rzeczy to dobrzy chłopcy - zawsze oszczędzają nagrobki.

Dodano: 14  Czerwca  2017  17:24:51
~kop
Słownik języka polskiego


wandal «człowiek umyślnie niszczący czyjąś lub wspólną własność, zwłaszcza dobra kulturalne»
Dodano: 14  Czerwca  2017  17:17:32
~hehe
Jakich dyskotek w miescie ja sie pytam? Ten szajs festynowy w Słoneczku czy NNN nazywacie dystkoteka?
Dodano: 14  Czerwca  2017  16:11:56
Wydaje mi sie, ze ktos nie rozroznia wandali od ludzi lubiacych cos zniszczyc.Wandale to ci co stare zabytkowe plytki zabrali z budynku policji i innych przedwojennych budynkow,a podmienili je na chinska tandete.I jeszcze frajerzy im zaplacili.To sa wandale.I jeszcze wandale zniszczyli drzewa wokol budynku Biesiada.Sprawdzilem,kilka drzew juz w tym roku bedzie wyschniete.
Dodano: 14  Czerwca  2017  15:23:56
~obywatel
Panie Prezydencie bardzo dobrze pan robi bo wandale niszczą a my wszyscy za to płacimy.Zwracam również uwagę na mycie samochodów pod blokami jak również pastowanie i malowanie tych samochodów.Skoro kogoś stać na samochód to i na myjkę i lakiernika a jeżeli nie stać to trzeba się samochodu pozbyć.Dzisiaj tak działo się przy ulicy poniatowskiego 11,uważam że to powinno być bardzo wysoce karane z poważaniem obywatel Stalowej Woli.
Dodano: 14  Czerwca  2017  14:18:06
~boby
Monitoring brawo Panie Prezydencie!
Dodano: 14  Czerwca  2017  13:54:29
"Policja nie jest w stanie być wszędzie" Jak ma być Policja wszędzie jak często miasto, ba powiat patroluje jeden radiowóz.
Dodano: 14  Czerwca  2017  13:53:43
~rolo
jak ktoś napisał wiecej patroli - policjanci na rowerach też dobry pomysł , bo kabaryne to z 2 km widać że jedzie .
Dodano: 14  Czerwca  2017  13:07:10
niby miasto a to wieśniaki którzy nie potrafią się zachować, jak człowiek przyjedzie ze wsi do miasta to mówią na niego wieśniak ale on przynajmniej potrafi się zachować jak człowiek a nie jak te puste buraki co niszczą i rozwalają albo patrzą jak by tu kogoś zaczepić lub pobić.Takich to policja powinna wywozić i tak z pałować żeby na du.. nie mógł przez co najmniej tydzień nie usiąść
Dodano: 14  Czerwca  2017  12:50:29
~Kozik
Przecież to hołota wypisująca te fekalie na tym portalu. Te trolle płatne to hejterstwo opozycyjne...
Dodano: 14  Czerwca  2017  12:00:37
~Kozik
Przecież, to hołota wypisująca te fekalie na tym portalu. Te trolle płatne to hejterstwo opozycyjne...
Dodano: 14  Czerwca  2017  12:00:08
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe