Na KUL-u dyskutowali o samobójstwach

Opublikowano: 7  Czerwca  2017

7 czerwca w auli im. Solidarności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II odbyła się konferencja "Zachowania suicydalne- podejście interdyscyplinarne".

Według Światowej Organizacji Zdrowia samobójstwo jest aktem o skutku śmiertelnym, który zmarły ze świadomością i oczekiwaniem takiego skutku sam zaplanował i wykonał w celu spowodowania zmian przez siebie pożądanych.

Jak podają statystyki WHO każdego roku na świecie w aktach suicydalnych umiera powyżej 800 tys. ludzi. Średnio co 1 minutę dochodzi do zgonu w wyniku targnięcia się na własne życie, a co 3 sekundy ma miejsce jedna próba samobójcza. Akt samobójczy jest jedną z dziesięciu najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Zauważa się występowanie pewnych grup osób, w których to grupach częściej uaktywniają się myśli samobójcze. Przyczynia się do tego m.in. podeszły wiek, osamotnienie, izolacja społeczna, nadużywanie alkoholu i branie narkotyków, zaburzenia osobowości, schizofrenia, przewlekła choroba somatyczna, bezrobocie, przyjęcie bądź wypis ze szpitala psychiatrycznego. Do tej grupy można także dołączyć przedstawicieli różnych zawodów, są to: m.in. psychologowie, lekarze, farmaceuci, chemicy, rolnicy. Niepokojące jest to, że coraz więcej młodych osób próbuje popełnić samobójstwo.

- W skali ostatnich kilkudziesięciu lat w Polsce odnotowano wzrost samobójstw. Większość samobójców to mężczyźni. W skali światowej dwukrotnie więcej mężczyzn popełnia samobójstwo niż kobiet, natomiast w Polsce jest to zjawisko pięciokrotnie większe, czyli jedna kobieta na pięciu mężczyzn odbiera sobie życie. Najczęściej próby samobójcze popełniają osoby wyizolowane, samotne, bez silnych, wspierających więzi społecznych. Często są to osoby po rozwodach albo osoby, które doświadczyły śmierci bliskich- mówiła podczas konferencji dr Weronika Augustynowicz.

Wśród bezpośrednich przyczyn samobójstw naukowcy wymieniają m.in. takie zjawiska jak: choroba psychiczna, nieporozumienia rodzinne, przewlekła chorobę, warunki ekonomiczne, nagła utrata źródła utrzymania, zawód miłosny, niepowodzenia w nauce, trwałe kalectwo, niepożądana ciąża.

Jak podkreśla Elżbieta Lech z SOWiIK-u osoba, która myśli o odebraniu sobie życia najczęściej w pewien sposób sygnalizuje, że coś jest nie tak.

- Z badań wynika, że powyżej 80% prób samobójczych, czy samobójstw dokonanych, poprzedzonych jest jakimiś sygnałami ostrzegawczymi. Nie zawsze są one jednoznaczne, nie zawsze jest to mówienie o samobójstwie, o chęci śmierci, czy pożegnania się z życiem. Znacznie częściej te sygnały są takie niespecyficzne np. nagła zmiana sposobu zachowania, zwiększenie spożycia alkoholu, rozdawanie osobistych przedmiotów, nagłe sporządzenie testamentu. Jeśli jest to jeden, dwa sygnały- jeszcze mogą o niczym nie świadczyć, jednak, jeśli pojawia się ich więcej, to warto być na to wyczulonym, przede wszystkim rozmawiać z tą osobą, pytać co się z nią dzieje. Można zapytać wprost, czy zamierza odebrać sobie życie, czy chce popełnić samobójstwo? U osoby, która nie jest zagrożona samobójstwem, niczym to nie grozi, to nie jest tak, że wywoła się myśli samobójcze, a taki jest stereotyp. To tak nie działa. Osoba, która planuje popełnić samobójstwo ma w głowie masę napięcia z tym związanych. Rozmowa pozwoli zmniejszyć to napięcie. Można też poszukać pomocy na zewnątrz- mówiła Elżbieta Lech.

Na terenie Stalowej Woli działają różnego rodzaju organizacje pomocowe, gdzie można się zgłosić chcąc uzyskać pomoc. Jest to m.in. Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~smyk
konferencji nie trzeba jeżeli sama policja w Polsce testuje swój sprzęt na ludziach....
Dodano: 8  Czerwca  2017  22:38:29
~Rydzol
Ale biznes koscielno funeralny ma sie dobrze. Trumny ida lepiej od kebabow i coli
Dodano: 8  Czerwca  2017  22:01:48

Ja kiedyś słyszałem o przypadku faceta, co mu żona coś tam gadała, że ziemniaki źle ugotowane, czy coś, a on na to:
- To ja się idę powiesić !
- To idź !
To się powiesił.

Dodano: 8  Czerwca  2017  18:16:02
~do eryk
WIDAĆ BYŁ SŁABSZY OD KSIĘDZA W TE KLOCKI.
Dodano: 8  Czerwca  2017  17:46:23
~Eryk
Pamietam faceta ktory sie powiesil bo zona zdradzala go z ksiedzem
Dodano: 8  Czerwca  2017  17:10:36
~modo
Problem samobójstw dotyka wielu ludzi, w Stalowej Woli także, oby nie dotknął któregoś z hejterów i ich bliskich. Taka inicjatywa jest potrzebna i dobrze, że praktycy z SOWiK-u działają. Zamiast hejtu proponuję poświęcić czas bliskim i ich problemom, w celu profilaktyki...
Dodano: 8  Czerwca  2017  14:50:06
~koc
Ale te baby kościelne brzydkie!
Dodano: 8  Czerwca  2017  14:12:53

Pamiętam też sprawę jednego Polaka, z Londynu, który przyjechał na saksy. Ledwo wiązał koniec z końcem, a podnieśli mu czynsz za wynajem. Myślał co tu zrobić, myślał, myślał, i powiesił się w krzakach nad Tamizą.

Pamiętam też na Tamizie były kiedyś łabędzie, ale polscy imigranci z pierwszej fali (rok 2007 i pierwsze lata po wejściu Polski do Schengen) poprostu je wyłapali i zjedli, w ramach oszczędności na kupowaniu jedzenia.

Dodano: 8  Czerwca  2017  13:55:52

Z tym stresem, to różnie bywa.

Pamiętam przypadek polskiego kirowcy TiR-a, który zajechał na odpoczynek. Wszedł na postój, wypił piwo, wyszedł z drugiej strony, pomyślał że ukradli mu TiR-a, wrócił do środka i powiesił się w toalecie.
A TiR stał tam gdzie go zostawił...

Dodano: 8  Czerwca  2017  13:47:36
~amenT
watykan z Policją w jednym rzę(ą)dzie,to już mamy pozamiatane w mieście...
Dodano: 8  Czerwca  2017  10:31:53
~ksionc
Zabijajom sie bo nie chodzom do spowiedzi i komuni! Policjantom sie nakaże żeby każdego co raz w roku nie przyjdzie do mnie zeznanie złożyć żeby przepałował to samobójstwa się skończą w mieście!
Dodano: 8  Czerwca  2017  06:02:22
~Buhaaha
Elyta:;;;;;;;;;;:::;;;))))))))))))))))))
Dodano: 8  Czerwca  2017  00:05:25
~O.mateusz
Macie zaufanie do nich? Jak widze katabasa bratajacego sie z glinami to mam wrazenie ze na bezstonnosc panstwowych /nie watykanskich/ indtytucji nie mozna liczyc. Nie rzuc na tace i dostaniesz 24 na dolku.
Dodano: 8  Czerwca  2017  00:03:41
~Obrazajkochaj
Do kaspar hujzer-jako katol jestes wspanialy. Mam nadzieje ze po komentarzu w ktorym odmiennie myslacego zbluzgales przyjales natychmiast komunieumiech))bog po waszej stronie co nie?
Dodano: 7  Czerwca  2017  23:58:49
~Toron
Jak spojrzalem na te zdjecia i zamieszczone tam rumiane przasne skiksowane geby to choc mam silme nerw y i niejedna tragedies widzialem to teraz mam mysli samobojcze i boje sie zasnac...
Dodano: 7  Czerwca  2017  22:58:10
~Kaspar Hauser
@retro - jakiś ty głupi. Gdzie to przeczytałeś? W "faktach i mitach"? Chcesz coś powiedzieć i nikt cię nie słucha? To sobie choć komentarz tępy napiszesz.
Dodano: 7  Czerwca  2017  21:38:21
~Olo
a w Stalowej dlaczego sie ludzie zabijają? czy nie dlatego, że politycy w krótkich majteczkach zohydzili wszystko np atakując Szlęzaka ludzie wybrali innego licząc na "dobrą zmianę" odrzucając tego co był symbolem swoich niepowodzeń w życiu i xródłem wszelkiego zła, ni i co? rozczarowanie, nowy układ jest tylko dla zapewnienia sobie kasy i wpływów, praca dla takich misiewiczów jak nowy szefo MZB, czy Sagatowski i etc no i depresja, jest jeszcze gorzej i część tych co im uwierzyła ma doła, poczucie beznadziei i stą czasem powody samobóstw...
Dodano: 7  Czerwca  2017  20:38:24
~Retro
Bzdury katotalibow. Kosciol i religie to pierszy do izolowania ludzi. Zgrzeszyles wiec nie bedziesz juz wsrod nas. Jestesmy lepsi od ciebie. Naszych ukrytych grzechow nikt nie pozna i nie napietnuje. Wszyscy sa z nami a kto sie osmieli nas krytykowac. Przeciez bog jest z nami. Grzesznicy pojda do piekla. Brawo. Izolacja to religie
Dodano: 7  Czerwca  2017  19:13:28
~dziwne
..,że Agenci watykanu doradzają udręczonym.....lu(i)dkom
Dodano: 7  Czerwca  2017  18:04:19
Jakie zainteresowanie konferencją.
Dodano: 7  Czerwca  2017  16:53:50
~jasio
a tu chodzi o zmniejszenie bezrobocia czy wyplate emerytur
Dodano: 7  Czerwca  2017  16:01:29
~lidka
Koniecznie na taką konferencję trzeba było zaprosić ks.prof. Guza z KUL w Lublinie. On by wam rozwiał wszelkie wątpliwości kto to jest samobójca i co on jako naukowiec na ten temat sądzi. Piękny wykład dał w Toruniu że palce lizać!
Dodano: 7  Czerwca  2017  15:33:08
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe