Szpital ma nowy angiograf

Image

W piątek w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, na Oddziale Kardiologicznym II, zaprezentowano nowy angiograf…

Angiograf będzie wykorzystywany na Oddziale Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii. To niezbędne urządzenie do diagnostyki i leczenia chorób naczyń krwionośnych jest podstawowym narzędziem pracy w oddziałach kardiologii inwazyjnej i oddziałach leczących choroby tętnic obwodowych. Przy jego użyciu wykonywane są głównie badania tętnic wieńcowych (koronarografia), a także zabiegi przezskórne, polegające na balonowym poszerzaniu zwężonych tętnic (angioplastyki) i wszczepianiu stentów. Są to niejednokrotnie zabiegi ratujące życie, wykonywane także w trybie ostrym, całodobowo (dyżur zawałowy).

W ostatnich latach wykonuje się w Pracowni Hemodynamiki rocznie po ok. 1600 koronarografii i ok. 900 angioplastyk wieńcowych. Po 10 latach intensywnej eksploatacji wymiana angiografu była niezbędna z uwagi na wyeksploatowanie sprzętu, problemy serwisowe i coraz częstsze awarie. Od maja 2017 roku pracuje nowoczesny angiograf Philips Allura Clarit. Koszt zakupu (leasing) to ok. 3 mln zł. Prawdopodobnie to najlepszy angiograf w województwie. Elementem dodatkowym jest system Lucas II umożliwiający prowadzenie stabilnego masażu serca bez przerywania zabiegu.

O różnicach między starym, wysłużonym aparatem a nowym mówił podczas konferencji prasowej Marek Ujda – ordynator Oddziału Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii. Dzięki nowemu urządzeniu będzie można jeszcze lepiej i efektywniej leczyć, precyzyjniej określać problemy.

– Pomimo najlepszych środków ochrony jakie stosujemy w pracowni i jakie są przestrzegane przez personel, promienie rentgenowskie działają i one rzeczywiście występują. Ta dawka, jaką otrzymuje pacjent podczas jednorazowego czy dwukrotnego zabiegu nie jest dawką szkodliwą, natomiast personel pracujący przez lata, dostaje sumarycznie duże dawki, dlatego każda redukcja tej dawki jest cenna, nie tylko ze względu na pacjenta, ale i z punktu widzenia zdrowia personelu. System ten pozwala ograniczyć dawkę promieni nawet do 80%– wyjaśnia Marek Ujda.- To jest niesamowity postęp.

Skróceniu ulega również czas samego zabiegu co nie pozostaje bez znaczenia dla pacjenta. Polepszyła się też jakość zabiegu.

Obecnie w Pracowni Hemodynamiki zatrudnionych jest 6 lekarzy specjalistów z dziedziny hemodynamiki (wszyscy ze: specjalizacją II stopnia w zakresie chorób wewnętrznych i kardiologii): Łukasz Rzeszutko (kierownik pracownik), Konrad Czuj, Konrad Czuj, Grzegorz Hys, Paweł Procnal, Paweł Zaremba, Marek Zbyrad.

Przewiń do komentarzy







Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~dojna zmiana+

Większość oddziałów nadaje się do wygaszenia.

~1234

Ujda to dobry PR-owiec nic poza tym. Sam fakt ze jest kierownikiem hemodynamiki a nigdy zabiegu żadnego nie zrobił - ewenement na skale światową ! To możliwe tylko w Szpitalu w Stw ;) pozdrowienia dla dyrektora bercika spowolnił rozwój szpitala jak nikt - zostali juz tylko skorumpowani specjaliści i Ci co za granice Stw wyjechać nie mogą. Na szczęście są inne szpitale ....

~agatonek2

Himalaje hipokryzji.

~BYSTRA

pracuje sześciu lekarzy w tym dwóch Konradów Czuj... hahah

~wsx

Na ten rok nie ma miejsc,na przyszły nie zapisujemy.

~set

Maszyna do badan prywatnych😂

~Piotr

Kardiologia jest OK - chyba dzięki dr Ujdzie, super lekarz i szef .
Natomiast oddziały zabiegowe : chirurgia , ginekologia to ogon Podkarpacia i nie tylko. Pisanie, że "Pan starosta jest zadowolony" z nowych "ordynatorów" w rzeczywistości kierowników oddziałów jest chyba żartem .
Mieszkańcy leczą się w okolicznych szpitalach

~Piotr

Kardiologia jest OK - chyba dzięki dr Ujdzie, super lekarz i szef .
Natomiast oddziały zabiegowe : chirurgia , ginekologia to ogon Podkarpacia i nie tylko. Pisanie, że "Pan starosta jest zadowolony" z nowych "ordynatorów" w rzeczywistości kierowników oddziałów jest chyba żartem .
Mieszkańcy leczą się w okolicznych szpitalach

~mieszkaniec

Potwierdzam . Jest problem z rezonansem i kolejki dłuższe niż pół roku u Goli. Inny najbliżej w Sandomierzu.

~chory

Fajnie! A kiedy bedzie rezonans magnetyczny? Można sobie zrobić np. w SANDOMIERZU, bo u Goli aż w grudniu....Sandomierski szpital może mieć a nasz nie?

~ciekawy

Podstawowy sprzęt...hmmm...to jak do tej pory pracowali? Bez podstawowego sprzętu?

~usia

Super lekarze , miałam robioną koronografię przez Pana Doktora Procnala Super Pan dziękuję .

~konował

będzie miał kto go obsługiwać czy znowu nie ma się komu szkolić??