Zaloguj się !

Miasto wkręca się w rowerową mobilność

Opublikowano: 13  Czerwca  2017

Elektromobilność w Polsce powoli zaczyna się rozpędzać. Stalowa Wola jest w gronie miast, które zmieniają komunikacyjną rzeczywistość i inwestuje w nowe rozwiązania mobilne.

– Jesteśmy dumni z tego, że Stalowa Wola jest miastem rowerów i wzmacniamy te tradycje. Staramy się tworzyć przyjazną infrastrukturę dla rowerzystów – mówi Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny. 9 czerwca włodarz Stalowej Woli uczestniczył w panelu dyskusyjnym pn. „Łańcuch elektromobilności – jak lepiej wykorzystać potencjał transportowy miasta poprzez właściwe zarządzanie polityką rowerową?” odbywającym się w ramach konferencji „Zrównoważona mobilność – wyzwania i szanse dla miast”.

– Stalowa Wola jest miastem rowerów. Może codziennie dzisiaj przez nasze miasto nie jedzie masa krytyczna, tak jak to się odbywało w latach 80., 90., ale rower jest wciąż bardzo mocno obecny w krajobrazie Stalowej Woli, nie tylko w formule rekreacyjnej, ale również jako podstawowy środek dojazdu do pracy. Dalej do strefy ekonomicznej, do Huty, do Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej duża część pracowników dojeżdża rowerami. Taki obrazek więc, kiedy około godziny 15.00 wyjeżdża cały peleton ze strefy ekonomicznej, dalej można zobaczyć na niektórych odcinkach ulic – wyjaśniał Prezydent Lucjusz Nadbereżny po obejrzeniu filmu reprezentującego wyjazd pracowników z Huty Stalowa Wola w 1993 roku.

Jak podkreśla włodarz hutniczego grodu, bardzo mocno zmienił się jednak krajobraz Stalowej Woli od lat 90. – Dzisiaj rowerzyści jadąc ze swoich zakładów pracy czy korzystając z roweru w sposób rekreacyjny, nie jadą już ulicą, bo mają obok do dyspozycji sieć ścieżek rowerowych – zaznacza.

Prezydent Nadbereżny akcentuje mocno działania samorządu w tworzenie w Stalowej Woli modelowego układu komunikacyjnego. – Projektując nowe rozwiązania transportu zbiorowego, robimy to w taki sposób, aby przystanek autobusu miejskiego był ulokowany w centrum przesiadkowym, gdzie mamy dostęp do roweru miejskiego, gdzie jest również duży parking samochodowy, tworząc w ten sposób łańcuchy elektormobilności – mówi Lucjusz Nadbereżny. Zaznacza również, że władze miasta traktują te wszystkie działania jako inwestycję w przyszłość. – Mamy rowery miejskie, które mają funkcje przede wszystkim zachęcające do wyjazdów familijnych, z fotelikami dziecięcymi, rowery cargo, w których można przewozić dzieci, rowery dziecięce, tak aby od dziecka uczyć przyzwyczajeń wspólnego podróżowania, ale przede wszystkim poruszania się publicznym środkiem transportu. Mamy nadzieję, że to zachęci również w okresie zimowym mieszkańców jak i przyjezdnych, kiedy nie można skorzystać z roweru, do korzystania z rozwiązań miejskich – dodaje włodarz Stalowej Woli.

Prezydent zwraca jednak uwagę, że z punktu widzenia takiego miasta jak Stalowa Wola ważne jest również tworzenie otoczenia całego powiatu czy sąsiednich miejscowości.

– My w tej chwili funkcjonujemy w ramach obszaru funkcjonalnego, w który wchodzą sąsiednie gminy. Razem z nimi tworzymy projekt unijny dotyczący transportu ekologicznego. Zakupujemy nie tylko 10 elektrycznych autobusów, ale również w każdej z miejscowości powstają centra przesiadkowe, przystanki autobusowe od razu połączone z przystankami rowerowymi. Do tego wszystkiego budowane są ścieżki rowerowe tak, aby między ośrodkami gminnymi tworzyć łańcuchy mobilności – mówi.

Stalowa Wola jako prężny ośrodek przemysłowy tworzy miejsca pracy dla sąsiednich miejscowości. Dlatego też istotne jest funkcjonowanie dobrego układu komunikacyjnego tak, aby tworzyć dobre warunki dojazdu dla kilkunastu tysięcy osób docierających do Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej, czy to komunikacją publiczną, czy własnym rowerem przez ścieżki rowerowe, czy też systemem roweru miejskiego.

Relacja na żywo z konferencji: „Łańcuch elektromobilności – jak lepiej wykorzystać potencjał transportowy miasta poprzez właściwe zarządzanie polityką rowerową?”

 


Komentarze
1 2 3 »

Strona: 1/3 Wyświetlaj po:

~Stefan
Za lekko ponad godzinę otrzymamy porcję partyjnego szamba. Ostatnio ten kozi bob pracuje w internetach pomiędzy 14:30 a 15. No chyba że go wezwą, to nie pisze tylko jedzie.
Dodano: 14  Czerwca  2017  13:15:45
~@PE PU PA
Durniu żeby nie TVN to byś uwierzył,że Stachowiak spadł z krzesła i się zabił! Bo tak informowały reżimowe telewizje TVPiS, Srapublika, TRWAMać itp. gadzinówki!
Dodano: 14  Czerwca  2017  12:34:19
~@Lekarz
"Lekarzu" lecz się sam! - znasz to?
Dodano: 14  Czerwca  2017  12:31:41
~Gruch
Bo to zwykła praca jest przy propagandzie. Oślizgła i moralnie zła ale nadal praca dla najemników. Nie mam pewności czy jednego czy dwóch, na pewno nie więcej. Jeśli jednego to cień talentu widzę, żeby robić z siebie błazna na dwa sposoby.
Dodano: 14  Czerwca  2017  10:38:07
~Olo
czy wszyscy zauważyli, że pisowskie wpisy pojawiają się w godzinach pracy a już z pewnością 0 w weekendy umiech
Dodano: 14  Czerwca  2017  09:09:53
~Maks
Dziękujemy dobra zmiano za kolejne PODWYŻKI CEN podstawowych artykułów. Chleb w przeciągu ostatniego miesiąca zdrożał o ponad 16%!!!!! (Dwie podwyżki)

Jeszcze rok temu za wszystko płaciliśmy sporo mniej. Wystarczyło że wszedł program pięćset plus dla wybranych i wszyscy dostali finansowo po grzbiecie.

Ktoś ten cały socjal musi sfinansowac. Tym kimś jest podatnik płacący więcej za towary i usługi. Jedynymi zwycięzcami są patusy które nic nie wnosza a jedynie pobierają pieniądze z programów.

Sroga lekcja na temat skąd się biorą pieniądze...
Dodano: 14  Czerwca  2017  08:46:33
~Piana
Hehehe... Oprócz pyskowania to krytykant troll nic nie ma do powiedzenia.
Dodano: 14  Czerwca  2017  08:35:24
@Heraklit
Poczytaj wytyczne techniczne, które prezydent podobno zaaprobował i podobno realizuje. Podobno, bo na tych 30 stronach A4 dokładnie wytłumaczono, jak organizować transport rowerowy. Budowa śmieszki rowerowej przy drodze osiedlowej nie jest dobrym rozwiązaniem. Tym bardziej, że mamy wiele niedociągnięć w infrastrukturze rowerowej na drogach wyższej kategorii.
Dodano: 14  Czerwca  2017  07:47:29
~2huy1
Dzisiaj widze wczesnie zaczales olo - lekarzu - pepupa - mergeryta - okazie 😂

Troche poczekaj zanim wkleisz swoj spam, nie jedno pod drugim, bo tylko lepszy sort sie na to zlapie.

Konsylium z polonistami i lingwistami odbyles, powiadasz? Mergeryta to polonista czy lingwista? A ty z jakiej dziedziny medycyny sie wywodzisz? Z pi- ału? 😂
Dodano: 14  Czerwca  2017  07:44:53
~Mergeryta
Opozycja w Stalowej Woli się kompromituje tymi bezsensownymi wpisami na portalach. A jak nie te wpisy przypominające bełkot klienta z Tworek to lans ze sadzeniem drzewka wymyślają. 3 osoby do jednego kikuta i dziennikarzy sobie naspraszali. Śmieszny i żałosny lansik. Co oni takim lanserstwem zamierzają osiągnąć?
Dodano: 14  Czerwca  2017  07:12:19
~Lekarz
@ PE PU PA
Właśnie na ostatnim weekendzie dyskutowaliśmy sobie o komentarzach na naszych portalach w gronie znajomych. Według nich to 90% wpisów "niezadowolonych" to jeden człowiek wypisuje. A w gronie znajomych był lingwista i dwóch polonistów.
Podkreślali, że co by nie robił to i tak się zdradza zwrotami i wyrażeniami. Nie jestem w tym biegły, oni tak. Ja jako lekarz mogę powiedzieć z 90% pewnością, że nie jest to osoba która ma pod kopułą wszystko w porządku, a na 100% mogę powiedzieć, ze nie jest to osoba, której pożyczyć można 100 złotych i że odda.


I to jest tragiczny obraz opozycji: płatny troll niespełna rozumu.
Dodano: 14  Czerwca  2017  07:08:11
~PE PU PA
Nie będę głosował na pewno na lokalną opozycję, skoro wykupili trolla, który wstawia takie chamskie i kompletnie oderwane od rzeczywistosci wpisy.
Jeśli jest to stan umysłu oderwanych od koryta, przesiąkniętych manipulacjami z TVN, Newsweeka i innych gadzinówek, to dziękuję. Nie ma głosu mojego, mojej rodziny i moich znajomych nikt z opozycji.
Dodano: 14  Czerwca  2017  07:02:57
~OkAz
Piana z mordki trolla się toczy:
- Smoleńsk
- Macierewicz

Co to ma wspólnego z tym tematem.
Oj, nie będzie wypłaty pod Metalowcem 6 zł za wpis...
Dodano: 14  Czerwca  2017  06:58:29
~strike
Macierewicz kazał nam sobie wyobrażać samoloty bez skrzydeł, dzisiaj Zybertowicz każe nam wyobrażać sobie, że państwa UE popełnią samobójstwo, Waszczu każe nam wyobrażać sobie tropikalny raj podatkowy San Escobar, a Morawiecki podwodne lotniskowce z Radomia i polskie elektryczne FIATy. Co następne? --- Kilt - zdrowa alternatywa dla spodni!
Dodano: 14  Czerwca  2017  00:55:23
~nieloty
Podobno ustalenia "ekspertow" Macierwewicza sa tak obiecujace, ze moga przyczynic sie do sporych oszczednosci przy zakupie nowych samolotow dla VIP-ow i dla armii.
Okazuje sie, ze skrzydla moga byc o 1/3 krotsze, a niektore modele moga nawet miec tylko jedno skrzydlo.
Zycze obecnym VIP-om milej podróży.
Dodano: 14  Czerwca  2017  00:16:38
~nosz qrwa...
A nas zwykłych obywateli, to myślisz nie dotyczy ?
Chyba nikt obok tej tragedii nie przeszedł obojętnie, ale co teraz Kain wyczynia to przechodzi ludzkie pojęcie, wyobrażenie i cierpliwość.
Tragedia przeobraziła się w komedie, farsę i cyrk razem wszystko wzięte.
Nie dość, ze wszędzie w każdych mediach o tym wszystkim to jeszcze okazuje się, ze społeczeństwo płaci takie olbrzymie sumy. Podkomisja smoleńska - koszty 3,5 mln zł, miesięcznice ok. 150 tys. zł jedna, ekshumacje , nieznane koszty a wszystko po to by nadal dręczyć rodziny , mężów, córki, dzieci tych co zginęli, nie dać im zakończyć żałoby,,,a nic z tego nie wynika,,, ostatnie miesiące to istne barbarzyństwo rządzących wykorzystujące smoleńskie nieszczęście i barbarzyństwo wobec rodzin,,,a purpuraci?,,,włączają sie w dyskusje o "pancernej brzozie",,,kiedy ten bezmyślny, chocholi taniec kaczyzmu sie zakończy?
Dodano: 14  Czerwca  2017  00:11:53
~taka prawda
Żebyś wiedział - tak wyświechtali tą tragedie że ludziom jest obojętna jak poranny autobus do Tarnobrzega.
Dodano: 14  Czerwca  2017  00:05:37
~no comments
Kilka dni temu czytałam apel szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimu , rozpaczliwy apel o remont karetki pogotowia do przewożenia chorych dzieci. Brakuje marnych 20 tysięcy złotych. Jakaś baba zmienia pracę bo dostanie 90 tys. zł + inne apanaże.
Komisja smoleńska pochłonęła miliony i dalej doi ile się da nic nie wyjaśniwszy itd, itd .....
Bez komentarza.
Dodano: 14  Czerwca  2017  00:02:28
~jazgot
Katastrofa smoleńska została wyświechtana przez pisowców tak,że ci biedni ludzie się przewracają w grobach. Komisje, zespoły parlamentarne, ekshumacje, badania, ekspertyzy, postępowania, dochodzenia, miesięcznice z pochodniami i drabinkami - pseudomodlitwy polegające na oskarżaniu innych (co na to Jezus?) - to jakaś maniakalna paranoja. A wszystko po to, żeby prawdopodobnie się zemścić za swoje potworne wyrzuty sumienia i wszystko, co wynikło z chorobliwego i przeciwstawiania się Tuskowi i ówczesnej władzy. Odpowiedzialni moralnie tej katastrofy dzisiaj jazgotliwie krzyczą i nagłaśniają tę śmierć, co pozwala im jeszcze pływać na powierzchni tego politycznego bagna.
Dodano: 13  Czerwca  2017  23:56:22
~wizjoneł
CYTAT
CYTAT
Dla mnie liczy się to, że na dłuższą metę rower miejski to poprawa stanu zdrowia mieszkańców.


LEKARZ: Nikt nie jest przeciw rowerom. Ale wyjdź na spacer. Na oko 1 rowerzysta na rowerze miejskim przypada na 300-400 rowerzystów na swoich rowerach. Jest to niewspółmierne moim zdaniem do kosztów ponoszonych na rower miejski. Za ten milion można zrobić naprawdę wiele dla rowerzystów, których w mieście nie brakuje. Stojaki rowerowe, szerokie ścieżki z asfaltu, polikwidować niektóre krawężniki i wiele wiele więcej.


Bo to nie jest pławdziwy lekarz stalowy blog, on wydaje się ma loczki umiech

W Stalowej każdy posiada rower, a turystów brak. Więc pomysł bez sensu. No chyba że weźmiemy pod uwagę zyski firmy wynajmującej, to wtedy będzie konkret.

Niech ktoś na szybko wyliczy ile to by było rowerów miejskich za ten blisko milion złotych wydane z naszych podatków / kredytów?
Dodano: 13  Czerwca  2017  23:54:26
~z internetu
- Sztuka jest światowa, a nie narodowa, trzeba o nią walczyć, używając prawdziwych argumentów – przekonuje trębacz i kompozytor Tomasz Stańko, który wydał niedawno album "December Avenue". - Nigdy w życiu, żebym nie wiem jak lubił Kraszewskiego, Kraszewski nie będzie Szekspirem – dodaje. Jak zapewnia, niczego się już nie boi, "a już na pewno nie polityków, którzy nie mają żadnej realnej siły". Nie ukrywa, że nie przepada za obecnie rządzącymi w Polsce. - To populiści chcący zaspokoić swoją żądzę władzy, dla mnie okrutne kanalie, ludzie o zamkniętych umysłach". Ale czy ktoś z PiSowców ma pojęcie kto to jest Stańko?
Dodano: 13  Czerwca  2017  23:42:37
~Nitro
Mankuń kłamie, ale po 6 złotych za wpis bierze... Dzisiaj był widziany pod metalowcem.
Dodano: 13  Czerwca  2017  21:45:47
Heraklit: w kwestii jakości ścieżek to nadal jest amatorka. Nawet jeżeli częściej jest stosowana nawierzchnia asfaltowa. Wojska Polskiego to uliczka w centrum osiedla, gdzie chodzi wiele osób. Był tam szeroki chodnik, można było iść bezpiecznie z rodziną i dziećmi. Teraz zwężono chodnik i jak idą dwie osoby to jak się mijają z trzecią to już jest ciężko bez wchodzenia na ścieżkę rowerową. A jak rodzina 2+2 ma iść tym chodnikiem na spacer czy do kina? Jak kilkoro znajomych ma iść do pizzerii, kawiarni albo wracać z orlika?

Prowadzisz dziecko do szkoły a 30 cm obok jadą rozpędzeni rowerzyści. To nie rozwiązuje problemu, tylko przenosi go z jezdni na chodnik. I tylko piesi się denerwują na rowerzystów, że za szybko jeżdżą, a rowerzyści na pieszych, że wchodzą na ścieżkę. Rower jest znacznie szybszy niż pieszy i jeśli jednych i drugich ściśniemy na wąskim ciągu pieszo rowerowym to zawsze będą problemy.

To samo przechodził Kraków, Gdańsk, Warszawa i wiele innych miast w Polsce. Te miasta nauczyły się robić to tak jak na zachodzie i nie jest to wiedza tajemna. Są organizacje które tworzą gotowe rozwiązania.

Wspomniana ścieżka rowerowa na Wojska Polskiego powinna być asfaltowa i wzdłuż jezdni (!) dla bezpieczeństwa rowerzystów, tak aby byli dobrze widoczni z daleka dla kierowców skręcających w boczne drogi oraz aby piesi mogli czuć się bezpiecznie na szerokim wygodnym chodniku.

www.miastadlarowerow.pl
Dodano: 13  Czerwca  2017  21:39:39
promuje jazdę rowerem???? w mieście rowerów??? jeszcze jego nie było a ludzie masowo jeździli. w sumie każdy rowerzysta promuje co w tym szczególnego??? że 2 czy 3 razy do roku wsiądzie na rower bo "akurat przechodził" fotograf??? umiech
Dodano: 13  Czerwca  2017  19:33:23
~Heraklit
Manukum, kłamco. W mieście są budowane ścieżki rowerowe asfaltowe, patrz Wojska Polskiego. Na gminnych drogach tylko takie są budowane. Powiat też się do tego przekonuje. A Nadberezny dużo zrobił by rowerzystom było lepiej. Promuje też jazdę rowerem.
Dodano: 13  Czerwca  2017  19:08:06
CYTAT
Manekin ile dostajesz za trollowanie wszystkiego co zrobi prezydent. Była podwyżka z 6 zł na 10 zł za obrażanie. Ciebie nawet nie stać na rowery miejskie, to ujadasz w internecie.


jazda: Przecież on nie troluje a w przeciwieństwie do ciebie rozmawia merytorycznie. Przeczytaj swój post: Obrażanie, pomawianie, brak związku z tematem artykułu, brak merytorycznego odniesienia do tematu.
To jest trolowanie i hejt w 100%.

CYTAT
Dla mnie liczy się to, że na dłuższą metę rower miejski to poprawa stanu zdrowia mieszkańców.


LEKARZ: Nikt nie jest przeciw rowerom. Ale wyjdź na spacer. Na oko 1 rowerzysta na rowerze miejskim przypada na 300-400 rowerzystów na swoich rowerach. Jest to niewspółmierne moim zdaniem do kosztów ponoszonych na rower miejski. Za ten milion można zrobić naprawdę wiele dla rowerzystów, których w mieście nie brakuje. Stojaki rowerowe, szerokie ścieżki z asfaltu, polikwidować niektóre krawężniki i wiele wiele więcej.

CYTAT
bo po tych nowych plączą się głównie baby z dziećmi i wózkami

bob: Jak się buduje chodniki z kostki na której te wózki tylko podskakują i szerokości takiej, że dwoje ludzi się ledwie mija to co się dziwisz. Nowe ścieżki rowerowe to samo - aby wywalić rowerzystów z drogi i ścisnąć na wąskim ciągu z pieszymi.
Dodano: 13  Czerwca  2017  18:51:40
~LEKARZ
Powtórzę jeszcze raz, bo za dużo tu polityki i krytykanctwa. Zupełnie bez sensu.

Dla mnie liczy się to, że na dłuższą metę rower miejski to poprawa stanu zdrowia mieszkańców.

Chodzi mi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Badania pokazały, że przeznaczenie przynajmniej 20 minut dziennie na jazdę na rowerze ma znaczący pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Pozdrawiam wszystkich rowerzystów! Jeździjcie na zdrowie!
Dodano: 13  Czerwca  2017  18:10:05
CYTAT
bo po tych nowych plączą się głównie baby z dziećmi i wózkami

Jak to się plączą? Po prostu chodzą, spacerują. Piesi zawsze powinni mieć pierwszeństwo na chodnikach a teraz zabrali połowę chodnika (a w niektórych miejscach nawet więcej) na te niby ścieżki rowerowe i człowiek nie może się z rodziną zmieścić na spacerze bo co chwila jakiś kolarz wyskakuje zza pleców. Do dupy te ścieżki. Powinny być oddzielone pasem zieleni albo płotem ;)
Dodano: 13  Czerwca  2017  17:33:28
~bob
hahaha w Europie to normalka a u nas trzepanie warami jacy to jesteśmy ekologiczni...może w końcu uda się zrobić w tym mieście jakąś naprawdę bezpieczną ścieżkę rowerową bo po tych nowych plączą się głównie baby z dziećmi i wózkami
Dodano: 13  Czerwca  2017  17:01:34
@franek czy jak tam się teraz nazywasz, komentatorze niezmieniający nazw użytkownika 😂

Szlęzak dał ciała przy budowie dróg rowerowych. Dostał gotowe wytyczne i wrzucił do szuflady. Może gdybyś nie pluł cały czas jadem, to byś zauważył, że dawno o tym pisałem 😆 Nadbereżny idzie w jego ślady, więc dalej zamiast porządnej infrastruktury rowerowej będziemy mieć dziadostwo. No, może z tą różnicą, że obecny prezydent robi więcej konferencji prasowych na temat miasta rowerów, zamiast pracy w terenie.

Przypomnę - w magistracie leżą gotowe wytyczne przygotowane przez cyklistów i wdrażane w poważnych miastach w całejPolsce. A w mieście dalej budują nowe śmieszki rowerowe z kostki brukowej.
Dodano: 13  Czerwca  2017  16:41:05
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe